Google+

Eskişehir

image_placeholder
AVRUPATürkiyeEskişehir
Eskişehir03:22 AM
23℃
1 TRY=0.00
Type F250V16 A
 • Ocaweather-icon0℃
 • Şubweather-icon1℃
 • Marweather-icon6℃
 • Nisweather-icon10℃
 • Mayweather-icon15℃
 • Hazweather-icon18℃
 • Temweather-icon21℃
 • Ağuweather-icon21℃
 • Eylweather-icon17℃
 • Ekiweather-icon12℃
 • Kasweather-icon6℃
 • Araweather-icon2℃
Ülke: Türkiye Nüfus 812.320 Dil : Türkçe İklim: Sert Karasal İklim Ortalama Kaç Günde Gezilir: 3 gün

Eskişehir Hakkında Bilinmesi Gerekenler
 

Geçmişini yaşayan ama bir o kadar da yeni kalan güzel şehir...Yunus Emre’nin yurdudur, Nasrettin Hoca’nın mirasıdır... Kuruluşa ve kurtuluşa şahit olmuş şehrin köklü tarihini mutlaka yaşamalısınız. Türkiye'de en yaşanılabilir şehirler listesinde son yıllarda ilk sıralarda yer alan şehrin keşfine çıkın...
 

Eskişehir Gezilecek Yerler
 

Eskişehir tarihin birçok zamanına ev sahipliği yapmış köklü bir şehirdir. Bu sebepten Eskişehir'de gezilecek pek çok yer bulunmaktadır.
 

Sazova Parkı

19931 Tem 2017Gezilecek Yerler

Eskişehir Gezilecek Yerler-1

Eskişehir Bilim, Sanat ve Kültür Parkı veya Sazova Parkı, Türkiye’nin en farklı ve ilgi çekici parklarından birisidir ve Eskişehir'in meşhur parklarından birisidir. 400 bin metrekarelik  alana inşa edilen park, Türkiye'deki birçok parktan büyüktür. Sazova Parkı’nda  Masal Köşkü, Uzay Evi, Sualtı Dünyası, Amfi Tiyatro, Korsan Gemisi, Eti Sualtı Dünyası ve çeşitli oyun alanları  bulunmaktadır. Masal Şatosu parkta en dikkat çeken bölümdür. Şatoya sadece çocuklar değil yetişkinler de ilgi göstermektedir. Şato içinde ayrı bir rehberle gezmek isterseniz bilet alarak gezebilirsiniz. Şatoda , bir varmış bir yokmuş, hediyelikçi, sihirli elma kafe gibi bölümler yer alıyor. Şato pazartesi hariç her gün açıktır. Şatonun kuleleri ise Galata Kulesi gibi Türkiye'den ve dünyadan kule örnek alınarak yapılmıştır. Her bir kulesi farklı bir tarihi kuleye benzemektedir. Ayrıca park boyunca gezen mini bir buharlı tren de bulunmaktadır. Parkın ortasında 25 bin metrekarelik bir gölet bulunmaktadır ve bu gölet üzerinde su kayağı da yapılabilir.

Park alanında dikkat çeken diğer bölümlerden biri ise korsan gemisidir. Korsanların hayatını yansıtan gemi gerçek bir gemi büyüklüğünde ve ilgi çekici tasarıma sahip. Gemi ücretleri yetişkinler  için 1 TL, çocuklar  için 50 Kuruş'tur. Park alanında Eti Sualtı Dünyası bölümünde 2150 tane balık sergilenmektedir. Dünyanın farklı bölgelerinden getirilmiş balıkları burada görebilirsiniz.
 
Park Ulaşım :  Sazova Parkı’na ulaşımı sağlamak için; Odunpazarı Atatür Bulvarı’nda yer alan Çağdaş Cam Sanatları Müzesi’nin karşısından kalkan otobüslere binebilirsiniz. 17 Numaralı mavi otobüslerle Sazova Parkı önünde inebilirsiniz.
 

Eskişehir bölgesinde tercih edebileceğiniz onlarca otel seçeneği var. Pek çoğunda check-in sırasında ödeme yapabileceğiniz veya ücretsiz iptal hakkınızı kullanabileceğiniz bu otellerden önerdiklerimiz: Ramada Encore Eskişehir Hotel (86.04 TRY'den başlayan fiyatlarla), La Vie Konak Hotel (93.0 TRY'den başlayan fiyatlarla) ve Es Albatros Otel (80.0 TRY'den başlayan fiyatlarla). Eskişehir bölgesindeki tüm otel fırsatlarını görmek için tıklayın.

