Google+

İstanbul

image_placeholder
İstanbul10:05 AM
13℃
1 TRY=0.00
Type F250V16 A
 • Ocaweather-icon5℃
 • Şubweather-icon5℃
 • Marweather-icon7℃
 • Nisweather-icon12℃
 • Mayweather-icon16℃
 • Hazweather-icon21℃
 • Temweather-icon23℃
 • Ağuweather-icon23℃
 • Eylweather-icon20℃
 • Ekiweather-icon16℃
 • Kasweather-icon11℃
 • Araweather-icon7℃
Ülke: Türkiye Cumhuriyeti Nüfus: 14,377,018 İklim: Ilıman İklim Ortalama Kaç Günde Gezilir: 4-5 Gün  

“Dünyaya son kere bakacaksın deseler bu bakışı İstanbul’un Çamlıca tepesinden yapmak isterdim.” – Lamartine

İstanbul Hakkında Bilinmesi Gerekenler
images.trvl-media.com

İstanbul doğası, kültürel ve tarihsel zenginliği bakımından yalnızca Türkiye’nin değil aynı zamanda dünyanın da en önemli şehirlerinden birisidir. Coğrafi olarak Asya ve Avrupa arasında bir köprü olması bir bakıma Doğu ve Batı kültürünü birbiriyle buluşturmaktadır.

İstanbul tarihin iki büyük imparatorluğuna başkentlik etmiştir. Roma İmparatoru I. Konstantin’in başkenti Roma’dan İstanbul’a taşınmasıyla beraber Roma İmparatorluğu, Doğu ve Batı olarak ikiye ayrılmıştır (MS 330). Bundan önceki süreçte MÖ 680’lerde Yunanistan’dan gelen Megaralılar kentte bulunmaktaydı. Kentin bilinen en eski ismi “Byzantion”, bu dönemde Megaralı Kral Byzantas’ın onuruna verilmiş bir isimdir. Konstantin başkenti buraya taşıdığında “Nova Roma” (Yeni Roma) ismini verse de ölümünün ardından şehir Konstantinopolis (Konstantin’in Şehri) adı ile anılmıştır.
313 yılında ilan edilen Milano Fermanı, Hıristiyanlara yasal bir statü sağladı ancak bu Romalılar tarafından tepki ile karşılandı. Çok tanrılı Pagan dinini benimseyen Roma’nın ikiye ayrılmasının en önemli sebeplerinden biri budur. Hıristiyan, Paganist çatışması. Buna bağlı olarak Konstantin yeni başkentin kurulmasını “Tanrı’nın emri” olduğunu ifade etmiştir. Lakin kendisi ancak ölüm döşeğinde vaftiz olacaktır.

İstanbul yeni bir başkentin tüm özelliklerini karşılıyordu. KonstantinYeni Roma” ismini verdiği şehri gerçekten de Roma’nın yeniden inşa edilebileceği bir yer olarak görüyordu. İlginç bir ayrıntı İstanbul’da Roma şehri gibi yedi tepeden oluşmaktadır. Bu bağlamda kentin inşası başlamış oldu. Şüphesiz İstanbul’un inşa edilmesi tarihin en önemli kararlarından biridir. Konstantinopolis tek bir adamın ürünüdür. Bugün tarihi yarımada olarak anılan bölge İstanbul’un Konstantin dönemindeki sınırlarını oluşturmaktadır. Türk hâkimiyeti dâhilindeki dönemlerde del bu sınırların dışarısında kentleşme seyrek olarak gerçekleşmiştir. 

İstanbul, Asya ve Avrupa kıtalarının kesiştiği bir coğrafyada yer alır. Boğazın batısı Avrupa, doğusu ise Asya kıtasında kalır. Kent aynı zamanda Karadeniz ile Akdeniz’i birleştiren bir boğaza sahiptir. Geçmişte ve günümüzde önemli bir stratejik konuma sahip şehir, Türkiye’nin Marmara bölgesi sınırları içerisindedir. İstanbul yedi tepe üzerine kurulmuştur. Topkapı Sarayı, Çemberlitaş, Beyazıt, Fatih, Yavuzselim, Edirnekapı ve Kocamustafapaşa bu tepeleri oluşturur. 

