Google+

İstanbul

İstanbul - : - / -
--℃
1 TRY=0.00
Type F250V16 A
 • Ocaweather-icon5℃
 • Şubweather-icon5℃
 • Marweather-icon7℃
 • Nisweather-icon12℃
 • Mayweather-icon16℃
 • Hazweather-icon21℃
 • Temweather-icon23℃
 • Ağuweather-icon23℃
 • Eylweather-icon20℃
 • Ekiweather-icon16℃
 • Kasweather-icon11℃
 • Araweather-icon7℃
Ülke: Türkiye Cumhuriyeti Nüfus: 14,377,018 İklim: Ilıman İklim Ortalama Kaç Günde Gezilir: 4-5 Gün  

“Dünyaya son kere bakacaksın deseler bu bakışı İstanbul’un Çamlıca tepesinden yapmak isterdim.” – Lamartine

İstanbul Hakkında Bilinmesi Gerekenler
images.trvl-media.com

İstanbul doğası, kültürel ve tarihsel zenginliği bakımından yalnızca Türkiye’nin değil aynı zamanda dünyanın da en önemli şehirlerinden birisidir. Coğrafi olarak Asya ve Avrupa arasında bir köprü olması bir bakıma Doğu ve Batı kültürünü birbiriyle buluşturmaktadır.

İstanbul tarihin iki büyük imparatorluğuna başkentlik etmiştir. Roma İmparatoru I. Konstantin’in başkenti Roma’dan İstanbul’a taşınmasıyla beraber Roma İmparatorluğu, Doğu ve Batı olarak ikiye ayrılmıştır (MS 330). Bundan önceki süreçte MÖ 680’lerde Yunanistan’dan gelen Megaralılar kentte bulunmaktaydı. Kentin bilinen en eski ismi “Byzantion”, bu dönemde Megaralı Kral Byzantas’ın onuruna verilmiş bir isimdir. Konstantin başkenti buraya taşıdığında “Nova Roma” (Yeni Roma) ismini verse de ölümünün ardından şehir Konstantinopolis (Konstantin’in Şehri) adı ile anılmıştır.
313 yılında ilan edilen Milano Fermanı, Hıristiyanlara yasal bir statü sağladı ancak bu Romalılar tarafından tepki ile karşılandı. Çok tanrılı Pagan dinini benimseyen Roma’nın ikiye ayrılmasının en önemli sebeplerinden biri budur. Hıristiyan, Paganist çatışması. Buna bağlı olarak Konstantin yeni başkentin kurulmasını “Tanrı’nın emri” olduğunu ifade etmiştir. Lakin kendisi ancak ölüm döşeğinde vaftiz olacaktır.

İstanbul yeni bir başkentin tüm özelliklerini karşılıyordu. KonstantinYeni Roma” ismini verdiği şehri gerçekten de Roma’nın yeniden inşa edilebileceği bir yer olarak görüyordu. İlginç bir ayrıntı İstanbul’da Roma şehri gibi yedi tepeden oluşmaktadır. Bu bağlamda kentin inşası başlamış oldu. Şüphesiz İstanbul’un inşa edilmesi tarihin en önemli kararlarından biridir. Konstantinopolis tek bir adamın ürünüdür. Bugün tarihi yarımada olarak anılan bölge İstanbul’un Konstantin dönemindeki sınırlarını oluşturmaktadır. Türk hâkimiyeti dâhilindeki dönemlerde del bu sınırların dışarısında kentleşme seyrek olarak gerçekleşmiştir. 

Yurtdışı Seyahat Sağlık Sigortası

Yurtdışı seyahatinizde yaşayabileceğiniz aksaklıklara karşı yurtdışı seyahat sigortası yapmanız tavsiye edilir. Pek çok ülkenin vize işlemleri sırasında talep ettiği seyahat sigortasını online olarak dakikalar içerisinde, 6 Euro’dan başlayan fiyatlarla Axa Sigorta’dan alabilirsiniz. Detaylı bilgi için tıklayın.

İstanbul, Asya ve Avrupa kıtalarının kesiştiği bir coğrafyada yer alır. Boğazın batısı Avrupa, doğusu ise Asya kıtasında kalır. Kent aynı zamanda Karadeniz ile Akdeniz’i birleştiren bir boğaza sahiptir. Geçmişte ve günümüzde önemli bir stratejik konuma sahip şehir, Türkiye’nin Marmara bölgesi sınırları içerisindedir. İstanbul yedi tepe üzerine kurulmuştur. Topkapı Sarayı, Çemberlitaş, Beyazıt, Fatih, Yavuzselim, Edirnekapı ve Kocamustafapaşa bu tepeleri oluşturur. 

