Google+

Gaziantep

image_placeholder
Gaziantep - : - / -
--℃
1 TRY=0.00
Type F250V16 A
 • Ocaweather-icon3℃
 • Şubweather-icon4℃
 • Marweather-icon8℃
 • Nisweather-icon13℃
 • Mayweather-icon18℃
 • Hazweather-icon23℃
 • Temweather-icon28℃
 • Ağuweather-icon28℃
 • Eylweather-icon24℃
 • Ekiweather-icon17℃
 • Kasweather-icon10℃
 • Araweather-icon5℃
Ülke: Türkiye Nüfus: 1,931,836 Resmi Dil: Türkçe Para Birimi: Türk Lirası (TL) İklim: Karasal ve Akdeniz İklimi Ortalama Kaç Günde Gezilir: 3 Gün


 

Halk arasında “Antep” olarak da anılan Gaziantep şehri, Türkiye’nin Güneydoğu Anadolu bölgesinde yer alan tarihi bir şehirdir. Bulunduğu bölgeye göre çok gelişmiş ve güzel bir şehir olduğundan kimileri burayı “Doğu’nun Parisi” olarak da adlandırır.

Geçmiş dönemde şehrin İpek Yolu’nun önemli bir geçiş noktası olması, kente zengin bir kültürel miras bırakmıştır. Sadece tarihi yapıları ile değil, farklı kültürlere ev sahipliği yaptığından farklı ve gelişmiş yemek kültürüyle de öne çıkan bir şehirdir. Tam da bu sebepten Gaziantep’e gurme geziler de düzenlenmektedir.

Gaziantep'in yakınlarında bulunan Dülük, bu yöredeki en eski kenttir. Arkeolojik kazılardan bu kentte Paleolitik dönemden beri insanların yaşadığı bilinmektedir. Romalılar, Dülük yakınlarına “Antiochia ad Taurum” adında yeni bir kent kurar. “Antiochia ad Taurum”, Gaziantep’in bilinen en eski adı olarak kayıtlara geçer. Şehir köklü tarihi boyunca Selçuklular’ın, Memlük Devleti’nin, Dulkadiroğulları’nın ve Osmanlılar’ın hakimiyetinde kalmıştır. 

Gaziantep, Birinci Dünya Savaşı döneminde bir sancak merkezi idi. Mondros Mütarekesi’nin ardından Osmanlı Devleti resmen son bulmuş ve Anadolu’da bir kurtuluş mücadelesi başlamıştı. Bu dönemde önce İngilizler’in ardından Fransızlar’ın işgallerine uğrayan kent, büyük bir mücadeleye sahne oldu. “Çete” adı verilen küçük yapılanmalarla savunmaya geçildi. Tarihin en şanlı direnişlerinden birine sahne olan Antep, kurtuluş mücadelesinin başarıyla sona ermesinin ardından Mustafa Kemal’in övgülerini alarak “Gazi” unvanına layık görüldü. 1987 yılında ise büyükşehir unvanını aldı. 

Kuzey ve kuzeybatısında Kahramanmaraş, kuzeydoğusunda Yavuzeli, doğusunda Nizip, güneydoğusunda Oğuzeli, güneyinde Kilis, güneybatısında İslahiye ve batısında Nurdağı ile çevrili olan Gaziantep, 6.887 kilometrekarelik bir yüzölçümüne sahiptir.

Gaziantep Kalesi, Bakırcılar Çarşısı, Zeugma Mozaik Müzesi, tarihi evleri ve sokakları ile bir gezgin için pek çok görülecek yer vaad eden Gaziantep, Fırat Nehri gibi doğal güzelliklere de ev sahipliği yapmaktadır.

Şehrin ekonomisinde turizm dışında sanayi ve ticaret de önemli bir yer tutar. En önemli sanayi dalları pamuk ve akrilik iplik, halı, un, irmik, makarna, gıda maddeleri, bitkisel yağ, plastik, deterjan üretimi ve deri üretimidir. Tarımsal açıdan özellikle meşhur antepfıstığı ile öne çıkmaktadır.

