Google+

Ayvalık

Ayvalık - : - / -
--℃
1 TRY=0.00
Type F250V16 A
 • Ocaweather-icon8℃
 • Şubweather-icon8℃
 • Marweather-icon10℃
 • Nisweather-icon14℃
 • Mayweather-icon19℃
 • Hazweather-icon23℃
 • Temweather-icon26℃
 • Ağuweather-icon25℃
 • Eylweather-icon22℃
 • Ekiweather-icon17℃
 • Kasweather-icon13℃
 • Araweather-icon9℃
Nüfus : 69,880 İklim : Akdeniz İklimi Ortalama Kaç Günde Gezilir : 4 Gün

"Ege'nin kuzey incisi"

Ayvalık Hakkında Bilinmesi Gerekenler
enjoytravel.bg

Ayvalık, Türkiye'nin Ege kıyılarında bulunan bir sahil beldesidir. Kentin nüfusu 2014 verilerine göre 69,880'dir. Balıkesir iline bağlı olan Ayvalık'ın antik çağlardaki ismi "ayvalık" anlamına gelen "Kydonie" idi. Çeşitli medeniyetlere ev sahipliği yapan beldeye Türkler tarafından Ayvalık denmiştir.

Binlerce yıllık yerleşim tarihine sahip olan Ayvalık ülkenin en önemli turizm merkezlerinden biridir. Yıl içinde yerli ve yabancı on binlerce turistin ziyaret ettiği tatil beldesi özellikle Yunan halkı tarafından tercih edilmektedir. Ayvalık, Yunan adası Midilli'nin karşısında bulunur ve Güvercinada, Kamış, Cunda Adası gibi toplamda 22 ada Ayvalık'a bağlıdır. 

Yurtdışı Seyahat Sağlık Sigortası

Yurtdışı seyahatinizde yaşayabileceğiniz aksaklıklara karşı yurtdışı seyahat sigortası yapmanız tavsiye edilir. Pek çok ülkenin vize işlemleri sırasında talep ettiği seyahat sigortasını online olarak dakikalar içerisinde, 6 Euro’dan başlayan fiyatlarla Axa Sigorta’dan alabilirsiniz. Detaylı bilgi için tıklayın.

Ayvalık, Marmara Bölgesi'nde yer alan Balıkesir ilinin Ege kıyısında yer almaktadır. 

Geolocation

 Paket turlarda kaçırılmaması gereken en güncel ve ekonomik kampanyalar şöyle: Bansko Kayak Turu – 1 Gece Bedava, Bansko Kayak Turu – Ücretsiz Kayak Eğitimi, Lapland Turu - Son dakika 200 Euro indirim, %25 indirimli Prag Turu, Sicilya & Malta Turu – Son dakika %5 indirim, Belgrad Turu - %25 indirim , Prag Turu 14 Şubat Özel – Son Dakika %5 İndirim

Ayvalık'a tatil sezonunun başladığı Mayıs ve Eylül ayları arasında gidilmelidir. Havanın sıcak olduğu bu dönemlerde en güzel günlerini yaşayan kente birçok turist gelmektedir. 

Ayvalık'a ulaşım büyükşehirlere yakın olduğu için oldukça kolaydır. Karayolu, denizyolu ve havayolu ile ulaşabilirsiniz.
Karayolu ile ulaşım:

Özel araçlarıyla Ayvalık'a gelmek isteyen ziyaretçilerin Balıkesir merkezine ulaştıktan sonra Ayvalık yönünü gösteren tabelaları takip etmeleri gerekmektedir. Birçok firmanın Balıkesir'e giden direkt seferleriyle Ayvalık'a ulaşmak mümkündür. Ayrıca Balıkesir merkezine otobüsle geldikten sonra Ayvalık minibüslerine binerek kente gidebilirsiniz. Ayvalık Otogarı ilçe merkezindedir.

Denizyolu ile ulaşım:

Ayvalık'a denizyolu ile ulaşım yalnızca İstanbul ve Yunanistan adalarından yapılmaktadır. İstanbul'un Yenikapı ve Bostancı ilçelerinden kalkan deniz otobüsleri Bandırma'ya kadar gelmektedir. Bandırma'dan toplu ulaşımla Ayvalık'a geçebilirsiniz. Yunanistan adalarından da feribot ve deniz otobüsleriyle kısa sürede Ayvalık'a ulaşabilirsiniz.