Geolocation

İstanbul yılın tüm aylarında turist çeken bir yapıya sahiptir. Kent her dönemde ayrı bir güzellik sunar. İlkbaharda mor çiçekler açan erguvan ağaçları, sonbaharda ise sararan bitki örtüsü kent sokaklarını ve caddelerini manzara tablolarını aratmayacak bir güzelliğe bürümektedir. Aynı şekilde kışın bembeyaz karlar altında İstiklal Caddesi, Avrupa’nın Noel şehirlerini aratmayacak bir güzelliğe sahiptir. Kimi insan bu şehri kışın sever kimi ise yazın. Böyle bir yönlendirme yapmak doğru olmaz. Doğrusu İstanbul her zaman bir başka güzel. 

İstanbul’a Türkiye’nin tüm havalimanlarından uçuş seferleri ve tüm otobüs terminallerinden otobüs seferleri ve tüm tren garlarından tren seferleri mevcuttur. Aynı şekilde dünyanın önde gelen tüm büyükşehirlerinde karşılıklı olarak doğrudan uçuş seferleri vardır. 

Şehrin dört bir yanında yükselen beş yıldızlı lüks oteller konaklama için gösterişli bir imkân sunmaktadır. İstanbul her semtinde ucuz ve pahalı oteller bulunur. Kenttin en ünlü otelleri Çırağan Caddesi üzerinde, Maslak’ta ve 4. Levent’te yer alır. Bunun yanı sıra gece hayatının içinde yer almak ya da kalabalık ortamlardan hoşlanıyorsanız Beşiktaş, Kadıköy, Taksim bölgelerini tercih edebilirsiniz. 

İstanbul pek çok otel alternatifi sunmaktadır. Aşağıdaki seçeneklerden size uygun oteli Booking.com aracılığıyla bulabilirsiniz. Üstelik pek çok otelde ücretsiz iptal seçenekleriyle..

İstanbul Hotel Önerileri booking-logo

Sehir Merkezine En Yakın İstanbul Otelleri

En Uygun Fiyatlı İstanbul Otelleri

Sizin İçin Seçtiğimiz İstanbul Otelleri

Ücretsiz WiFi hizmeti sunan İstanbul Otelleri

İstanbul Şehir İçi Ulaşım
nostaljiktramvay.iett.gov.tr

İstanbul’da şehir içi karayolu ve denizyolu ulaşımda İETT tarafından koordine edilmektedir. Bununla beraber İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin Otobüs A.Ş. firması ve dolmuş denilen minibüsler ulaşımda etkin rol oynar. İstanbul’da raylı sistem İBB bünyesindeki İstanbul Ulaşım A.Ş. tarafından koordine edilmektedir. İETT bünyesi altında belediye otobüsleri, metrobüs, İstanbul Ulaşım bünyesi altında ise metro, tramvay ve Marmaray hizmet vermektedir. Aynı zamanda Avrupa ve Asya yakasındaki bazı bölgeler ve Adalar arası ulaşım da İETT bünyesi altındaki vapur seferleri ile gerçekleştirilmektedir. Kentte şehir içi ulaşım 1869’da Dersaadet Tramvay Şirketi’nin kurulması ve Tünel Tesisleri’nin inşasıyla başlamıştır. Bu firma bir süre yabancılar tarafından işletmesinin ardından 1939 yılında 3645 sayılı yasa ile İstanbul Elektrik Tramvay ve Tünel (İETT) ismiyle yeni bir yapılanma kazanmıştır. 

İstanbul'da Gezilecek Yerler
traveldepartment.ie

İstanbul tarihi ve doğal zenginlikleri bakımından dünyanın en önde gelen şehirlerinden biridir. Günden güne artan nüfusu ve buna bağlı olarak karmakarışık bir hal alan kent dokusuyla; kaos içinde kendine özgü bir düzen oluşturmuştur. Genellikle turistik noktalar "Tarihi Yarımada" denilen bölgede toplanmıştır. Geçmişte bu bölgenin trafiğe kapatılması konuşulmuş olsa da bu doğrultuda bir karar alınmış değildir.  Aksine bazı tarihi yapılara zarar vermek pahasına otoyol yapılmıştır. Batının ve doğunun kesiştiği bu şehrin hemen her sokağında iyi ve kötüyü, güzel ve çirkini, eski ve yeniyi yan yana görebilirsiniz. 

