Google+

Çorum Mutfağı

40411 Ağu 2016Lokasyon Detay

Çorum Mutfağı

Hititlere başkentlik yapmış Çorum topraklarının köklü tarihi ve zengin kültürü, bölgenin mutfağını da oldukça etkilemiştir. Yöresel yemeklerin bin bir çeşidi arasından öne çıkanları şöyle sıralanabilir: Narlı kuzu budu Zalpa, bakır kazanlarda 16 saatte pişen ünlü İskilip dolması, elle yırtılarak parçalanan asma yapraklarıyla hazırlanan yırtma çorbası, söbelik dolması, kuru mantı, madımak, leblebi tozuyla hazırlanan özgün tatlı teltel, mayalı, yanıç, cızlak, kömbe, oğmaç, hingal, haşhaşlı çörek, borhani, helise, çullama, tirit, keşkek, kara çuval helvası ve hedik.

Popüler restoranlar

Katipler Konağı: Şehir merkezinde bulunan tarihi konakta tüm yemekler aslına uygun olarak hazırlanmaktadır. Katipler Konağı Çorum’un dillere destan yöresel tatlarını denemek için en doğru adreslerden biri.

Veli Paşa Konağı: Çorum’un tarihi konaklarından bir diğeri olan Veli Paşa Konağı’nın restoranı, şehir merkezinde otantik bir ortamda yemek yemek isteyenlere tavsiye edilir.

Bahşiş

Türkiye’de bahşiş verme oranı kişinin memnuniyetine göre değişse de ortalama miktar, toplam hesabın yüzde 7-10’u arasındadır. Bazı mekanlarda bahşiş miktarı hesabın içine yedirildiğinden, ödeme yaparken buna dikkat ederek bahşiş bırakmak gerekir.

Çorum ile ilgili diğer içeriklere aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.

-