Tanıtım Videosu:

 

Türkiye’nin Güneydoğu Anadolu bölgesinde yer alan Gaziantep, kuzey ve kuzeybatısında Kahramanmaraş, kuzeydoğusunda Yavuzeli, doğusunda Nizip, güneydoğusunda Oğuzeli, güneyinde Kilis, güneybatısında İslahiye ve batısında Nurdağı ile çevrilidir.

Geolocation


 
Köklü bir geçmişe sahip olan Gaziantep şehri, tarihi yapıları, antik kentleri ve müzeleri ile her yıl pek çok turisti ağırlamaktadır. Taş zeminli dar sokaklarında gezerken bir yandan bakırcıların sesini duyabilir, bir yandan da çağlar boyunca pek çok değişikliğe uğramış ama yine de ayakta duran mimarisini inceleyebilirsiniz.
 

Tarihi Antep Evleri

1221 Kas 2016Gezilecek Yerler

Tarihi Antep Evleri

Gaziantep’te özellikle şehir merkezindeki dar sokaklarda dolaşırken karşınıza sıkça tarihi Antep evleri çıkacaktır. Bunlar genellikle yüksek duvarlar arkasında, dış mekanlardan mümkün olduğunca soyutlanmış avlulu yapılardır. Evlerin ikinci katında sokağa doğru yapılan konsol çıkıntılarına köşk denmektedir. Dışı metalle kaplanan bu tür yapılar köşklü ev diye de adlandırılmaktadır. Evin ana girişi sokaktan hayata (avlu) girişle sağlanır. Hayat etrafında ocaklık (mutfak), hazna (kiler), hela gibi mekanlar yer alır. Evler tek, iki ve üç katlı olarak inşa edilmiştir. Genelde iki katlı evler görülmektedir.
İçe dönük yaşam tarzında kadınların gün boyu evde oluşları ve yaşamın özellikle yazları sürekli hayatta geçmesi nedeniyle buraya önem verilmiştir. Hayatın tabanında işlemeli taşlar görülür. Kenarlarında çiçeklikler, ortasında da Gane adı verilen havuz bulunmaktadır. Evlerin üst katlarına dış kısımdan merdivenler ulaşılır. Sofa etrafında sıralanmış çoğu zaman eyvanlı odalar yer alır. Yörede eyvan adı verilen bu bölümün üst tarafı kapalı olup, ön yüzü avluya bakar. Sıcak yaz günlerinde gölgeden faydalanmak için kullanılır.

Sofaya açılan odalar ise çok işlevli özelliğe sahip olur. Bu odalar yemek yeme, yatma ya da oturma gibi günlük yaşamı içeren fonksiyonlarda yardımcıdır.

Odalarda yatakların konduğu döşeklik, yemek kapları için kübbiye adı verilen dolap nişleri de vardır. Bunlar nacar adı verilen ahşap işçiliğine sahiptir. Bu odalardan bina dışına da yansıyan, merdivenlerle çatı arasına çıkılan bölümler vardır. Önceleri toprak çatı olan mekanlar, daha sonra yerlerini alaturka kiremite (yörede bunlara bardak denir) bırakmıştır. Çatı altları havalandırmanın iyi olması nedeniyle kiler olarak da kullanılmaktadır.

-

Gaziantep lokasyonunda bir çok otel seçeneği var. Bunlardan ilginç bulabilecekleriniz Ali Bey Konagi, Divan Suites Gaziantep, Tepebasi Konaklari. Siz de şehir merkezine yakın kalıp da ekonomi yapmayı tercih edenlerdenseniz Ottoman Antep, Yunus Hotel gibi otelleri tercih edebilir ya da daha ekonomik oteller isterseniz Ugurlu Hotel, Zingaro Hotel, Asude Konak Hotel otelini deneyebilirsiniz. Bir de booking.com'un Gaziantep aramalarında ara sıra güzel indirimli fırsat otelleri oluyor. Onları da bu linkten takip edebilirsiniz.