Havayolu ile ulaşım:

Ayvalık'ta havalimanı bulunmamaktadır. Ancak Ayvalık'a çok yakın olan Edremit'teki havalimanına iniş yaptıktan sonra kente toplu taşıma veya servislerle kısa sürede ulaşabilirsiniz.

Tatil ve turizm merkezi olan Ayvalık'ta konaklamak isteyen ziyaretçiler için çok farklı alternatifler mevcut. Ziyaretçiler otellerde, tatil köylerinde, pansiyonlarda ve apart dairelerde konaklayabileceği gibi günlük veya haftalık kiralanan dairelerde de konaklayabilir. Genel olarak otel fiyatlarının yüksek olduğu Ayvalık'ta her bütçeye hitap eden pansiyon ve butik otel bulmak oldukça kolay. Bu şirin beldede sahile yakın tesislerde konaklayabileceğiniz gibi daha iç kesimlerde ekonomik ve rahat konaklama alanları da bulabilirsiniz.


Ayvalık Otel Önerileri

En Uygun Fiyatlı Ayvalık Otelleri

En Yüksek Puanlı Ayvalık Otelleri


ayvaliksozcu.com.tr

Küçük bir tatil merkezi olduğundan dolayı Ayvalık'ta yerel ulaşım sistemi çok gelişmemiştir. Dar ve tarihi sokaklara sahip kentte ulaşım minibüsler, otobüsler ve bisikletlerle sağlanmaktadır. Ayvalık merkezinden kalkan otobüs ve minibüsler kara bağlantılı adalara ve civar beldelere kadar gidebilmektedir. Küçük bir alana sahip kenti dolaşmak turistlerin fazla zamanını almayacaktır. Kiraladığınız bisikletlerle veya yaya olarak Ayvalık'ın tarihi sokaklarını adım adım dolaşabilir, her gün farklı bir yönünü keşfedebilirsiniz. Ayrıca araç kiralama yöntemiyle veya ticari taksilerle Ayvalık içindeki ulaşımınızı kolaylaştırabilirsiniz. 

Ayvalık gezilecek yerler listemiz Ayvalık'ın binlerce yıllık tarihi ve doğal güzelliklerinden oluşuyor. Turizm cazibesi haline gelen Ayvalık'ta, birçok gezi noktası vardır.

Ayvalık Gezilecek Yerler
thefad.pl

Farklı dinlere ait tarihi ibadethaneler, kültürel ve doğal güzellikler, muhteşem manzaralı plajlar Ayvalık'ın en dikkat çeken gezilecek yerleri arasındadır. Birçok turist gibi siz de güne Ayvalık kahvaltısıyla başlayıp tüm gününüzü Ayvalık'ın bu doğal harikalarına ayırabilirsiniz. Ayvalık'ın bütün harikalararını Ayvalık gezilecek yerler listemizde derlemeye çalıştık.
 

Ayvalık Mutfağı
felsefetasi.org

Ayvalık mutfağı Ege ve Akdeniz lezzetleriyle bezenmiş zengin bir mutfaktır. Farklı damak tatlarına sahip turistler için onlarca çeşit lezzete sahiptir Ayvalık. Ege denizinden toplanan onlarca çeşit taze balık, yöresel lezzete sahip yemekler ve uluslararası mutfağın leziz yemekleri...

Ayvalık'a özgü yöresel tatlar arasında cibez otu ve zeytinyağının enfes karışımı olan cibez otu salatasını, midye kabuklarının içine kaşar ve dereotu konularak yapılan kaşarlı kidonyayı ve içinde kalamar, zeytinyağı ve portakal gibi besinleri barındıran son derece sağlıklı kalamar dolmasını sayabiliriz. Kente özgü diğer yemekler arasında ceviz çorbası, lor dolması, gondolda tavuk, girit usulü çullama, kaşarlı kabak ve deniz börülcesi yer alır.

