Google+

İstanbul Mutfağı

215907 Ara 2015Lokasyon Detay

İstanbul Mutfağı
yemekkulturu.net

İstanbul, Bizans ve Osmanlı’dan gelen bir mutfak kültürüne sahipti. Ancak geleneksel yemeklerin çoğu unutulmuş ve yerini yenilerine bırakmıştır. İstanbul Türkiye’nin bir buluşma noktası olarak her bölgeden lezzetleri bir arada sunar. Kentin mutfak kültürü dönemlere göre değişse de bazı lezzetler her zaman popülaritesini korumuştur. İstanbul’da son 20 yılda Güneydoğu Anadolu bölgesine has kebapçılar ve restoranlar oldukça popüler hale gelmiştir. Kent mutfağı bölgeler arası değişiklik gösterir. 

İstanbul kültürü denilen olgunun yerini Anadolu kültürüne bırakması İstanbul kültürünün sınırlarını iyiden iyiye daraltmış ve mutfağı da etkilemiştir. Ancak bunun avantajlı bir yanı varsa o da Türk mutfağının tüm lezzetlerinin bir arada sunulmasıdır.

Bunun yanında kentte Asya ve Avrupa mutfağından restoranlar başta Yunanistan, Çin ve Fransa olmak üzere yerini alır. Amerikan kültürünün bir etkisi olarak fast-food son yıllarda önemli ölçüde yaygınlaşmıştır. Öyle ki İstanbul caddelerinde ardı ardına döner, hamburger, pizza, lahmacun, dürüm, sandviç, tost ve sosisli gibi ürünler satan fast-food dükkânları görülebilmektedir.

Popüler Restoranlar;

BAHŞİŞ- İstanbul’da alınan hizmet öncesi ilgili personele bahşiş bırakarak daha titiz bir hizmet alabilirsiniz. 

İstanbul ile ilgili diğer içeriklere aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.

-