Google+

Alanya

Alanya - : - / -
--℃
1 TRY=0.00
Type F250V16 A
 • Ocaweather-icon11℃
 • Şubweather-icon11℃
 • Marweather-icon13℃
 • Nisweather-icon16℃
 • Mayweather-icon19℃
 • Hazweather-icon23℃
 • Temweather-icon26℃
 • Ağuweather-icon26℃
 • Eylweather-icon24℃
 • Ekiweather-icon20℃
 • Kasweather-icon16℃
 • Araweather-icon13℃
Ülke: Türkiye Nüfus: 285,407 İklim: Akdeniz iklimi Ortalama Kaç Günde Gezilir: 2-3 Gün


Alanya Hakkında Bilinmesi Gerekenler
airtours.se

Alanya, Antalya iline bağlı ve şehrin en büyük ilçesi durumunda olan bir turizm merkezidir. Şehir merkezine uzaklığı 140 kilometre olan Alanya'nın nüfusu 285.407'dir. Birçok Avrupalı'nın tatil durağı olan Alanya aynı zamanda 23.045 mülk ile yabancı turistler tarafından en fazla mülk edinilen yer olmuştur. Sıcak iklimiyle yaz döneminde turist akınına uğrayan bu ilçede nüfus 2-3 katına çıkabilmektedir.

Kilometrelerce uzayan sahilinin hemen hemen hepsinin kum olması tercih edilebilirliğini artırsa da, yaşanabilirlik açısından Alanya'ya en büyük katkıyı sanayiden uzak temiz havası sağlamaktadır. Metropol yaşamından bunalan gezginlerin önemli rotalarından biri olan bu şirin ilçede huzurlu ve dingin bir tatil geçirmek fazlasıyla mümkün görünüyor. 

Yurtdışı Seyahat Sağlık Sigortası

Yurtdışına çıkarken yaptırmanız gereken özel bir sigorta poliçesidir Yurtdışı Seyahat Sağlık Sigortası. Bu sigortanın amacı seyahatiniz sırasında herhangi bir sağlık sorununa karşı güvence altında olmanızdır. Yurtdışı seyahat sağlık sigortasını vize başvurusuna gitmeden önce almanız gerekiyor. Nitekim ülkeler vize vermek için bu yurtdışı seyahat sağlık sigortasını talep ediyor. Birkaç yıl önceye kadar bu poliçeyi almak için mutlaka bir sigorta acentesine gitmeniz gerekiyordu. AXA Sigorta bu işi kolaylaştırdı. AXA Sigorta web sitesinden kolaylıkla alabileceğiniz bu poliçenin fiyatı ise 6 Euro’dan başlıyor.

Yurtdışı seyahat sağlık sigortasını hemen alıp poliçeyi kenara koymanızı öneririz, böylelikle vizeye gitmeden bir işi kolaylıkla çözmüş olursunuz. Zaten yurtdışındayken hastalanırsanız ya da beklenmedik bir şey başınıza gelirse, masraflarınızın hızlıca sigorta tarafından karşılanması ile yüksek ücretler ödemekten de kurtulursunuz. Detaylı bilgi için tıklayın.


riviera.com.tr

Akdeniz ikliminin sıcaklığını üzerinde fazlasıyla hissettiren Alanya'ya Mayıs-Eylül ayları arasında gidilebilir. Turizm sezonu olan bu aylarda şehir, canlı ve cıvıl cıvıldır. Eğer kalabalık bir tatil istemiyorsanız ve şehrin tarihi noktalarına dokunmak istiyorsanız diğer aylarda burayı ziyaret edebilirsiniz.

Alanya'ya Türkiye'nin çoğu yerinden uçakla, otobüsle veya özel aracınızla ulaşabilirsiniz. 

