Google+

Amasya

Amasya - : - / -
--℃
1 TRY=0.00
Type F250V16 A
 • Ocaweather-icon2℃
 • Şubweather-icon4℃
 • Marweather-icon8℃
 • Nisweather-icon13℃
 • Mayweather-icon17℃
 • Hazweather-icon21℃
 • Temweather-icon23℃
 • Ağuweather-icon23℃
 • Eylweather-icon19℃
 • Ekiweather-icon14℃
 • Kasweather-icon9℃
 • Araweather-icon4℃
Ülke:  Türkiye Nüfus: 321.913 İklim: Karadeniz İkilim Ortalam Kaç Günde Gezilir:  2 Gün  

  Krallık kentidir Amasya, Osmanlı şehzadelerinin yetiştiği, taptaze elma ağaçlarının açtığı saklı kent…

Amasya Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Amasya, Türkiye’nin  Orta Karadeniz bölgesinde yer alan güzel şehirlerinden biridir.Yeşilırmak Vadisi üzerinde bulunan şehir  doğal güzelliklere sahiptir.  Amasya’ın yaklaşık 7000 yıllık tarihi geçmiçi vardır.. Bilinen  ilk ismi Amaseia ‘dır. İsmindeki  “Ama” ana tanrıça anlamına gelmektedir.  Amasya’ya yerleşip burada egemenlik kuran medeniyetler arasında, Hititler, Frigler, Persler ve Romalılar yer alır.  Şehrin kurulan ilk yerinin ise şimdiki Amasya Kalesi olduğu düşünülmektedir. 

Amasya’da Türk hakimiyeti ise Danişmend’lerle birlikte başlamıştır.  Daha sonra  Türk egemenliği İlhanlı, Selçuklu ve Osmanlı ile birlikte devam etmiştir.   Tarihi ve zengin kentlerden biri olmayı sürdürmektedir.  Amasya, Osmanlı döneminde şehzadelerin eğitim gördüğü, burada valilik yaptığı merkez şehirlerden biri olmuştur. Ayrıca Kurtuluş Savaşı mücadele yıllarında Amasya  Türk Milleti adına kararların alındığı Amasya Kongresi’ne ev sahipliği yapması özelliğiyle  tarihi ve önemli bir şehirdir. 

Yurtdışı Seyahat Sağlık Sigortası

Yurtdışı seyahatinizde yaşayabileceğiniz aksaklıklara karşı yurtdışı seyahat sigortası yapmanız tavsiye edilir. Pek çok ülkenin vize işlemleri sırasında talep ettiği seyahat sigortasını online olarak dakikalar içerisinde, 6 Euro’dan başlayan fiyatlarla Axa Sigorta’dan alabilirsiniz. Detaylı bilgi için tıklayın.

Amasya, Orta Karadeniz Bölümü'nde bulunmaktadır.  Yeşilırmak’ın doğusuna ve batısına uzanır.  Amasya’nın komşuları,  Doğuda Yozgat, kuzeyde  Samsun, batıda Çorum’dur. Şehir dar bir vadi üzerine kurulmuştur. 

Geolocation


amasyaab.gov.tr

Amasya’nın iklimi  genel olarak Karadeniz iklimi olsa da bölgede Karasal iklimin etkileri de görüldüğü için geçiş iklimi hüküm sürmektedir.  Şehir en fazla yağışı ilkbahar aylarında almaktadır. Amasya şehir merkezinin ortalama sıcaklığı ise 13,5 derecedir.  Kış mevsiminde don sayısı 50 günü bulmaktadır. Kış aylarında oldukça yağışlı  hava hakim olur.  Amasya’ya  ne zaman gidilir sorusuna en doğru cevap yaz mevsimi olacaktır. Yaz aylarında şehir tüm güzellikleriyle sizi bekler.

Amasya’ya Türkiye’nin her bölgesinden ulaşım rahatlıkla sağlanabilmektedir. Karayolu ile gelecek olanlar,  Samsun, Çorum, Tokat yolunu kullanmaktadır. Amasya’nın yolları köyleri de dahil asfalttır ve oldukça güvenlidir. Özel aracınızla rahatlıkla gidebilirsiniz. Ayrıca Amasya otogarında çok fazla otobüs firması hizmet vermektedir. Otobüs yolculuğu yaparak da istediğiniz  şehirden buraya gelebilirsiniz. Amasya’ya ulaşım alternatiflerinden biri de havayolu ulaşımıdır.  Uçak seferleriyle Amasya Merzifon Havaalanı’na gidebilirsiniz. Uçuş süresi yaklaşık 1 saattir.

Amasya’da otel ve pansiyon seçeneği çoktur. Ancak yoğunlukta olan eski konakların restore edilerek otel göreviyle hizmette olmasıdır. Özellikle Amasya’da yaşamış ailelerin isimlerini otel ve pansiyon isimleri olarak görebilirsiniz, bu durum Amasya’da çok yaygın olarak kullanılır. Amasya Çakallar yani Ali Baba bölgesi’nde bazı güzel ve konforlu oteller yer almaktadır. Bu otellerin şehir manzaraları oldukça ilgi çekcidir.Amasya şehir merkezinde de çok sayıda konaklama alternatifi olduğu gibi kentin Hatuniye Mahallesi’nde de oteller yoğunluktadır.  

