Google+

Gelibolu Gezilecek Yerler

236406 Oca 2017Lokasyon Detay

Çanakkale Şehitler Abidesi

006 Oca 2017Gezilecek Yerler

Çanakkale Şehitler Abidesi

Çanakkale Boğazı'nın ucunda bulunan Morto Koyu önündeki Hisarlık Tepe üzerinde yer alan Çanakkale Şehitler Abidesi, Çanakkale'nin en önemli mimari yapılarından biri. I. Dünya Savaşı sırasında, Çanakkale Savaşları'nda hayatını kaybeden Türk askerlerinin anısına yaptırılan Çanakkale Şehitler Abidesi’nin temeli 19 Nisan 1954 tarihinde atılmış, 21 Ağustos 1960 tarihinde ziyarete açılmış.

-

Gelibolu Feneri

006 Oca 2017Gezilecek Yerler

Gelibolu Feneri

Hamzaköy sahilinde bulunan bir tepeden yükselen Gelibolu Feneri, İstanbul Boğazı'ndan Çanakkale Boğazı'na giriş yapan gemilere yol gösteriyor. Fenerin yanında bulunan bir park ve kafelerde çayınızı yudumlarken manzaranın tadını çıkarabilirsiniz.

-

Büyük Kemikli Burnu

306 Oca 2017Gezilecek Yerler

Büyük Kemikli Burnu
Tatilinizin bir bölümünde huzur ve sakinlik arıyor bol oksijenli bir havada dingin saatler geçireceğiniz bir yer istiyorsanız, Gelibolu Yarımadası Tarihi Milli Parkı'ndan Küçük Anafartalar Köyü'nü geçtikten sonra karşınıza çıkacak Kemikli Burnu doğru bir tercih olacaktır. Tarih kokan toprakların sunduğu doğal güzelliklerle bezenmiş bu bölgeye vardığınızda ilk dikkatinizi çekecek olan lagün gölü günümüzde balık yetiştirme çiftliği olarak kullanılmaktadır. Ayrıca burna giderken baştanbaşa kumla kaplı olan Tuzla Koyu'nu da göreceksiniz, eğer zamanınız varsa burada da birkaç saat geçirip kumsalın tadını çıkarmanızı öneririz.

-

Saroz Körfezi

006 Oca 2017Gezilecek Yerler

Saroz Körfezi

Dünyada kendi kendini temizleyen beş körfezden biri olduğu söylenen Saroz körfezi Ege Denizi'nin en tuzlu bölümünden biridir ve çevresinde küçük adalar barındırır. Güneyde Gelibolu Yarımadası, kuzeyde Trakya bulunan Saroz Körfezi, antik çağda Melas Kolpos olarak bilinirmiş. Saroz Körfez’i açıklarında bulunan Semadirek Adası ve Gökçeada arasında denizin derinliği 1000 metreyi aşmaktadır.

-

Gelibolu Kalesi (Tarihi Liman)

606 Oca 2017Gezilecek Yerler

Gelibolu Kalesi (Tarihi Liman)

Hükümet konağının çevresinde bulunan bu kalenin antik dönemde kurulduğu bilinmekte. Geriye sadece bir burcu kalmış olan kalenin zamanında dik ve kesik kayalara kurulu 6 köşeli bir kale olduğu ve 70 kulesi bulunduğu söyleniyor. Yol olarak kullanılan köprü tarafından iki bölüme ayrılan liman ise Piri Reis Müzesi olarak ziyarete açıktır.

-

Gelibolu Mevlevihanesi

2706 Oca 2017Gezilecek Yerler

Gelibolu Mevlevihanesi

Zamanında bir mescit, altmış odalı harem dairesi, zengin kütüphane, geniş bir yemekhaneye, bir han ve okula sahip olan Mevlevihane yaklaşık 33,000 metrekarelik alanıyla dünyanın en büyük Mevlevihanesidir. Bir dönem savaş sırasında cephanelik olarak kullanılan semahane binası, uzun yıllar bakımsız bırakıldıktan sonra yakın zamanda yapının restorasyonu tamamlanmış, turistik ziyaretlere ve sema törenlerine ev sahipliği yapmaya başlamıştır.

-

Gelibolu ile ilgili diğer içeriklere aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.

-