Google+

Kars

Kars - : - / -
--℃
1 TRY=0.00
Type F250V16 A
 • Ocaweather-icon-9℃
 • Şubweather-icon-9℃
 • Marweather-icon-3℃
 • Nisweather-icon5℃
 • Mayweather-icon9℃
 • Hazweather-icon11℃
 • Temweather-icon16℃
 • Ağuweather-icon17℃
 • Eylweather-icon13℃
 • Ekiweather-icon7℃
 • Kasweather-icon3℃
 • Araweather-icon-6℃
Ülke: Türkiye Cumhuriyeti Nüfus: 296.466 İklim: Yayla İklimi Kaç Günde Gezilir: 1-2 Gün  


 

Türkiye’nin en çok heykele sahip şehri olan Kars; ülkenin en soğuk illeri arasındadır. Her sabah ülkede ilk güneş burada doğar ve yıl içerisinde ilk kar buraya düşer. Karla kaplı dağlarıyla kış turizm merkezi olarak bilinen il Türkiye’nin önemli kış turizm merkezlerinde olan Sarıkamış Kayak Merkezi’ni bünyesinde bulundurur. Ayrıca şehir tarihteki en eski yerleşim yerlerinden de biridir. Türkiye illeri içerisindeki en eski Türkçe isme sahip il Kars’tır ve şehirde dünya üzerindeki en eski kültürlerin izlerini görmek mümkündür. 

Alt Paelolitik döneme ait izler bulunan şehir; farklı zamanlarda egemenlik kurmuş Urartuların, Perslerin, Arapların, Selçukluların, Osmanlıların, Rusların, İngilizlerin ve Ermenilerin etkisi altında kalarak çok kültürlü bir şehir haline gelmiştir. Günümüzde Azerilerin, Kürtlerin, Terekemelerin, Türkmenlerin yaşadığı şehirde farklı dinlere ait ibadet yerleri, Ruslardan kalma ve günümüzde korumaya alınmış taş evler, eski antik kent ve yeraltı şehri, heykeller ve çok daha fazlasını göreceksiniz. Tarih boyunca sınır kenti olmasından dolayı çeşitli ulusların işgaline maruz kalan Kars, bir serhat kenti. Bu nedenle hep askerlerin ve paşaların bulunduğu bir sancak olmuştur. Şehrin tarihindeki savaşlar ve başarılar nedeniyle ilk "gazi" madalyasını almaya hak kazanan il de Kars'tır. 

Osmanlı, Ermeni ve Rus mimarilerini birarada görebileceğiniz bu şehirde çeşitli etnik dokular, kültür ve coğrafya ile harmanlanmıştır. Kültürel zenginliklerin yanı sıra eğitim seviyesinin yüksekliği ile de dikkat çeken şehirde 15.000 öğrenci bulunmaktadır. Şehirde sanat, edebiyat ve müzik önem verilen unsurlar arasındadır. Şehirdeki konservatuvar Türkiye'nin önemli konservatuvarlarından biri.

Cemal Süreyya'nın "Beyaz, uykusuz ve uzakta" diye nitelendirdiği Kars, bir çok şairin dizelerine, yazarların satırlarına ve mektuplarına konu olmuştur. Kozmos, Deli Deli Olma gibi filmlerde hayat bulan Kars, Mesnevi'de adından "Şehr-i Din" olarak söz ettirir. Görünen o ki, Kars tarih boyu etkileyici ve akıllara kazınan bir şehir olmuştur.

Kültürümüze ait en güzel geleneklerden "aşık geleneği" Kars'ın yüzyıllardır koruduğu ve yaşattığı bir gelenek. Ova, dağ, köy dinlemeden dolaşarak saz çalıp şiir okuyan ozanların kalpleri ısıtan hikayesine Kars'ta tanık olmak mümkün. Kars Aşıklar Otağı, Serhat Halk Oyunları ve Müzik Evi gibi aşıkların bulunduğu adreslere giderek ozanları dinleyebilirsiniz.

