Google+

Arama formu

Denizli

Denizli Faydalı Bilgiler
İtfaiye: 110 Arama Kurtarma ve Sağlık: 110 Ambulans: 112          Polis...
Devamı oku
Denizli Resmi Tatiller
Yılbaşı Tatili (1 Ocak) Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı (23 Nisan)...
Devamı oku
Denizli Festivaller
denizli.bel.tr Kültür ve sanat etkinlikleri anlamında kendini çok iyi...
Devamı oku
Denizli'de Alışveriş
trekearth.com Denizli'de turistlerin alışveriş yapabilecekleri yerler...
Devamı oku
Denizli Gece Hayatı
cloudfront.net Ülkenin diğer turizm bölgelerine göre Denizli'deki gece...
Devamı oku
Ege Mutfağı
goturkey.com Geleneksel Ege mutfağının birçok yemeğine sahip olan Denizli...
Devamı oku
Denizli Gezilecek Yerler
Antik Çağ'dan Milli Mücadele Dönemi'ne tarihin hep içinde olmuş Denizli'de...
Devamı oku
Denizli Şehir İçi Ulaşım
habermonitor.com Şehirlerarası ulaşımda ziyaretçilerine büyük kolaylık...
Devamı oku
Denizli'de Nerede Kalınır?
Denizli'de konaklamak isteyen turistler birçok alternatife sahiptir. Hemen...
Devamı oku
Denizli'ye Nasıl Gidilir?
Denizli'ye ulaşım sağlamak isteyen ziyaretçiler havayolu, demiryolu ve...
Devamı oku
Denizli'ye Ne Zaman Gidilir?
pamukkale.gov.tr Ege iklimine benzerlik gösteren Denizli'de Karasal iklim...
Devamı oku
Denizli Nerededir?
Denizli, Anadolu Yarımadası'nın güneybatısında yer alır ve Ege Bölgesi...
Devamı oku
Denizli Hakkında Bilinmesi Gerekenler
"Efeler ve zeybekler diyarı" turkkey.ru ​ Çok eski bir tarihsel mirasa...
Devamı oku

Yerel Saat - : - / -
Kur Farkı 1 TRY = 0.00
Priz Tipi Type F250V-16 A
Hava Durumu 10 ℃
Yıllık Ortalama Sıcaklık
Oca 6℃
Şub 7℃
Mar 10℃
Nis 14℃
May 19℃
Haz 23℃
Tem 26℃
Ağu 25℃
Eyl 22℃
Eki 16℃
Kas 11℃
Ara 7℃
Kısa Kısa...
Nüfus : 987.000 / İklim : Akdeniz iklimi / Ortalama Kaç Günde Gezilir : 4 Gün / Unesco Dünya Kültür Mirası: Pamukkale-Hierapolis /  

Denizli Hakkında Bilinmesi Gerekenler

"Efeler ve zeybekler diyarı"

Denizli Hakkında Bilinmesi Gerekenler
turkkey.ru

Çok eski bir tarihsel mirasa sahip olan Denizli, Ege bölgesinde yer alır ve 987.000 kişilik bir nüfusa sahiptir. Tarih öncesi çağlardan beri işgallere maruz kalan şehir M.Ö. 3. yüzyılda Helen Kralı 2. Antiokhos tarafından kurulmuştur. Farklı Türk beyliklerinin yönetiminde kalan Denizli, Selçuklu idaresine geçtikten yıllar sonra Osmanlı topraklarına dahil olmuştur. 2. Antiokhos şehre Laodikeia adını verdikten sonra şehrin adı sık sık değişmiş ve bugünkü isminin kökeni olan Tunguzlu olarak kullanılmıştır. 
 

Denizli Nerededir?

Denizli, Anadolu Yarımadası'nın güneybatısında yer alır ve Ege Bölgesi sınırları içindedir. 

Denizli'ye Ne Zaman Gidilir?


pamukkale.gov.tr

Ege iklimine benzerlik gösteren Denizli'de Karasal iklim izleri de görülmektedir. Kışları yağışlı geçen şehre, turizm faaliyetlerinin aksamaması için yaz aylarında gidilmesi daha uygundur. 

Denizli'ye Nasıl Gidilir?

Denizli'ye ulaşım sağlamak isteyen ziyaretçiler havayolu, demiryolu ve karayolunu kullanarak ulaşabilirler. Çardak Havalimanı'na sahip Denizli, gelişmiş karayolu ağına da sahiptir ve karayolu ile ulaşmak isteyenler için güzel bir alternatife sahiptir. Ayrıca İzmir, Eskişehir ve Söke'den gelecek ziyaretçiler tren aracılığıyla Denizli'ye gelebilirler.

