Google+

Didim

Didim - : - / -
--℃
1 TRY=0.00
Type F250V16 A
 • Ocaweather-icon6.1℃
 • Şubweather-icon6.1℃
 • Marweather-icon7.8℃
 • Nisweather-icon11.1℃
 • Mayweather-icon17.2℃
 • Hazweather-icon21.1℃
 • Temweather-icon25℃
 • Ağuweather-icon25℃
 • Eylweather-icon20℃
 • Ekiweather-icon16.1℃
 • Kasweather-icon11.1℃
 • Araweather-icon7.2℃
Ülke: Türkiye Cumhuriyeti Nüfus : 59.939  İklim : Akdeniz iklimi Ortalama Kaç Günde Gezilir : 1-2 Gün

Didim Hakkında Bilinmesi Gerekenler
dreamland.travel

Aydın’ın turistik ilçesi Didim; MÖ. 8000 yılından beri yerleşim yeri olarak kullanılmaktadır. Mikenlerin, Giritlilerin, Akaların, Perslerin, Romalıların, Bizanslıların ve daha sonra Türklerin egemenlik kurduğu Didim’in ismi Didymaıon’dan gelmektedir. İlçenin en önemli plajı Altınkum ise günümüzde yerli ve yabancı turistlerin özellikle yazları uğrak yeri olarak kullanılmaktadır. Türkiye’nin Mavi Bayraklı plajlarından biri olan  Altınkum sığ ve berrak denizi  ile Türkiye’nin önemli bir turizm merkezidir.

Denizinin yanında doğal güzellikleri ve tarihi dokusuyla da gidilmesi ve gezilmesi gereken bir yer olan Didim hem kültürel tatil turizmi hem de yaz turizmi için seçilmesi gereken bir tatil rotasıdır.

Yurtdışı Seyahat Sağlık Sigortası

Yurtdışına çıkarken yaptırmanız gereken özel bir sigorta poliçesidir Yurtdışı Seyahat Sağlık Sigortası. Bu sigortanın amacı seyahatiniz sırasında herhangi bir sağlık sorununa karşı güvence altında olmanızdır. Yurtdışı seyahat sağlık sigortasını vize başvurusuna gitmeden önce almanız gerekiyor. Nitekim ülkeler vize vermek için bu yurtdışı seyahat sağlık sigortasını talep ediyor. Birkaç yıl önceye kadar bu poliçeyi almak için mutlaka bir sigorta acentesine gitmeniz gerekiyordu. AXA Sigorta bu işi kolaylaştırdı. AXA Sigorta web sitesinden kolaylıkla alabileceğiniz bu poliçenin fiyatı ise 6 Euro’dan başlıyor.

Yurtdışı seyahat sağlık sigortasını hemen alıp poliçeyi kenara koymanızı öneririz, böylelikle vizeye gitmeden bir işi kolaylıkla çözmüş olursunuz. Zaten yurtdışındayken hastalanırsanız ya da beklenmedik bir şey başınıza gelirse, masraflarınızın hızlıca sigorta tarafından karşılanması ile yüksek ücretler ödemekten de kurtulursunuz. Detaylı bilgi için tıklayın.

Türkiye’nin Ege Bölgesi’nde yer alan Aydın’ın bir ilçesi olan Didim; batı ve güneyinde Ege Denizi’nin, kuzeyinde Bafa Gölü’nün, doğusunda ise Muğla il sınırının olduğu bir turistik merkezdir. 

Geolocation

 Paket turlarda kaçırılmaması gereken en güncel ve ekonomik kampanyalar şöyle: Bansko Kayak Turu – 1 Gece Bedava, Bansko Kayak Turu – Ücretsiz Kayak Eğitimi, Lapland Turu - Son dakika 200 Euro indirim, %25 indirimli Prag Turu, Sicilya & Malta Turu – Son dakika %5 indirim, Belgrad Turu - %25 indirim , Prag Turu 14 Şubat Özel – Son Dakika %5 İndirim


Esra Türkal

Akdeniz iklimi özellikleri görülen Didim yazları sıcak ve kurak kışları ise yağışlı ve ılıman geçen bir kuşakta yer almaktadır. Didim’in en sıcak ayı temmuzken bu ay sıcaklıklar 40 dereceye kadar çıkabilmektedir. İlçenin en soğuk zamanları ise ocak ve şubattır fakat bu aylarda da sıcaklık 0 derecenin altına düşmez. 

