Google+

Arama formu

Karabük Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Karabük Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Karabük, 6 Haziran 1995’te Zonguldak’ın Yenice, Eflani ve Safranbolu ilçeleri ile Çankırı’nın Ovacık ve Eskipazar ilçelerinin birleştirilmesiyle Türkiye’nin 78. ili olmuştur. Merkez ilçesi dâhil olmak üzere 6 ilçesi, 2 beldesi ve 270 köyü bulunmaktadır. 1937 yılına kadar, Safranbolu’ya bağlı Öğlebeli Köyü’nün 13 mahallelik bir köyü olan Karabük, 1935 yılında açılan Ankara Zonguldak demiryolunda bulunuyordu. Demiryolu ile taşıma olanağı olması nedeniyle ve kömür yataklarının bulunması sebebiyle burada bir demir çelik fabrikası kurulmasına karar verildi.

Atatürk’ün talimatıyla, İsmet İnönü, 3 Nisan 1937’de Karabük Demir Çelik Fabrikası’nın temellerini attırdı. Demir çelik fabrikası günümüzde hâlâ Karabük’ün en önemli geçim kaynakları arasındadır. Nüfusun yoğunlaşması ile birlikte 1939 yılında belediye teşkilatı kurulmuştur.

Karabük il sınırlarında çeşitli iklim türlerine rastlanmaktadır. İlin coğrafi özellikleri ve konumu bölgede birçok iklimin yaşanmasına yol açar. Birden fazla medeniyete ev sahipliği yapmış olan Karabük’te yeni şeyler keşfetmek isteyenler için birçok seçenek bulunuyor. Karabük’e gittiğiniz zaman mutlaka kanyonlarını ve tarihi yerlerini gezmelisiniz. Safranbolu ilçesinde yer alan İncekaya Kanyonu ve Tokatlı Kanyonu’nu gezebilirsiniz. Safranbolu mimarisinin özelliklerini taşıyan Mümtazlar Gezi Evi de yine gezebileceğiniz yerler arasındadır.