Havayolu ile ulaşım:
Çoğu firmanın direkt veya aktarmalı uçuşlarıyla Denizli'ye ulaşmak mümkündür. Merkeze 65 km uzaklıkta olan Çardak Havalimanı'ndan şehir içine ulaşım için de havalimanı servislerini ve taksileri kullanabilirsiniz.

Demiryolu ile ulaşım:
Denizli Tren İstasyonu'nun İzmir, Eskişehir ve Söke'ye düzenlediği seferlerle bu illerden trenle Denizli'ye ulaşabilirsiniz. Her gün yapılan seferlerde İzmir ile beş, Söke ile iki, Eskişehir ile bir sefer karşılıklı yapılmaktadır.

Karayolu ile ulaşım:
Gelişmiş Ege karayolları kavşağında bulunan Denizli'ye karayolu ile ulaşım oldukça kolaydır. Özel araçlarıyla gelmek isteyen ziyaretçiler Türkiye'nin her yerinden Denizli'ye ulaşabilirler. Ayrıca birçok otobüs firması Denizli'ye direkt sefer düzenlemektedir. Denizli Otogarı şehir merkezinde bulunmaktadır.

Denizli'de Nerede Kalınır?

Denizli'de konaklamak isteyen turistler birçok alternatife sahiptir. Hemen hemen şehrin her yerine dağılmış şekilde olan oteller kolayca ulaşılabilir şekildedir. Konaklama alternatifi olarak oteller, apartlar, pansiyonların yanı sıra kaplıca turizminin merkezi olmasından dolayı termal oteller de oldukça ilgi görmektedir. Her bütçeye hitap edebilecek şekilde düzenlenmiş konaklama merkezleri ücretlerine göre imkân farklılıklarına sahip olabiliyor. Genel itibariyle diğer turizm merkezlerine göre daha ucuz otellere sahip olan Denizli'de konaklayabileceğiniz birçok mekân mevcuttur.

Denizli Şehir İçi Ulaşım


habermonitor.com

Şehirlerarası ulaşımda ziyaretçilerine büyük kolaylık sağlayan Denizli, yerel ulaşımda da aynı kolaylığı sağlıyor. Şehir içi ulaşımın büyük bölümünü karşılayan halk otobüsleri ve minibüsler oldukça yaygındır. 40'ın üzerinde halk otobüsü hattına sahip olan Denizli'de 20'nin üstünde minibüs hattı da hizmet vermektedir. Halk otobüslerine binmek için Denizli Kart'a sahip olmalısınız. Denizli'de diğer ulaşım alternatifleri olarak araç kiralama ve taksileri kullanabilirsiniz. 

Denizli Gezilecek Yerler

Antik Çağ'dan Milli Mücadele Dönemi'ne tarihin hep içinde olmuş Denizli'de gezilecek yerler arasında onlarca tarihi mekan ve doğa güzelliği vardır. Her yıl binlerce turisti ağırlayan bu şehirde antik kentler, mağaralar, kaplıcalar, travertenler ve birçok gezi noktası ziyaretçilerini bekliyor. Onlarca milletin ortak mirası olan bu tarihi ve turistik yerler ülke turizmi açısından da oldukça önemli konumdadır. 

Denizli Gezilecek Yerler
planetware.com
Yabancı turist sayısı da azımsanmayacak derecede olan Denizli'de gezilecek yerler size unutulmaz bir deneyim yaşatabilir. Denizli gezilecek yerler listemizde sizin için başlıca gezi noktalarını sıraladık.

Ege Mutfağı

Ege Mutfağı
goturkey.com

Geleneksel Ege mutfağının birçok yemeğine sahip olan Denizli mutfağı yıllardan beridir yemek kültürünü korumaktadır. Turistlerin de ilgisini çeken başlıca Denizli yemekleri arasında un çorbası, tirit, darı ekmeği, kaçamak, Denizli turşusu, sıyırma ve keşkek sayılabilir. Zeytinyağlı tatların yanında etli yemeklerin de büyük yer kapladığı bu mutfakta et kapaması, et çevirmesi ve kuzu çevirme gibi yemekler de bulunmaktadır. Yerel lezzetlerin yanında uluslararası mutfakları da tatma fırsatına sahipsiniz Denizli'de.

Denizli Gece Hayatı

Denizli Gece Hayatı
cloudfront.net

Ülkenin diğer turizm bölgelerine göre Denizli'deki gece hayatı daha zayıftır. Sahil bölgelerindeki kentlerin gece hayatlarındaki gibi kozmopolit ve akıcı bir gece hayatına sahip olmasa da Denizli büyük beklentiler içinde olmayan ziyaretçilerini tatmin etmeye yetiyor. Eğlence hayatının çoğunlukla gece kulüplerinde geçtiği Denizli'de farklı zevklere göre canlı müzik hizmeti veren kafeler de mevcuttur. Belli dönemlerde ünlülerin de verdiği konserlerle biraz daha canlanan gece hayatı Denizli'yi ziyaret edecek turistleri hayal kırıklığına uğratmayacaktır. 

