Google+

Arama formu

Bodrum Gezilecek Yerler

Bodrum Gezilecek Yerler
 

Bodrum gerek koylarıyla gerek beldeleriyle gerekse merkezindeki tarihi ve kültürel varlıklarla gezilecek birçok yer sunmaktadır. Turistlerin ilgi alanlarına göre sıralanabilecek gezme mekanları, yaz dönemlerinde çok fazla rağbet görmektedir. Sokaklar, plajlar, festival alanları ve tarihi yerler, yerli ve yabancı turistlerle dolup taşmaktadır. Bodrum’da, kaç gün kalırsanız kalın, mutlaka yapacak bir şeyler veya gezecek yeni yerler keşfedeceksinizdir. Bodrum, yaş aralığı veya kültür farkı gözetmeden ziyaretçilerine çok sayıda alternatif sunmaktadır.

Bodrum Gezilecek Yerler

Hem tarih hem sanat hem eğlence bulabileceğiniz bir ilçe olan Bodrum’da, gezilecek yerler arasında eşsiz manzarasıyla Bodrum Kalesi ve Tavşan Adası, güzel sularıyla Bodrum koyları, tarihi değerlerle dolu Sualtı Arkeolojik Müzesi, Pedasa Antik şehri, Myndos Kapısı, Antik Tiyatro, Halikarnas Mozolesi, Zeki Müren Müzesi bulunmaktadır. Bahsi geçen tüm bu yerlerle ilgili detaylı bilgiye aşağıda ulaşabilirsiniz. 

Bodrum şehrinde bir çok konaklama seçeneği var. Bunlardan en çok tavise edilenleri Six Senses Kaplankaya, Spektr Otel Bodrum, Elista Hotel Spa Hotel. Şehir merkezine yakın konaklamayı tercih etmek isterseniz Ritim Apart Otel, Kaptan Otel Bitez, Mira Suites Otel. gibi otelleri tercih edebilir ya da en yüksek indirime sahip olanları mereak ediyorsanız Costa Sarıyaz Hotel, Türkbükü Hill Hotel Beach, Diamond Of Bodrum By Salmakis tesislerini incelebilirsiniz. Bir de Tatilsepeti.com'un Bodrum aramalarında ara sıra güzel indirimli fırsat otelleri oluyor. Onları da bu linkten takip edebilirsiniz.

Bodrum Kalesi ve Sualtı Arkeoloji Müzesi

Bodrum Kalesi ve Sualtı Arkeoloji Müzesi
 

Günümüze kadar gelmiş en sağlam kalelerden biri olan Bodrum Kalesi, ilçenin merkezinde bulunmaktadır. Kalenin üç tarafı denizlerle çevrili olup iki limanı birbirinden ayırmaktadır. Klasik kale tarzından uzak bir mimariye sahiptir. Gezeceğiniz her bölümde farklı atmosfer yaşatan kale, Bodrum’da deneyimlemeye değer yerlerin en başında gelir. Kale, 15. yüzyılda Rodos Şövalyeleri tarafından inşa edilmiştir. Önceleri içine kilise, sonra cami ve Türk hamamı yapılan kale, ayrıca bir dönem hapishane olarak kullanılmıştır. Bugünse müze olarak faaliyettedir. Kaleden şehri ve denizi izlemek ayrı bir deneyim olacaktır.

Sualtı Müzesi, kalenin içinde bulunan mutlaka ve Bodrum’da mutlaka görülmesi gerek yerlerin başında gelir. Dünyanın sayılı sualtı arkeoloji müzelerindendir. 14 tane sergi salonu içinde toplamda 10 binden fazla eser bulunan müze, zengin bir koleksiyona sahiptir. Dünyanın en büyük İslam Cam Koleksiyonu ve Serçe Limanı batıkları da buradadır. İçerisinde amphora sergisi bulunur. Amphora, kulplu bir testi olup eski çağda şarap, kuru gıda ve zeytinyağı taşınmasında kullanılmıştır. İngiliz kulesi, Doğu Roma batığı, Türk hamamı sergisi, Alman kulesi, mücevherat salonu, zindan, dünyanın en eski batığı olan Uluburun batığı müzenin önemli bölümlerinden bazılarıdır. Giriş ücreti 30 liradır. Fakat müze, restorasyon çalışmaları nedeniyle 1 Ekim 2017 tarihinden itibaren çalışmalar bitene kadar ziyarete kapatılmıştır.