Odunpazarı Evleri

20031 Tem 2017Gezilecek Yerler

Eskişehir Gezilecek Yerler-2

Eskişehir’e gidip de görmeden gelme diyebilceğimiz bir yer var ki o da şüphesiz Odunpazarı evleridir. Bu evler adını Eskişehir”in ilk yerleşim yeri olan Odunpazarı’ndan alır. Osmanlı’nın izlerini taşıyan bu evler eski ve dar sokak üzerinde sıralanmış  ihtişamlı ve renkli görünümüyle varlığını korumaktadır. Odunpazarı evleri Türk mimarisinin örneği ve Eskişehir'de gezilmesi gereken yerlerin en önemlisidir. Ahşap çatılarıyla, kerpiçten yapılma bu evler, tarihi dokusu ve güzelliğiyle her zaman ilgi odağı olmaya devam ediyor. Rengarenk evlerin süslediği sokakların arasında dolaşarak tarihi atmosferi hissedebilir, bol bol fotoğraf çekebilirsiniz.

Neredeyse üç dört kuşağın yaşadığı bu evlerde nice hikayelerin ve hatıraların izleri var. Çevresinde camiilerin, şadırvanların bulunduğu bu 300 yıllık evler Eskişehir’in en köklü yerlerinden biri haline gelmiştir. Odunpazarı evleri ayrıca dünya çapında da üne kavuşmayı başarmıştır. Bu evlerde daha çok Türkmen ve Osmanlı yaşam biçimleri yansıtılmıştır.

Safranbolu, Beypazarı gibi Osmanlı evlerinin korunduğu yerlerdeki evlerle benzer özellikler taşıyan bu tarihi evler UNESCO Dünya Mirasları Listesi'ne de alınmıştır. Ayrıca bu evlerden birisi Çağdaş Cam Sanatları Müzesi olarak hizmet vermektedir. 2007 yılında açılan bu müze Türkiye'nin ilk cam sanatları müzesidir. Müzede çoğu Türk olmak üzere 100'e yakın sanatçının eserleri sergilenmektedir.

 • Adres: Akarbaşı mahallesi,26020
 • Ulaşım: Tramvayın Atatük Lisesi durağından inerek buraya ulaşabilirsiniz. Ayrıca otobüse binmek isterseniz de aynı durakta inmeniz mümkün.

Odunpazarı Evleri'nin arasında bulunan balmumu heykeller müzesi de görülmeye değerdir. Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen’in adını taşıyan Balmumu Heykeller Müzesi büyük ilgi gören ve Eskişehir'de gezilmesi gereken yerlerden biridir. Bu müzeyi  Eskişehir’e kazandıran belediye başkanı, “Madam Tussaud” müzesini örnek almıştır. Müzede yerli yabancı 160 kişinin balmumu heykelleri yer almaktadır. Müzeyi ziyarete gidenler heykellerle birlikte fotoğraf çektirme serbestliğine sahiptir.

 • Ziyaret Günleri ve Saatleri : Salı–Çarşamba–perşembe–Cuma
 • 10.00, 12.00 14.00 17.00
 • Cumartesi–Pazar: 10.00 12.00 14.00 18.00
 • Yılmaz Büyükerşen Balmumu Heykeller Müzesi Bilet Fiyatları : Yetişkin, 3 TL, indirimli 1,5 TL
 • Müze videosu için tıklayınız.

Porsuk Çayı

19331 Tem 2017Gezilecek Yerler

Eskişehir Gezilecek Yerler-3

Eskişehir'de gezilmesi gereken yerlerden biri de Porsuk Çayı. Burası Eskişehir’in en hareketli ve en güzel yeri arasındadır. Bayatçık Deresi ve Kızıltaş suyundan beslenen Porsuk Çayı, Sakarya Nehri’nin en uzun koludur. Bu bölge Eskişehir‘in önemli turistik bölgesi olarak anılır. Porsuk Çayı Eskişehir’in sembolü haline gelmiştir. Buradaki gezintiniz sırasında mutlaka gondola binmelisiniz. Çayın şehir merkezine bakan tarafıysa adalar olarak isimlendirilmiştir.  Bu bölge bir kaç mahalleyi de içinde barındırır. Cafe ve restoranlar Porsuk Çayı’nın etrafında yer almaktadır. Manzara  eşliğinde bu mekanlarda çayınızı ve kahvenizi içebilirsiniz. Porsuk Çayı üzerinde bulunan köprüler de Avrupa şehirlerindeki köprüleri aratmamaktadır. 

