Google+

Çeşme Gezilecek Yerler

599116 Oca 2016Lokasyon Detay

Çeşme Gezilecek Yerler
milliyet.com.tr

Özellikle yaz  mevsiminin vazgeçilmezi  Çeşme’de gezilecek yerler plajlar, koylar ve tarihi yapılar üzerinde yoğunlaşır. Çeşme, deniz sezonunun en güzel en  huzurlu yaşandığı yerlerden biridir.Buraya  gelen binlerce turist tatili bittiğinde dönmek istemeyeceği kadar çok sever  Çeşme’yi...

Çeşme’nin kalesi tarihi dokusuyla dikkat çeker. Rengarenk evleri görselliğiyle dokusuyla büyüler. Çiflikköy ve pırlanta plajları huzurlu, dingin deniziyle sizi çağırır. Çeşme’de yalnızca yazın değil kışın  da vakit geçirip eğlenmeniz mümkün olacaktır. Şifne kaplıcaları  şifalı sularıyla, tesisleriyle özellikle kışın sıklıkla tercih edilir. Türkiye için turizmin merkezlerinden olan Çeşme tatilcilerin ve  gezginlerin uğrak yeridir.

Çeşme lokasyonunda bir çok otel seçeneği var. Bunlardan ilginç bulabilecekleriniz Kandıra Butik Hotel, Mucci Hotel, Marissa Boutique Hotel. Siz de şehir merkezine yakın kalıp da ekonomi yapmayı tercih edenlerdenseniz Salman Hotel, Boyalık Demirel Residence & Hotel gibi otelleri tercih edebilir ya da daha ekonomik oteller isterseniz Lord Hotel, Cilek Butik Hotel, Nars Ilica Hotel otelini deneyebilirsiniz. Bir de booking.com'un Çeşme aramalarında ara sıra güzel indirimli fırsat otelleri oluyor. Onları da bu linkten takip edebilirsiniz.

Çeşme gezilecek yerler:

Çeşme Kalesi 

Çeşme Gezilecek Yerler-1
cesme.net

Çeşme’de gezilecek yerlerin içinde tarihi yapılardan biri olan  Çeşme Kalesi yer almaktadır. Çeşme  Kalesi Osmanlı padişahı 2. Bayezid zamanında 1508 yılında yaptırılmıştır. İlk yapıldığı yıllarda denize sıfır olarak konumlanmış kale, zamanla denizin doldurulmasıyla birlikte iç kısımda kalmıştır. Çeşme Kalesi’nin önünde  başarılı Türk Komutanı Kaptan–ı Derya heykeli dikkat çekmektedir. Kale aynı zamanda Osmanlı mimarisinin bir yansımasıdır.
 
Çeşme Kalesi’nin içinde Çeşme Müzesi bulunmaktadır. 1965 yılında Topkapı Sarayı’ndan gelen silahların buraya konmasıyla  silah müzesi olarak açılmıştır. Ancak  silahların buradaki nem nedeniyle oksitlenmesi  başka bir müzeye taşınmasına yol açmıştır. Şimdilerde ise kalenin müze için ayrılmış salonunda Ildırı Antik şehirde yapılan kazılardan çıkan  tanrı ve tanrıça heykelleri, sikkeler gibi tarihi eserler sergilenmektedir.
 
Tarihi kalenin içinde her sene Uluslararası Çeşme müzik Yarışması yapılmaktadır. Bu yarışmaya halk tarafından ilgi büyüktür.

  • Giriş Ücreti: 8 TL
  • Ziyaret Zamanları: Nisan–Ekim:  08:30/ 19:00 Kasım–Mart:  08:00/ 17:00
  • Kale her gün açıktır.
  • Adres: Kale Sok. No:1  Çeşme 

Şifne Kaplıcaları
  
Şifne Kaplıcaları

Çeşme Gezilecek Yerler-2
kaplicalar.gen.tr

Şifne Kaplıcaları, Çeşme’nin  kuzeyinde yer alan, Şifne körfezinde bulunan yarımada içindedir. Bu kaplıcaların özelliği romatizma, idrar yolu hastalıkları ve egzema  gibi rahatsızlıkları iyileştiriyor olmasıdır. Turistik açısından  da değerli olan doğal kaynakların ziyaretçisi  çoktur.
 
Genellikle yaz mevsiminde gidilen Çeşme’ye kışı mevsiminde gitmek için bir neden de  bu kaplıcalardır. Kaplıca sularının sıcaklığı 38 derece civarındadır oldukça etkilidir.

Şifne kaplıcalarından faydalanmanız için çok sayıda tesis seçeneğiyle konaklama imkanına sahipsiniz. 