Kars tarihine kuşkusuz en büyük etkiyi barışçıl bir topluluk olan "Molokanlar" yapmıştır. Molokanlar Rus Ortodokslarından kopan "Ruhani Hristiyanlar" olarak bilinir. Bu grubun tanrı ile insan arasına kimsenin giremeyeceğini öne sürek kilise karşıtı bir düşünceleri vardır. Bu nedenle Rusya'dan Kafkaslara ve Kars çevresine sürülmüşlerdir. Sürüldükleri topraklarda kalıcı izler bırakan bu insanlar, Kars'ta bölge halkına peynirciliği öğreten, patates ve lahana ile insanları tanıştıran kişilerdir. Molokanlar'dan geriye günümüzde pek kimse kalmamıştır. Kurtuluş Savaşı sırasında savaşa çağrılan Molokan halkı savaşa katılmayı reddetikleri için 1922'de ve daha sonra 1960'larda Rusya'ya göç etmişlerdir. 

Taş işçiliğini hayranlık uyandıran şehrin sokakları bembeyaz bir kar örtüyse kaplıdır. Tarihin masalsı bir penceresidir, On İki Havariler Kilisesi, Kars Kalesi, Hamam ve Taş Köprüye çıkan Kars sokakları... Gün batımındaki sulu boya renkleri ve yumuşacık karın kristal yapıdaki tanelerinden yansıyan parıltılar Kars'ı başka dünyadan kılıyor. Bırakın manzaraları, sadece yöresel yemekler için bile gözünüz kapalı gidebilirsiniz. Çeşitli otların buluştuğu çorbalar, yumuşak eti ile kaz tandırı, el yapımı erişte, buzda rakı ve sazan balığı ızgarası, kars gravyeri, tereyağı... Kars'ı keşfetmek için çok sebep var...

Tanıtım Videosu: 

 

Kars Türkiye’nin Doğu Anadolu Bölgesi’nde ve kuzeydoğu kesimindedir. EKA kısaltmasıyla da anılan Türkiye’nin en soğuk illeri olan Erzurum – Kars – Ardahan bölgesinde yer almaktadır. Şehrin komşuları; Iğdır, Ağrı, Ardahan ve Erzurum ve Ermenistan’dır. Ayrıca 100 bin nüfuslu bölge; ülkenin en yüksek il merkezidir.

Geolocation


 

Kışları uzun ve çok soğuk geçen Kars yazları ise daha ılık bir hava olmasına rağmen yine serin denebilecek bir şehrimizdir. Şehir daha çok kış turizmi için tercih edilen bir yerken özellikle okulların yarı yıl tatiline girdiği sömestr dönemi şehre gelenlerin sayısının arttığı zamanlardır. Doğu Ekspresi ile Kars'a gidecekseniz nefis manzaralar eşliğinde uyanmak için şubat, mart, nisan aylarında yola çıkabilirsiniz. Kış etkinlikleri içinse ocak, şubat aylarını kaçırmamalısınız. Kars'ın doğası ilkbahar ve yaz mevsiminde kızıl, boz bir dokuya döner ve yurtdışındaki dağ manzaralarını aratmaz.
 

Kars’a giderken karayolu, demiryolunu ve havayolunu kullanabilirsiniz.

Karayolu ile ulaşım:
 İstanbul ile Kars arasındaki mesafe 1535 km’dir ve bu yolu ortalama bir hızla 21 saat 24 dakika gibi bir sürede otobüsle ya da kendi aracınıza gidebilirsiniz.

Havayolu ile ulaşım:
İstanbul ile Kars arasındaki uçuş süresi ise 2 saat 5 dakikadır. Şehirde kent merkezinden 7 km mesafede Kars Havalimanı bulunmaktadır ve bu havaalanına yurt içi ve yurtdışından her gün seferler düzenlenmektedir.

