Google+

Karaman’da Gezilecek Yerler

131210 Ağu 2016Lokasyon Detay

Karaman’da Gezilecek Yerler

Yunus Emre, Şeyh Edebalı, Kazım Karabekir, Kemal Reis, Mevlana, Şair Ayni gibi pek çok Türk büyüğünün yetiştiği bu şehirde eşsiz mimari eserler, kaleler, türbeler, camiler, kiliseler ve manastırlar bulunmaktadır. Bunların yanında Karaman'a gelip de Yunus Emre’nin Türbesi, Otantik Taşkale kasabasını görmeden gitmemenizi tavsiye ediyoruz.

Gezilecek diğer yerler: Değle Ören Yeri, Binbir Kilise, Gökçeseki Ören Yeri, Aktekke Camii, Dereköy Fisandon Kilisesi, Manazan Mağaraları, Ermenek Kalesi, Madenşehir Örenyeri, Mennan Kalesi, Karaman Müzesi, Ermenek Çayı, Hatuniye Medresesi, Hürrem Dayı Evi, Taşkale Tahıl Ambarları.

Karaman lokasyonunda bir çok otel seçeneği var. Bunlardan ilginç bulabilecekleriniz Nadir Hotel, Grand Karaman Spa&Otel, Demosan Hotel. Siz de şehir merkezine yakın kalıp da ekonomi yapmayı tercih edenlerdenseniz Nas Hotel, Aygun Hotel gibi otelleri tercih edebilir ya da daha ekonomik oteller isterseniz Booking.com aracılığıyla rezervasyon yapmak için tıklayın! otelini deneyebilirsiniz. Bir de booking.com'un Karaman aramalarında ara sıra güzel indirimli fırsat otelleri oluyor. Onları da bu linkten takip edebilirsiniz.

İncesu Mağarası

3110 Ağu 2016Gezilecek Yerler

İncesu Mağarası

Taşkale Köyü’nün yakınlarında bulunan mağara yatay bir yapıya sahiptir. Özellikle damlataşı bakımından oldukça zengindir. Çok yağışlı dönemlerde küçük bir yeraltı nehrine dönüşmektedir.

-

Ermenek Vadisi

2710 Ağu 2016Gezilecek Yerler

Ermenek Vadisi

Göksu Nehri'nin en büyük kolu olan Ermenek Çayı'nın oluşturduğu Ermenek Vadisi, Karaman ve Mersin'in ortasında Orta Toros Dağları'nda, Taşeli Platosu'nun kuzeyinde bulunmaktadır. Bu derin vadide kireçtaşı yapısından dolayı pek çok mağara bulunmaktadır. Vadi, birçok yerli ve yabancı turistin ilgi odağıdır.

-

Karabaş Veli Külliyesi

2410 Ağu 2016Gezilecek Yerler

Karabaş Veli Külliyesi

Karaman merkezde Siyahser Mahalesi’nde yer alan bu külliye Karamanoğlu döneminde inşa edilmiştir. Külliye cami, imaret ve türbeden oluşmaktadır.

-

Meraspolis Mağarası

4910 Ağu 2016Gezilecek Yerler

Meraspolis Mağarası

Birçok kat ve bölümlerden oluşan mağara dünyanın en büyük yeraltı suyuna sahiptir. Karaman'ın Ermenek ilçesinde bulunan Meraspolis Mağarası ilk çağda insanlar tarafından kullanılmış ve sığınak olmanın yanı sıra zindan olarak da işlev görmüştür.

-

Karaman Kalesi

1610 Ağu 2016Gezilecek Yerler

Karaman Kalesi

Yüzyıllar boyunca kullanılan medeniyetler tarafından onarım görmüş olan Karaman Kalesi en son Osmanlı İmparatorluğu tarafından onarılmış ve kullanılmıştır. Kalede yapılan kazı çalışmaları sırasında ortaya çıkan bulgular kalenin 14. yüzyıla kadar uzanan bir tarihinin olduğunu kanıtlamaktadır. Bu çalışmalar sırasında elde edilen bulgular Karaman Müzesi’nde sergilenmektedir.

-

Çeşmeli Kilise

2610 Ağu 2016Gezilecek Yerler

Çeşmeli Kilise

Karaman merkez ilçede bulunan bu Ermeni kilisesi, kültür merkezi olarak kullanılmaktadır. Farklı yapıya sahip olan kilise Bizans dönemiyle tarihlendirilmiştir. Tarih boyunca deforme ve kapatılma işlemleri görmüş olan kilisede, son yapılan yenileme çalışmaları ile freskolargün yüzüne çıkartılmıştır.

-

Zeyve Pazarı

8210 Ağu 2016Gezilecek Yerler

Zeyve Pazarı

Hem turistlerin hem de yerli halkın ilgi odağı olan zeyve pazarı, doğayla baş başa kalabileceğiniz bir motife sahiptir. Zeyve Pazarı özellikle yaz aylarında mesire yeri olarak kullanılmaktadır. Pazar, İkizçınar Köyü ve Yayla Pazarı Köyü'nü ayıran dere üzerinde bulunmaktadır.

-

Tartan Evi

1510 Ağu 2016Gezilecek Yerler

Tartan Evi

19. yüzyılın mimari tarzına sahip olan bu ev, Karaman'ın köklü ailelerinden birine aittir. İki katlı olan mimarisindeki ahşap işlemeleri ve kalem işlemeleri birçok turistin ilgi odağıdır.

-

Karaman ile ilgili diğer içeriklere aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.

-