Google+

Bolu

Bolu - : - / -
--℃
1 TRY=0.00
Type F250V16 A
 • Ocaweather-icon0℃
 • Şubweather-icon2℃
 • Marweather-icon5℃
 • Nisweather-icon10℃
 • Mayweather-icon14℃
 • Hazweather-icon17℃
 • Temweather-icon20℃
 • Ağuweather-icon20℃
 • Eylweather-icon17℃
 • Ekiweather-icon12℃
 • Kasweather-icon6℃
 • Araweather-icon2℃
Nüfus : 177,885 İklim : Karadeniz İklimi Ortalama Kaç Günde Gezilir : 3 Gün

"Karadeniz'in yeşil cenneti"

Bolu Hakkında Bilinmesi Gerekenler
yazarlikyazilimi.meb.gov.tr

Bolu, Karadeniz Bölgesi'nde yer alan kır ve şehir nüfusuyla birlikte 177,855 kişilik nüfusa sahip bir şehirdir. Bizans döneminde ismi Claudiopolis olan kentin geçmişi M.Ö 2000 yılına dayanmaktadır. Hitit Krallığı'nın önemli kentlerinden biri olan Bolu'ya M.Ö 500 yılında Bithynia Krallığı sahip olmuştur. Türkmenlerin 11. yüzyılda bölgeye yerleşmesiyle birlikte kente 'Boli' ismi verilmiş ve Osmanlı döneminde Bolu olarak anılmaya başlanmıştır.

 

Yurtdışı Seyahat Sağlık Sigortası

Yurtdışı seyahatinizde yaşayabileceğiniz aksaklıklara karşı yurtdışı seyahat sigortası yapmanız tavsiye edilir. Pek çok ülkenin vize işlemleri sırasında talep ettiği seyahat sigortasını online olarak dakikalar içerisinde, 6 Euro’dan başlayan fiyatlarla Axa Sigorta’dan alabilirsiniz. Detaylı bilgi için tıklayın.

Bolu, Karadeniz Bölgesi'nin en batısında bulunur. Denize sınırı olmayan kentin komşuları güneyde Ankara, doğuda Çankırı ve Karabük, kuzeyde Düzce ve Zonguldak, batıda ise Sakarya, Bilecik ve Eskişehir'dir.

Geolocation

 Paket turlarda kaçırılmaması gereken en güncel ve ekonomik kampanyalar şöyle: Bansko Kayak Turu – 1 Gece Bedava, Bansko Kayak Turu – Ücretsiz Kayak Eğitimi, Lapland Turu - Son dakika 200 Euro indirim, %25 indirimli Prag Turu, Sicilya & Malta Turu – Son dakika %5 indirim, Belgrad Turu - %25 indirim , Prag Turu 14 Şubat Özel – Son Dakika %5 İndirim


i.tmgrup.com.tr

Bolu'ya yılın her mevsiminde farklı turizm amaçlarıyla gidilebilir. Kış turizmi ve yaz turizmine elverişli alanlara sahip kent Karadeniz iklimine sahiptir. Bahar aylarında bol yağış alan Bolu'ya kayak yapmak isteyenler kış aylarında, kamp yapmak isteyenler yaz aylarında gidebilirler.

Ülkedeki birçok büyükşehre yakın olan Bolu'ya, karayolu ve -civar kentlerin havalimanlarını kullanarak- havayolu ile ulaşabilirsiniz. Bolu'da havalimanı bulunmamaktadır ancak uzak illerden gelen turistler İstanbul, Kocaeli ve Ankara'daki havalimanlarına iniş yaparak karayolu ile Bolu'ya ulaşabilir.

Karayolu ile ulaşım:

İstanbul ve Ankara güzergahında bulunan Bolu'ya karayolu ile ulaşmak en rahat yoldur. Bolu Dağı Tüneli sayesinde kente ulaşım oldukça kolaylaşmıştır. Bolu'ya otobüs firmaları birçok şehirden direkt sefer düzenlemektedir. Otobüs dışında özel araçlarınızla da doğa içinde geçireceğiniz bir yolculukla kente ulaşabilirsiniz.
İstanbul-Bolu arası 262 kilometre ve 3 saat 45 dakika
Ankara-Bolu arası 191 kilometre ve 2 saat 45 dakika
İzmir-Bolu arası 595 kilometre ve 8 saat 30 dakika
Bursa-Bolu arası 273 kilometre ve 3 saat 55 dakika
Antalya-Bolu arası 690 kilometre ve 9 saat 50 dakika