Demiryolu ile ulaşım:
Erzurum-Erzincan-Sivas-Kayseri bağlantılı Kars-Ankara demiryolu ile Ankara’dan şehre direkt tren seferler ile ulaşabilirsiniz. Ankara’dan tren yolculuğu 24 saat sürmektedir. 
 

Çeşitli konaklama alternatiflerini bir arada bulunduran şehirde butik oteller, pansiyonlar  3, 4 ve 5 yıldızlı oteller yer almaktadır. Ayrıca öğretmen evi de ailece konaklayabileceğiniz bir yerdir. Kars'ta konaklamak için bütçeye en uygun seçenek öğretmenevidir. Öğretmenlere gecelik 30 TL, kamuya 37 TL, sivillere 45 TL ücretlerle konaklayabilirsiniz. DSİ misafirhanesi fiyatları sezona ve doluluk oranına göre değişir ancak 25 TL gibi oldukça uygun fiyatlara kalmak mümkündür. Ayrıca Kars'ta şehir merkezinde kalmak her zaman daha avantajlıdır. Şehir merkezindeki butik otellerden biri olan eski bir Rus otelinde kalmak isterseniz Kar's Otel doğru bir tercih olacaktır. Kar's Otel, Sarıkamış Kayak Merkezi'ne ücretsiz servis hizmeti sunar. Araba kiralama hizmeti ve tur masası da bulunan otelin marka değeri taşıyan Beyaz Restoran'ında konuklar yerli ve dünya yemeklerinin tadını çıkarabilirler. Kars Kalesi'ne ve Beylerbeyi Sarayı'nın kalıntılarına 10 dakikalık yürüme mesafesinde olan Kar's Otel, Kars Havaalanı'na 10 km uzaklıktadır. Mimari yapısı ile dikkat çeken Cheltikov Hotel de tercih edilebilecek yerler arasındadır. Ayrıca Kars Konak Otel ve Hotel Kent Ani değerlendirebileceğiniz diğer seçeneklerdir. 
 

Kars onlarca otel alternatifi sunmaktadır. Aşağıdaki seçeneklerden size uygun oteli Booking.com aracılığıyla bulabilirsiniz. Üstelik pek çok otelde ücretsiz iptal seçenekleriyle..

Kars Otel Önerileri booking-logo

Sehir Merkezine En Yakın Kars Otelleri

En Uygun Fiyatlı Kars Otelleri

Sizin İçin Seçtiğimiz Kars Otelleri

Ücretsiz WiFi hizmeti sunan Kars Otelleri


 

Havalimanından şehir merkezine ulaşım için en hızlı ve güvenli yol taksilerdir. Ayrıca havaalanı kalkışlı özel otobüs firmalarının servislerini kullanarak 10 dakikalık bir süre içerisinde şehir merkezinde olacaksınız. Kars Otogarı ise şehir merkezine 3 km mesafededir. Buradan minibüs veya taksiye binerek kısa bir süre içinde şehirde olabilirsiniz.

Şehirde otobüs, taksi ve minibüsler ile bölgeyi gezebilirsiniz. Yol üzerinden çevirebileceğiniz taksiler ile/ya da duraklardan bindiğiniz toplu taşımalarla şehirde kolayca ulaşım sağlayabilirsiniz. Ayrıca şehir içindeki gezilecek yerler birbirine yakın olduğundan aralarındaki yolu yürüyerek kat edebilirsiniz.
 

Kars Gezilecek Yerler
 

Kars; tarihi ve doğal güzellikleriyle gezmek için 3 gün gibi bir süre ayırmanız gereken bir şehirdir. Şehir merkezindeki tarihi binalar arasında yürüyüşe çıkmak, geleneksel ürünler bulacağınız çarşıları gezmek, anıtları ziyaret etmek ve tarihi ve doğal güzellikleri gözlemlemek için doğru bir adres olan Kars’ta görülecek çok önemli yerler vardır.
 

