Google+

Edirne

Edirne - : - / -
--℃
1 TRY=0.00
Type F250V16 A
 • Ocaweather-icon2℃
 • Şubweather-icon5℃
 • Marweather-icon8℃
 • Nisweather-icon13℃
 • Mayweather-icon17℃
 • Hazweather-icon22℃
 • Temweather-icon24℃
 • Ağuweather-icon23℃
 • Eylweather-icon20℃
 • Ekiweather-icon14℃
 • Kasweather-icon8℃
 • Araweather-icon5℃
Ülke: Türkiye Cumhuriyeti Nüfus: 165,979 (2014) İklim: Ilıman İklim Ortalama Kaç Günde Gezilir: 2-3 Gün

Edirne Hakkında Bilinmesi Gerekenler
ottomanpalacehotel.com

Tunca Nehrinin Arda ve Meriç’le birleştiği kavisle kuşatılan Edirne kenti, yeşil sulak çayırlar ve söğüt ağaçlarıyla çevrilidir ve Trakya ovasının başında konumlanmıştır. Avrupa Türkiye’sinin ikinci kenti olup Yunanistan sınırına 6 km, Bulgaristan sınırına 18 km mesafede yer alır. 1453’te Konstantinopolis’in fethinden önce yaklaşık bir asır Osmanlı’ya başkentlik yapan Edirne, fetihten sonra da birçok padişahın gözde şehirlerinden olmuştur. İstanbul’dan otobüs veya arabayla 3 saatte ulaşılabilir ve tempolu bir gezmeyle bir günde, daha rahat gezmeyle iki günde gezilebilir. Avrupa’dan gelen transit trafikle yoğun otoyol, yazları ayçiçekleriyle parlayan tepeciklerin arasından uzanır. Yolda durup Lüleburgaz’a kısa bir ziyarete değer. Burada Sinan’ın Başvezir Sokullu Mehmet Paşa için yaptığı en güzel külliyelerden birini görebilirsiniz. 

Yurtdışı Seyahat Sağlık Sigortası

Yurtdışı seyahatinizde yaşayabileceğiniz aksaklıklara karşı yurtdışı seyahat sigortası yapmanız tavsiye edilir. Pek çok ülkenin vize işlemleri sırasında talep ettiği seyahat sigortasını online olarak dakikalar içerisinde, 6 Euro’dan başlayan fiyatlarla Axa Sigorta’dan alabilirsiniz. Detaylı bilgi için tıklayın.

Edirne Türkiye’nin Bulgaristan ve Yunanistan sınırlarını oluşturan bölgede yer alır. Marmara Bölgesi içerisinde yer alan Edirne, Trakya olarak adlandırılan coğrafya sınırlarının içerisindedir. Kent Tunca Nehrinin Arda ve Meriç’le kesiştiği noktaya kurulmuştur. Edirne Yunanistan sınırına 6 km, Bulgaristan sınırına ise 18 km uzaklıktadır.

Geolocation

 Paket turlarda kaçırılmaması gereken en güncel ve ekonomik kampanyalar şöyle: Bansko Kayak Turu – 1 Gece Bedava, Bansko Kayak Turu – Ücretsiz Kayak Eğitimi, Lapland Turu - Son dakika 200 Euro indirim, %25 indirimli Prag Turu, Sicilya & Malta Turu – Son dakika %5 indirim, Belgrad Turu - %25 indirim , Prag Turu 14 Şubat Özel – Son Dakika %5 İndirim


Serap Selçuk

Edirne yaz kış her zaman ziyaret edilebilir. Yazın çok sıcak olmayan kışın ise çok soğuk olmayan yapısı itibari ile ziyaretçilerini ağırlamaktadır. Edirne’de kış aylarında sıcaklık ortalaması 4ºC, yaz aylarında ise 25ºC’dir.

Edirne’de halen daha devam eden bir havalimanı projesi vardır. Ancak henüz kente uçakla ulaşmak mümkün değil. Kentte gidiş otobüs ile sağlanmaktadır. Türkiye’nin birçok noktasından Edirne’ye doğrudan otobüs seferleri bulunur. Aksi durumlarda ise İstanbul üzerinden aktarma yapılarak da şehre ulaşılabilir. 

Edirne merkezde yer alan 4 yıldızlı ve 3 yıldızlı otellerde rahat bir konaklama deneyimi yaşayabilirsiniz. Kent merkezinden uzaklaştıkça yer alan apartmandan otele döndürülmüş müesseselerde de ekonomik şartlar altında konaklama imkânları bulunmaktadır. 


Edirne Otel Önerileri

En Uygun Fiyatlı Edirne Otelleri

En Yüksek Puanlı Edirne Otelleri


gundemedirne.com

Edirne’de toplu ulaşım 1960’lı yıllarda bir derneğe bağlı olarak kurulmuştur. Kurulduğunda 60 araçla hizmete başlayan toplu taşıma günümüzde 200’ün üzerine çıkmaya başlamıştır. Bir dernek olarak başlayan toplu taşıma daha sonraki yıllarda Serhat Birlik adını almıştır. Bu ismi Edirne’nin serhat şehri olmasından dolayı seçmişlerdir. 2012 yılında toplu ulaşımda yeni bir düzenlemeye gidilmiş ve bunun sonucunda toplu taşıma Edirne Toplu Ulaşım Sistemi (ETUS) ismini almıştır. Edirne’de toplu taşıma ETUS adı altındaki otobüs ve minibüsler ile hizmet vermektedir. Toplu ulaşımda kartlı sistem geçerlidir.Duraklarda yer alan ETUS Ücret İade Noktası adlı cihazlara kart okutularak mesafeye göre iade alınmaktadır.