 • Ulaşım: Porsuk Çayı’na tramvayın İsmet  Paşa ve Çarşı durğında inerek ulaşabilirsiniz
 • Adres : Şeker Mahallesi/ 26120 MERKEZ 

Gondol ve Bot Seferleri : Porsuk Çayı’nda gondola binerek kısa bir Eskişehir turu yapabilirsiniz. Ortalama 20 dakika süren gezi keyifli olacaktır. Böylelikle çayın içinden geçerek şehri keşfe çıkmış olursunuz. Ayrıca gondolun yanı sıra bot seferleriyle de Porsuk Çayı’nda gezebilirsiniz Gondol fiyatlarına oranla daha ucuzdur.

 • Bot Seferleri  : Haftaiçi: 13.00–19.00 / haftasonu 13.00–20.00 
 • Ücreti: 1,5 TL
 • Not: Özel turlar da yapılmaktadır. Ücreti: 3 TL 
 • Porsuk Çayı Gondol Ücreti : Kişi Başı 15 TL
Gezilecek yerler listesinin devamını görmek için tıklayın.
Eskişehir Turistik Gezi Biletleri

Eskişehir şehrini doya doya gezmek için, turistik noktalara giriş biletinizi önceden alıp bütçe ve zaman tasarrufu yapabilirsiniz. Sıra beklemeden ve indirimli bilet almak için aşağıda önerdiğimiz biletleri inceleyebilirsiniz.

Eskişehir Türkiye’nin İç Anadolu Bölgesi’nin kuzeybatısında yer almaktadır. Kendin doğu ve kuzeyindeki doğal sınır Sakarya Nehri’dir. Batı Anadolu ormanları, İç Anadolu stepleri şehirin bitki örtüsünü oluşturur.

Geolocation

Eskişehir sert karasal iklime sahiptir. Kış mevsimi çok soğuk geçen şehirde yaz mevsimi sıcak geçer. Eskişehir ayrıca diğer bölgelere yakınlığına bağlı olarak geçiş iklimine de sahiptir. Eskişehir’de aralık ayı itibariyle yoğun kar yağışı görülür. Nisan sonu itibariyle havalar ısınmaya başlar. Eskişehir’e gitmek için haziran, temmuz ve ağustos ayları uygun olacaktır. Yaz aylarının başlarında ve sonlarında akşamları hava serinleyebilmektedir.
 

Eskişehir’in ana karayolu bağlantısı İstanbul–Eskişehir–Ankara devlet yoludur. Eskişehir’in her bölgesinde ulaşım mümkündür. Şehir demiryolu ulaşımının merkezinde yer alır. Ankara’ya 264 km, Haydarpaşa Garı’na 375 km uzaklıktadır. Eskişehir’e ulaşım Türkiye’nin her yerinden otobüs aracılığıyla da sağlanabilir. Eskişehir’de havaalanı bulunmamaktadır. Uçak yolculuğu yapmak isterseniz Ankara’ya uçak ile geldikten sonra hızlı tren kullanarak Eskişehir’e ulaşabilirsiniz. 
 

Eskişehir’de konaklamak için pek çok otel seçeneği bulunmaktadır. Tarihi dokuyu solumak için Odunpazarı Evleri’nin restore edilmiş konuk evlerinde kalabilirsiniz. Ayrıca Porsuk Çayı etrafına konumlanmış diğer otel seçeneklerinden size uygun olanını seçebilirsiniz.