Ani Harabeleri

24117 Şub 2017Gezilecek Yerler

Kars Gezilecek Yerler-1

Asırlar boyunca  ayakta kalmış kiliseleri, hamamı ve camisi ile günümüzde açık hava müzesi haline getirilmiş ve tanıtımı iyi yapılmamış olsa dahi Hıristiyan ve Ermeniler tarafından kutsal sayılan Ani Harabeleri saklı  bir tarih bahçesini andırmaktadır. İpek Yolu üzerindeki bu eski yerleşim yerinin 100 bin kişinin yaşadığı dünyanın en büyük 4 şehrinden biri olduğu zamanlar bulunduğu tahmin edilmektedir. Kars şehir merkezinden 42 km mesafede bulunan Ocaklı köyü yakınındaki Ani Harabeleri; Ani Antik Kenti içerisindedir ve şehirde görülmesi gereken yerlerin başında gelir. Arpaçay bölgesindeki antik kent Ermenistan’la komşu durumundadır. M.Ö. 3000 yılı itibariyle yerleşim yeri olarak kullanılan bölgede şimdiye kadar 24 farklı uygarlığın yaşamış olduğu bilinmektedir.

"Binbir Kiliseli Kent" olarak geçen Ani Antik Kenti, Meryem Ana'ya adanmış en büyük yapısı ile dikkat çeker. Ayrıca, incilin ilk dört bölümünü yazan Matta, Markos, Luka, Yuhanna’ya adanmış insan, aslan, doğa ve kartal figürleri süsleyen kiliseler mevcuttur. 

Ani, sadece Hristiyanlar için değil, Müslümanlar ve Zerdüştler için de oldukça büyük öneme sahip bir kenttir. Türklerin Anadolu'ya girdikten sonra ilk yaptıkları cami Ani'de yer almaktadır. Anadolu'nun ilk Zerdüşt Tapınağı'da Ani'de bulunur. Türklerin Anadolu'da yazdığı ilk kitabe de Ani Kenti'ndedir.

MÖ. 900'lerde bir şehir olan Ani, ismini Urartular'ın yer tanrısı olan "An"dan almıştır. Şehrinde altında bulunan mağaralar ve tepenin altında kalan vadi MÖ 4500'lerden beri yerleşim ve mezarlık alanıdır. Ermenistan ile Kars arasında doğal sınır görevi gören Arpaçayı, Ani harabelerinin de bir tarafını oluşturur. Kentin çaya bakan tarafına surlar yapılmamıştır. Kent çift surlarla çevrilidir. Kente giriş savunma surlarından sonra karşımıza çıkan, üzerinde Selçuklu döneminde eklenmiş bir aslanlı taş kabartmasının bulunduğu bir kapıdan yapılır. Ani’de ilk karşınıza çıkan kilise Aziz Patrick kilisesi’dir. Bu kilisenin diğer isimleri Surp Amenap’rkitch, Halaskar, Prikitch veya yöre insanının verdiği isimle Keçeli Kilise. 1036 yılında siyah, beyaz ve gri taşlarla yapılmış kilisenin kuzey cephesi yıldırım düşmesi sonucunda tamamen yıkılmış. Sonrasında Doğu yönünde Arpaçay’a inen kayalıkların eteğinde Prens Tigran Honents’in yaptırdığı Surp Kirkor Kilisesi veya diğer adlarıyla Aziz Grigor veya Gregor Kilisesi, yöre insanının verdiği isimle Şirli Kilise’e bulunmaktadır. Bu kilise içindeki muhteşem frensk süslemeleri ile göz kamaştırır. Boz, kahve ve kızıl renkli taşlardan yapılmış, güney nişleri ve kapısı yıkık kilisenin merdivenlerini dikkatlice çıkmanızı tavsiye ederiz.