Havayolu ile ulaşım

Alanya'ya havayolu ile ulaşım oldukça kolaydır. Türkiye'nin birçok havalimanından direk sefer uçuşları alan Antalya Havalimanı'na ulaşım sağladıktan sonra ticari taksiler, otobüsler veya uçak firmalarının servisleriyle Alanya'ya ulaşım sağlayabilirsiniz. Havalimanı ile Alanya arasında 125 km mesafe vardır.

Karayolu ile ulaşım

Sahil şeridi boyunca uzanan kara yollarıyla tatilciler için büyük kolaylık sağlayan Alanya'ya özel aracınızla, yol üzerinde birçok kez konaklama imkanına sahip olarak ulaşabilirsiniz. Alanya'nın Türkiye içerisinde kendisine en uzak şehre uzaklığı 24 saati geçmez. Çeşitli otobüs firmalarının seferleriyle de Alanya'ya ulaşmak mümkündür.

Ulaşım mesafeleri ve süreleri

- İstanbul-Alanya: 836 kilometre ve 12 saat 30 dakika
- İzmir-Alanya: 597 kilometre ve 9 saat 20 dakika
- Antalya-Alanya: 135 kilometre ve 2 saat 30 dakika
- Ankara-Alanya: 552 kilometre ve 8 saat 10 dakika
- Bursa-Alanya: 658 kilometre ve 9 saat 45 dakika

Alanya'da konaklamak isteyen ziyaretçiler için birçok alternatif mevcuttur. Avrupalı turistlere çalışan ve her şey dahil konsepti içinde yer alan oteller Alanya'da meşhur olsa da son zamanların trendi, Alanya kent merkezinde bir otelde konaklamaktır. Alanya sahil şeridi üzerinde bulunan devasa tatil köylerinde konaklamak isterseniz bu tesisler sizlere büyük havuzlar, su kaydırakları ve çeşitli etkinlikler sunabiliyor. Ancak bu tatil köylerinin gürültülü ve pahalı olmaları avantajlarının yanında dezavantaj olarak gösterilebilir. Alanya merkezindeki oteller ise bu tatil köyleri kadar büyük imkanlara sahip olmasalar da şehir merkezine, alışveriş merkezlerine ve gece hayatına yakın olması sebebiyle çocuksuz çiftler için tercih sebebi olabilir.

Son zamanlarda çeşitli otellerin konumlandığı Kleopatra Plajı civarlarında konaklamak da yerli ve yabancı turistler arasında popülerliğini artırmıştır.


Alanya Otel Önerileri

En Uygun Fiyatlı Alanya Otelleri

En Yüksek Puanlı Alanya Otelleri


nordictrusthomes.com

Alanya'da yerel ulaşım sağlamak isteyen ziyaretçiler belediye otobüsleri ve ticari taksileri kullanabilirler. Şehir içi halk otobüsleri gündüz saatlerinde ortalama 15 dakikada bir geçiş yapmaktadır ve 1,25 TL bilet ücreti almaktadır. Alanya dışından ve içinden kalkış yapan tüm halk otobüsleri dahil 19 adet belediye otobüsü hizmet vermektedir. 

Alanya'da gezilecek yerler deyince akla sadece yazlık eğlence mekanları gelmemeli.

Alanya Gezilecek Yerler
trekearth.com

Alanyalılar, Herodot'a göre savaştan sonra dağılan Truvalıların soyundan gelmiştir. Daha sonraki çağlarda Anadolu Selçukluları'na başkentlik yapan bölge binlerce yıllık bir geçmişe ve eşsiz doğal güzelliklere sahiptir. Bu nedenle yerli-yabancı turistlerin Alanya'yı sadece bir tatil beldesi olarak görmemelerinde fayda var. Zira Alanya'da gezilecek yerler insana hem mitolojik hem de doğasıyla masalsı bir diyarı yaşatır. Mavi ile yeşilin harmanlandığı Alanya'da gezilecek yerleri sizin için derledik.
 