Lüks bir otel isteyenler için Rixos ve Divan Express seçenekleri bulunmaktadır. Ancak iki otel de merkezin biraz dışarısında bulunmaktadır. Bu otellere tramvayla ulaşım sağlanamasa da otobüsler mevcuttur. Divan Express, Acıbadem Eskişehir Hastanesi'nin çok yakınında bulunmaktadır ve hastanenin çevresinde daha pek çok otel bulunmaktadır. Dedepark Hotel, Madame Tadia Hotel, Hilton Garden Inn, The Merlot Hotel gibi oteller biraz pahalıdır ancak zaman zaman kampanyalar düzenlenmektedir. Şehrin biraz dışında, Bursa-Eskişehir yolunda bulunan Anemon Hotel de 5 yıldızlı bir oteldir. Köprübaşı Caddesi'nde bulunan Porsuk Boutique Hotel'in fiyatları yüksektir ancak Porsuk Çayı üzerinde bir adada bulunan otelin manzarası çok güzeldir. Şehrin merkezinde bulunan Hotel İbis Eskişehir ise uygun fiyatlı, 3 yıldızlı bir oteldir. Eskiden buğday silosu olarak kullanılan bina uzun bir zaman önce otele çevrilmiştir. Ayrıca bu otelden Espark, Doktorlar Caddesi gibi popüler noktalara yürüyerek rahatlıkla ulaşılabilir. Sivrihisar Caddesi üzerinde bulunan Eskişehir Büyük Hotel, Zin Hotel Eskişehir ise yine tercih edebileceğiniz otellerdendir.

Oteller Eskişehir'in merkezi olarak sayılan Adalar, Köprübaşı, Doktorlar Caddesi gibi bölgelerde yoğunlaşmıştır. Bu çevrede otellerin fiyatları biraz yüksek olabilse de tam merkezde oldukları için ulaşım kolaydır. Adalar mevkisinde bulunan Bulvar Hostel ise uygun fiyatlı bir hosteldir. Ancak Eskişehir'in şehir içi ulaşımı oldukça gelişmiş olduğu için bu çevrelerden biraz uzaklaşsanız da gitmek istediğiniz yerlere rahatlıkla ulaşabilirsiniz. Yunus Emre Caddesi üzerinde bulunan Soyiç Hotel, Cumhuriyet Mahallesi'nde bulunan Life Otel, Şair Fuzuli Caddesi'ndeki Vendome Hotel tercih edebileceğiniz otellerdendir.

Eskişehir onlarca otel alternatifi sunmaktadır. Aşağıdaki seçeneklerden size uygun oteli Booking.com aracılığıyla bulabilirsiniz. Üstelik pek çok otelde ücretsiz iptal seçenekleriyle..

Eskişehir Otel Önerileri booking-logo

Sehir Merkezine En Yakın Eskişehir Otelleri

En Uygun Fiyatlı Eskişehir Otelleri

Sizin İçin Seçtiğimiz Eskişehir Otelleri

Ücretsiz WiFi hizmeti sunan Eskişehir Otelleri

Eskişehir Şehir İçi Ulaşım
 

Eskişehir’de ulaşım oldukça kolaydır. Ulaşım genellikle tramvay, otobüs ve  minibüslerle sağlanır. Tüm toplu taşıma araçlarına  Eskart adı verilen elektronik kartlarla binebilirsiniz. Eskartı duraklara yakın gişelerden temin edebilirsiniz. Eskişehir’in gezilip görülecek yerlerine bu ulaşım araçlarıyla gidebilirsiniz. Ulaşımla ilgili deaylı bilgileri belediyenin internet sitesinde bulabilirsiniz.
 


 

Eskişehir oldukça zengin bir mutfağa sahiptir ve mutfağı Balkan, Kafkas göçmenlerinin etkisinde kalmış bir mutfaktır. Bulunduğu konum itibariyle de geçiş bölgesinde yer aldığı için mutfağı çeşitlilik gösterir. Bulgur, buğday ve hamur özellikle tercih edilenler arasındadır. Eskişehir diyince akla ilk gelen yemek çibörektir. Sanılanın aksine çiböreğin adı biraz çiğ bırakıldığı için çiğ börek değildir. "Çi" kelimesi Tatarca'da lezzetli anlamına gelmektedir ve çibörek de lezzetli börek anlamındadır. Eskişehir'de pek çok yerde çibörekçi bulabilirsiniz ancak en lezzetli çiböreği Kırım Çibökekçisi yapmaktadır. Ayrıca Papağan Çibörekçisi de popülerdir. Haşhaşla yapılan börekler ve çörekler Eskişehir'in bir diğer çok meşhur hamur işleridir. Haşhaş ve cevizle yapılan çöreklerden mutlaka denemelisiniz. Haşhaşlı çörek ve çibörek dışında da göbete gibi pek çok hamur işi daha mevcuttur. Balaban ise bir başka meşhur yemektir. Et ve yoğurtla yapılan bu yemek dönere biraz benzemektedir ve oldukça lezzetlidir. Ayrıca sebze yemekleri olarak labada dolması, ebegümeci, kuzu kulağı gibi yemekler ön plandayken, gözleme de hemen hemen tüm kırsal alanda yapılan başlıca yemektir. Eskişehir'in tatlıları da çok oldukça güzeldir. Tatlılardan özellikle helvası çok meşhurdur. Met helvası olarak bilinen helva türü Eskişehir'e özgü bir helvadır.