Havayolu ile ulaşım:

Bolu'ya en yakın havaalanı 145 kilometrelik mesafe ile Kocaeli Cengiz Topel Havalimanı'dır. İstanbul Sabiha Gökçen ve Ankara Esenboğa Havalimanları ise kente 200 kilometrelik mesafede bulunmaktadır. Bu havalimanlarına iniş yaptıktan sonra araç kiralayarak veya otobüsler ile Bolu'ya ulaşabilirsiniz.

Bolu'da konaklamak için birçok alternatife sahipsiniz. Lüks oteller, pansiyonlar ve butik oteller bunlardan birkaçıdır. Genellikle Abant çevresinde yoğunlaşan 5 yıldızlı otellerde konaklayıp doğayla iç içe bir tatil geçirebilirsiniz. Otel ücretlerinin pahalı olduğu lüks otellerin yerine daha uygun olan 4 yıldızlı ve 3 yıldızlı otelleri de deneyebilirsiniz. Daha ekonomik bir tatil geçirmek isteyen ziyaretçiler için de farklı alternatifler barındıran Bolu'da, Abant ve Kartalkaya civarı dahil olmak üzere birçok yerde ucuz oteller ve pansiyonlar bulunmaktadır. Ayrıca kaplıca turizminin de yapılabildiği kentte birçok termal otel de bulunmaktadır. 


Bolu Otel Önerileri

En Uygun Fiyatlı Bolu Otelleri

En Yüksek Puanlı Bolu Otelleri


bolu.bel.tr

Bolu'da yerel ulaşım halk otobüsleri, minibüsler, taksiler ve bisikletlerle sağlanmaktadır. Şehir içi ulaşımın oldukça sorunsuz işlediği kentte 23 adet halk otobüsü hattı vardır. Özel halk otobüslerinin öğrenci bilet ücreti 1,15 TL, tam bilet ücreti ise 1,85 TL'dir. Ayrıca halk otobüsünü kullanmak isteyen ziyaretçilerin Bolu Kart edinmeleri gerekiyor. Otobüslere alternatif olarak beldelere ve köylere ulaşım sağlayan minibüsleri de kullanabilirsiniz. Şehir içinde bisiklet yollarına da sahip olan kentte dilerseniz bisiklet kiralayıp ulaşımınıza farklı bir tat getirebilirsiniz. 

 • Halk otobüsleri çalışma saatleri ve güzergahları için tıklayınız.

Bolu'da gezilecek yerler arasında onlarca tarihi mekân ve doğal güzellik vardır ve doğanın oldukça cömert davrandığı kentlerden biridir. Köklü geçmişiyle ve muhteşem doğasıyla eşsiz manzaralara sahip kentte gezerken hiç sıkılmayacaksınız. 

Bolu Gezilecek Yerler
static.panoramio.com

Karadeniz ormanlarıyla bezenmiş Bolu'da her mevsim gezilecek yerler ve yapacak bir şeyler bulabilirsiniz. Kış aylarında kayak yapabilir, yaz aylarında kaplıcaları ziyaret edebilirsiniz. Abant'ın harika manzarası eşliğinde doğayla iç içe yürüyüşler yapabileceğiniz bu yeşil kentin yaylalarında yamaç paraşütü de yapabilirsiniz. Tüm alternatifleri Bolu gezilecek yerler listemizde sizin için derledik. 

Karadeniz Mutfağı
milliyet.com.tr

Dünyaca ünlü aşçılarıyla tanınan Bolu, mutfak kültürü son derece gelişmiş bir ildir. Özellikle Mengen ilçesinde yetişen ünlü aşçılar bu mutfağın oluşmasında ve gelişmesinde önemli paya sahiptir. Aşçılık Festivali'ne de ev sahipliği yapan Mengen'in şöhreti, Osmanlı padişahı 1. Ahmet'e dayandırılır. Rivayete göre 1. Ahmet, Mengenli aşçıları saraya getirtmiş ve mutfağını onlara emanet etmiştir. Bu gelenek yıllarca devam ederek ve en iyi aşçıların Bolu'dan çıkmasını sağlamıştır. 

