Google+

Alaçatı

image_placeholder
Alaçatı03:18 AM
19℃
1 TRY=0.00
Type F250V16 A
 • Ocaweather-icon9℃
 • Şubweather-icon10℃
 • Marweather-icon11℃
 • Nisweather-icon15℃
 • Mayweather-icon19℃
 • Hazweather-icon23℃
 • Temweather-icon25℃
 • Ağuweather-icon25℃
 • Eylweather-icon22℃
 • Ekiweather-icon18℃
 • Kasweather-icon14℃
 • Araweather-icon11℃
İl: İzmir Nüfus : 9.954 İklim : Ilıman iklim Ortalama Kaç Günde Gezilir : 1 Gün

Türkiye’nin Sörf Merkezi

Alaçatı Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Türkiye’nin ünlü yaz turizm adreslerinden biri olan Alaçatı; İzmir’in Çeşme ilçesine bağlı bir mahalledir. Rüzgar sörfüne elverişli denizi ve ünlü taş evleri ile özdeşlenen mahalle yıl içerisinde yerli ve yabancı sörf tutkununun adresi olmasının yanı sıra dinlenmek ve huzur bulmak için sevimli bir gezi planının vazgeçilmez rotasıdırda.

Tarihine bakarsak Antik Çağlardan beri yerleşim yeri olarak kullanılan bölgenin bu dönemdeki ismi Agrilia’dır. Daha sonra bölge İyonya’nın merkezi olmuş ve Batı Anadolu için önemli bir yer haline gelmiştir. Osmanlı döneminde ise Alaçatı; Piyadeler – Süvariler Köyü olarak anılmış ve mahallenin isminin günümüze gelişi bu devre denk gelmiştir. Buraya yerleşen Alacaat Aşireti yerin isim babasıdır çünkü bu yerleşmeden sonra mahalle Alacaat köyü olarak tarihe geçmiştir.

 

Alaçatı, Ege bölgesinde yer alan İzmir’in Çeşme ilçesine bağlı bir mahalledir. 

Geolocation

Ilıman iklim özellikleri gösteren ve rüzgarlarıyla ünlenmiş Alaçatı tüm yıl boyu rüzgar alan bir bölgedir.  Burada yılın neredeyse 330 günü rüzgarlı geçmektedir. Sıcaklıkların 40 derecelere çıktığı yaz aylarında dahi bu rüzgarlar sayesinde bunaltmayan hatta hafif üşüten Alaçatı havası beldenin en büyük şansıdır.  Kışları da şanslı olan Alaçatı esen lodos sayesinde fazla üşümeye engel olmaktadır.  Bu sayede tüm yıl turizm merkezi olma özelliği gösteren Alaçatı’da Mayıs ve Ekim dönemi arasındaki aylarda rahatça denize girilebilir bir hava vardır.  Bu yüzden bu dönemdeki aylarda hem sörf hem deniz hem de yaz sıcağından bunalmadan gezmek, eğlenmek ve dinlenmek için Alaçatı’yı tercih edebilirsiniz.

Sakin ve huzurlu Alaçatı’yı yaşamak ve beldeyi keşfin keyfini çıkarmak, restoranlarda – barlarda, otellerde yer bulma derdi olmadan günlerinizi geçirmek istiyorsanız Nisan ve Mayıs aylarında da beldeye bir hafta sonu kaçamağı yapabilirsiniz. Ayrıca  Nisan ayında gerçekleşen Ot Festivali’ne katılmak için de Alaçatı’ya gelenler oluyor. Bu kafilenin arasında yerinizi alabilirsiniz.

Alaçatı’ya Türkiye’nin birçok yerinden uçakla, otobüsle ya da özel arabanızla rahatça ulaşabilirsiniz.
 
İstanbul’dan Ulaşım:
 
Uçak ile: İstanbul’dan 1 saatte İzmir Adnan Menderes Havalimanı’na, oradan da karayolunu kullanarak Alaçatı’ya geçebilirsiniz.
 
Otobüs ile: Uçağın haricindeki bir diğer ulaşım alternatifi ise otobüstür. 8 saatlik bir otobüs yolculuğu ile Çeşme’ye gelebiliyorsunuz. Çeşitli otobüs şirketinin özellikle de yaz aylarında Alaçatı’ya sık ve direkt otobüs seferleri bulunmaktadır.
 
Özel araç ile: Alaçatı’ya kendi aracıyla gelmek isteyenler Yenikapı – Bandırma feribotunu kullanarak Bandırma’ya oradan da kara ulaşımı ile Balıkesir- Manisa- İzmir üzerinden Çeşme’ye gelebilirsiniz. Bandırma’dan sonra 340 km daha gitmeniz gerekiyor ve bu yol 4 5 saat sürüyor.
 