Amasya onlarca otel alternatifi sunmaktadır. Aşağıdaki seçeneklerden size uygun oteli Booking.com aracılığıyla bulabilirsiniz. Üstelik pek çok otelde ücretsiz iptal seçenekleriyle..

Amasya Otel Önerileri booking-logo

Sehir Merkezine En Yakın Amasya Otelleri

En Uygun Fiyatlı Amasya Otelleri

Sizin İçin Seçtiğimiz Amasya Otelleri

Ücretsiz WiFi hizmeti sunan Amasya Otelleri

Amasya'da Şehir İçi Ulaşım
corumvizyon.com

Amasya’da şehiriçi ulaşım genellikle otobüs ve minibüslerle sağlanmaktadır.  Ayrıca taksiler de sık sık hizmet vermektedir. Amasya gezinizi daha rahat gerçekleştirmek isterseniz araba kiralama seçeneğiniz de mevcuttur. 

Amasya’da gezilecek yerler hem tarihi hem görsel güzelliğin keşfi olacaktır. Amasya, kralların kenti, şehzadelerin şehridir.

Amasya Gezilecek Yerler
Emine İlhan

Amasya’da gezilecek yerlerden Amasya evleri ve kalesi kente kültürel bir değer katar. Kral kaya mezarları Amasya’nın sembollerinder biri olmuştur ve Amasya'da mutlaka gezilmesi gereken yerler içindedir.  Şehirde Osmanlı’nın, Selçuklu’nun izlerini göreceksiniz. Amasya’nın her bir dokusu size tarihi de kültüre dokuyu da verecektir.

Karadeniz Mutfağı
mutfaktarifim.com

Amasya mutfağı zengin ve lezzetli yiyeceklere ev sahipliği yapmaktadır. Bölgenin kültürel ve tarihi  birikimi mutfak kültürünü  de etkilemiştir. Amasya’da yemek çeşitliliği çok fazladır. Çorbalardan, hamurişlerine tatlılara kadar yöre içinde çok sayıda lezzet sofralardaki yerini alır. Amasya’nın meşhur yemekleri arasında;  Çatal Çorba, Helle Çorbası, Amasya Çöreği,  Bakla Dolması ciğer sarması gibi zengin yemekler yer alır. Ayrıca çorba çeşitlerinden Toyga Çorbası da oldukça meşhurdur. 


amasya.gov.tr

Amasya gece hayatı çok fazla hareketli ve renkli değildir. Amasya geceleri genellikle sakin geçer. Özellikle üniversiteli gençlerin sık  sık gittiği bazı mekanlar vardır. Amasya akşamlarını sık restoranlarda geçirebilir ve Amasya’nın manzarasının tadını çıkarabilirsiniz. 


amasyakulturturizm.gov.tr

Amasya’da alışveriş, yapmak için  şehir merkezindeki dükkan ve mağazalar uygundur. Çok  sayıda  çarşı ve dükkanlar yer aldığı için bölgeye özgü ünlü  ürünleri bulmak da zor olmayacaktır. Özellikle Amasya’da alışveriş yaparken  meşhur elmalardan   satın almalısınız ve ayrıca bol bol yemelisiniz.  

Hediyelik dükkanların hemen hepsinde göreceğiniz el yapımı yazmalar, yemeniler, iğneoyaları  ilginizi çekebilir. Amasya’nın tarihini ve  doğal güzelliğini yansıtan süs eşyaları da hatıra olarak alabilecekleriniz arasında olabilir. Amasya’da bedesten ve kapalı çarşı gibi renkli yerlerden de hediye ya da hatıra ürünler alabilirsiniz, aynı zamanda  bu tarihi çarşıları gezebilirsiniz.  Amasya’da alışveriş   yaparken yörenin kültürel dokusunu da tanımış olacaksınız. 


amasyahaber.com

 • Bayrak Koşusu: 09–10 Mayıs
 • Ziyaret Kasabası Yayla Şenliği: 27 Mayıs
 • Uluslararası Atatürk ve Kültür Sanat Haftası: 12 –22 Haziran
 • Tarihi İpek Yolu Kültürel Etkinlikleri:  23 Temmuz
 • Karasavul köyü Yayla Şenliği : 29–30 Temmuz
 • 1 Eylül Şenlikleri (Suluova)
 • Taşova Bamya Festivali:  16–17 Eylül
 •  Amasya Protokolü Anma Etkinlikleri: 20–22 Ekim
 • 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı
 • 19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramı
 • 30 Ağustos Zafer Bayramı
 • 1 Mayıs İşçi Bayramı
 • Dini Bayramlar
 • Acil servis: 112
 • Yangın: 110
 • Polis: 155