Gezilecek yerler listesinin devamını görmek için tıklayın.

İstanbul Mutfağı
yemekkulturu.net

İstanbul, Bizans ve Osmanlı’dan gelen bir mutfak kültürüne sahiptir. Ancak geleneksel yemeklerin çoğu unutulmuş ve yerini yenilerine bırakmıştır. İstanbul Türkiye’nin bir buluşma noktası olarak her bölgeden lezzetleri bir arada sunar. Kentin mutfak kültürü dönemlere göre değişse de bazı lezzetler her zaman popülaritesini korumuştur. İstanbul’da son 20 yılda Güneydoğu Anadolu bölgesine has kebapçılar ve restoranlar oldukça popüler hale gelmiştir. Kent mutfağı bölgeler arası değişiklik gösterir. 

İstanbul Gece Hayatı
reina.com.tr

İstanbul gece hayatı yaz kış her zaman yoğundur. Özellikle Taksim, Bebek, Nişantaşı, Cihangir ve Ortaköy’de yer alan mekânların öncülüğünde gece hayatı canlılığını korur. Ancak İstanbul’da modern anlamda bir gece hayatı kültürü birkaç mekân dışında mevcut değildir. 


istanbul.com

İstanbul alışverişte dünyanın en önde gelen şehirlerinden biridir. Kentte son zamanlarda bir AVM patlaması yaşanmış ve boş bulunan her araziye AVM dikilmiş durumdadır. Dünyada gelişmiş bir ülkede örneği olmayan olması da beklenmeyen bu duruma ne yazık ki kararlı bir tepki verilememişti. Ta ki 2013 senesindeki Taksim Gezi Parkı’nda başlayıp tüm ülkeye yayılan eylemlere değin.

AVM'leri saymazsak İstanbul’da gayet güzel otantik pazarlar vardır ki bunların başında Kapalıçarşı gelir. Burada çoğu ürün el işidir. Tabi artık el işi yerini Çin malı ürünlere bırakmış durumda. İstanbul’da her iki üründen biri “Made in China” damgasını taşımaktadır.

İstanbul’un en gözde alışveriş duraklarının başında İstiklal Caddesi, Teşvikiye Caddesi, Eminönü ve Bağdat Caddesi gelir. Özellikle Teşvikiye Caddesi Avrupa modasını temsil etmektedir. Bununla beraber kenttin her semtinin yerel pazarları belirli günlerde kurulmaktadır. 


gerekeniyap.com

 • İstanbul Uluslararası Kukla Festivali, Mayıs
 • İstanbul Uluslararası Dans Festivali, Nisan
 • İstanbul Film Festivali, Nisan
 • İstanbul Sahaf Festivali, Eylül
 • İstanbul Shopping Fest, Haziran
 • İstanbul Tasarım Bienali, Ekim
 • İstanbul Caz Festivali, Temmuz
 • Chill-Out Festival, Mayıs
 • Uluslararası İstanbul Opera Festivali, Haziran
 • İstanbul Uluslararası Doğaçlama Festivali, Mayıs
 • Rock’n Coke, 2 yılda 1
 • Uluslararası Suç ve Ceza Film Festivali, Kasım
 • Ekşi Fest, Mayıs
 • İstanbul Müzik Festivali, Mayıs
 • Fanta Gençlik Festivali, Yaz
 • 1 Ocak – Yılbaşı
 • 23 Nisan – Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı
 • 1 Mayıs – Emek ve Dayanışma Günü
 • 19 Mayıs – Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı
 • 4-7 Temmuz - Ramazan Bayramı
 • 30 Ağustos – Zafer Bayramı
 • 11 – 15 Eylül - Kurban Bayramı
 • 29 Ekim – Cumhuriyet Bayramı

Türkiye'nin "müze müze gezdiren" tek kartı müzekart ile T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı'na bağlı 300'ü aşkın müze ve örenyerini ücretsiz gezebilir, tarihte keyifli bir yolculuğa çıkabilirsiniz.