Deniz yolu ile: Özel yatlarla ya da herhangi bir cruise turuna katılarak Alaçatı’ya deniz yolu ile gelebilirsiniz. Alaçatı yat limanı 38 derece 15 dakika kuzey enlemi ile 26 derece 23 dakika doğu boylamındadır.
 

Alaçatı konaklama alternatifleri olarak size seçim yapması zor renkli  bir katalog sunan sevimli İzmir beldesidir. Sanki nerede kalınırsa kalınsın bu doku içerisinde huzursuz ve mutsuz olunamazmış izlenimi uyandıran beldede taş evlerde, bu evlerden otel ve butik otele çevrilmiş işletmelerde, konaklarda, pansiyon ile hotellerde gecenizi geçirebilirsiniz. Lüks otellerden daha düşük bütçeli yerlere kadar pek çok seçeneği olan Alaçatı haricinde Çeşme’de de konaklayıp günün erken saatlerinde buraya geçebilir ve gününüzü Alaçatı’da geçirebilirsiniz.

Geleneksel mimarisi bozulmadan onarımlar sonucu işletmelere dönüştürmüş geneli merkeze yakın taş evler beldenin hemen her yerinde bulunmaktadır. Hizmet koşullarına bakarak mimarisi bakımından kalmaktan en fazla zevk alacağınız işletmeyi gitmeden araştırma yapıp belirlemeli ve Alaçatı’da geçireceğiniz günlerin gecesini huzurlu geçirmelisiniz. 

Alaçatı pek çok otel alternatifi sunmaktadır. Aşağıdaki seçeneklerden size uygun oteli Booking.com aracılığıyla bulabilirsiniz. Üstelik pek çok otelde ücretsiz iptal seçenekleriyle..

Alaçatı Otel Önerileri booking-logo

Sehir Merkezine En Yakın Alaçatı Otelleri

En Uygun Fiyatlı Alaçatı Otelleri

Sizin İçin Seçtiğimiz Alaçatı Otelleri

Ücretsiz WiFi hizmeti sunan Alaçatı Otelleri

Alaçatı'da Ulaşım

Alaçatı’da ulaşım için  eğer çok aceleniz ve kısıtlı zamanınız yoksa araç kullanmanıza bile gerek yoktur yürüyerek beldeyi keşfedebilirsiniz. Özellikle beldenin dar ve Arnavut kaldırımlı sokaklarını özgürce gezmek, beğenilen yerlerde molalar vermek, bol bol fotoğraf çekilmek  ve muhiti her ayrıntısıyla yaşamak için 1 gününüzü ayırıp tabana kuvvet Alaçatı’nın tadını çıkarabilirsiniz.

Ayrıca Alaçatı’yı gezerken bir bisiklet kiralayabilir ve beldeyi pedal çevirerek keşfedebilirsiniz. Bisiklet kullanımı Alaçatı’da yaygın bir alışkanlıktır. Tek kişilik bisikletlerin yanında çiftler iki kişilik bir bisiklet kiralayıp özellikle beldeyi böyle de gezebilirler. 

Ege Mutfağı

Ege mutfağının lezzetli yemeklerini yiyebileceğiniz Alaçatı’nın kendine has bir mutfak kültürü bulunmaktadır. Hem restoran ve kafelerin dekorasyonu alışkın olduğunuzdan farklı olan hem de sunuş şeklinde müşteriye hizmet etmekten çok eve gelen misafire ikram prensibini benimseyen işletmeler kadar şirin insanlarının taze ve doğal yiyeceklerle hazırladığı yemekleri yemek Alaçatı’nın atmosferine de uygun bir durumdur.

Alaçatı’da bir arada yaşayan Rumlar ve Türklerin ortak oluşturduğu mutfak kültürü Ege lezzetleriyle de birleşince ortaya kendine has yemek yelpazesi çıkmaktadır. Bu geniş yelpazenin içerisinde etli yemekler, sebzeler, pilav çeşitleri, dolmalar ve zeytinyağlılar önemli bir yere sahiptir. Alaçatı’da yemek önce pul biberli ve kekikli bir zeytinyağlıyla başlar yanında ise kızarmış ekmek ve tulum peyniri getirilir. Bunları yedikten sonra karşınıza belki de daha önce hiç yemediğiniz veya adını bile duymadığınız otlarla yapılan yemeklerle karnınızı doyurmaya devam edersiniz. Ayrıca yemekten sonra sakızlı bir Türk kahvesi içmekte yörenin adeti olmuştur. Bu keyif kahvesini de içtikten sonra masadan kalkarlar. 