Geolocation

İstanbul yılın tüm aylarında turist çeken bir yapıya sahiptir. Kent her dönemde ayrı bir güzellik sunar. İlkbaharda mor çiçekler açan erguvan ağaçları, sonbaharda ise sararan bitki örtüsü kent sokaklarını ve caddelerini manzara tablolarını aratmayacak bir güzelliğe bürümektedir. Aynı şekilde kışın bembeyaz karlar altında İstiklal Caddesi, Avrupa’nın Noel şehirlerini aratmayacak bir güzelliğe sahiptir. Kimi insan bu şehri kışın sever kimi ise yazın. Böyle bir yönlendirme yapmak doğru olmaz. Doğrusu İstanbul her zaman bir başka güzel. 

İstanbul’a Türkiye’nin tüm havalimanlarından uçuş seferleri ve tüm otobüs terminallerinden otobüs seferleri ve tüm tren garlarından tren seferleri mevcuttur. Aynı şekilde dünyanın önde gelen tüm büyükşehirlerinde karşılıklı olarak doğrudan uçuş seferleri vardır. 

Şehrin dört bir yanında yükselen beş yıldızlı lüks oteller konaklama için gösterişli bir imkân sunmaktadır. İstanbul her semtinde ucuz ve pahalı oteller bulunur. Kenttin en ünlü otelleri Çırağan Caddesi üzerinde, Maslak’ta ve 4. Levent’te yer alır. Bunun yanı sıra gece hayatının içinde yer almak ya da kalabalık ortamlardan hoşlanıyorsanız Beşiktaş, Kadıköy, Taksim bölgelerini tercih edebilirsiniz. 

İstanbul onlarca otel alternatifi sunmaktadır. Aşağıdaki seçeneklerden size uygun oteli Booking.com aracılığıyla bulabilirsiniz. Üstelik pek çok otelde ücretsiz iptal seçenekleriyle..

İstanbul Otel Önerileri booking-logo

Sehir Merkezine En Yakın İstanbul Otelleri

En Uygun Fiyatlı İstanbul Otelleri

Sizin İçin Seçtiğimiz İstanbul Otelleri

Ücretsiz WiFi hizmeti sunan İstanbul Otelleri

İstanbul Şehir İçi Ulaşım
nostaljiktramvay.iett.gov.tr

İstanbul’da şehir içi karayolu ve denizyolu ulaşımda İETT tarafından koordine edilmektedir. Bununla beraber İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin Otobüs A.Ş. firması ve dolmuş denilen minibüsler ulaşımda etkin rol oynar. İstanbul’da raylı sistem İBB bünyesindeki İstanbul Ulaşım A.Ş. tarafından koordine edilmektedir. İETT bünyesi altında belediye otobüsleri, metrobüs, İstanbul Ulaşım bünyesi altında ise metro, tramvay ve Marmaray hizmet vermektedir. Aynı zamanda Avrupa ve Asya yakasındaki bazı bölgeler ve Adalar arası ulaşım da İETT bünyesi altındaki vapur seferleri ile gerçekleştirilmektedir. Kentte şehir içi ulaşım 1869’da Dersaadet Tramvay Şirketi’nin kurulması ve Tünel Tesisleri’nin inşasıyla başlamıştır. Bu firma bir süre yabancılar tarafından işletmesinin ardından 1939 yılında 3645 sayılı yasa ile İstanbul Elektrik Tramvay ve Tünel (İETT) ismiyle yeni bir yapılanma kazanmıştır. 

İstanbul gezilecek yerler listemizi sizin için hazırladık. Derler ya “Ömür biter İstanbul bitmez” diye... Gerçekten de İstanbul’da o kadar çok gezilecek görülecek yer var ki anlatmakla bitmez. Yine de siz İstanbul gezilecek yerler listemize bir göz atmadan geçmeyin.

İstanbul tarihi ve doğal zenginlikleri bakımından dünyanın en önde gelen şehirlerinden biridir. Günden güne artan nüfusu ve buna bağlı olarak karmakarışık bir hal alan kent dokusuyla; kaos içinde kendine özgü bir düzen oluşturmuştur. Genellikle turistik noktalar Tarihi Yarımada denilen bölgede toplanmıştır. Geçmişte bu bölgenin trafiğe kapatılması konuşulmuş olsa da bu doğrultuda bir karar alınmış değildir.  Aksine bazı tarihi yapılara zarar vermek pahasına otoyol yapılmıştır. Batının ve doğunun kesiştiği bu şehrin hemen her noktasında iyi ve kötüyü, güzel ve çirkini, eski ve yeniyi yan yana görebilirsiniz.

