Google+

Arama formu

Giresun Mutfağı

Giresun Mutfağı

Tarihi ile geniş bir kültür yelpazesine sahip Giresun’da yemek kültürü de bir hayli gelişmiştir. Fındığı ve yeşilin maviyle buluştuğu doğal güzellikleriyle öne çıkan Giresun’da yemek kültürü genellikle sebze yemekleri ve Karadeniz’in birçok bölümünde olduğu gibi deniz mahsulleri üzerinedir.

Karadeniz’de sıklıkla tüketilen karalahana, Giresun mutfağında da önemli bir yer kaplar. Karalahana ile yapılan lahana diblesi Giresun’da en çok tüketilen yemeklerin başında gelir. Giresun halkı karalahanaya “yayla pancarı” demektedir ve lahana diblesi, yayla pancarı ve pirincin birleşimiyle ortaya çıkan lezzetli bir sebze yemeğidir.

Karadeniz’de en çok tüketilen ekmek çeşitlerinin başında gelen mısır ekmeği de Giresun’da sıklıkla tüketilen yiyeceklerin başında gelmektedir. Tavada; mısır unu, yumurta ve sütten yapılan lezzetli mısır ekmekleri Giresun’da her yemeğin yanında sofrayı şenlendirecek bir lezzet olarak öne çıkar.

Giresun’un Görele ilçesinden çıkan ve tüm Türkiye’ye yayılan Görele pidesini denemek için Görele ilçesinden daha iyi bir yer düşünülemez. Görele ilçesinde Görele pidesini kaliteli bir şekilde yapan birçok mekân bulunur, bu mekânlardan en ünlülerinden biri Ağa Pide Salonu’dur. Peynirli, kıymalı, kavurmalı gibi birçok çeşit pidenin olduğu Ağa Pide Salonu’nda tereyağı ve yumurta sarısı eklenmiş pideler Giresun’a gitmişken denenmeden dönmemesi gereken lezzetlerin başında gelir.

Fındığın ana vatanı olan Giresun’da fındık olmayan bir mutfak düşünülemez. Fındık, Giresun’da yapılan birçok tatlıda kendine yer edinmiştir. Bu tatlıların belki de en meşhuru fındıklı tel kadayıftır. Bu lezzeti tadabileceğiniz işletmelerin başında Meşhur Tel Kadayıfçı Mustafa Patar gelir. Burada bulunan fındıklı tel kadayıf, Türkiye’nin diğer yerlerindeki kadayıflardan bir hayli farklı bir kadayıf deneyimi yaşatır.

Giresun, Türkiye’nin birçok yeri gibi eşsiz bir yeme içme deneyimi yaşamak isteyen seyahatseverleri çeşitli seçenekleriyle mutlu edecek bir mutfakla karşılamaktadır.