Bodrum Mutfağı

Rengarenk, bol sebzeli, zeytinyağlı, deniz ürünlü Ege mutfağının farkı, Bodrum’da oldukça hissedilir. Bodrum çok geniş bir yemek skalasına sahiptir. Bu lezzetler en lüks restoranlarda da yerel lezzetler hazırlayan esnaf lokantalarında da beğeninize sunulur. Bodrum’un dört bir yanı; arada denize de girip çıkabileceğiniz, bir taraftan yerel yemekleri deneyebileceğiniz mekanlar, geceleri fasıl sesleri yükselen meyhaneler, zeytinyağlı sebze yemekleri servis eden esnaf lokantaları, köy kahvaltısı hazırlayan kafelerle çevrilidir.

Asmalı Çardak, ünlülerin de uğrak noktası olan Yalıkavak’ta bulunur ve kahvaltısıyla meşhurdur. Yalıkavak’ta kahvaltı için tercih edebileceğiniz bir diğer adres de Havva Ana’dır. Oldukça popüler olan bu mekanda börek çeşitleri denenebilir. Gümüşlük’teki Lokmacı Ana’da öncelikle ballı lokma, mandalina reçeli ve mandalina lokumu denemeniz gerekir.Çay, kahve severler içinse tüm koylarında kıyıda bulunan çok çeşitli çay bahçeleri vardır.

Bodrum’un mekanları adeta müşteriyi doyurmadan göndermeyecek cinstendir. Kabak çiçeği dolması ve karışık kızartma, burada mutlaka denemeniz gereken lezzetlerin başında gelir. Her iki seçenek de farklı yerlerde yiyebilseniz bile asıl tadına Bodrum’da varacağınız lezzetlerdir. Deniz börülcesi, zeytinyağlı bamya, enginar salatası, turp otu salatası Bodrum’un hafif yerel yemeklerinden bazılarıdır. Ayrıca Bodrum denilince akla gelen yemekler arasında köpoğlu mezesi, hardalotu salatası, keşkek, otlu çökelekli börek ve çingene salatası gibi lezzetler de mevcuttur. Köpoğlu mezesi, meze ve zeytinyağlı çok seven Bodrumluların patlıcan, biber, yoğurt ve domatesle yaptıkları bir yemektir. Çingene salatası ise bolca lor peyniri kullanılarak yapılır.

Mandalina bahçelerinin içinde keyifle yemek yiyebileceğiniz ve son zamanlarda çok popüler olan mekan Bağ Arası da akşam yemeği için tercih edilebilir; fakat mutlaka rezervasyon yaptırmak gerekir. Benzer atmosferde bir yer için Limon oldukça popüler bir alternatiftir. Bodrum’un eskilerinden Hocanın Yeri, lezzet standardını düşürmeden rağbet görmeye devam eden yerlerdendir. Çiğ börek, pide, sac kavurması, puf börekleri ve mantı seçenekleriyle Bodrum’un en başarılı mutfaklarından biridir. Mantı isteyenler içinse Bitez Mantıcısı, hem uygun fiyatlı hem de lezzetli bir tercih olacaktır.

Bodrum’da balık ve deniz ürünleri de sık pişer. En taze balık ve deniz ürünlerini bulabileceğiniz Bodrum’dan mezeler ve balık çeşitlerinden oluşan bir masaya oturmadan ayrılmamalısınız. Bunun için özellikle Gümüşlük’te restoranlardan birini seçmeniz önerilir. Ancak yalnızca Gümüşlük’te değil, Bodrum’un neredeyse her noktasında güzel bir balık restoranı bulabilirsiniz. Bunlardan bazıları Kumsal Balık, Terzi Mustafa’nın Yeri, Memedof, Orfoz, Kocadon, Mimoza, Kayabaşı Restoran, Gemibaşı Restoran, Atılay, Köhne Restoran ve Sait Restoran’dır. Meşhur Bodrum döneri de buradayken denemeniz gereken lezzetler arasındadır. Bunun için en doğru adres Şirin Sebzeli Döner olacaktır. Ayrıca Bitez Dondurmacısı’na gidip başka yerlerde karşılamanız zor olan rengarenk çeşitlerden deneyebilirsiniz. Mandalinalı dondurma mutlaka denenmelidir. Bunların yanı sıra pazarlarda da çok çeşitli yiyecekler ve baharatlar görmeniz mümkündür.

Lokasyon Sayfasında Detayı Göster
Kapalı