Google+

Elazığ’da Gezilecek Yerler

96319 Ağu 2016Lokasyon Detay

Elazığ’da Gezilecek Yerler

Elazığ lokasyonunda bir çok otel seçeneği var. Bunlardan ilginç bulabilecekleriniz White Line Boutique Hotel, Ramada Elazig, Akar Hotel. Siz de şehir merkezine yakın kalıp da ekonomi yapmayı tercih edenlerdenseniz Villa Burak, Hotel Köşk gibi otelleri tercih edebilir ya da daha ekonomik oteller isterseniz Elazig Mayd Hotel, Hotel Varan, Elazig Sirin Hotel otelini deneyebilirsiniz. Bir de booking.com'un Elazığ aramalarında ara sıra güzel indirimli fırsat otelleri oluyor. Onları da bu linkten takip edebilirsiniz.

Elazığ, yılın her dönemi farklı turizm olanakları sunan, Doğu Anadolu'nun en eski ve gelişmiş şehirlerinden biridir. Doğası, köklü gelenekleri ve gelişen turizmi ile gezginlerin doğudaki keşif duraklarından biri olan Elazığ’da kalelerden, müzelere, kaplıcalardan mağaralara kadar gezip görülecek pek çok tarihi ve kültürel hazine bulunmaktadır.

Arkeoloji ve Etnoğrafya Müzesi

1919 Ağu 2016Gezilecek Yerler

Arkeoloji ve Etnoğrafya Müzesi

Elazığ Arkeoloji ve Etnografya Müzesi, Fırat Üniversitesi Mühendislik Fakültesi kampüsünün içinde bulunmaktadır. Elazığ'daki ilk müze Harput'taki Alacalı Camii'nin içinde açılmıştır. Fakat kendine ait binası olmadığı için, 1982’de Kültür Bakanlığı tarafından yeni bir müze binası yapılmıştır. Müzede, şehrin tarihi bölgelerinde yapılan kazılar sonucu gün yüzüne çıkarılmış eserler sergilenmektedir. Müzede ayrıca etnografik eserler bölümü de bulunmaktadır.

-

 Üryan Baba Türbesi

7019 Ağu 2016Gezilecek Yerler

 Üryan Baba Türbesi

Seyitgazi ilçe merkezine 6 kilometre mesafede, Yazıdere köyünde yer almaktadır. Kare planlıdır ve üzeri kubbe ile örtülüdür. Türbesi ve imareti, Osmanlılar Devrinde 1511-1517 yılları arasında yapılmıştır.

-

Üç Lüleli Çeşme

2219 Ağu 2016Gezilecek Yerler

Üç Lüleli Çeşme

Harput’un girişinde sol tarafta yer alan çeşme, kesme taşla yapılmıştır ve eyvanlı tiptedir. Eyvan kemeri yuvarlaktır ve üzerinde ay-yıldız, kenarlarında da palmet motifleri bulunmaktadır. Kitabesine göre 1324 (1906) yılında yaptırılmıştır.

-

Ulu Camii

8119 Ağu 2016Gezilecek Yerler

Ulu Camii

Harput ilçesindeki cami, Anadolu’daki en eski Türk camilerindendir. 1899, 1905, 1996 yıllarında tamirat görmüş olan cami, halen ibadete açıktır. Caminin içi iç avlu, son cemaat yeri ve iç cami olmak üzere üç bölümden meydana gelmiştir. Dikdörtgen planlı caminin duvarları moloz taştan, minare ise tuğladan yapılmıştır. İki kapısı bulunmaktadır.

-

Elazığ ile ilgili diğer içeriklere aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.

-