Google+

Erzincan’da Gezilecek Yerler

110610 Ağu 2016Lokasyon Detay

Erzincan lokasyonunda bir çok otel seçeneği var. Bunlardan ilginç bulabilecekleriniz Hayat Home Suite, Hotel Konak Mazlum, Meva Hotel. Siz de şehir merkezine yakın kalıp da ekonomi yapmayı tercih edenlerdenseniz Galaksi Pansiyon, Hotel Karakaya gibi otelleri tercih edebilir ya da daha ekonomik oteller isterseniz Erzincan Kent Hotel, Hotel Mete, Has Pension otelini deneyebilirsiniz. Bir de booking.com'un Erzincan aramalarında ara sıra güzel indirimli fırsat otelleri oluyor. Onları da bu linkten takip edebilirsiniz.

Yüzyıllar boyunca pek çok kültüre ev sahipliği yapmış olan Erzincan’da müze, kilise ve türbe gibi tarihi yapılar ile mağara, göl ve akarsu gibi doğal güzellikler bulunmaktadır.

Erzincan Müzesi

5610 Ağu 2016Gezilecek Yerler

Erzincan Müzesi

Erzincan Müzesi’nde hem etnografik hem de arkeolojik eserler sergilenmektedir. Sikkeleri ya da topraktan yapılan tas, tabak ve gereçleri incelerken zamanın nasıl geçtiğini anlayamayacaksınız. Etnografik eserler bölümünde ise yöresel kıyafetler, halılar, kilimler ve silahlar bulunmaktadır.

-

Abrenk Kilisesi

6310 Ağu 2016Gezilecek Yerler

Abrenk Kilisesi

Üçpınar Köyü sınırları içerisinde yer alır. Köyün doğallığını, kilisenin eşsiz mimarisini incelerken zaman kavramını unutabilirsiniz.Abrenk Kilisesi’nin yapım tarihi 1854’lü yıllara dayanmaktadır. Bu tarih kilisenin kitabesinde yazmaktadır. Abrenk Kilisesi’nin mimarisindeki taş işlemeleri oldukça dikkat çekicidir. Kilisenin yanında şapel ve dikili taşlar da bulunmaktadır. Dikili taşların yapımı 12. yüzyıla denk gelmektedir.

-

Mama Hatun Kervansarayı

1610 Ağu 2016Gezilecek Yerler

Mama Hatun Kervansarayı

Mama Hatun Kervansarayı, Osmanlı döneminde inşa edilmiş olup, mimarının Mama Hatun Türbesi’nin mimarı olan Ahlatlı Ebul’n Nema bin Mufaddal olduğu bilinmektedir. Türbenin yapımında sarı kesme taş kullanılmış olup, günümüzdeki mimarisi orijinalliğinden uzaktır. Kervansaraya merkezden ulaşım oldukça kolaydır.

-

Mama Hatun Türbesi

1310 Ağu 2016Gezilecek Yerler

Mama Hatun Türbesi

Tercan ilçesinde bulunan Mama Hatun Türbesi, Saltuklular döneminden günümüze kadar gelmiştir ve bu türbe Anadolu’da bulunan türbelerin mimari yapısına sahip değildir. Mama Hatun kervansarayı ve Mama Hatun türbesi Ahlatlı Mimar Ebul Nema bin Mufaddal tarafından Mama Hatun için 12. yüzyılın başında yapılmıştır.

-

Gülabibey Camii

2210 Ağu 2016Gezilecek Yerler

Gülabibey Camii

Şehir merkezinde olduğundan Gülabibey Camii’ne ulaşım kolaydır. Gülabibey Camii Kemah’da bulunan Çarşı Mahallesi’nde yer alır. Cami, günümüze 3 kitabe miras bırakmıştır. İlk kitabesinde 1454 yılında Emir Gülabi Bey tarafından yaptırıldığı bilgisi vardır. Diğer kitabesi bir onarım kitabesidir. Son kitabe ise camiye ait değildir.

Gülabibey Camii’nin yapımında moloz ve kesme taş kullanılmış olup, kare planlı bir mimariye sahiptir.

-

Girlevik Şelalesi

3610 Ağu 2016Gezilecek Yerler

Girlevik Şelalesi

Şehrin en güzel manzaralarından birini oluşturan Girlevik Şelalesi, yoğun ilgi çekmektedir. Şelaleye yapacağınız gezide bölgenin çevresini keşfedebilirsiniz. Girlevik Şelalesi yakınında bulunan lokantalarda alabalıkların ve özel olarak hazırlanan ızgara tavuğun tadına bakabilirsiniz. Halk tarafından mesire yeri olarak kullanılan Girlevik Şelalesi, her mevsim farklı güzelliklere ev sahipliği yapmaktadır. Şelale, üç katlı birçok koldan akmakta olup yüksekliği 30 metredir.

-

Köroğlu Mağarası

5910 Ağu 2016Gezilecek Yerler

Refahiye’de bulunan Altköy mevkiindeki Köroğlu Mağarası, önemini içindeki ayak izinden alır. Mağaranın içinde bulunan ayak izinin Köroğlu’nun atına ait olduğu düşüncesi vardır. Bu sebepten dolayı şehrin en merak edilen noktalarından biridir. Köroğlu Mağarası’na taş merdivenlerle çıkılmaktadır. Mağaranın içerisinde taşlarla yapılmış oturma bankları da bulunmaktadır.

-

Ekşisu Gölü

1311 Ağu 2016Gezilecek Yerler

Ekşisu Gölü

Şehir merkezine 11 kilometre uzaklıkta, eski Erzincan-Erzurum karayolu üzerinde bulunmaktadır. Ekşisu, doğal maden suyunun çıktığı, geniş park alanlarının bulunduğu, yerli ve yabancı turistlerin en çok tercih ettiği, Erzincan'ın en gözde mesire alanlarından biridir. Burada yer alan çeşmelerden akan ve Böğert adıyla anılan maden suyu, çeşitli hastalıklara iyi gelmekte; anemi, karaciğer, mide, bağırsak ve safra yolu hastalıklarının tedavisinde kullanılmaktadır. 
 

-

Erzincan ile ilgili diğer içeriklere aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.

-