Google+

Arama formu

Karabük’te Gezilecek Yerler

Karabük’te Gezilecek Yerler

Doğanın ve tarihin birleştiği şehirde gezilebilecek pek çok yer bulunmaktadır. Tarihi yapılar ile birlikte yayla ve kanyonlar mutlaka görülmesi gerekenler arasındadır.

Görülmesi gereken diğer yerler: Gazi Süleyman Paşa Cami, Taş Minare Cami, Dağdelen Cami, Akçasu Cami, Küre-i Hadit Cami, Safranbolu Hıdırlık Tepesi, Yörük Köyü, Eğriova Göleti, Yazıköy, Eskipazar, Katır Yolu, Sorgun Yaylası, Çitdere Tabiat Koruma Alanı, Şeker Kanyonu, Karabük Demir Çelik Sanayi Müzesi, Sipahioğlu Konağı, Safranbolu Bulak Mencilis Mağarası.

Safranbolu Evleri

Safranbolu Evleri

Ülkemizin dünyaya tanınmasında da etkisi olan Safranbolu evleri, geleneksel Türk mimarisinin önemli örneklerindendir. Yaklaşık 2000 geleneksel Türk evi bulunmaktadır. Evler Safranbolu'nun iki ayrı kesiminde görülür. Birincisi şehir diye bilinen ve kışın kullanılan, ikincisi bağlar diye bilinen ve yazın kullanılan kesimdir. UNESCO tarafından Dünya Miras Listesi'ne alınan bu evleri görebilmek için Safranbolu ilçesine gitmek gerekmektedir. 1200'ü koruma altında olan pek çok kültürel eseri bulunan Safranbolu, bugün kent ölçeğinde en iyi korunan yer olarak anılmaktadır.

St. Stefanos Kilisesi (Ulu Cami)

St. Stefanos Kilisesi (Ulu Cami)

Safranbolu'da Kıranköy Semti'nde bulunan Aziz Stefan Kilisesi, Rumların Yunanistan'a göç etmeleri sonrasında değiştirilip Ulu Cami ismini almıştır.

Köprülü Mehmet Paşa Cami

Köprülü Mehmet Paşa Cami

Köprülü Mehmet Paşa Cami'si Sadrazam Köprülü Mehmet Paşa tarafından 1662 yılında yaptırılmıştır. Köprülü Mehmet Paşa Safranbolu'da yaşadığı dönemde yaptırmış ve halkın ibadetine açtırmıştır. 17. yüzyılın özelliklerini taşıyan bu tarihi camiyi ziyaret edebilirsiniz.

Safranbolu Kalesi

Safranbolu Kalesi

Bizans döneminde yapılan Safranbolu Kalesi’nin günümüzde duvarları ve surları yıkılmıştır. Kale Hükümet Konağı ve Saat Kulesi’nin olduğu yerde bulunmaktadır. Safranbolu Kalesi yapıldığı dönemde aynı zamanda Dadybra Kalesi olarak da bilinmektedir.

Asar Kalesi

Asar Kalesi

Asar Kalesi Eflani ilçesinin Seferler Köyü’nde bulunmaktadır. Etrafında moloz taştan sur bulunan kalenin savunma amaçlı yapıldığı düşünülmektedir.

Taşköprü

Taşköprü

Taşköprü Eflani Çayı üzerinde bulunmaktadır. Yapım tarihi bilinmeyen köprü, Konarı Köyü’nün 200 metre kuzeyinde bulunmaktadır.