Google+

Ankara

Ankara04:18 AM
22℃
1 TRY=0.00
Type F250V16 A
 • Ocaweather-icon-2℃
 • Şubweather-icon0℃
 • Marweather-icon4℃
 • Nisweather-icon9℃
 • Mayweather-icon13℃
 • Hazweather-icon17℃
 • Temweather-icon20℃
 • Ağuweather-icon20℃
 • Eylweather-icon16℃
 • Ekiweather-icon11℃
 • Kasweather-icon5℃
 • Araweather-icon1℃
Ülke: Türkiye Nüfus: 4,5 milyon Resmi Dili: Türkçe  İklimi: Karasal iklim  Ortalama Kaç Günde Gezilir: 2 Gün

Hiç şüphe etmemelidir ki, Anadolu ortasında hızla oluşturulacak yeni ve bayındır bir Ankara, yüzyıllarca ihmal edilen Türk vatanı için başlı başına bir uygarlık merkezi, Türk Devleti için pek önemli bir dayanak olacaktır- Mustafa Kemal Atatürk–1924

Ankara Hakkında Bilinmesi Gerekenler
factfile.org

Türkiye’nin başkenti,  tarihin kahraman şehri, kurtuluş mücadelesinin yönetildiği büyük kenttir. Ankara, Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne ev sahipliği yapmaktadır. Ülkemizin en yoğun nüfuslu ikinci şehridir. Ankara’nın nüfusu 2014  resmi rakamlarına göre 4,5 Milyonu geçmiştir. Önemli toplantıların, siyasi müzakerelerin merkez noktasıdır. Şüphesiz  şehri önemli kılanlardan biri Mustafa Kemal Atatürk’ün naaşının yer aldığı Anıtkabir’dir. Anıtkabir Ankara’da en dikkat çeken en değerli yapıdır. 

Ankara, Orta Anadolu’nun merkezinde, Türkiye’nin İç Anadolu Bölgesi’nde bulunur.Şehir dağlık ve ormanlık bir alana konumlanmıştır.Kızılırmak ile çevrelenen  Ankara ayrıca Tuz Gölü, Eymir Gölü gibi önemli bölgeleri de kapsamaktadır. Ankara doğuda Kırıkkale ve Kırşehir’e Batıda Eskişehir’e, kuzeyde Çankırı’ya, güneyde ise Bolu’ya komşudur.

Geolocation


healthcentersinturkey.com

Ankara iklimi karasaldır. Ancak kuzeyde Karadeniz  ikliminin yumuşaklığını,  güneyde ise bozkır iklimi hissedilebilir. Kışın oldukça soğuk ve yağışlı geçerken, yazın ise hava normal sıcaklıkların üzerindedir. Ankara genel olarak kış mevsiminin kuru soğuğuyla bilinir. Şehir en çok yağışı ilkbahar mevsiminde alır. Ankara’da en soğuk hava Ocak ve Şubat ayında hissedilir. En sıcak aylar ise Temmuz ve Ağustos’tur. Ankara’yı gezmek için en uygun zaman Nisan–Mayıs ve Eylül–Ekim dönemidir.

Türkiye’nin başkenti Ankara’ya ulaşım rahat ve kolaydır. Türkiye’nin her ilinden  otobüs firmalarının seferleriyle Ankara’ya ulaşabilirsiniz. Daha rahat ve kısa bir yolculuk dilerseniz Ankara’ya uçak yolculuğu da yapabilirsiniz. Ankara havaalanı kent merkezine 25 km uzaklıkta yer almaktadır.
 