İstanbul Gezilecek Yerler:

Bu kent tarihte iki büyük imparatorluğa ve iki kutsal dine merkez olmuştur. Bu geçmişin geride kalan izleri, her ne kadar korunmak için özen gösterilmese de, şehrin dört bir yanında görülebilmektedir. İstanbul, hem İslam’ın hem de Ortodoks Hıristiyanlığın en önemli mabetlerine ev sahipliği yapar. İstanbul'un gezilecek yerleri arasında yer alan şehrin en ünlü yapıları bir arada yürüme mesafesindedir. Tarihi yarımada diye adlandırılan bölge Bizans İstanbul’unun sınırlarını oluşturur. Fatih kente at üstünde büyük karşılama töreniyle girmiş ve Ayasofya’yı ziyaret etmişti. Onun ardından bir gelenek olarak kentte ilk ziyaret noktası Ayasofya olarak kalmıştır. Bu nedenle İstanbul gezilecek yerler listemize Ayasofya ile başladık. Gezilecek yerler listemizin kalanı Galata Kulesi, İstanbul Arkeoloji Müzesi, Sultan Ahmet Cami, Süleymaniye Cami gibi tarihi yapılar, Topkapı Sarayı, Dolmabahçe Sarayı gibi saraylar, Gülhane Parkı, Emirgan Parkı gibi parklar, meydanlar ve müzelerden oluşan en önemli gezi noktalarını içeriyor.

Ayasofya Müzesi

127 Nis 2017Gezilecek Yerler

Ayasofya Müzesi

İstanbul gezilecek yerler listemizin başında bulunan Ayasofya, dünya mimarlık tarihinin en gösterişli yapılarından biridir. Türkler Orta Asya’da Orhun abidelerini dikerken Konstantinopolis’te Ayasofya’nın inşasına başlanmıştı. Kuşkusuz geçmişte ve günümüzde Ayasofya şehrin en büyük sembolü olmuştur.

Ayasofya’nın tarihi Konstantin’e kadar uzanır. İmparator şehre büyük bir kilisenin yapılmasını ister ve 360 yılında üstü ahşap ile örtülü bazilikal planlı bir kilise (Megale Ekklesia) inşa edilir. Ancak 404 yılında bu kilise çıkan halk ayaklanması sonucunda yakılıp yıkılmıştır. Bunun ardından ikinci kilise, İmparator II. Theodosios tarafından 415 yılında yaptırılmıştır. Bu yapı ise beş nefli ve ahşap örtülü bir bazilikadır. İkinci kilise de Nika İsyanı sonucunda 13 Ocak 532’de yıkılmıştır.

Günümüzdeki yapının temelleri ise İmp. Jüstinianus döneminde mimar İsidoros ve Anthemios’a yaptırılmıştır. Bu dev mabet 5 yıl gibi kısa bir sürede tamamlanmış ve İmp. Jüstinianus açılış töreninde “Ey Süleyman seni geçtim” diye bağırmıştır. Bu yapıda diğer iki yapının mimarisine istinaden bazilikal plan ile merkezi kubbeli plan birleştirilmiştir. Ayasofya’nın mermer kaplı duvarlarının dışındaki tüm iç mekan mozaiklerler süslenmişti. Ancak Bizans’taki dini yapılarda resmin ve ikonanın yasaklandığı İkonoklast döneminde (730-842) erken döneme ait mozaikler kaldırılmıştır. Bugün yüzeyde mevcut olan mozaikler ise bu dönemden sonraki dönemlere aittir.

Ayasofya, Fatih’in şehri almasıyla beraber şehirde yapılan ilk işlerden biri olarak camiye çevrilmiş, mozaikler ve ikonalar tahrip edilmeyecek şekilde üzeri kapatılmıştır. Yapı tarih boyunca birçok kez restore edilmiştir. Osmanlı döneminde de en büyük restorasyonu Mimar Sinan yapmış yapının kubbesi payandalarla güçlendirilmiştir.

Ayasofya 1 Şubat 1935’de Mustafa Kemal’in de isteği üzerine müzeye çevrilmiştir. İstanbulda gezilecek müzeler arasında bulunan yapı yerli ve yabancı turistlerin ziyaretine açıktır.

