Google+

Dalyan Mutfağı

69616 Ağu 2016Lokasyon Detay

Dalyan Mutfağı

Dalyan’da genel olarak tipik Ege mutfağı etkisi görüldüğünden zeytinyağlılar, ot yemekleri ve mezeler oldukça yaygındır. Klasik tatların yanı sıra, Dalyan’a özgü deniz mahsulleri ile yapılan yemekler de mevcuttur. Bunların içinde en meşhuru, yalnızca Dalyan’da görülen ve Meksika Körfezi’nden buraya kadar uzun bir yol kat eden mavi yengeçlerdir. Yüksek protein değeri olan mavi yengecin kömür ateşinde yapılan ızgarası, Dalyan’ın en ünlü lezzetidir. Kocakafa olarak bilinen dalyan kefali de aynı şekilde pişirilir ve çok beğenilir. Yörede geren olarak bilinen deniz börülcesi ile yapılan mezeler de mutlaka denenmelidir.

Popüler restoranlar

Köşem Restoran: Çarşı içinde bulunan Köşem Restoran’da mavi yengecin haşlamasını, ızgarasını ya da tereyağlı kavurmasını deneyebilirsiniz. Menüsünde genelde deniz ürünleri ile yapılan yemekler var.

Ekin Kır Evi: İztuzu Plajı’na giden yol üzerinde, Sülüngür Gölü’nün kenarındaki bu güzel manzaralı otantik mekan kahvaltı için tercih edilebilir.

LeyLey Restoran: Dalyan girişindeki Okçular Köyü’nde bulunan LeyLey Restoran doğa ile iç içe bir yerdir. Adını, belli dönemlerde Okçular Köyü’ne gelen leylek sürülerinden alan restoranda kazlar ve ördekler de özgürce dolaşmaktadır. Taze ve lezzetli kahvaltısını deneyebilirsiniz.

Bahşiş

Türkiye’de bahşiş verme oranı kişinin memnuniyetine göre değişse de ortalama miktar, toplam hesabın yüzde 7-10’u arasındadır. Bazı mekanlarda bahşiş miktarı hesabın içine yedirildiğinden, ödeme yaparken buna dikkat ederek bahşiş bırakmak gerekir.

Dalyan ile ilgili diğer içeriklere aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.

-