Halikarnas Mozolesi

Halikarnas Mozolesi
 

MÖ 300’lü yıllarda, Kraliçe Artemisia’nın ölen eşi Karya Kralı Mausolos için inşa ettirdiği bir anıt mezardır. Halikarnas Mozolesi, Yunan mimarisinin kolonlarını ve Mısır mimarisinin piramidini birleştirip yarattığı devasa boyuttaki mezarla dünyanın yedi harikasından biri sayılmaktadır. 1034’teki Büyük Anadolu depremi sonunda yıkılmıştır. Taş parçaları Bodrum Kalesi yapımında kullanılmıştır. Ayrıca, birçok parçası, kabartma eserler, heykeller 19. yüzyılda British Museum’a taşınmıştır. Anlatılanlara göre, dört bölümden oluşmaktadır: Podyum, sütunlardan oluşan Tapınak, primidal çatı ve heykellerin olduğu son bölüm. Günümüzde kalıntıları bir sit alanı içinde sergilenmektedir. Açık hava müzesi olarak burayı ve içindeki müze binasındaki sergi alanlarını ziyaret edebilirsiniz. Mozoleye giriş ücreti 10 lira olup Müzekart sahiplerine ücretsizdir. Bodrum Limanı'na oldukça yakındır. Kale yönüne ilerleyerek girişine kolaylıkla ulaşabilirsiniz.

Antik Tiyatro

Antik Tiyatro
 

Antik Tiyatro, Halikarnassos kentinin kuzeyinde kurulmuş, klasik çağdan günümüze ulaşmış bir yapıdır. M.Ö. 337 yıllarında, yamaca dayalı olarak yapılmıştır. Bodrum’un merkezinde ve Göktepe dağının eteklerinde bulunur. “At nalı” planda olup Roma İmparatorluğu dönemi tiyatrolarının özelliklerini taşımaktadır. 1960 yılında restore edildikten sonra, kullanıma geçip birçok festivale, organizasyona, gösteriye ev sahipliği yapmaktadır. 13 bin kişi kapasitesi vardır. Koltuklar arası bırakılan geniş mesafe dikkat çekicidir. Klasik tiyatro düzeni ve kurgusuyla göze çarpsa da, kurbanların kesildiği sunak ve koltuklar arasındaki delikler ilgi çekicidir. Her gün, 24 saat açıktır ve ücretsiz gezilebilmektedir. Turistlere yamacın tepesinden limanı izleme imkanı da sunmaktadır.

Myndos Kapısı

Myndos Kapısı
 

M.Ö. 4. yüzyılda yapıldığı tahmin edilen Halikarnassos kentinin giriş kapısı olarak yapılmış Myndos Kapısı, bölgenin tarihi açısından önemlidir. Yöresel adı Diktiri’dir. Bu alan, şehrin batı surlarının en önemli kısmını oluşturmaktadır. Kapı, sekizer metre yükseklikteki kuleler arasına inşa edilmiştir. Halikarnas’a açılan antik bir giriş kapısıdır. Bu kapı, antik çağ tarihçilerine göre, Büyük İskender’in seferinde sözü edilen çatışmaların yaşandığı yerdir. Büyük İskender’in askerleri, kazılmış hendekler yüzünden karşı tarafa geçemezler. Bu yüzden Büyük İskender’in lanetlediği kapı olarak geçmektedir. Yakınında bulunan Türk Mezarlığı ile Helenistik ve Roma dönemlerine ait tonozlu mezarları görmek de mümkündür. Birçok mozaik, kuş ve üzüm figürleri olan süslemeler içerir. Çeşitli firmaların katkılarıyla restore edilmiş olup günümüzde kalan parçalarıyla Gümbet yakınlarında bulunur. Merkezden dolmuşla ulaşılabilir. 