Bakırcılar Çarşısı

921 Kas 2016Gezilecek Yerler

Bakırcılar Çarşısı

Gaziantep şehir merkezinde, Şahinbey olarak da anılan Eski Saray Caddesi’nde yer alan Gaziantep Bakırcılar Çarşısı, 500 yıllık geleneği yaşatmaya devam eden bir yer. Geçmişi yüzyıllar öncesine dayanan bakır madeninden alet ve eşya yapma sanatını günümüzde Gaziantep'te yaşatan bakır ustaları, sabahın erken saatlerinde işlerinin başına geçiyor.

Bölgenin dar sokaklarında karşılıklı olarak sıralanmış olan bakırcıların arasında gezerken hem onları çalışırken görme şansını yakalayabilir hem de ürettikleri envai çeşit bakır ürünlerini inceleyebilirsiniz. Bakırcıların çalışmasıyla ortaya çıkan, çekiçlerden gelen “tık tık” sesleriyle oluşan doğaçlama müzik ise burada gezme zevkini ikiye katlıyor. Eğer bakır konusuna çok meraklıysanız, cana yakın ve misafirperver bakır ustaları, size bir çay ikram ederken sanatlarını anlatmayı da adeta görev biliyorlar.

Osmanlı döneminde önemli bir ticaret merkezi olan Gaziantep’te çok eski zamanlardan bu yana bakırcılığın önemli bir yeri vardır. 19. yüzyıla kadar geleneksel anlamda üretimin yapıldığı bölgede, günümüze yakın zamanlarda ise yeni ve özgün bakır işçiliği yapıldığı dikkat çekmektedir.

-

Bedestenler

4521 Kas 2016Gezilecek Yerler

Bedestenler

Bedesten, geçmiş dönemde alışveriş hayatının nabzının attığı, ince uzun yapıda üstü kapalı alışveriş çarşılarıydı. Önceleri Gaziantep’te beş adet bedesten yer alırken, günümüzde sayıları ne yazık ki, üçe düşmüştür. Bunlar, Zincirli Bedesten, Hüseyin Paşa Bedesteni ile yan yana ve birbirine bitişik olarak yapılan Kemikli Bedesten’dir.
 
18. yüzyılın başlarında Hüseyin Paşa tarafından yaptırılan Zincirli Bedesten, halk arasında “Kara Basamak Bedesteni” olarak da anılmaktadır. Uzun süre kasaplar tarafından kullanıldığından et hali olarak da bilinir. Yakın zamanda gerçekleştirilen restorasyon çalışmalarının ardından bu bedestende şimdilerde 73 dükkan yer almaktadır. Daha çok baharatçıların ve turistik ürünler satan esnafın olduğu görülmektedir. Bu otantik ortama beş farklı kapıdan giriş yapmak mümkündür. Alan, biri kuzeyden güneye, diğeri doğudan batıya uzanan ve birbiriyle kesişen iki bölümden meydana gelmektedir. Üstü kapalı ve tek katlı bir yapıdır.
 
Kemikli Bedesten ise 19. yüzyılda, 1865 yılında, Müftü Hacı Osman Efendi tarafından yaptırılmıştır. Kesme taştan tasarlanan yapının temel kazıları sırasında kemik bulunduğu için halk tarafından Kemikli Bedesten olarak anılır. Ancak aslında asıl adı Mecidiye Bedesteni’dir. Çatısı oval şekilde yapılmış olan bedestenin, doğu ve batı bölümlerinde ikişer girişi mevcuttur. İçerisinde ise 72 dükkan vardır. Burada da baharatçıların yanı sıra, Gaziantep’e özgü yöresel tüm ürün ve hediyelik eşyaları bulmak mümkündür.

-
Gezilecek yerler listesinin devamını görmek için tıklayın.


 
Hem Akdeniz hem de karasal iklim özelliklerinin görüldüğü Gaziantep'te yazlar sıcak ve kurak, kışlar soğuk ve yağışlı geçmektedir. Hava sıcaklıkları özellikle Haziran, Temmuz, Ağustos ve Eylül aylarında çok yüksek olmaktadır. Aralık, Ocak ve Şubat aylarında ise çok soğuktur. Gaziantep'te ölçülen en yüksek sıcaklık 44, en düşük sıcaklık ise -13 derecedir. Haziran-Eylül ayları arasında en az yağışı alır. En çok yağışı ise Aralık-Şubat ayları arasında alır. Mevsim değişirken gündüz ve gece arasında büyük sıcaklık farkları yaşanmaktadır. Şehri ziyaret etmek için en uygun dönem sonbahar aylarıdır.
 