Ayrıca Ankara demiryolu ulaşım ağına sahip kentlerin başında gelir. Ankara–İstanbul, Ankara–Adana, Ankara–Zonguldak, Ankara–Diyarbakır, Ankara–İzmir güzergahlarından Ankara’ya trenle gidebilirsiniz

Ankara’da her bütçeye uygun otel ve pansiyon seçeneği bulmanız elbette uygundur. Ankara’da gezilecek yerlerin sayısı da fazla olduğu için  konaklamak için tesisler de bu bölgelere yayılmıştır. Kavaklıdere lüks otellerin bulunduğu yerlerden biridir. Bu bölgede, Ankara’da oldukça popüler olan Kuğulu Park ve Tunalı Hilmi Caddesi bulunmaktadır. Ankara deninc akla gelen diğer bölgelerden biri Kızılay Meydanı’dır, Bu işlek ve hareketli yerde çok fazla  konaklama yeri bulunuyor.Kızılay  merkezi bir yer olduğu için Ankara’nın hemen her yerine toplu taşıma ile buradan gitmeniz daha rahat olur. Ayrıca Ankara’nın tarihi semtlerinden biri olan Hamamönü’nde  19 yy dönemine ait konaklarda  kalabilirsiniz. Hamamönü buraya gelenlerin en çok tercih ettiği yerlerden biridir. Ayrıca Ankara’ya biraz uzak olan bölgelerde kalmak isterseniz Kızılcahamam ve Beypazarı tüm güzellikleriyle size bekler. 

Ankara pek çok otel alternatifi sunmaktadır. Aşağıdaki seçeneklerden size uygun oteli Booking.com aracılığıyla bulabilirsiniz. Üstelik pek çok otelde ücretsiz iptal seçenekleriyle..

Ankara Otel Önerileri booking-logo

Sehir Merkezine En Yakın Ankara Otelleri

En Uygun Fiyatlı Ankara Otelleri

Sizin İçin Seçtiğimiz Ankara Otelleri

Ücretsiz WiFi hizmeti sunan Ankara Otelleri

Ankara'da Şehir İçi Ulaşım
ankara.bel.tr

Başkent Ankara’da ulaşım geniş alana yayılmıştır. Metro, Belediye otobüsleri, özel halk otobüsleri ve minibüsler şehirde kullanılan toplu taşıma araçlarıdır. Ankara’da son zamanlarda trafik sorunu yaşanmaktadır ancak metrolar buna bir alternatif oluşturmaktadır. Ankara’da özel halk otobüslerine araç içinde ücret verirken, belediye otobüslerine kart basımıyla binilir. 

Türkiye’nin ikinci büyük şehri Ankara’da gezilecek yerler listesi oldukça uzundur. Ankara tarihi devlet kurumlarının yanı sıra eski uygarlıkların geride bıraktıkları tarihi yapıları da barındırır. Bu sebeple Ankara'da fazlaca gezilecek yer bulunur.

Ankara'da Gezilecek Yerler
Seren Oksal

Tarihin en önemli olaylarının merkezi, Türkiye’nin başkenti olan kenti keşfetmek, tarihini yaşamak bambaşkadır. Ankara Mustafa Kemal Atatürk’ün mezar anıtının bulunduğu Anıtkabir’e sahiptir. Türkiye’nin ilk meclis binası, Atatürk evi ve müzesi Ankara’da gezilmesi gereken yerler arasındadır. Anadolu kültürünü yaşatan önemli  yapılandan biri Anadolu Medeniyetleri Müzesi’dir. Ankara hem bilimin, hem kültürün başkenti olmayı da başaran şehirlerimizdendir. Kızılay Meydanı, Ankara Kalesi ve kentin ünlü yemyeşil parkı adeta oraya gitmek için davetiye çıkarır. Anıtkabir’i görmemek, Kurtuluş mücadelesine tanık olmamak, Ankara’nın dünya tarafından bilinen müzelerini ziyaret etmemek  eksiklik olur. Ankara gezilecek yerleri ayrı bir zenginlik, ayrı bir maneviyattır.