Bitez

Bitez
 

Bitez, yeşili ve mavisiyle, Muğla’nın en gözde bölgelerindendir. Bodrum’un güneyinde bulunmaktadır. Bodrum’un birçok koyu, plajı ve beldesi olmasına rağmen Bitez birçok açıdan turistlerce en çok tercih edilenlerden biridir. Yarım ay şeklinde 200 metre uzunluğunda bir halk plajının da bulunduğu Bitez Plajı gerek temizliğiyle gerekse Mavi Bayrak ödülüyle dikkat çeker. Denizi sakin ve dalgasızdır, birden derinleşmez. Çeşitli su sporları yapılabilir. Türkiye'nin sörf için en uygun bölgelerinden biridir. Bitez, merkeze yaklaşık 10 km mesafededir. Merkezden dolmuşlarla ulaşım mümkündür. Bodrum’un merkezinin kalabalığından kaçmak isteyenler için çok uygun olacaktır. Fakat gündüzünün sakinliğine rağmen, gece hayatı hareketlidir. Plajının dışında, dondurmalarıyla da oldukça ünlü olan Bitez’de, mutlaka Bodrum’a özgü dondurma yenmelidir. Bodrum merkezde bulunan otogardan kalkan minibüslerle gidilebilir. Kendi aracınızla gelmek isterseniz, otopark sorun olmayacaktır. Çevresi oteller ve restoranlarla doludur.

Gümüşlük

Gümüşlük
 

Gümüşlük, Bodrum yarımadasının en meşhur yerlerinden biri olup balık restoranlarıyla ünlenmiş huzurlu ve sakin bir koydur. Yöre halkı, gümüş paralardan dolayı burada bir gümüş madeni olduğunu düşünerek bu ismi koymuştur. Yaz sezonunda oldukça kalabalık olmaktadır. Gümüşlük’e gelip yürüyüş yapabilir, kafelerinde müzik dinleyip sokaklarında takılara bakabilir, günün istediğiniz saati denize ayaklarınızı sokup huzurlu vakit geçirebilirsiniz. Özellikle deniz manzaralı yürüyüş rotalarını sevenler için çok uygun bir yerdir. Gümüşlük’ün en önemli özelliği Tavşan Adası’na ev sahipliği yapmasıdır. Gümüşlük’te ayrıca Karakaya Köyü’nü ziyaret etmek de bir seçenek olabilir. Peksimet Dağı’nın sırtlarında, 16. yüzyılda korsanlardan saklanan yerliler tarafından inşa edilmiştir. Terk edilmiş haldeyken yabancı turistlerin ilgisini çekmiş ve 30 sene öncesinde köye tekrar hayat verilmiştir. Günbatımı manzarası ve güzel taş evlerini görmek için uğranabilir. 

Tavşan Adası

Tavşan Adası
 

Tavşan Adası, Gümüşlük’te bulunur. Bodrum’un merkezinden kalkan araçlarla 50 dakikada Gümüşlük’e ulaşabilirsiniz. Gitmeden önce dolmuş saatlerini kontrol etmekte fayda olacaktır. Gümüşlük’e geldiğinizde ise denizin içinden yürüyerek bu adaya ulaşmak oldukça ilginç ve kolay bir deneyim olacaktır. Adaya bir geçidin üstünden yürünür. Zamanında Kral Mousolos ve Artemisya, bu adaya gidip yaşayan tavşanlar beslerlermiş. Günümüzde oldukça yıkık halde olsa da paçalarınızı sıvayarak kolaylıkla geçiş sağlayabilirsiniz. Tavşan Adası, tepesinden görülen eşsiz manzarayla ünlüdür. Buradan günbatımı izlemek keyifli bir aktivite olacaktır. Halen adada yaşayan tavşanlara rastlanmaktadır. Siz de yiyeceklerinizi onlarla paylaşıp adalarına misafir olabilirsiniz. Çocuklu aileler için de güzel vakit geçirebilecekleri bir ortam sağlamaktadır.