Alaçatı Gezilecek Yerler

Alaçatı denizi kadar gezilecek yerleriyle de ünlenmiş bir beldedir. Özellikle yazın turist akınına uğrayan cıvıl cıvıl ve rengarenk Alaçatı’da gezip görülecek yerler, keşfedilecek sokaklar bulunmaktadır. Özgün tasarımlı mekanları, sanat galerileri, taş evleri, güzel koyları ve plajları ile Alaçatı’da görülmesi gereken yerler:

Gezilecek yerler listesinin devamını görmek için tıklayın.
Alaçatı Turistik Gezi Biletleri

Alaçatı şehrini doya doya gezmek için, turistik noktalara giriş biletinizi önceden alıp bütçe ve zaman tasarrufu yapabilirsiniz. Sıra beklemeden ve indirimli bilet almak için aşağıda önerdiğimiz biletleri inceleyebilirsiniz.

Alaçatı Gece Hayatı

​Özellikle yaz gecelerinde oldukça renkli ve hareketli olan Alaçatı ünlü gece kulüpleri ve barların olduğu bir beldedir. Aya Yorgi Koyun boyunca sıralanan eğlence mekanları dans edip eğlenebileceğiniz birçok mekan bulunurken erkek erkeğe eğlenmek isteyenler için giriş sıkıntılı olabilir. Alaçatı Barlar Sokağı ise içeceğinizi yudumlayıp güzel bir müzik eşliğinde gecenizi bitirmeniz için konumlanan barların ve eğlence mekanlarının olduğu bir diğer yer. Yalnız yazın çok kalabalık olmakta ve ışıkları günün ilk saatlerine kadar hiç sönmemektedir. 

Alaçatı'da Alışveriş

Alaçatı alışveriş konusunda karşınıza çarşılar, pazarlar ve birbirinden özgün fikirlerle oluşturulmuş butikler çıkaracak farklı ve özgün alışveriş alternatifleri ile gönlünüzde yer edinecek bir yerdir.Cumartesi ve pazar günleri Pazar Yeri Camii’nin olduğu meydanda kurulan Antikacılar Çarşısı yine beldedeki ünlü alışveriş adresidir. Çarşıda sadece yöreye özgü değil Anadolu’nun her köşesinden gelmiş antika eşyalar, sanatçılara ait resimler ve heykeller sergilenmektedir. Buradan çok özgün hediyelikler ve eviniz için özel tasarım ürünler alabilirsiniz.

Beldede cumartesi kurulan Alaçatı Pazarı hem bölge halkının alışverişlerini yaptığı hem de gelen turistlerin mutlaka uğradıkları bir yerdir. El emeği göz nuru ürünlerin, bez giysilerin, deri sandaletlerin, organik yiyeceklerin, el yapımı reçellerin, votkaların, sakızlı sabunların satıldığı bu Pazar denk gelirseniz mutlaka uğramanız ve hatta alışveriş yapmanız gereken Alaçatı’nın alışveriş konusunda popülerleşmiş mekânıdır.
 

 • Alaçatı Ot Festivali : Her yıl Nisan ayında düzenlenen Alaçatı Ot Festivali, Alaçatı doğasını, otlarının çeşitliliğini ve bu otlarla pişirilen geleneksel yemeklerini tanıtmak için düzenlenen bir festival. Oldukça güzel olan festival katılmanızı tavsiye eder biletinizi bu tarihe göre ayarlamanızı öneririz.
 • Bisiklet Şenliği: Mayıs ve Ekim aylarında.
 • Alaçatı Uçurtma Festivali: Eylül ayı
 • Planör Şenlikleri: Havacılık meraklıları için temmuz ayı içinde.
 • Alaçatı Foto Ralli Fotoğraf Yarışması: 16 Mayıs – 19 Mayıs
 • Windsurf Dünya Kupası Sörf Yarışması: 11 Ağustos – 15 Ağustos
 • Taş Otel’de Zeytin Günleri: 29 Ekim – 1 Kasım
 • İF AFM Bağımsız Filmler Festivali: Şubat ayı
 • Altın Zar Tavla Turnuvası: 30-31 Mayıs
 • Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı (23 Nisan),
 • Zafer Bayramı (30 Ağustos),
 • Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı (19 Mayıs),
 • Cumhuriyet Bayramı (29 Ekim),
 • Başlıca Tatil Sezonu (Haziran - Eylül)
 • İtfaiye: 110
 • AKS: 110
 • Ambulans: 112
 • Polis İmdat: 155
 • Jandarma İmdat: 156 - 712 95 86
 • Sahil Güvenlik: 158
 • Orman Yangınları: 177

 
Yerel Telefonlar:

 • Hastane: 0 232 712 07 77
 • Sağlık Ocağı: 0 232 716 87 50
 • Polis: 0 232 723 11 00
 • Taksi (Durak): 0 232 716 85 55
 • Alaçatı Belediyesi: 0 232 716 80 06–80 46