Akdeniz Mutfağı
bera.com.tr

Alanya turizm merkezi olmasına rağmen birçok yerel yemeğe sahip geniş bir mutfağa sahiptir. Alanya kültürünün kilometre taşlarından olan bu yöresel yemekler, turistlerin damak tatlarında farklı lezzetler bırakabilir.

Alanya Gece Hayatı
alanyasweethome.com

Alanya'da gece hayatı gayet akıcı olmakla birlikte yerli ve yabancı turistlerin oluşturduğu çok uluslu ortamlar gece hayatına renk katıyor. Alanya'da çoğu yerde olduğu gibi barlar sokağı şeklinde bir sokak yoktur ama çeşitli gece kulüpleri ve barların oluşturduğu bir Barlar Bölgesi vardır. Limanda yer alan Barlar Bölgesi'nde eğlence hayatı genel olarak 21.00’dan sonra hareketlenmeye başlar ve sabahın ilk ışıklarına kadar sürebilmektedir.

Alanya Limanı çevresinde yer alan İskele Caddesi'nde de çeşitli bar ve diskolar bulunmaktadır. Bu cadde üzerinde pop müzik, türkü bar, gece kulübü gibi farklı eğlence anlayışlarına hitap eden mekânlar bulabilirsiniz. 


optimum-investment.com

Alanya'da sizi alışveriş merkezleri, oryantal renkler ve yerel kültüre has sanatlar ve çeşitli ürünlerle donatılmış minik butikler karşılayacak. Akdeniz kıyılarının en ucuz ülkesi olan Türkiye'de fiyatların sabit olmaması ile birlikte pazarlık da yapabilirsiniz. Sevdiklerinize hediyeler almak istiyorsanız, sahil bölgesinde yer alan geleneksel hediyelik eşya dükkanları ve deri dükkanlarına uğramadan dönmeyin. Kentte alışverişe akşamları çıkmak daha iyidir. Gece canlanan kentte vitrinler adeta canlanır.

Alanya'da alışveriş yapabileceğiniz yerler arasında tarihi yarımadada yer alan Alanya Çarşısı, sahil kesiminde toplanmış küçük dükkânlar ve büyük alışveriş merkezleri gösterilebilir.


besthomeplus.com

Türk Riviera'sının doğu incisi Alanya'da turizmin etkisiyle birçok festival ve aksiyon yapılmaktadır. Büyük bir şölen havasında geçen bu etkinlikler yılın her mevsiminde farklı şekillerde karşımıza çıkıyor. Zaman zaman yerel halkın da içine dâhil olduğu festivallerde Alanya kültürünü ve yaşam biçimini tanıma fırsatı bulabilirsiniz. Her yıl farklı uluslardan binlerce kişinin katıldığı festivaller Alanya'nın önemli turistik değerlerinden olmakla beraber birçok ünlü isme de ev sahipliği yapmaktadır.

Önemli Festivaller:

 • Uluslararası Alanya Turizm ve Sanat Şenliği(her yılın Mayıs ayı)
 • Uluslararası Alanya Caz Günleri(her yılın Eylül ayı)
 • Uluslararası Yüzme Maratonu(her yılın Ekim ayı)
 • Sokak Basketbolu Turnuvası
 • Alanya Yamaç Paraşütü Festivali
 • Konaklı Turizm Festivali(8-9-10 Haziran)
 • Uluslararası Dağ Bisikleti Yarışı(her yılın Ocak ayı)
 • Ulusal Egemenklik ve Çocuk Bayramı (23 Nisan),
 • Zafer Bayramı (30 Ağustos),
 • Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı (19 Mayıs),
 • Cumhuriyet Bayramı (29 Ekim),
 • Başlıca Tatil Sezonu (Haziran - Eylül)
 • İtfaiye110
 • Arama Kurtarma ve  Sağlık: 110
 • Ambulans: 112
 • Polis İmdat: 155
 • Jandarma İmdat:156 - 712 95 86
 • Sahil Güvenlik: 158
 • Orman Yangınları: 177