Bardakçı Koyu

Bardakçı Koyu
 

Bodrum Limanı’nın hemen dışında yer alan Bardakçı Koyu, alternatif arayanlar için ideal olacaktır. Plajı temiz, suyu güzeldir. Eskiçeme’ye bağlı olan bu koyun 300 metre uzunluğundaki plajından kale manzarası ve yel değirmenleri izlenebilir. Bardakçı Koyu, birçok konaklama seçeneği içermesiyle de tercih sebebi olabilir. Lüks oteller, küçük pansiyonlar ve sahil boyu restoranlar mevcuttur. Koy ayrıca günlük teknelerin uğrak yeridir. Suyu akvaryum gibidir ve burada balıklarla birlikte yüzmek mümkündür. Fakat buradaki otellerin plajı parsellemelerinden ötürü ücretsiz plaj kullanımı oldukça kısıtlanmaktadır. Halk plajı bulunsa da küçük ve tatilciler için yetersiz kalmaktadır. Bodrum’da yaşadığı sıralarda, Zeki Müren burada denize girmeyi tercih edermiş. Bu yüzden Zeki Müren Koyu olarak da bilinmektedir. Arabayla gidilmesi biraz zordur, taksi botlarla ulaşım kolaylıkla sağlanabilir. Ayrıca, marina ile Gümbet arasındaki tepeden yürünerek ulaşmak mümkündür.

Zeki Müren Müzesi

Zeki Müren Müzesi
 

Zeki Müren’in son yıllarını geçirdiği Bardakçı Koyu’ndaki evi restore edilerek müzeye dönüştürülmüştür. Zeki Müren’in çok severek vakit geçirdiği bu koya, 1996 yılındaki vefatından sonra Zeki Müren Koyu da denmeye başlanmıştır. 2000 yılından beri ziyaretçilerini kabul etmektedir. Yılda 40 binden fazla turist tarafından ziyaret edilmekte olup sanatçının eşyalarını barındırmaktadır. Alt katı korunup üst katı sergi salonu yapılmıştır. Eşyaları, ödülleri, plakları, mektupları ve fotoğrafları, kısaca yaşamına dair her şey sergilenmektedir. Müzenin bahçesinde, sanatçının heykeli bulunur. Sanatçının oldukça korunmuş eşyalarını düzen içinde gezebilirsiniz. Müze, 1,5 km uzaklıkta olup giriş ücreti 5 liradır, Müzekart ile bedava gezilebilir. Müze 17.00’a kadar açık olup pazartesi günleri hizmet vermemektedir.

Pedasa Antik Kenti

Pedasa Antik Kenti

 

Bodrum merkeze 4 km uzaklıkta olan bu antik kent, 3500 önce kurulmuş bir yerleşimdir. Buraya Gökçeler Kalesi de denmektedir. Kalan taşlar yapının temelini oluşturup, bize kentin yönlenişi ve planı hakkında bilgi verir. Bölge oldukça iyi korunmuştur. Kazı çalışmaları günümüzde de devam etmektedir. Girişinde kubbeli mezarlar bulunur. Günümüze gelen kısmı önemli kısmı iç kaledir. Yüksek bir kaya üzerinde oturan kalenin doğusunda kuleler vardır. Buraya ulaşmak için uzun ve dar yollardan geçmeniz ve geçitlerden geçmeniz gerekmektedir. Büyük bir alan kapladığı için burada dolaşmak için uzun vakit ayırmalısınız. Yürüyüş yolları tabelalarla belirtilmektedir. Tarihin yanında doğaseverler için de ziyaret edilmesi gerekli yerlerden biridir.