Ani Katedrali veya Azize Meryem Katedrali olarak bilinen, orjinal adı Surp Asdvadzadzin Katedrali olan yapı Ani'de karşınıza çıkacak diğer önemli bina. 10.yy’ın ilk Gotik mimari örneklerinden biri olan katedral, Ayasofya’nın yıkılan kubbesini onaran ünlü Ermeni mimar Trdat Mendet tarafından Yunan haçı planında inşaa edilmiştir. Kent Büyük Selçuklu’ya geçtikten sonra, 1064’de Alparslan tarafından Fethiye Camisi'ne çevrilmiş. Kırmızı, siyah, kahverengi ve gri taşlardan yapılmış olan, dış cephe süslemelerinde aslan ve kartal kabartmaları kısmen sağlam kalan yapının kubbesi yıkılmış. Kırmızı taşın yarattığı görsellik ve taş işçiliği ile büyüleyen mabetin ana apsisinden üst küçük odaya, rahip odasına çıkış bulunmaktadır. 

Ani Kenti’nin doğu ucundaki Ebul Manuçehr Camisi ise Büyük Selçuklu Devleti döneminde 1071 – 1072 yılında yapılmıştır. Kırmızı ve siyah taşlar kullanılarak yapılan Cami, Arpa Çay’a baktığı için minaresi yapılırken gözetleme kulesi gibi yüksek yapılmış, şuan kapalı durumdaki 99 basamakla çıkılıyor. Bu cami, “Anadolu’daki İlk Türk Camisi” olarak kabul edilir. Ani kentinin inşasında kullanılan taşlar volkanik kökenli olduğu için şehir uzaktan kızıl, boz dokularda görünür. 

Ümit Burnu'nun keşfinden sonra önemini kaybeden İpek Yolu'nun kullanılmaması ve Kars Kalesi'nin imar edilip merkez olmasından sonra Ani terk edilmiş. 16. yüzyıl sonunda gerçekleşen büyük depremle de birçok yapı yıkılmıştır. 
 

-

Kars lokasyonunda bir çok otel seçeneği var. Bunlardan ilginç bulabilecekleriniz Kars Konak Hotel, The Gala Palace Suits, Kafkasya Hotel. Siz de şehir merkezine yakın kalıp da ekonomi yapmayı tercih edenlerdenseniz Kars Oz Toprak Hotel, Hotel Kent Ani gibi otelleri tercih edebilir ya da daha ekonomik oteller isterseniz Hotel Temel, Gungoren Hotel, Sim-Er Hotel otelini deneyebilirsiniz. Bir de booking.com'un Kars aramalarında ara sıra güzel indirimli fırsat otelleri oluyor. Onları da bu linkten takip edebilirsiniz.

Çıldır Gölü

23917 Şub 2017Gezilecek Yerler

Kars Gezilecek Yerler-2

Kars’ın 70 km kuzeyinde 1,5 saat uzaklıkta yer alan Çıldır Gölü Ardahan ili sınırlarında yer alır. Doğu Anadolu’daki en büyük ikinci göl olarak kabul edilen Çıldır Gölü, kış sezonunda atlı kızaklar ile üzerinde gezilebilecek kalın bir buz kütlesi halini alıyor. 120 kilometrekare büyüklüğündeki Çıldır Gölü, Türkiye’de kışları tamamen donan tek gölümüzdür. Göl üzerinde balık tutan balıkçılar suya ulaşana kadar gölün buzlarını kırıp delikler açıyorlar. Bu delikler bir günde donuyor ve her gün yeniden açılması gerekiyor. Bu gölün temizliği, yaz ve ilkbahar aylarında tertemiz suyu ile dikkat çekiyor. Yüzerken suyunu içebileceğiniz kadar tertemiz bir göl. Göl kenarında yer alan restoranlarda, balıkçıların tuttuğu etli ve yağlı sazan balığını, buzda rakı eşliğinde yemek adeta bir gelenek. 
Kış sezonunda buz tutan Çıldır Gölü üzerinde, Kars ve Ardahan halkı, ayrıca Gürcistan, Azarbeycan, Kırgızıstan, Türkmenistan gibi ülkelerden gelen Kafkas halkının da katıldığı Çıldır Göl Festivali ve Aşık Şenliği yapılıyor. 

