Google+

Amasra

Amasra07:33 AM
20℃
1 TRY=0.00
Type F250V16 A
 • Ocaweather-icon4℃
 • Şubweather-icon5℃
 • Marweather-icon7℃
 • Nisweather-icon11℃
 • Mayweather-icon15℃
 • Hazweather-icon19℃
 • Temweather-icon21℃
 • Ağuweather-icon21℃
 • Eylweather-icon18℃
 • Ekiweather-icon14℃
 • Kasweather-icon10℃
 • Araweather-icon6℃
  Ülke: Türkiye Nüfus: 15.376  Para Birimi: Türk Lirası  Resmi Dili: Türkçe  İklim:  Karadeniz İklimi  Ortalama Kaç Günde Gezilir ?: 2 gün  UNESCO: Amasra Kalesi (2013)  

Amasra Hakkında Bilinmesi Gerekenler
en.wikipedia.org

Amasra, apayrı bir kenttir. Kendine has dokusunu hiç bir zaman bozmamıştır. 3000 yıllık tarihi geçmişe sahip Amasra, bir yandan da doğal güzellikleriyle adından söz ettirir. Tarihle doğanın birleştiği bu özgün ilçe Bartın’ın en özel yeridir.
 
Amasra  eski ve ilk bilinen adıyla Sesamos kenti olarak anılırmış. Amasra’ya tarih boyunca pek çok birlik, devlet yerleşmiştir. Gaskalar ve Hititler yerleşmişler, daha sonra gelen Fenikeliler ise burada Koloniler kurmuştur. Amasra’nın ismi ise Kraliçe Amastris’ten gelir. Amastris Pers Hükümdarı’nın yeğenidir. Bu dönemde Amasra oldukça gelişmiştir. Rıhtımlar yapılmıştır. Kraliçe’nin Karadeniz sularında boğulmasıyla bu saltanat sona ermiştir. Amasra Romalıların hakimiyetine girmiştir. Böylece Doğu Roma’da hüküm süren Bizanslıların eline geçen  bölge ticaret olarak oldukça gelişir, gemi yapımı arttırılır. Ancak Fatih Sultan Mehmet’in savaşsız bu şehri almasıyla Osmanlı Devleti egemenliği başlar ve o  günden beri Amasra Türk topraklarında varlığını korumaktadır.
 

Amasra Türkiye’nin Bartın ilçesine bağlıdır. Eskiden Zonguldak kentine bağlı olan Amasra, Bartın il olduktan sonra Bartın sınırlarına geçmiştir. Batı Karadeniz bölgesinde konumlanmaktadır. İki adadan oluşan, etrafı ormanlarla kaplı doğal  ve güzel bölgelerden biridir.

Geolocation

Amasra’ya hemen hemen Türkiye’nin her yerinden rahatlıkla gelmeniz mümkün. Pek çok otobüs firmasının yaz kış seferleri gerçekleşmektedir.  Ayrıca Bartın’dan Amasra’ya ulaşım minibüslerle sağlanmaktadır. Özel aracınızla da Amasra’ya rahatlıkla gidebilirsiniz. İstanbul’dan ortalama 6 saat sürmektedir. Ankara 5 saat ve Zonguldak-Amasra arası mesafe  yaklaşık 1,5 saattir.
 
 


amasra.com

Amasra’da Karadeniz iklimi hakimdir. Kış mevsiminin oldukça soğuk geçtiği bölgede yaz ayları  ılık hava hakimdir. Amasra’da en soğuk geçen ay  Ocak'tır. Hava sıcaklığı -3’lere kadar düşer. En sıcak ay ise Temmuz’dur. Yaklaşık 38 derecelere kadar hava sıcaklığı artar. Bölgenin iç kesimleri sert iklime sahipitir.Amasra’da hava Mart itibariyle ısınmaya başlar. Bahar ve yaz ayları Amasra’ya gitmek için en uygun zamandır
 
 
 

Amasra’da çok sayıda otel ve pansiyon seçeneği mevcuttur. Bölgedeki oteller genellikle şehir merkezi ve sahil boyunca konumlanmıştır. Amasra’da ayrıca kamp yapabilir doğanın tadını çıkarabilirsiniz. Amasra’da konaklamak için tavsiye edilen yerlerden biri  de Amasra merkeze 20 dakika uzaklıktaki Çakraz Köyü’dür.  

Amasra onlarca otel alternatifi sunmaktadır. Aşağıdaki seçeneklerden size uygun oteli Booking.com aracılığıyla bulabilirsiniz. Üstelik pek çok otelde ücretsiz iptal seçenekleriyle..

