Google+

Arama formu

Karadeniz Mutfağı

Karadeniz Mutfağı
zonguldakmutfagi.org

Zonguldak mutfağında kullanılan ürün çeşitleri oldukça fazladır. Karadeniz'in elverişli ikliminde yetişen birçok tarım ürünü ilin mutfak kültürünün şekillenmesini sağlamıştır. Zonguldak mutfağında kullanılan başlıca tarım ürünleri; buğday, arpa, çavdar, mısır, fasulye ve bakla gibi ürünlerdir. En çok kullanılan meyveler ise; erik, elma, dut ve kızılcıktır. Sebzelerdense lahana, pırasa ve ıspanak sık tüketilmektedir.  

Zonguldak'ın lezzetiyle ünlü ürünlerinden bazıları kuzu kestanesi ve kestane balıdır. Kuzu kestanesi haşlanarak, fırına sürülerek ya da ateşte pişirilerek yenilir. Kestane balı ise zengin içeriği sayesinde "gençlik iksiri" ünvanını almıştır. Karadeniz'in geniş ormanlarından toplanan böğürtlen, fesleğen, kızılcık, kuşburnu ve dağçileği gibi ürünlerin de önemi büyüktür. 

Ekşimtrak bir tada sahip olan kızılcık meyveleri Zonguldak sofralarında kendilerine sıkça yer bulurlar. Kızılcık marmelatı, kızılcık şurubu, kızılcık sosu ve kızılcık soslu tavuk, kızılcık kullanılarak hazırlanan yiyecek-içeceklerden bazılarıdır.
Zonguldak mutfağında sıklıkla tüketilen çorbalar; bakla çorbası, kızılcık çorbası, uğmaç çorbası, pırasa çorbası ve mısır göce çorbasıdır. Yöre mutfağında ön plana çıkan tatlılar ise; sütlü armut, kestane reçeli, beyaz baklava, baklaç tatlısı, hüppülü tatlısı ve kestane reçelidir.

Zonguldak sofralarında yer bulan başlıca sebze yemekleri; kara lahana sarması, zılbıt, pırasalı mancar, ısırgan yemeği, çöpele ve kavşak fasulyedir. Yöre mutfağının etli yemek çeşitleri ise; tirit, Ereğli pidesi, Devrek simidi, cizleme, tenekede tavuk, malay, içli tavuk ve cevizli kömeçtir. Deniz ürünlerinden ise; tavada balık ve tavada istavrit sık tüketilir.

Popüler Restoranlar

Adres: Liman Cd. No:11 Merkez, Zonguldak, Türkiye
Tel: 0372 252 0630

Adres: Iliksu Plaji Yani Kozlu, Zonguldak 67100, Türkiye
Tel: 0372 261 00 98

Adres: Nizam Cad. Arı Iş Hanı K:1 | Zonguldak Merkez, Zonguldak, Türkiye
Tel: 0372 257 82 60

Adres: Beycuma Yol Sapağı | Karaman, Zonguldak Merkez, Zonguldak, Türkiye
Tel: 0372 215 20 10

Adres: Gazi Paşa Caddesi, 67030, Zonguldak, Türkiye.
Tel: 0372 222 1222

Bahşiş- Dünya genelinde yaygın olan yüzde 10 bahşiş uygulaması Zonguldak'ta da geçerlidir. Gittiğiniz kafe, restoranlarda hesabın yüzde 10'u kadar bahşiş bırakmanız yeterli olacaktır.