Yeşilinin bolluğundan dolayı sadece tatil için değil yaşamak için de önerilen Akbük civarı ise tüm yıl boyunca gidilebilecek bir yerdir .

** Yazları sıcak olan fakat rüzgarlar sayesinde bunaltıcı bir hava yaşanmayan ilçeye gitmek için en uygun zamanlar nisan ve eylül ayları arasındaki zamanlardır. Didim’in yaz sezonu erken açılmakta ve geç kapanmaktadır. Yabancı turistler bölgeye gelmek için daha çok nisanı tercih ederken yerli turistler daha çok haziran ve temmuz aylarını beklerler. 

Özellikle yaz sezonunda Türkiye’nin önemli bir tatil destinasyonu haline gelen Didim’e gelmek için uçağı, otobüsü veya kendi aracınızı kullanabilirsiniz.

İstanbul, Ankara ve İzmir başta olmak üzere Türkiye’nin pek çok şehrinden Didim’e gün aşırı otobüs seferleri yapılmaktadır. Daha çok yaz aylarında sıklaşan seferler ile önce Aydın’a sonrasında ise 1.5 saat daha giderek Didim’e ulaşabilirsiniz. İstanbul Didim arası otobüsle 11 saattir.

İstanbul, Ankara gibi şehirlerden ve çok daha yakındaki İzmir’den kendi aracıyla Didim’e gelmeyi tercih edenler de bulunmaktadır. İstanbul’la Didim arasındaki mesafe 720 km’dir ve kullanabileceğiniz güzergah İstanbul- Balıkesir- Manisa- İzmir- Söke sonrasında Didim şeklindedir.

İstanbul’dan Didim’e daha çabuk gelmek istiyorsanız uçağı da kullanabilirsiniz fakat direkt ilçeye uçakla gelemeyeceksiniz. İlçeye en yakın havaalanı olan Bodrum Havaalanı’na gelip ardından karayolunu kullanarak Didim’e ulaşabilirsiniz. İzmir Adnan Menderes Havaalanı ile Muğla Dalaman Havaalanı da uçakla gelmek için tercih edebileceğiniz yerler olabilir fakat buradan kat edeceğiniz mesafe daha fazladır. 

Aydın’ın Didim ilçesinde konaklamak için karşınıza kiralık müstakil evler ve daireler, oteller, hoteller, pansiyonlar ile kamp alanları çıkacaktır. Gezinizden beklentinize ve bütçe durumunuza göre villa tipi dairelerde, 5 yıldızlı veya daha düşük yıldızlı otellerde ya da pansiyonlarda konaklamayı tercih edebilirsiniz. Gitmeden önce iyice bir araştırmayı ve özellikle temmuz ağustos dönemi için plan yapıyorsanız rezervasyonu gerekli kılan Didim’de çarşıya ve plaja uygun konaklama işletmelerinden birinde gecenizi geçirebilirsiniz.

Denize girip bol bol güneşlenme planı yapanlar için Didim’de konaklayabilecekleri ilk ve en önemli yer Altınkum’dur. Daha sakin bir yerde kalmak ve huzurlu bir gece geçirmek istiyorsanız ise Akbük’ü tercih edebilirsiniz. Burada resortlar ve daha çok kiralık daireler bulunmaktadır. 

Didim'de Ulaşım
didimozgurses.com

Didim içerisinde seyahat ederken aracınız ile gelmemişseniz en uygun ulaşım aracı minibüslerdir. Antik kentler, Altınkum ve Didim merkez gibi noktalar arasnda yolcu taşıyan minibüsler ile ilçenin hemen her yerine gidebilirsiniz. Minibüslerlerin özellikle yoğun olarak kullanıldığı Altınkum-Yalıköy seferleri gece yarısına kadar devam etmekte ve sık tekrarlarla hizmet sağlamaktadır. 