Amasra Otel Önerileri booking-logo

Sehir Merkezine En Yakın Amasra Otelleri

En Uygun Fiyatlı Amasra Otelleri

Sizin İçin Seçtiğimiz Amasra Otelleri

Ücretsiz WiFi hizmeti sunan Amasra Otelleri

Amasra'da Ulaşım
birapa.net

Amasra şehiriçi ulaşım Bartın şehir merkezinden sağlanmaktadır. Özellikle şehiriçindeki büyük minibüsler Bartın–Amasra arası sefer düzenlemektedir. Eğer  özel aracınız yoksa bu minibüsleri kullanabilirsiniz. Amasra içine giden araçlar yarım saatte bir kalkmaktadır ve Amasra’nın hemen her noktasını dolaşır. Kış zamanı ise bu minibüsler saat başı hareket eder. 

Amasra Gezilecek Yerler
amasra.biz

Amasra gezilecek yerler hem tarihte bir yolculuğa çıkarır hem de doğasıyla konuklarına keyif verir. Amasra gezilecek yerler arasında bulunan muhteşem manzaralı Amasra Kalesi ortaçağa uzanan geçmişiyle dikkat çeker. Amasra’nın plajlarında denize girilir, köylerinde keşfe çıkılır. Amasra tatili, sakin, huzurlu bir tatil olur. Fatih Sultan Mehmet’in Çeşm–i Cihan benzetmesindeki gibi değerini korumayı her daima  başarmıştır. Amasra’da gezmek taşının, toprağının güzelliğini yaşamak, mavisinde yüzmek başka bir keyiftir.

Gezilecek yerler listesinin devamını görmek için tıklayın.
Amasra Turistik Gezi Biletleri

Amasra şehrini doya doya gezmek için, turistik noktalara giriş biletinizi önceden alıp bütçe ve zaman tasarrufu yapabilirsiniz. Sıra beklemeden ve indirimli bilet almak için aşağıda önerdiğimiz biletleri inceleyebilirsiniz.

Karadeniz Mutfağı
caddekaradeniz.com

Karadeniz Mutfağı Türkiye’nin en özel  lezzetlerine  sahip mutfaklarından biridir. Karadeniz’in her bölümü farklı, çeşitli yemeklerle bilinir. Karadeniz denince akla hamsi gelir, balık gelir. Karadeniz mutfağını süsleyen Hamsili Pliav yemeden olmaz. Ayrıca temel besin kaynaklarından biri olan kara lahana Karadeniz”i temsil etmektedir. Karadeniz yeşilin kenti olması açısından bu durum mutfağa da yansımıştır. 

Amasra Gece Hayatı
amasram.net

Amasra’da  gece hayatının yaşandığı renkli disko ve barlar bulunmaktadır. Ancak çok fazla gece hayatının ön planda olduğu bir yer değildir. Yine de canlı müzik dinleyeceğiniz, eğleneceğiniz barlar bulunmaktadır. Amasra akşamları özellikle sahil çok güzel ve hareketli geçer.. Özellikle yaz aylarında kalabalık olan Amasra cıvıl cıvıldır. Deniz manzaralı mekanlar  oldukça fazladır. Hem Amasra’nın gece manzarasını seyredebilir hem de keyifli vakit geçirebilirsiniz.


blacksea-crimea.com

Amasra’da alışveriş yapmak için en popüler yerlerden biri Çekiciler Çarşısı’dır. Buradan aradığınız herşeyi bulabilirsiniz. Özellikle  Amasra’ya özgü  hediyelik eşya satın almak istiyorsanız doğru adrestir burası. Özellikle ahşap ürünler,  dokuma kumaşlarından yapılan  işlemeler ilginizi çekebilir. Çekicilik, ahşap oymacılığı ile yapılar bir tür sanatsal faaliyettir. Amasra’ya özgü demek yanlış olmaz. Amasra’dan hatıra almak için bu ahşap ürünler doğru seçim olur. Ayrıca Amasra’da çok sayıda takı dükkanı da bulunur.

Amasra’da alışveriş yapmak için uygun yerlerden biri de Amasra Kuş kayası Hediyelik Eşya dükkanıdır.  Amasra’nın taze meyve ve sebzelerinden satın almak isterseniz de  Amasra pazarına gidebilirsiniz.


 

 • Barış Akarsu Kültür ve Sanat Festivali: 02-06 Temmuz:  Festivalde,Barış Akaesu anısına sevgi korteji yapılır. Onun şarkıları söylenir. Çeşitli konserlerle Barış Akarsu yaşatılır. Bu festivale Amasra halkının ilgisi büyüktür.
 • Amasra Yağlıdirek Festivali: 1 Temmuz Kabotaj Günü kutlamalarıyla birlikte gerçekleşir.  Tekne yarışları yapılır. 
 • Amasra Fetih Günü: 30  Ağustos / Amasra’nın savaşsız alınması halk oyunları ve müzik gösterileriyle kutlanır.
 • Amasra Temmuz Festivali: Temmuz Ayı: Eğlenceli yaz festivalidir.
 • Yeni Yıl- 1 Ocak 
 • 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı
 • 19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramı
 • 30 Ağustos Zafer Bayramı
 • Acil Servis: 112 
 • Yangın: 110 
 • Polis: 155