 • Konum: Sultanahmet Mh., Ayasofya Meydanı, Fatih/İstanbul
 • Ayrıntılı bilgi için tıklayınız.
-

İstanbul lokasyonunda bir çok otel seçeneği var. Bunlardan ilginç bulabilecekleriniz Dila Suites, Neorion Hotel - Sirkeci Group, Millennium Suites. Siz de şehir merkezine yakın kalıp da ekonomi yapmayı tercih edenlerdenseniz Beyazit Hotel & Hostel, Mio Suites 2 gibi otelleri tercih edebilir ya da daha ekonomik oteller isterseniz Perapart, Karababa Apartments, Apart of Many Things otelini deneyebilirsiniz. Bir de booking.com'un İstanbul aramalarında ara sıra güzel indirimli fırsat otelleri oluyor. Onları da bu linkten takip edebilirsiniz.

Galata Kulesi

127 Nis 2017Gezilecek Yerler

Galata Kulesi

Kuşkusuz Galata Kulesiİstanbul gezilecek yerler içindeki en romantik yapılardan biridir. Onun hakkında birçok efsaneler üretilmiş konuşulmuş ve de konuşulmaktadır. Galata Kulesi şehrin siluetini oluşturan en önemli unsurlardan biridir. Bu görkemli kulenin ne zaman yapıldığı kesin olmasa da İmp. Jüstinianus zamanında inşa edildiği varsayılmaktadır. Galata Kulesi, Cenevizliler tarafından İsa Kulesi, Bizanslılar tarafından Büyük Kule isimleriyle de anılmıştır. Kulenin yüksekliği 69,90 metre, duvar kalınlığı 3,75 metre, yarıçapı ise 16,45 metredir. Kulenin yaklaşık ağırlığı 10.000 ton olarak tahmin edilmektedir. Kule Osmanlı döneminde hapishane, sığınak, yangın ihbarı ve rasathane gibi amaçlarla kullanılmış ve sık sık restore edilmiştir.

IV. Murat döneminde tahtadan yaptığı kartal kanatlarıyla kuleden Üsküdar’a kadar uçan Hezarfen Ahmet Çelebi, Galata Kulesi’nin tarihindeki en renkli olaylardan birine imza atmıştır.

 • Adres: Galata Kulesi, Beyoğlu/İstanbul
 • Ayrıntılı bilgi için tıklayınız.
-
İstanbul şehrini rahat ve hızlı gezmenin yolu yerel turlara ve turistik noktalarda önceden yerinizi ayırtmak. Bu şehir için önerdiğimiz deneyimler şöyle; İstanbul: Giriş Biletlerini İçeren Topkapı Sarayı ve Harem Turu (64.76 €), Ayasofya Kabul Biletleri ve Kısa Karşılama Yürüyüşü (25.9 €), İstanbul: Tam Gün İmparatorluk ve Asya Küçük Grup Turu (65 €), İstanbul: Türk Eğlence Boğaz Gecesi Cruise (35 €). Bu şehirdeki tüm turları görmek için tıklayın.

İstanbul Arkeoloji Müzesi

127 Nis 2017Gezilecek Yerler

İstanbul Arkeoloji Müzesi
İstanbul gezilecek yerlerin ilk duraklarından biri olan İstanbul Arkeoloji Müzesi Osmanlı İmparatorluğu’ndan Türkiye Cumhuriyetine miras kalan nadide kurumlardan biridir. Müze 1869 yılında Müze-i Hümayun ismiyle kurulmuştur. İstanbul Arkeoloji Müzesi bugün dünyanın en büyük müzelerinden biridir. Müze kompleksi içerisinde yer alan Çinili Köşk, Fatih Sultan Mehmet’in İstanbul yaptırdığı sivil mimari örneklerindendir. Bugün bu yapı Türk çini ve seramiklerinin sergilenmesinde kullanılmaktadır.  Çinili Köşk’ün çevresinde yer alan iki binadan biri Osmanlı İmparatorluğu’nun ilk Güzel Sanatlar Akademisi olarak inşa edilmiş ve daha sonra Eski Şark Eserleri Müzesi olarak düzenlenmiştir. Müze 1881’de Osman Hamdi Bey’in müdür olarak atanması ile büyük bir gelişme kaydetmiştir. Müzenin en ünlü eserlerinden İskender Lahdi’de bu dönemde müze koleksiyonuna dahil edilmiştir.