Kars seyahatiniz sırasında araç kiralayarak Çıldır Gölü'ne kadar gidebilir ve bu donmuş gölün yanısıra civardaki pekçok ilginç hikayeye ve manzaraya tanık olabilirsiniz. Kars-Çıldır yolu üzerinde göreceğiniz mezar taşları Şamanist köklerini koruyan yerli halkın izlerini taşıyor. "Ay"ın kadını temsil ettiği bölgede, ölen genç kızlar hilal ile, ölmüş hamile kadınlar ise dolunay ile temsil edilmiştir. Çıldır Gölü'nün doğusuna doğru seyahat ettiğinizde kayalıkların üzerinde tek başına duran renkli taşlardan yapılmış Şeytan Kalesi'ni de görmeniz mümkün. Çıldır-Ardahan yönünün 1 saat uzaklığında ise 207 çeşit kuş türüne ev sahipliği yapan Kuyucuk Kuş Cenneti yer alıyor. 
 

-

​Sarıkamış Kayak Merkezi

23417 Şub 2017Gezilecek Yerler

Kars Gezilecek Yerler-3

Çetin hava koşullarının Türk tarihine büyük acı bir hatıra bıraktığı Sarıkamış; günümüzde kış turizmi için gelinen bir merkez  durumuna gelmiştir. Kars’a 54 km mesafede bulunan Sarıkamış Kayak Merkezi kristal kar yapısı, 5 etaplı pistleri ve 12 km'lik geniş alanı ile Türkiye’nin en iyileri arasındadır.  Ünlü sarıçam ağaçlarıyla kaplı bölgeye özellikle okulların yarı yıl tatili döneminde bir çok turist gelmektedir Kar kalitesinin tartışılmasına bile gerek duyulmayan yerde eğlenceli bir gün geçirebilir, telesiyejle çıktığınız tepenin manzarasının tadını çıkarabilir ve en önemlisi doyasıya kayak yapabilirsiniz. Sadece kayak merkezi için bile şehre gelenler varken şehre gitmişken buraya da gitmenizi öneririz. Çamurludağ’da bulunan merkez havaalanına 50 kilometre mesafededir.

Sarıkamış Alpler'den sonra kristal toz karın tek yağdığı yer olan Sarıkamış da Snowboard ve kayak yapmak kayakseverler için unutulmaz bir deneyim. Pistler buz tutmuyor ve toz toz olan karlar birbirine yapışmıyor. Sarıkamış'ta 9 pistten 6'sı açık ve 2 tane siyah, 2 tane kırmızı, 1 tane mavi, 1 tane de yeşil pist var. En uzun 3-4-7 numaralı 3 tane pistin uzunluğu 2,6-3 km arasındadır. Sarıkamış’ta bir de, 5 km'si FSI tescilli 45 km'lik koşu kayağı pisti var ancak talep üzerine açılmaktadır. 

Sarı çam ormanları ile çevrelenmiş Sarıkamış'ta rüzgar kayak yaparken çok az etkiliyor. Ayrıca çığ tehlikesi de oldukça düşük. Sarıkamış'ta kayak malzemeleri kiralayabileceğiniz veya satın alabileceğiniz dükkanlar bulunmakta ve burada kayak dersi de alabilirsiniz. Herhangi bir durumda ilk müdehaleyi jandarma yapıyor ve snowmobillerle hızlıca destek sağlanıyor. 
 