Gaziantep’te 1954 yılında hizmete giren tren garı, Gaziantep Oğuzeli Havalimanı şehirden yaklaşık 20 kilometre uzaklıktadır. Her gün İstanbul, Ankara, İzmir ve Antalya'dan direkt ve aktarmalı uçuşlar yapılmaktadır. Ayrıca Almanya'ya direkt uçuşlar mevcuttur.

Gaziantep’te 1954 yılında hizmete giren tren garı, hâlâ ulaşımda önemli bir yere sahiptir. Her gün Adana, Ankara, Birecik, Elâzığ, İstanbul, Kahramanmaraş, Karkamış, Malatya, Nizip, Nusaybin ve Osmaniye'ye demiryolu seferleri yapılmaktadır.

Gaziantep, Güneydoğu Anadolu bölgesinin en yoğun ve kalabalık şehirlerindendir. Şehirde pek çok otel, motel, pansiyon, kiralık ev ve oda, kamu misafirhaneleri ve konukevleri yer almaktadır. Şehrin merkezi olan Şahinbey'de konaklarsanız, pek çok turistik noktaya kolaylıkla ulaşabilirsiniz. Bakırcılar Çarşısı çevresindeki konaklarda oteller yer almaktadır.

Gaziantep onlarca otel alternatifi sunmaktadır. Aşağıdaki seçeneklerden size uygun oteli Booking.com aracılığıyla bulabilirsiniz. Üstelik pek çok otelde ücretsiz iptal seçenekleriyle..

Gaziantep Otel Önerileri booking-logo

Sehir Merkezine En Yakın Gaziantep Otelleri

En Uygun Fiyatlı Gaziantep Otelleri

Sizin İçin Seçtiğimiz Gaziantep Otelleri

Ücretsiz WiFi hizmeti sunan Gaziantep Otelleri


 

Gaziantep şehir içi ulaşımında halk ve belediye otobüsleri, minibüs, tramvay ve taksiler kullanılmaktadır.

Taksi ve minibüsler dışında nakit para kullanmak mümkün değildir. “Kart27” adlı teknolojik ödeme aracını kullanmak gerekmektedir. Bu kart indirimli yolculuk edilmesini de sağlamaktadır. Turistler için tek günlük ulaşım kartları da mevcuttur. 

Havalimanından şehir merkezine ulaşım için de farklı seçenekler kullanılabilmektedir. Havalimanı ve Balıklı arasında çalışan belediye otobüsleriyle ya da özel havalimanı servisiyle ulaşım mümkündür. Taksi de seçenekler arasındadır. Havalimanı ile şehir merkezi arası 20 kilometredir.


 

Köklü bir tarihe sahip olan Gaziantep, tarihi boyunca pek çok medeniyete ev sahipliği yapmıştır. Bu kültürel zenginlik ister istemez mutfak kültürüne de yansımıştır. Öyle ki, Gaziantep mutfağının ünü sadece Türkiye’ye değil, dünyaya da yayılmıştır. Şehir kültüründe 200’ün üzerinde yemek çeşidi mevcuttur. Sadece yemekleri değil, kurutulmuş gıdaları da öne çıkmaktadır. Kurutulmuş patlıcan, domates ya da biber ile yapılan yemekler mutlaka denenmelidir. Bu kurutulmuş sebzeleri çarşıdan satın almak da mümkündür.

Gaziantep'te kahvaltı anlayışı bile farklıdır. Klasik Türk kahvaltısının yanı sıra yöresel Beyran Çorbası da yenilmektedir. Diğer kahvaltı seçenekleri ise kuzu ciğer (cağırtlak) kebabı ya da bol kaymaklı, çekilmiş antepfıstıklı ve şekerli katmer de olabilmektedir.