Denizli'de Alışveriş


trekearth.com

Denizli'de turistlerin alışveriş yapabilecekleri yerler büyük alışveriş merkezleri, çarşılar ve yerel pazarlar olarak sıralanabilir. Bunların yanında küçük dükkanlarda da hediyelik eşyalar bulabilir, sevdiklerinize hediyeler alabilirsiniz. Kale içi Çarşısı şehrin en bilinen çarşısıdır. Aradığınız her şeyi bulabileceğiniz bu çarşıya alternatif olarak semtlerde farklı günlerde kurulan pazarları tercih edebilirsiniz. Geleneksel sanatları arasında dokumacılık, dericilik, bakırcılık ve bıçakçılık bulunan bu şehirde alışverişin keyfini doyasıya yaşayabilirsiniz.

Denizli Festivaller


denizli.bel.tr

Kültür ve sanat etkinlikleri anlamında kendini çok iyi geliştirmiş bir şehir olan Denizli'ye festivaller şehri demek yanlış olmaz. Yıl içinde düzenli yapılan birçok festivalin dışında tiyatro gösterilerine ve konserlere de ev sahipliği yapan şehir ziyaretçilerini bu bağlamda oldukça doyuracak. Farklı ilgi alanlarına seslenen festivalleriyle son derece renkli etkinliklere sahne olan Denizli'ye geldiğinizde mutlaka bir festivale katılmalısınız. Yerel festivallerin dışında uluslararası festivaller de bulunmaktadır. Denizli ve Ege yaşam biçimine, kültürüne ayna olan bu etkinlikleri takip etmenizi öneriyoruz. 
 

 • 23. ULUSLARARASI AMATÖR TİYATRO FESTİVALİ- Tarihi: 25 - 30 Mayıs
 • ULUSLARARASI 13. KIZILCABÖLÜK KÜLTÜR, SANAT VE TEKSTİL FESTİVALİ- Tarihi: 25 - 26 - 27 Mayıs
 • KİRAZ BAYRAMI VE YAGLI PEHLIVAN GÜRESLERI- Tarihi: 9 - 10  Haziran
 • ULUSLARARASI HALK DANSLARI FESTİVALİ- Tarihi: Temmuz Ayinin İlk Haftası
 • ÇOBAN GÜZELİ SEÇİMİ VE SUDAN KOYUN GEÇİRME SENLİĞİ-Tarihi: 18 - 19 Ağustos
 • BEYAĞAÇ TOPUKLU YAYLA SENLİKLERİ- Tarihi: 26 Ağustos
 • AKALAN KAVUN - KARPUZ VE KÜLTÜR FESTİVALİ- Tarihi: 25 - 26 Ağustos
 • GÜNEY 3 EYLÜL KURTULUŞ GÜNÜ BAĞCILIK VE KÜLTÜR FESTİVALİ- Tarihi: 3 Eylül
 • BULDAN KÜLTÜR, SANAT VE KURTULUŞ SENLİKLERİ- Tarihi: 4 Eylül
 • KEBAP SÖLENI- Tarihi: Eylül Ayinin İlk Haftası
 • ÇIVRIL ELMA - KÜLTÜR  VE  8. TARIM FESTİVALİ- Tarihi: 7-8-9 Eylül
 • KÜLTÜR SANAT VE ÜZÜM FESTİVALİ- Tarihi: Eylül ayının ilk haftası
 • BAĞ BOZUMU SENLİĞİ- Tarihi: 16 Eylül
 • DODURGALAR KÜLTÜR FESTİVALİ- Tarihi: 16-17 Eylül 
 • TRAVERTEN VE MERMER FESTİVALİ- Tarihi: 27 Eylül
 • BEKİLLİ KÜLTÜR SANAT ŞARAP - ÜZÜM FESTİVALİ -Tarihi: Eylül - Ekim Ayları

Denizli Resmi Tatiller

 • Yılbaşı Tatili (1 Ocak)
 • Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı (23 Nisan)
 • Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı (19 Mayıs)
 • Zafer Bayramı (30 Ağustos)
 • Cumhuriyet Bayramı (29 Ekim)

Denizli Faydalı Bilgiler

 • İtfaiye: 110
 • Arama Kurtarma ve Sağlık: 110
 • Ambulans: 112         
 • Polis İmdat: 155
 • Jandarma İmdat: 156
 • Sahil Güvenlik: 158
 • Orman Yangınları: 177