Bolu Gece Hayatı
zoompondy.files.wordpress.com

Bolu'da gece hayatı oldukça zayıftır. Gece hayatına pek önem verilmeyen kentte buna rağmen eğlenebileceğiniz alternatif mekânlar mevcuttur. Barlar sokağına sahip olmayan kentte gece hayatı daha çok Abant Gölü ve Kartalkaya civarındaki otellere ait barlarda yaşanır. Bolu gece hayatını biraz olsun rahatlatan bu tesislerdeki mekânlarda sevdiklerinizle eğlenebilirsiniz. Ülkedeki diğer turizm merkezlerine göre daha sakin bir gece hayatına sahip olan Bolu gece hayatı beklentisi çok yüksek olmayan turistler için oldukça ideal. 


cdn1.vtourist.com

Geleneksel el sanatlarının şehir ekonomisine büyük katkıda bulunduğu Bolu'da turistler için birçok alışveriş alternatifi var. Çarşılar, büyük alışveriş merkezleri, halk pazarları ve butik dükkanlar alışverişin en yoğun yaşandığı alanlardır. El sanatlarının oldukça yaygın olduğu kentte çeşitli ürünler satılmaktadır. Buraya geldiğinizde Mudurnu'da iğne oymacılığı, Gerede'de bakır ve deri ürünleri ve Göynük'te ise ahşap oyması ürünleri satın alabilirsiniz.

Hediyelik eşyaların yanı sıra gıda ürünlerinin de alışverişte oldukça sözünün geçtiği Bolu'da onlarca çeşit taze ürüne sahip olabilirsiniz. Çam kolonyası, çam balı, Bolu çikolatası gibi ürünleri satın alabilirsiniz. Bunların yanında bir Karadeniz kentine gelip de fındık almadan dönmemelisiniz.

Mudurnu Çarşısı'nda sevdiklerinize hediyeler alabilir, Bolu sanatını yakından inceleyebilirsiniz. Dilerseniz çeşitli günlerde kurulan semt pazarlarına uğrayarak birbirinden farklı ürünleri satın alabilirsiniz. Ankara-İstanbul otoyolu üzerinde bulunan HighWay Outlet ise Bolu'nun en büyük modern alışveriş merkezidir.


bolu.bel.tr

Bolu, çeşitli turistik değerlerinin yanında birçok festival ve yerel şenliklere de sahne olmaktadır. Yerel özellik taşıyan etkinliklere genellikle bölge halkı katılır. Turizm dönemlerinde turistlerin de dahil olmasıyla festivaller oldukça renkli geçer. Yılın her döneminde mutlaka bir festivale denk geleceğiniz Bolu'da yerel kültürü yakından tanımak için festivallere katılmalısınız. Burada her yıl farklı zevk anlayışlarına hitap eden birçok festival düzenlenir. Kültür haftaları, anma günleri, yayla şenlikleri bunlardan bazılarıdır. 

Önemli Festivaller:

 • İpek Yolu Kültür Festivali (Haziran'ın ilk haftası)
 • İzzet Baysal Kültür Sanat Festivali (Mayıs'ın 2. Haftası)
 • Ahilik Kültürü Haftası (Ekim'in 2. Haftası)
 • Elma Festivali (Ekimin ilk haftası)
 • Köroğlu Kültür Sanat ve Turizm Festivali (Eylül'ün 2. Haftası)
 • Mengen Aşçılar ve Turizm Festivali (Ağustos'un ilk Haftası)
 • Pazarköy Yayla Şenliği (Temmuz'un 2. Haftası)
 • Karagöl Şenlikleri (Mayıs'ın son haftası)
 • Akşemseddin Anma Günü (Mayıs'ın son haftası)
 • Yılbaşı Tatili (1 Ocak)
 • Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı (23 Nisan)
 • Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı (19 Mayıs)
 • Zafer Bayramı (30 Ağustos)                              
 • Cumhuriyet Bayramı (29 Ekim)
 • İtfaiye: 110
 • Arama Kurtarma ve Sağlık: 110
 • Ambulans: 112         
 • Polis İmdat: 155
 • Jandarma İmdat: 156
 • Sahil Güvenlik: 158       
 • Orman Yangınları: 177