Ayvalık Gece Hayatı
chootzpah.com

Ayvalık, diğer tüm güzelliklerinin yanında kendine özgü gece hayatıyla da güzide tatil beldelerinden biridir. Gece hayatının diğer turizm merkezlerine göre daha sakin geçtiği Ayvalık, diskolar gibi hareketli müzik eşliğinde eğlenebileceğiniz çok az sayıda mekana sahiptir.

Genel olarak caz müzik, tavernalar ve pop müzik ağırlıklı mekanların tercih edildiği kentte hizmetler de bu yönde şekillenmiştir.

Ayvalık'ta gece hayatının büyük bölümü Cunda Adası'nda geçmektedir. Ada'da nispeten daha dingin bir gece hayatı hakimdir ve gece genellikle uzun sohbetler eşliğinde geçer. Cunda Adası'ndaki Rum tavernalarında eğlenebilir, sirtaki yapabilir, Rum eğlence kültürünü yakından tanıyabilirsiniz. 


static.panoramio.com

Ayvalık ve alışveriş kelimeleri birleşince herkesin aklına saatlerce süren bir serüven gelir. Alışveriş Ayvalık'ın olmazsa olmazıdır. Ayvalık'ta alışveriş hayatının ünü Yunan adalarına kadar ulaşmış olmalı ki her gün onlarca turist alışveriş yapmak için Ayvalık'a gelmektedir. Geleneksel el sanatlarını günümüzde de sürdüren kentte doğal gıdalardan hediyelik eşyalara kadar birçok ürünü satın alabilirsiniz. 

Beldede alışveriş yapabileceğiniz yerler arasında Cunda Sahil Çarşısı, Ayvalık Antikacılar Çarşısı, sokak aralarındaki şirin butikler ve yerel pazarlar yer alır. Keyifli alışverişiniz sırasında satın alabileceğiniz ürünlerin başında el yapımı kilim ve halılar, gümüş takılar, çömlekler, deri kıyafetler ve antika ürünler gelir. Tüm bunlar sevdiklerine birer hediye almak isteyen turistler için bulunmaz bir fırsat.

Ayvalık'ta alışverişin diğer ürünleri arasında taze gıdalar yer alır. Buradaki yerel pazarlarda günlük yiyecekleri ve dalından koparılmış meyveleri satın alabilirsiniz. Öte yandan Ayvalık'ın dünyaca ünlü zeytini ve zeytinyağı ziyaretçiler tarafından oldukça tercih edilir. Dünyanın en iyi zeytinyağlarından biri olarak kabul edilen Ayvalık zeytinyağlarından alıp birbirinden leziz yemeklere imza atabilirsiniz.
 


imgz.star.com.tr

Binlerce yıllık kültürel birikime sahip olan Ayvalık'ta kültürel ve sanatsal etkinlikler de kendini gösterir. Yılın belli dönemlerinde düzenli olarak yapılan festival ve etkinliklere katılımlar özellikle yaz aylarında artar. Turistlerle yerli halkın kaynaşmasına olanak sağlayan festivaller Ayvalık kültürünün önemli parçalarından biri olma özelliğini hep korumuştur. Ayvalık'taki başlıca festivaller arasında Ayvalık Kültür Sanat Günleri, Altın Kumsal Kültür ve Turizm Festivali ve  Uluslararası Ayvalık Film Festivali gösterilebilir.

Önemli Festivaller:

 • Altın Kumsal Kültür ve Turizm Festivali (temmuzun son haftası)
 • Ayvalık Kültür Sanat Günleri (31 Ağustos - 9 Eylül)
 • Ayvalık Tiyatro Festivali (27 Nisan - 4 Mayıs)
 • Ayvalık Uluslararası Film Festivali (Kasım Ayı)
 • Cunda Müzik Günleri (temmuzun ilk haftası)
 • Zeytin Hasat Şenliği (Ekimin son haftası)
 • Yılbaşı Tatili (1 Ocak)
 • Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı (23 Nisan)
 • Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı (19 Mayıs)
 • Zafer Bayramı (30 Ağustos)                              
 • Cumhuriyet Bayramı (29 Ekim)
 • İtfaiye: 110
 • Arama Kurtarma ve Sağlık: 110
 • Ambulans: 112         
 • Polis İmdat: 155
 • Jandarma İmdat: 156
 • Sahil Güvenlik: 158       
 • Orman Yangınları: 177