Google+

Arama formu

Ege Mutfağı

Ege Mutfağı
eksitarif.com

Kütahya mutfağı kendine has yöresel lezzetleri ile ünlü geniş bir mutfaktır. Yöreye özgü, yaz aylarında hazırlanan "ak tarhana" çorbası Kütahya'nın özel lezzetleri arasındadır. Bir diğer tarhana çeşidi ise bölgede ekşi tarhana olarak da da bilinen kızılcık tarhanasıdır. Soğuk algınlığına iyi geldiği bilinen kızılcık tarhanası Kütahya'da sıkça tüketilmektedir. Yörenin diğer ünlü çorba çeşitleri ise; çevirme (yoğurtlu) çorba, miyane çorbası, bulgur çorbası, çene çarpan çorbası, sütlü çorba karın (işkembe) çorbasıdır.

Kütahya'nın yöreye özgü börek ve mantı çeşitleri; cimcik, şibitli tavuk tiridi, tosunum ve lokumdur. Bölgenin dolma ve sarma çeşitleri ise; ilebada dolması ve etli yaprak sarmadır.

Kütahya mutfağında, et yemekleri de hayli büyük öneme sahiptir. 1 adet kuzu ön kolu, soğan, salça, domates ve baharatlarla hazırlanan "göveç"; kuşbaşı et, soğan, domates ve baharatlarla hazırlanan "küp eti" ve 1 kg dana etinin kuş başı doğranmasıyla hazırlanan "Kütahya usülü kavurma", yöreye özgü ünlü et yemekleridir.
Kütahya mutfağının başlıca yöresel tatlıarı ise; güllaç ve el baklavasıdır. Pilav çeşitleri olarak "göveçli pilav", "zerdeli pilav" ve "mercimekli pilav" dikkat çekmektedir.

Kütahya'da sık tüketilen yöresel içecekler ise; loğusa şerbeti, gelincik ve gül şerbetidir.

Popüler Restoranlar