Yöresel ev yemeklerinden olan, bayram sabahlarının ve misafirlerin ağırlanmasında ana yemek olan “yuvarlama” (çorbası) Gaziantep’te özel bir yere sahiptir. Nohut, pirinç, kıyma, irmik, dana eti ve yoğurt ile hazırlanır. Oldukça doyurucudur. Bir diğer popüler özel yemek ise “şiveydiz”dir. Sarımsak, kuzu eti, süzme yoğurt ve nohut ile yapılır. Farklı lezzetler arasında Firik pilavı da öne çıkar. Koyun eti, bulgur, firik ve nohut ile yapılmaktadır.

Gaziantep’in lahmacunu bile kendine özeldir. Diğer illerdekilerden farklı olarak sarımsak ve sebze ile hazırlanır. Gevrekliğiyle öne çıkmaktadır. Gaziantep mutfağı denildiğinde akla ilk gelen yemekler arasında olan kebabın ise envai çeşidini bulmak mümkündür. Bilinen klasik türlerin dışında türlerinin dışında yenidünya, sebze, ayva, elma, firenk, simit, patlıcan, kazan, kabak, Kilis, ekşili, mantar, yoğurtlu ve ayvalı ile tas kebapları olmak üzere 32 türde yapılmaktadır.

Tüm bu yemeklerin yanında tatlıları ile de meşhurdur Gaziantep. Şehrin önemli üretimlerinden antepfıstığı ile yapılan meşhur baklavası, havuç dilimi baklava, şöbiyet, dolama ve antepfıstıklı kadayıfın tadına mutlaka bakılmalıdır.

Popüler restoranlar
Kebapçı Halil Usta, Metanet Lokantası, Sahan Lokantası, Bayazhan, Ciğerci Ali Haydar, Üçler Kebap Salonu.

Bahşiş
Türkiye’deki restoranlarda bahşiş vermek mecburi değildir. Bazı mekanlarda servis ücreti hesaba eklenmektedir. Eğer eklenmemişse ve hizmetten memnun kaldıysanız, hesabın %10-15’i oranında bahşiş bırakabilirsiniz.


 

Gaziantep’in gündüzü kadar gecesi de hareketli. Bulunduğu bölgeye göre çok gelişmiş olan Gaziantep’te gece hayatı anlamında bardan gece kulübüne, kafeden türkü bara kadar pek çok seçenek mevcut.

Sabaha kadar dans etmek isteyenler için en popüler mekan Deep Night Club. Dedeman otelin içinde yer alan mekanın kapasitesi 100 kişilik. Kırkayak Parkı karşısında yer alan SPR Pub Restoran da Avrupa stilinde eğlence arayanların tercihi oluyor. Sabaha kadar canlı müzik yapan adres ise Atatürk Bulvarındaki Papirus Kafe.

Eğer rock müzik dinlemek istiyorsanız Osmangazi Mahallesi’ndeki La Mia Verita tam size göre. Zılgıt Cafe-Bar ise yöresel eğlence arayanlar için ideal.


 

Kültürel yapısı çok zengin olan Gaziantep’te alışveriş için seçenek çok fazladır. Merkezindeki eski çarşı ve pazarlarda bakır objeler, kutnu kumaşlar, şallar, yemeniler, el işlemesi ürünler, el dokuması halı ve kilimler gibi el emeği ürünler bulunabilmektedir. 

Bir gastronomi cenneti olan şehirden ayrıca biber, patlıcan, kabak, acur kuruluğu, pul biber, kuru zahter (çay için), bulgur, simit (ince bulgur), haspir (bir tür safran), yörenin kuru siyah ve sarı üzümü, tahinli helvalar, pestil, muska, tatlı sucuk ve Antepfıstığı almak mümkündür.


 
 • Turizm Haftası ve Turizm Fuarı (Nisan)
 • Hıdırellez Şenlikleri (Mayıs)
 • İslahiye Üzüm, Biber ve Kültür Festivali (Mayıs)
 • Oğuzeli Nar ve Kültür Festivali (Eylül)
 • Cumhuriyet Kupası Aba Güreşleri (29 Ekim)
 • Gaziantep’in Düşman İşgalinden Kurtuluşu (25 Aralık)
 • Fıstık Festivali (Eylül)
 • Polis: 155
 • Yangın: 110
 • Acil yardım: 112