Google+

Arama formu

Anadolu Mutfağı

Anadolu Mutfağı

Anadolu'nun kalbinde bulunan Kapadokya, geleneksel Anadolu mutfağının esintilerini taşır. Yöresel yemeklerin çoğu bölgedeki tarımsal faaliyetlere göre şekillenmiştir. Yemeklerin çoğu bakliyat ve tahıl ürünleriyle yapılmaktadır.

Kapadokya'da yiyebileceğiniz lezzetler arasında içinde birçok tadı barındıran testi kebabı, bulgurdan yapılan düğü çorbası, koyun etinden yapılan nohutlu yahni, oyulan ayvalara kıyma koyularak yapılarak ayva dolması ve patates ile bulgurun karışımından oluşan dıvıl yemeği bulunur. Yöresel yöntemlerle hazırlanan leziz yemeklere sahip Kapadokya'da bu yemeklerin dışında kömbe, patates çorbası, çanak, sızgıt ve bulama gibi yemekleri de tadabilirsiniz.
Kapadokya zengin Anadolu mutfağına sahip olmasının yanında uluslararası lezzetleri de içinde barındıran restoranlara sahiptir. Kapadokya'da bir yandan muhteşem manzarayı izleyebilir diğer yandan usta aşçılar tarafından hazırlanan lezzetli yemekleri yiyebilirsiniz.

Kapadokya'da şarapçılık bir gelenek halini almıştır. 4000 yıldır bölgede şarap üretilmektedir. Özellikle Avanos bölgesinde yapılan şaraplar yıllarca bekletildikten sonra ve sunuma hazır hale gelir. Bağcılık ve şarapçılık Kapadokya'nın simgeleri haline gelmiştir. Buraya geldiğinizde mağarada şarap içmenin keyfine mutlaka varmalısınız.

Başlıca Restoranlar:

 
BAHŞİŞ-Kapadokya'da gelen hesabın %5'i ile %10'u arasında bahşiş verebilirsiniz.