Tongatapu Genel Bilgiler / Rehber

Okyanusya’da bir ülke olan Tonga’nın en kalabalık adası Tongatapu olarak karşımıza çıkıyor. Resmi adı ile Tonga Krallığı olarak geçen bu ülke, Büyük Okyanus'ta Polinezya adaları içinde konumlanır ve coğrafi olarak Okyanusya kıtasına dâhildir. Tongatapu Adası ise Tonga’nın içinde bulunan 172 adadan bir tanesidir. Diğer adalardan farkını açıklayacak olursak Tongatapu yaşamın sürdüğü 36 adadan biri olmakla birlikte tüm bu adaların içinde en çok popülasyona sahip olanıdır. İngilizcenin resmi dil olduğu Tongatapu’da nüfusun yaklaşık olarak yüzde 70’i hayat sürer. Adada geçerli para birimi Tonga Paanga. 1 Türk lirası yaklaşık olarak 0,40 Tonga paangası’na denk oluyor.

Tongatapu için Tonga’nın hükümet merkezi ve monarşinin koltuğu demek hiç de yanlış olmaz. Ada aynı zamanda bölgenin ticari ve ulaşım merkezi olarak da biliniyor.
Tongatapu’da yüzmek isterseniz dikkat etmeniz gereken bir nokta var. Deniz dışında gerek kadınların gerekse erkeklerin dizlerini kapatması isteniyor ve bunun bir saygı göstergesi olduğu düşünülüyor. Ayrıca mercanlar ve denizanaları da dikkatli olmanız gereken bir diğer konu başlığı olarak karşınıza çıkıyor.
 

Tongatapu Coğrafyası ve İklimi

Tongatapu oldukça düzlüklerle kaplı bir ada. Mercan kireçtaşını bolca görebileceğiniz ada, diğer adalardan gelen volkanik küller sayesinde oldukça kalın ve verimli topraklara sahip. Tonga’nın en güneyinde konumlanan ada olması sebebiyle ise Tonga’nın geri kalanında daha düşük sıcaklıklara sahip. Aynı sebepten meyve sebze üretimi de oran olarak daha düşüktür. Genel olarak sıcak ve tropikal bir iklime sahip olan ülkede aralık, ocak ve şubat ayları ortalama 30 derecede seyrederken, bu değer haziran, temmuz ve ağustos döneminde ise 27 derecelerde olur.

Tongatapu’ya Ne Zaman Gidilir?

Yaz döneminde nadiren de olsa 35 derecenin üzerine çıkmasıyla bunaltıcı bir hal alan Tongatapu’ya gidilebilecek en iyi dönem olarak ekimi önerebiliriz. Ortalama 19 - 27 derece arasında değişen hava sıcaklığı ve dönemin en az yağış alan ayı olarak ekim ayını tercih edebilirsiniz.

Tongatapu Gezilecek Yerler

Mua: Tongatapu’daki ikinci büyük yerleşim olan Mu’a ayrıca mezar höyüklerini de bünyesinde barındırıyor. Tarihî bir gezi için burayı ziyaret edebilirsiniz.​​​​​​​

Langi: Kral mezarlarının bulunduğu yer olan Langi de gidebileceğiniz gezi durakları arasında bulunuyor.​​​​​​​

Mapu’ Vaea: Adanın güney batı tarafında bulunan mercan kayalıkları cazibe durakları arasında yer alıyor.​​​​​​​

Pangaimotu: Başkente yakın konumda bulunan bu küçük ve şirin tatil köyü de tatil için alternatifleriniz arasında bulunabilir.​​​​​​​

Anahulu Mağarası: Bu doğal oluşumu gezmek ve mağara gezisi yapmak için Anahulu’yu ziyaret edebilirsiniz.​​​​​​​

​​​​​​​Atata Adası: Küçük tekneler sayesinde rahatça ulaşım yapabileceğiniz Atata Adası yanınızda mutlaka fotoğraf makinesi ile gitmeniz gereken gizli bir cennet olarak sizi karşılıyor.

Tongatapu Yeme İçme

Tongatapu gibi bambaşka bir coğrafyaya gittiyseniz buranın kendine has lezzetlerine de bir şans tanıyabilirsiniz. Bir tarım ülkesi olarak nitelendirebileceğiniz Tonga’daki yöresel yemekleri Tongatapu’da da kolayca bulabilirsiniz. Hint yerelması, muz, Hindistan cevizi bir şekilde yemeklere dâhil olan meyveler arasında bulunuyor. Ayrıca ada olduğu için bolca ıstakoz, ahtapot ve balık çeşitleri de bulabilirsiniz. Sebze yemekleri ve tavuk eti de mutfağın ana tatları arasında bulunuyor.

Tongatapu Konaklama

Tonga’nın en yüksek nüfuslu yerlerinden olan Tongatapu’da konaklama için farklı alternatifleriniz bulunuyor. Prefabrik benzeri evler de konforlu oteller de Tongatapu’da konaklama çeşitlerinden bazıları. Kalmak istediğiniz yer alternatifleri için fiyatlar ise gecelik ortalama 300 ile 1500 Türk lirası arasında değişiyor. Fiyatların bu kadar değişken olmasın sebebi ise merkezîlik ve konfor farklılığı.

*Fiyatlar Kasım 2018 tarihinde güncellenmiştir. Dönemsel olarak değişiklik gösterebilir.

Tongatapu Ulaşım

Avustralya’nın doğusunda konumlanan Tongatapu’ya gitmek için direkt bir uçuş alternatifiniz bulunmuyor. İsviçre, Kore ve Yeni Zelanda’dan direk olarak uçuş bulunan Tonga’ya gitmek için Türkiye’den en az 2 aktarma yapmanız gerekiyor. Bu aktarmalar hesaba katıldığında fiyatların da arttığını hesaba katacak olursak önceden bileti tedarik etmek faydanıza olacaktır. Nukualofa’ya inen uçaktan Tongatapu’ya varabilmek için tekneleri tercih edebilirsiniz.

Tongatapu ile İlgili

Tongatapu Künyesi

 • Yerel saat

  Yerel Saat -

 • Kur Farkı

  Kur Farkı -

 • Priz Tipi

  Priz Tipi

 • Hava Durumu

  Hava Durumu -oCSon Güncelleme: - (TSI)

Yıllık Ortalama Sıcaklık

  • Oca 26.4oC
  • Şub 26.8oC
  • Mar 26.6oC
  • Nis 25.3oC
  • May 23.6oC
  • Haz 22.7oC
  • Tem 21.5oC
  • Agu 21.5oC
  • Eyl 22oC
  • Eki 23.1oC
  • Kas 24.4oC
  • Ara 25.6oC

Kısa Kısa