İstanbul Arkeoloji Müzesi, II. Dünya Savaşı sırasında savunma amacıyla boşaltılmıştır. Bundan sonraki süreçte Osman Sümer müzeyi Unger ilkelerine göre tekrar düzenlemiştir. İstanbul Arkeoloji Müzesi 1963 yılında tadilata ve yeniden düzenlemeye alınmış ve 1974 yılında tekrar ziyarete açılmıştır.

 • Adres: 34122 Fatih/İstanbul
 • Ayrıntılı bilgi için tıklayınız.
-
Gezilecek yerler listesinin devamını görmek için tıklayın.

İstanbul Mutfağı
yemekkulturu.net

İstanbul, Bizans ve Osmanlı’dan gelen bir mutfak kültürüne sahiptir. Ancak geleneksel yemeklerin çoğu unutulmuş ve yerini yenilerine bırakmıştır. İstanbul Türkiye’nin bir buluşma noktası olarak her bölgeden lezzetleri bir arada sunar. Kentin mutfak kültürü dönemlere göre değişse de bazı lezzetler her zaman popülaritesini korumuştur. İstanbul’da son 20 yılda Güneydoğu Anadolu bölgesine has kebapçılar ve restoranlar oldukça popüler hale gelmiştir. Kent mutfağı bölgeler arası değişiklik gösterir. 

İstanbul Gece Hayatı
reina.com.tr

İstanbul gece hayatı yaz kış her zaman yoğundur. Özellikle Taksim, Bebek, Nişantaşı, Cihangir ve Ortaköy’de yer alan mekânların öncülüğünde gece hayatı canlılığını korur. Ancak İstanbul’da modern anlamda bir gece hayatı kültürü birkaç mekân dışında mevcut değildir. 


istanbul.com

İstanbul alışverişte dünyanın en önde gelen şehirlerinden biridir. Kentte son zamanlarda bir AVM patlaması yaşanmış ve boş bulunan her araziye AVM dikilmiş durumdadır. Dünyada gelişmiş bir ülkede örneği olmayan olması da beklenmeyen bu duruma ne yazık ki kararlı bir tepki verilememişti. Ta ki 2013 senesindeki Taksim Gezi Parkı’nda başlayıp tüm ülkeye yayılan eylemlere değin.

AVM'leri saymazsak İstanbul’da gayet güzel otantik pazarlar vardır ki bunların başında Kapalıçarşı gelir. Burada çoğu ürün el işidir. Tabi artık el işi yerini Çin malı ürünlere bırakmış durumda. İstanbul’da her iki üründen biri “Made in China” damgasını taşımaktadır.

İstanbul’un en gözde alışveriş duraklarının başında İstiklal Caddesi, Teşvikiye Caddesi, Eminönü ve Bağdat Caddesi gelir. Özellikle Teşvikiye Caddesi Avrupa modasını temsil etmektedir. Bununla beraber kenttin her semtinin yerel pazarları belirli günlerde kurulmaktadır. 


gerekeniyap.com

 • İstanbul Uluslararası Kukla Festivali, Mayıs
 • İstanbul Uluslararası Dans Festivali, Nisan
 • İstanbul Film Festivali, Nisan
 • İstanbul Sahaf Festivali, Eylül
 • İstanbul Shopping Fest, Haziran
 • İstanbul Tasarım Bienali, Ekim
 • İstanbul Caz Festivali, Temmuz
 • Chill-Out Festival, Mayıs
 • Uluslararası İstanbul Opera Festivali, Haziran
 • İstanbul Uluslararası Doğaçlama Festivali, Mayıs
 • Rock’n Coke, 2 yılda 1
 • Uluslararası Suç ve Ceza Film Festivali, Kasım
 • Ekşi Fest, Mayıs
 • İstanbul Müzik Festivali, Mayıs
 • Fanta Gençlik Festivali, Yaz
 • 1 Ocak – Yılbaşı
 • 23 Nisan – Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı
 • 1 Mayıs – Emek ve Dayanışma Günü
 • 19 Mayıs – Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı
 • 4-7 Temmuz - Ramazan Bayramı
 • 30 Ağustos – Zafer Bayramı
 • 11 – 15 Eylül - Kurban Bayramı
 • 29 Ekim – Cumhuriyet Bayramı

Türkiye'nin "müze müze gezdiren" tek kartı müzekart ile T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı'na bağlı 300'ü aşkın müze ve örenyerini ücretsiz gezebilir, tarihte keyifli bir yolculuğa çıkabilirsiniz.