Toliara (Tulear) Genel Bilgiler / Rehber

Afrika kıtasında Madagaskar’ın kentlerinden biri olan Toliara ülkenin güney batı kısmında şirin bir sahil kasabası olarak nitelendirebileceğimiz bir kenttir. Mozambik kanalının hemen kıyısında bulunan Toliara aynı zamanda ülkenin başkenti olan Antananarivo’nun da güney batısındadır. Malgaşçada “iyi demir atabileceğin yer” anlamına gelen Toliara, aynı zamanda Tolear olarak da bilinir. Pek çok ürünün ticaret merkezi olmasıyla da ön plana çıkan Toliara, bu sebeple şehrin önemli liman kentleri arasında sayılabilir. Şehirde yaklaşık olarak 200 bin kişi yaşamaktadır. Dünya’nın dördüncü büyük adası olma unvanını elinde bulunduran Madagaskar’ın şehri olan Toliara’da Fransızca ve Malgaşça resmi dildir. Palmiyeli sahilleri, masmavi Hint Okyanusu’na olan kıyısı ve kasaba havası ile aklınızdan çıkmayacak bir yer olarak ziyaretçilerini bekliyor. Toliara aynı zamanda Atsimo - Andrefana bölgesi içinde konumlanıyor. Şehirde kullanacağınız para birimi ise ariary olarak karşınıza çıkıyor.


 

Toliara Gezilecek Yerler

Temiz ve güzel doğası kadar gezilecek yerleri de oldukça fazla olan Toliara’da uğramadan dönmemeniz gereken yerleri inceleyebilirsiniz.

Baobab Caddesi: Küçük Prens’ten okuduğumuz ve hızlıca büyüyen baobab ağaçları yerinde incelemek ve fotoğraf çekmek için burayı mutlaka ziyaret etmelisiniz.
Isalo Ulusal Parkı: Şelaleleri ve büyüleyici atmosferi ile gidebileceğiniz en güzel doğa harikalarından biri olan Isalo gittiğinize pişman olmayacağınız bir cennet köşesi olarak sizi bekliyor.
Antsokay Arboretum: Birbirinden farklı ve coğrafyanın özelliklerini barındıran çiçek ve bitki çeşitlerini Antsokay’da inceleyebilirsiniz. Botanik ilginizi çekiyorsa burada büyük keyifle dolaşabilirsiniz.
Anakao Express: Tekne turları ile Hint Okyanusu’nda gezebilir ve doğayı daha iyi tanıyabilir, mavi sularda keyif dolu bir gün geçirebilirsiniz.
Ayrıca vahşi doğa ve parkların tadını lemurları seyrederek çıkarabilirsiniz.

Toliara Yeme İçme

Afrika’nın kendine has yöresel tatlarını Toliara’da bulabilirsiniz. Doğa açısından çok zengin olsa da ekonomi olarak çok ilerlemiş olmayan Madagaskar ve Toliara’da tadabileceğiniz yemeklerin Fransız esintisi taşıdığını da hatırlatabiliriz. Bunun sebebi ise Madagaskar’ın bir dönem Fransız hâkimiyetinde kalmış olmasıdır.

Madagaskar mutfağı denince akla ilk olarak şüphesiz ki pirinç geliyor. Hatta yemek yemek anlamında kullanılan mihinam - vary sözü tam olarak pilav yemek anlamına geliyor. Her öğün farklı şekillerde kullanılan pirinç sabah sulu bir lapa olarak öğlen ve akşam yemeklerinde ise daha kuru olarak tüketiliyor. Kahvaltıda ise yağ, reçel ve meyve çeşitlerini bulabilirsiniz. Ancak klasik bir kahvaltı arayışındaysanız peynir ve zeytin gibi ürünleri marketten almanızda fayda var. Ayrıca samosa adlı muska şeklindeki börek de ilginizi çekebilir. Et türü olarak ise zebu adlı hörgüçlü Hint öküzleri yumuşak bir kıvama gelene kadar pişiriliyor ve bu şekilde tüketiliyor. Hindistan cevizinin yemeklerde bolca kullanıldığını söylemeye gerek bile yok. Ayrıca romazava, ravitoto da damak tadınıza hitap eden lezzetler arasında olabilir. Deniz mahsullerini seviyorsanız Toliara’nın ıstakoz ve karides cenneti olduğunu duyduğunuza sevinebilirsiniz. Fiyatlar ise Türk lirası ile kıyasladığımızda oldukça uygun oluyor. Bir porsiyon ıstakozu yaklaşık olarak 2 - 3 Türk lirasına denk gelen1.000 ariary’e alabilirsiniz. Yemeklerin yanında genellikle salata ve patates kızartması da yer alıyor. Meyvelere gelecek olursak Hindistancevizi, muz ve ananası her yerde çok ucuza bulabilirsiniz, bu meyveler ile yapılmış tatlılara da denk gelebilirsiniz.


 

Toliara Konaklama

Sahil kenarında bulunan ve konforlu gruba dâhil olan oteller Toliara’da mevcut. Daha iç kısımlara gidildikçe otel fiyatları da uygunlaşıyor. Sahildeki güzel ve tropikal havalı keyifli otellerde konaklama yapmak da cep yakmıyor. Burada 150 ile 500 Türk lirası harcayarak keyifli bir tatil yapabilirsiniz.

*Fiyatlar Kasım 2018 tarihinde güncellenmiştir. Dönemsel olarak değişiklik gösterebilir.

Toliara Alışveriş

Alışveriş merkezlerinin genellikle Antananarivo’da konumlandığını söyleyebiliriz. Ancak Toliara’da da küçük dükkânlarda ve pazar yerlerinde hediyelik eşyalar ve yerel ürünler bulabilirsiniz. Küçük dükkânlardan sevdikleriniz için minik hediyelik eşyalar, magnetler bulabilirsiniz.

Toliara Ulaşım

Toliara’ya gitmek için en uygun yol hava yolu olarak karşınıza çıkıyor. İstanbul ve Ankara’dan direkt ve aktarmalı olarak Madagaskar’ın Antananarivo kentine ulaşmanız mümkün. Daha sonra ise otobüs yolculuğu ile Toliara’ya varabilirsiniz.

Toliara (Tulear) ile İlgili

Toliara (Tulear) Künyesi

 • Yerel saat

  Yerel Saat -

 • Kur Farkı

  Kur Farkı -

 • Priz Tipi

  Priz Tipi Type C / 250V / 2.5 A

 • Hava Durumu

  Hava Durumu -oCSon Güncelleme: - (TSI)

Yıllık Ortalama Sıcaklık

  • Oca 27oC
  • Şub 27oC
  • Mar 26oC
  • Nis 25oC
  • May 22oC
  • Haz 20oC
  • Tem 20oC
  • Agu 21oC
  • Eyl 22oC
  • Eki 24oC
  • Kas 25oC
  • Ara 26oC

Kısa Kısa