Ünlü Restoranlar 

 • Mazlumlar muhallebicisi 

 • Fahrettin Usta Tarihi Meşhur Balaban Kebap

 • Eskişehir Çiğ Börek Evi 

 • Pano Restoran ve  Café

 • 222 Park Sish Restoran
   


 

Eskişehir’de öğrenci sayısının fazlalığı sebebiyle gece hayatı oldukça renkli ve hareketli geçer. Gece hayatını tüm güzelliğini yaşayan şehirlerden biridir Eskişehir. Özellikle öğrencilerin eğlendiği çok sayıda bar ve kulüp mevcuttur. Gece kulüplerinden en popüler olanı Espark Alışveriş Merkezi'nin karşısında, İsmet İnönü Caddesi'nde bulunan 222'dir. Bir gece kulübü olarak hizmet veren mekanda yıl boyunca zaman zaman konserler de düzenlenmektedir. 222'nin ilerisinde aynı cadde üzerinde bulunan Gate de yine popüler bir gece kulübüdür. Kanatlı Alışveriş Merkezi'nin yakınında, Doktorlar Caddesi'nin paralelinde bulunan Barlar Sokağı, yani Vural Sokak'ta da pek çok bar bulunmaktadır. Ayrıca Eskişehir'in meşhur Haller Gençlik Merkezi, İstiklal Caddesi'nin pasajlarına benzemektedir ve çeşitli bar ve cafelere ev sahipliği yapmaktadır.

Mekan Önerileri:


 

 • Eskişehir Dans Festivali (27–28 Şubat)
 • Uluslararası Çocuk ve Gençlik Tiyatro Festivali (Mart)
 • İnönü Zaferleri Günü (Nisan)
 • Uluslararası Yunus Emre Kültür Haftası (Mayıs)
 • Uluslararası Eskişehir Film Festivali (Mayıs)
 • Nasreddin Hoca Doğum Şenlikleri (Haziran)
 • Ertuğrul Gazi’yi Anma ve Yörük Şenlikleri (Ağustos)
 • Uluslararası Eskişehir Festivali (Kasım)


 

Eskişehir’de alışveriş yapabileceğiniz çok sayıda mekan vardır. Espark ve Kanatlı alışveriş merkezlerinde bilinen markaların mağazaları bulunmaktadır. Doktorlar Caddesi ise trafiğe kapalıdır ve cadde boyunca çeşitli mağazalar bulunmaktadır. Bunun dışında çok sayıda el sanatlarına, hediyelik eşyaya ulaşacağınız dükkanlar da şehirde yer almaktadır. Hamamların yoğunluğu nedeniyle Hamamyolu adı verilen bölgede ise her noktada alışveriş yapabileceğiniz dükkan bulunur. Özellikle Eskişehir’in semboli haline gelen lületaşından yapılmış hediyelik eşyalar satın alabilirsiniz. Eskişehir mutfağında oldukça yaygın kullanılan haşhaşı da hamur işleri yapmak için alabilirsiniz. Ayrıca Eskişehir'in meşhur met helvasından almayı da ihmal etmemelisiniz.

Hediye almak için Atlıhan Çarşı, Çukur Çarşı ve Esnaf Sarayı’nda alışveriş yapabilirsiniz. Atlıhan El Sanatları Çarşısı, Odunpazarı’nda yer almaktadır. Cam Sanatları Müzesi'nden ise camdan yapılan eserler alabilirsiniz.
 

 • Yılbaşı (1 Ocak)
 • Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı (23 Nisan)
 • Emek ve Dayanışma Günü (1 Mayıs)
 • Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı (19 Mayıs)
 • Zafer Bayramı (30 Ağustos)
 • Cumhuriyet Bayramı (29 Ekim)
 • Ramazan Bayramı
 • Kurban Bayramı
 • Eskişehir Büyükşehir Belediyesi Toplu Taşıma Araçları Kayıp Eşya Bürosu (Otogar Z/19) Eskişehir
 • Telefon: 0 222 217 65 91
 • Ambulans: 112
 • Yangın: 110
 • Polis: 155