Google+

Burdur Gezilecek Yerler

480529 Kas 2015Lokasyon Detay

Burdur Gezilecek Yerler
neredekal.com

Afyon, Denizli, Antalya ve Muğla’nın bağlantı noktasında yer alan, Peleolitik Çağ'dan bu yana yaşamın sürdüğü Burdur gezilecek yerler; oldukça köklü geçmişi, antik kentleri, tarihi yapıları ve gölleri ile Türkiye’nin en keşfedilesi kentlerinden biridir.

Burdur Gezilecek Yerler:

Ulu Camii

Burdur lokasyonunda bir çok otel seçeneği var. Bunlardan ilginç bulabilecekleriniz Atam Hotel, Ozeren 1 Hotel, Hotel Ozeren 2. Siz de şehir merkezine yakın kalıp da ekonomi yapmayı tercih edenlerdenseniz Alya Hotel, Grand Ozeren Hotel & Spa gibi otelleri tercih edebilir ya da daha ekonomik oteller isterseniz Altin Hotel otelini deneyebilirsiniz. Bir de booking.com'un Burdur aramalarında ara sıra güzel indirimli fırsat otelleri oluyor. Onları da bu linkten takip edebilirsiniz.

Burdur Gezilecek Yerler-1
burdurweb.com

Burdur gezilecek yerler listesinin ilk sırasında bulunan Ulu Camii, Burdur şehir merkezindeki Pazar Mahallesi’nde, yüksek bir tepe üzerinde konumlanır. Kayıtlara göre, 1300 yılında Hamitoğlu Dündar Bey tarafından yaptırılmıştır. Kesme blok taşlar ile inşa edilen cami, ahşap tavanlı ve kiremit çatılıdır. Caminin, Selçuklu Devleti ve beylikler döneminin Ulu Camiilerinin mimari karakterine uygun olarak, kuzeyi, doğusu ve batısından üç girişi bulunmaktadır.

İncirhan

Burdur Gezilecek Yerler-2
bakabakagez.com

Bucak ilçesinin yaklaşık 15 kilometre batısındaki İncirdere Köyü’nde konumlanan İncirhan’ın, Anadolu Selçuklu sultanlarından Gıyasettin Keyhüsrev Bin Keykubat tarafından 1238 yılında yaptırıldığı tahmin edilir. Hanın büyük kısmı tahrip edilmiştir ancak halen ayaktadır. Han, kitabeli taç kapısı, kemerli girişi ve sütunların üzerindeki desenleri ile dikkat çekmektedir.

Susuz Kervansarayı

Burdur Gezilecek Yerler-3
burduragidiyorum.com

Anadolu Selçuklulardan kalma Susuz Kervansaray, 13. Yüzyılda inşa edilmiştir ve Bucak ilçesinin Susuz Köyü’nde yer alır. Kareye yakın dikdörtgen planı ve desenlerle bezeli tak şeklindeki giriş kapısı oldukça ilgi çekicidir.

Taş Oda

Burdur Gezilecek Yerler-4
gezipgorduk.com

Merkez ilçesinin Pazar Mahallesi’nde konumlanan Taş Oda, 17. Yüzyıl Osmanlı sivil mimarisinin en güzel örneklerindedir. Kınalı Aşiretinden Emin Bey tarafından inşa ettirilen yapı, 1988 yılında restore edilmiştir. İki katlı binanın birinci katı taş, ikinci katı ise kerpiçten yapılmıştır.

Bakibey Konağı

Burdur Gezilecek Yerler-5
burduragidiyorum.com

“Koca Oda” olarak da bilinen Bakibey Konağı, Merkez ilçesi, Değirmenler Mahallesi, Divanbaba Caddesi’nde konumlanmaktadır. 17. Yüzyıl Osmanlı sivil mimarisinin bir diğer örneği olan yapı, Kültür Bakanlığınca kamulaştırılmış ve turizme açılmıtır. Bakibey Konağı, taş temelin üzerine ahşap ve kerpiç duvarlardan oluşan iki katlı bir yapıdır.

Mısırlılar Evi

Burdur Gezilecek Yerler-6
burdurweb.com

Hinnaplı ev olarak da adlandırılan Mısırlılar Evi, Merkez ilçesinin Oluklar Altı Caddesi’nde konumlanır. 19. Yüzyılda inşa edilen iki katlı yapının alt katında kışlık odalar ve kiler, üst katında ise ortadaki sofaya açılan odalar yer alır. Ahşap işlemeli tavanları ve ahşap panjurlu çok sayıdaki pencereleri ile kendine özgü bir mimariye sahiptir.

Burdur Gölü

Burdur Gezilecek Yerler-7
senelfoto.com

Göller Bölgesinde yer alan Burdur Gölü, Burdur – Isparta arasında uzanır ve Türkiye’nin en büyük yedinci gölüdür. Deniz suyundan iki kat tuzlu suya sahip olan Burdur Gölü, Söğüt Daği ile Suludere Yayla dağ kütlelerinin arasında oluşan tektonik çöküntünün dolmasıyla oluşmuştur. Kapalı bir havzada yer alan gölde akıntı yoktur ve ülkenin en derin göllerindendir. Burdur Gölü, besin açısından çok zengin olmamasına rağmen 300 bine yakın su kuşuna ve nesli tükenmekte olan “dikkuyruk” ördeklerine ev sahipliği yapar.