Gezilecek yerler listesinin devamını görmek için tıklayın.
Ankara Turistik Gezi Biletleri

Ankara şehrini doya doya gezmek için, turistik noktalara giriş biletinizi önceden alıp bütçe ve zaman tasarrufu yapabilirsiniz. Sıra beklemeden ve indirimli bilet almak için aşağıda önerdiğimiz biletleri inceleyebilirsiniz.

İç Anadolu Mutfağı
eksitarif.com

Ankara, Türk mutfağının tüm lezzetlerini içinde barındıran zengin bir mutfaktır. Anadolu kenti Ankara’da hamur işleri, et yemekleri, yöresel her lezzet bulunur. Yemek için çok fazla seçeneğin olduğu yer Kızılay Meydanı’dır. En ünlü yemekleri  arasında Ankara Tavası yer almaktadır. Ankara Tavası koyun etinden  ve Kızılcahamam pirincinden pişirilen özel bir karışımdır ve oldukça lezzetlidir. Bunun yanı sıra; Aş Çorbası, Orman Kebabı,pıtpıt Pilavı,Efelek Dolması gibi yöresel yemeklerden söz edilir.

Ankara Gece Hayatı
milliyet.com.tr

Ankara’da gece hayatı renklidir ancak bu renkliliği ve canlılığı yaşatanlar şehrin öğrencileridir. Çünkü Ankara üniversite şehridir. Binlerce öğrencinin gittiği partilerin olduğu gece kulüpleri vardır. Dans gösterileri, canlı müzikle sabahlara kadar gençlerin eğlendiği çok sayıda disko ve bar bulunmaktadır.Ankara’da gece hayatının kalabalık ve yoğun geçtiği zaman cuma ve cumartesi günlerdiri. Çünkü Ankara’da çok sayıda memur yaşadığı için tatil zamanları tercih edilir. Sabaha kadar süren  gece eğlenceleri Ankara’da güzel geçmektedir.Ayrıca Ankara’da rakı içen meyhane kültürünü yaşayan öğrenciler dışında Ankaralı kesim de  vardır. Fasıl eşliğinde eğlenilir ve rakı içilir. 

Ankara'da Alışveriş
ece.com

Ankara ‘da alışveriş  yapmak keyiflidir. Büyükşehir olması nedeniyle çok sayıda alışveriş merkezi bulunmaktadır. Özellikle markaların, mağazaların olduğu pek çok avm açılmıştır ve hizmet vermektedir. Alışveriş merkezlerinin yoğun olduğu yerler Kızılay, Ulus ve Kavaklıdere’dir.Ayrıca Tunalı’da bulunan Aynalı Çarşı, Gümüşsoy Pasajı ve Tunalı Pasajı alışveriş için uygun yerler arasındadır. 


ankara.bel.tr

Ankara özellikle başkent olması nedeniyle  milli  bayramların resmi olarak kutlandığı, uluslararası fuar, festival ya da  kültürel etkinliklerin yapıldığı şehirdir.
 
Ankara’da gerçekleşen festivaller;
 

 • Uluslararası Müzik Festivali – Nisan,Mayıs 
 • Uçan Süpürge Kadın Filmleri Festivali–: 02–09 Mayıs
 • Uluslararası Ankara Karikatür Festivali: 03–07 Mayıs
 • Sincan Lale ve Kültür Merkezi: Mayıs
 • Haymana Uluslararası Kaplıca Festivali: Haziran 
 • Ayaş Dut Festivali: Temmuz
 • Kızılcahamam Su  Festivali:  Ağustos
 • Aşıklar  Festivali: Ağustos
 • Elmadağ Bayram Aracı Kültür Şenliği– Eylül 
 • Beypazarı Havuç Festivali– Ekim
 • 13 Ekim Ankara’nın Başkent Oluşu Kutlamaları
 • Yeni Yıl– 1 Ocak
 • 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı
 • 19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramı
 • 30 Ağustos Zafer Bayramı
 • 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı 
 • Dini Bayramlar
 • Polis: 155
 • Acil Servis: 112
 • Yangın: 110