Bir Osmanlı başkenti olan Edirne'de gezilecek yerler Osmanlı'nın mimari ve kültürel yapısını yansıtır. Edirne neredeyse bir asır Osmanlı’ya başkentlik yapmıştır. Bir beylikten meydana gelen bu koca imparatorluğun büyüme çağlarına ve gelişmesini hazırlayan bu güzide şehir elbette ki Osmanlı’nın yeni yeni oluşan idari ve askeri teşkilatlanmasında büyük bir önem taşır. 

Edirne Gezilecek Yerler
efehotel.com

Edirne her zaman Osmanlı’ya stratejik avantaj sağlamıştır. Muhtemelen Edirne Osmanlı’nı sınırlarına dâhil olmasaydı ne İstanbul fethedilebilirdi ne de bu imparatorluk tarihe adını yazdırabilirdi. Edirne’ye serhat şehri derler ya bu bunun en güzel özetidir. Edirne'de gezilecek yerlerin çoğu Osmanlı mimarisinin en güzel örneklerine sahiptir. Edirne, İstanbul’un fethinden sonra da padişahların ve devlet erkânlarının gözünde değerini kaybetmemiştir. Lakin padişahlar ve devlet erkânları bu şehri sık sık ziyaret etmiş ve birçok esere banilik etmişlerdir. Doğrusu Edirne ihtişamından pek de bir şey kaybetmiş değildir. Bu güzel şehir tüm güzelliği ile Türkiye’nin en güzel şehirlerinden biri olmayı sürdürüyor. Edirne'de gezilecek yerler listemizde bu güzellikleri sizin için sıraladık.

Edirne Mutfağı
gurmerehberi.com

Rumeli mutfağı olarak da adlandırılan Edirne mutfağı Edirne Köftesi, Ciğer Tava, Ciğer Sarma, Mamzana, Yanya Köftesi, Rumeli Beğendisi, Tarhana Çorbası, Nohutlu Ekmek, Badem Ezmesi, Akıtma, Keşan Köftesi, Peynir Tatlısı, Peynir Şekeri, Hayrabolu Tatlısı, Dil Pastırması, Edirne Peyniri, Edirne Dili Kanepesi, Lahana Turşusu, Patlıcan Turşusu ve Ekmek Kadayıfı gibi sunumlarla karşımıza çıkar. 

Edirne Gece Hayatı
fotografturk.com

Kent merkezinde yer alan gece kulüpleri, bar ve benzeri eğlence ve kafa dağıtma mekânları gece hayatının ana perdesini oluşturur. Bu bakımdan küçümsenemeyecek bir ölçüde Edirne zengin bir gece hayatına sahiptir. Bununla birlikte Bulgaristan ve Yunanistan’a olan yakınlığı kentte alternatifleri arttırmaktadır. Birkaç saatlik yolculuk ile Bulgaristan ve Yunanistan coğrafyasının meşhur tavernalarına ulaşılabilir. Kentte yer alan meyhane kültürünün bir getirisi olarak canlı alaturka müziği eşlinde rakı sofralarının kurulduğu işletmeler bulunur.


imgfotokritik.com

Edirne’de alışveriş için pek çok pazaryeri bulunur. Bunlardan en eskisi tarihi Bedesten çarşısıdır. Edirne’den ne alınır sorusuna; Edirne Peyniri, Kavala Kurabiyesi, Badem Ezmesi, Mis Sabunu, Aynalı Süpürge ve Edirne Kari sıralanabilir. Edirne alışveriş için otantik bir yapıya sahiptir. Modern ürünlerle birlikte geleneksel el işçiliği önem kazanmıştır. Alışveriş sokakları üzerinde sıralanan küçük atölyelerde türlü ustalar türlü marifetlerini konuşturur. 
 


visitturkeyforhealthcare.com
 

 • Kırkpınar Yağlı Güreşleri ve Kültür Etkinlikleri Haftası – Merkez – 01-07 Temmuz
 • Atbaba Şenlikleri – Uzunköprü – Mart 3. Haftası
 • Dallık Eğlenceleri – Keşan – Mayıs 1. Haftası
 • Uluslararası Kakava Festivali – Merkez – 05-06 Mayıs
 • Dallık – Uzunköprü – Mayıs 3. ve 4. Haftası
 • Uluslararası Nefesli Sazlar Festivali – Merkez – 20-22 Eylül
 • Uluslararası Bando ve Ciğer Festivali – Merkez – 24-26 Mayıs
 • İpsala Çeltik (Pirinç) Kültür ve Sanat Festivali – İpsala – 04-08 Eylül
 • Enez Av ve Balık Festivali – Enez – 23 Kasım
 • 1 Ocak – Yılbaşı
 • 23 Nisan – Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı
 • 1 Mayıs – Emek ve Dayanışma Günü
 • 19 Mayıs – Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı
 • 4-7 Temmuz - Ramazan Bayramı
 • 30 Ağustos – Zafer Bayramı
 • 11 – 15 Eylül - Kurban Bayramı
 • 29 Ekim – Cumhuriyet Bayramı

Türkiye'nin "müze müze gezdiren" tek kartı müzekart ile T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı'na bağlı 300'ü aşkın müze ve örenyerini ücretsiz gezebilir, tarihte keyifli bir yolculuğa çıkabilirsiniz.

Önemli Telefon Numaraları:
Edirne SSK Hastanesi: (0 284) 225 16 10
Edirne Valiliği: (0 284) 213 91 84-80
Edirne Belediye Başkanlığı: (0 284) 213 91 40
Edirne Kültür İl Müdürlüğü: (0 284) 213 02 32