Salda Gölü

Burdur Gezilecek Yerler-8
burdurweb.com

Yeşilova ilçe merkezine 6 kilometre uzaklıkta bulunan Salda Gölü, yaz ve kış aylarında turizm hareketliliğinin yaşandığı bir güzergahta yer alır. Kampçıların ve bisikletçilerin popüler rotalarından olan 47 kilometrekarelik Salda Gölü, Türkiye’nin en derin göllerinden biridir. Göl çevresinde doğal kumsallar ve ormanlar bulunur. Göl ve çevresi, 2. Derece Doğal Sit Alanı olarak kabul edilmektedir.

İnsuyu Mağarası

Burdur Gezilecek Yerler-9
img-s2.onedio.com

İnsuyu Mağarası, Burdur – Antalya karayolunun 13. kilometresinde, Mandıra Köyü’nde konumlanmaktadır. 597 metre uzunluğundaki yatay mağara, Türkiye’de turizme açılan ilk mağaralardan biridir. Kalker tortuları ile oluşan sarkıt ve dikitlere bakılarak mağaranın binlerce yıl önce oluştuğu tahmin edilir. İnsuyu Mağarası, 9 Temmuz 1976 tarihinde Birinci Derece Doğal Sit Alanı olarak tescillenmiştir. 

Sagalassos Antik Kenti

Burdur Gezilecek Yerler-10
turizmhaberleri.com

Burdur şehir merkezine 33 kilometre uzaklıkta, Ağlasun ilçesinin 7 kilometre kuzeydoğusunda konumlanan Sagalassos Antik Kenti, Antik Yunan’da Pisidya’ya başkentlik yapmıştır. Günümüzde; şehrin pek çok yapısı kısmen ayaktadır. Sagalassos, 1990 yılında Leuven Katolik Üniversitesi’nden gelen Belçikalı ekibin yaptığı kazılar sonucu ortaya çıkmıştır. Antik kent; 9.000 kişilik, dünyanın en yüksek rakımlı tiyatrosu, kendine özgü kaya mezarları ve Roma hamamı ile bilinmektedir.

  • Ziyaret Saatleri: 15 Nisan - 15 Ekim: Her gün 09.00 – 19.30 / 16 Ekim - 14 Nisan: Her gün 08.30 – 17.30
  • Resmi websitesi için tıklayınız.

Kremna Antik Kenti

Burdur Gezilecek Yerler-11
rehberbucak.com

Kremna Antik Kenti, şehir merkezinden 45 kilometre uzaklıkta, Bucak ilçesinin 25 kilometre doğusundaki Çamlık Köyü’nde bulunmaktadır. Antik kent ilk olarak, 1970-1972 yılları arasında, Jale İnan tarafından kazılmıştır. Bir Pisidya şehri olan Kremna, altın çağını M.S. II. yüzyılda yaşamıştır. Akropol kısmında yer alan forum, bazilika, kilise ve kütüphane yapıları oldukça etkileyicidir. Kazılar sonucu çıkarılan dokuz adet mermer tanrı heykeli Burdur Müzesi’nde sergilenmektedir.

Kibyra Antik Kenti

Burdur Gezilecek Yerler-12
burdurgazetesi.com.tr

Likya antik kenti Kibyra, Burdur il merkezine 110 kilometre uzaklıktaki Gölhisar ilçesinin batısında yer alır. Deniz seviyesinden 1100 – 1300 metre yükseklikte bulunan Kibyra Antik Kenti, antik dönemlerden günümüze, limanları iç bölgeye bağlayan bir kavşak noktasıdır. Kibyra'da günümüze değin gelen yapılardan en önemlileri; stadyum, agora, meclis salonu, tiyatro ve su yoludur.

Burdur Arkeoloji Müzesi

Burdur Gezilecek Yerler-13
d.haberciniz.biz

Burdur, bulunduğu konum sayesinde Akdeniz, Ege ve İç Anadolu medeniyetlerinin ortak hazinesine sahiptir. 1969 yılında açılan Burdur Arkeoloji Müzesi, günümüzde içinde barındırdığı 50.000’den fazla eserle Türkiye’nin sayılı müzelerinden biridir. Müzede yer alan eserler, 9.000 yıllık bir geçmişi gözler önüne serer. Burdur Müzesi; Bahçe, Heykel Salonu ve Küçük Eserler Salonu olmak üzere üç bölümden oluşur. 

  • Adres: Özgür Mh., Halk Pazarı Cd., No:3, Burdur
  • Telefon: 0248 233 10 42
  • Ziyaret Saatleri:

15 Nisan - 15 Ekim: Pazartesi: Kapalı / Salı – Pazar: 09.00 – 19.00
16 Ekim - 14 Nisan: Pazartesi: Kapalı / Salı – Pazar: 08.30 – 17.30


Burdur gezilecek yerler
listesinin sonuna geldik, gezi rehberine buradan ulaşabilirsiniz.
 

Burdur şehrini rahat ve hızlı gezmenin yolu yerel turlara ve turistik noktalarda önceden yerinizi ayırtmak. Bu şehir için önerdiğimiz deneyimler şöyle; 2 Günlük Kapadokya Turu (55 €). Bu şehirdeki tüm turları görmek için tıklayın.

Burdur ile ilgili diğer içeriklere aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.

-