  • Ulaşım: Çeşme’den Ildırı’ya giden dolmuşları, taksileri  kullanabilirsiniz. 
  • Ücretler: Kaplıcada yer alan  tesislerin fiyatları farklılık göstermektedir. 

Kervansaray

Çeşme Gezilecek Yerler-3

Osmanlı dönemini temsil eden tarihi Kervansaray Kanuni Sultan Süleyman tarafından yaptırılmıştır.  Şimdilerde yaklaşık 45 odalı otel olarak varlığını korumaktadır. Çeşme’nin ilgi çeken tarihi yapılarından biridir. 1528 yılında yaptırılmış olan Kervansaray, döneminde yabancı tüccarların konakladığı yer olarak kullanılmaktaydı.
 
Kervansaray içinde ayrıca alışveriş yapma imkanına da sahipsiniz. Burada hediyelik eşya satan dükkanlar bulunmaktadır.
 
Çiftlikköy ve Pırlanta Plajı 

Çeşme Gezilecek Yerler-4
cesme.net

Çeşme’nin en ünlü plajları arasındadır.  Ayrıca bu plajların çevresinde çok sayıda otel ve pansiyon bulunmaktadır. Çiflikköy ve Pırlanta plajları Çeşme merkeze 10 km uzaklıkta bulunur.  Pırlanta plajının ismi  parlayan kumlardan gelir. Ayrıca bu plajların bulunduğu bölgeler kamp yapmaya uygundur.
 
Ayayorgi

Çeşme Gezilecek Yerler-5
cesme.net

Ayayorgi hayran kalacağınız güzellikte, Çeşme’nin en özel koylarından birisidir.  Çeşme’nin merkezine 1 km uzaklıkta bulunan bu koy, Sakarya Mahallesi’nde bulunmaktadır.  Ayayorgiye olan ilgiden ötürü çok fazla club ve tesis bu çevrede toplanmaya başladı.Hem denizin güzelliğine hem plaj eğlencesine doyamazsınız.
 
Özellikle ünlü mekanların burada oluşu Ayayorgi’nin  popülerliğini arttırmıştır.Çeşme gezilecek yerler arasında Ayayorgi’ye mutlaka yer vermeil, mavi durgun denizin tadını çıkarmalısınız.
  
Alaçatı 

Çeşme Gezilecek Yerler-6
alacati.info

Çeşme denince akla  Alaçatı gelir. Rengarenk sokaklarıyla, evleriyle Alaçatı şirin bir kasabadır. Alaçatı’nın taş evleri, dar sokakları herkesi büyüler. Burada gezmek her gezgin için ayrı bir keyiftir.
 
Alaçatı denizi oldukça dalgalı ve rüzgarlıdır, sörf yapmak isteyenler için doğru adres burasıdır. Alaçatı  bu yönüyle aynı zamanda, dünya çapında üne kavuşmuş sörf  merkezi  haline gelerek  “Dünya Avrupa ve Türkiye Wind Surf Şampiyonları’na ev sahipliği yapmaktadır.
 
Alaçatı geceleri çok eğlenceli ve canlıdır. Özellikle rakı–balık keyfi yapacağınız çok sayıda ünlü restoran  bulunur. Ayrıca Alaçatı’da herkesin uğrak yeri olan Tektekçi bara mutlaka uğramalısınız. Alaçata’nın  havasını solumak oldukça başka! Rum evlerinin restore edilerek pansiyon haline getirilmesiyle konaklama imkanı doğmuştur. Ayrıca Cumartesi günleri kurulan Alaçatı pazarı alışveriş için  meşhur yerlerden biridir. Alaçatı’yı her sene binlerce turist ziyaret  etmektedir.
 

  • Ulaşım: Çeşme’den kalkan dolmuşlarla Alaçatı’ya rahatlıkla ulaşabilirsiniz.

​Çeşme gezilecek yerler listesinin sonuna geldik, gezi rehberine buradan ulaşabilirsiniz.

 

Çeşme şehrini rahat ve hızlı gezmenin yolu yerel turlara ve turistik noktalarda önceden yerinizi ayırtmak. Bu şehir için önerdiğimiz deneyimler şöyle; İzmir'den Efes Antik Kalıntılar Tam Gün Turu (69.1 €), Yarım Gün İzmir Şehir Turu (43.19 €), Pamukkale Tam daytour (133.87 €), Meryemana Evi, Artemis Tapınağı Efes Tam Gün Turu (43.19 €). Bu şehirdeki tüm turları görmek için tıklayın.

Çeşme ile ilgili diğer içeriklere aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.

-