Minibüslerin yanında Söke gibi diğer ilçelere de giden midibüsler yer almaktadır. Aydın’ın Didim haricindeki yerlerini de gezmek ve görmek isterseniz bu midibüsleri de kullanabilirsiniz. 

Didim Gezilecek Yerler
Esra Türkal

Aydın’ın en ilgi çekici ilçelerinden biri olan Didim özellikle yaz sezonunun başlamasından itibaren yerli ve yabancı turistlerin Türkiye’deki önemli bir gezi adresi olmaktadır. Mavi bayraklı plajı ve antik çağlardan kalma eserlerin yer aldığı antik kentleriyle Didim’de gezip görülmesi gereken başlıca yerler ise:

Didim Gece Hayatı
aydinyerel.com

Didim’in özellikle Altınkum Plajı yakınlarında gecenizi geçirmek için eğlenceli mekanlar bulunmaktadır. Buradaki beach club, disko ve barlar yaz aylarında hareketli ve renkli akşamlar geçirmeniz için güzel alternatifler olabilir. Bu mekanlardan pek çoğu yaz sezonunun gelmesi ile kapılarını açmakta sezon bitince de kapanmaktadır.
 
Açık havada eğlenmek isteyenler beach clubları tercih edebilirken dans edip coşmak isteyenler gece kulüplerini, oturup müzik eşliğinde içeceğini içmeyi seçenler ise barlardan birinde oturabilir ve sabahın ilk saatlerine kadar açık olan işletmelerde güzel vakit geçirebilirsiniz. 


didim-holiday.com

Didim’de alışveriş merkezinden, sokak satıcılarından, küresel ve yerel işletmelerden, bölge esnafının açtığı dükkanlardan alışveriş yapabilirsiniz. Eğlence ve yemek gibi imkanlar konusunda da ön planda olan Altınkum alışveriş için de tercih edebileceğiniz bir yerdir. Her türlü ihtiyacınıza uygun alışveriş yapabileceğiz Altınkum’dan takı ve aksesuar, giyim kuşam ürünleri ve hediyelik eşya da satın alabilirsiniz. Ayrıca Didyma Shopping Center ilçenin önemli alışveriş merkezidir. Altınkum’da yer alan bu alışveriş merkezini de gezebilirisiniz.

Ayrıca ilçenin belirli yerlerinde pazarlar kurulmaktadır. Bu pazarlardan taze meyve, sebze ve giyim kuşam ürünleri  satın alabilirsiniz. Pazarlardan biri Didim merkezinde çarşamba günü kurulurken bir diğeri Didim Devlet Hastanesi yanında cumartesileri kurulmaktadır.

** İlçeden alabileceğiniz önemli ürün ve hediyelik eşyalar ise; tarhana, kuru incir, köy şarabı, tütün, zeytin, incir, çilek,karadut şerbeti, pekmez ve el yapımı reçellerdir. Bu ürünlerin hepsini ve en güzellerini Akköy’de bulabilirsiniz.

 • Uluslararası Dans Festivali (Nisan)
 • Yöresel Ürünler Festivali(Nisan)
 • Apollon Motofest(Haziran)
 • Didim Altınkum Yazarlar Festivali(Temmuz) 
 • Uluslararası Halk Oyunları Festivali(Ağustos)
 • Barış Şenliği(Eylül)
 • Didim Zeytin Festivali(Kasım)
 • Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı (23 Nisan),
 • Zafer Bayramı (30 Ağustos),
 • Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı (19 Mayıs),
 • Cumhuriyet Bayramı (29 Ekim),
 • Başlıca Tatil Sezonu (Haziran - Eylül)
 • Acil Servis 112
 • Ambulans 113
 • Alo Trafik 154
 • Polis 155
 • Jandarma 156
 • İtfaiye 110
 • Sahil Güvenlik 158
 • Didim Devlet Hastanesi 811 08 97 / 811 08 98 / 811 57 57