-


 

Zengin bir mutfağa sahip olan ve kaşarıyla ünlü Kars’ta çoğunlukla unlu yiyecekler, baklagiller ve hayvansal gıdalar tüketilir. Şehre özgü yemekler ise; umaç çorbası, Kars böreği, ekmek aşı, haşıl, hangel, kete, kuymak, katmer, pişi, elma dolması ve hörre çorbasıdır. Ayrıca Kars’ın kaşarı kadar balı da ünlüdür. Bal almadan dönememeniz tavsiye edilir.

Yaz aylarında yaylalarda otlatılıp çeşit çeşit otlar ile beslenen, yaz sonunda köye indirilen kazlar başaklardan toprağa düşen tahıl taneleri ile beslenirler. İlk kar fırtınasında kesilip tuzlanıp 10 gün kar altına yatırılan Kars'ın kazlarından kaz dolmasıfırında bulgurlu kaz etikaz eti haşlamasıkaz suyundan kaz etli pilavhınkaltandırda kaz çekmesi gibi yemekler yapılır. Ayrıca açık havada ayazda güneş ve rüzgar görecek şekilde asılıp 30-60 gün arası kurutulur ve Kaz Kurusu denen kaz pastırması yapılır. Kaz mevsimi Aralık- Mart aylarıdır. Bu aylar arasında taze kesilmiş kazlardan yapılan tandırı denemelisiniz.

Kars mutfağı yoğunluklu olarak hamur işleri ve hayvansal ürünlerden oluşan, zengin ve renkli bir mutfaktır. Peynir türleri bakımından en gelişmiş olan Kars’da; Çeçil Peyniri, Kars Kaşarı, Kars Loru akla ilk gelen peynirler olarak sıralanmaktadır. Yöre halkının geçim kaynağının bir kısmını yapılan bu eşsiz peynirler belirlemektedir.

Restoran Önerisi

Kars Kaz Evi: Kars’ta kaz eti yenir gibi bir düşünce bulunmaktadır. Bu yüzden Kars’a gelenler yöresel lezzetlerin yanında kaz etiyle yaptıkları yemekleri tatmak için özellikle Kars Kaz Evi’ne gelmektedirler. Kars Adliyesi’nin karşısındaki restoran şehir içinden ve farklı illerden gelen müdavimlerin dışında kente ilk kez gelenlerin de yemek yemek için tercih ettikleri yerler arasında bulunmaktadır. 

Üniversite şehri olan Kars’ta çok yaygın bir gece hayatı olmasa da yaz aylarında disko ve barlarda canlı müzik dinleyebilir, şehirdeki tavernalarda eğlenceli vakti geçirebilirsiniz. Kış aylarında ise öğrencilerin düzenlediği eğlenceli programlara katılabilirsiniz. Ayrıca şehirde Kafkas dans gösterileri yapan yerler de vardır.

Bar Önerisi

Yağmurcu: Eğlenceli ve otantik bir ortamı olan Yağmurcu Kars’ın en popüler mekanlar arasında üst sıralarda yer almaktadır. Burada güzel sesli grubun şarkılarını dinleyerek eğlenceli bir akşam geçirebilirsiniz.  


 

Şehirde Kars çarşılarını gezerek hem ihtiyacınız olanları hem de hediye olarak götürebileceğiniz ürünler satın alabilirsiniz. Yine semt pazarlarını ziyaret edip taze meyve-sebze, ot ve baharat çeşitleri, salça, reçel, erişte bulabilirsiniz.

Peynir Müzesi’nin bulunduğu Boğatepe Köyü’nü ziyaret ederseniz üretilen Kars gravyeri, deri tulum, Kars kaşarı, çeçil peyniri, çeçil peynirin küflenmişi olan göğermiş peynir ve beyaz peynirden mutlaka birkaç çeşit almalısınız. Ayrıca has çiçek balını da burada bulabilirsiniz. Mayıs-ekim ayları arasında otların toplanma mevsiminde gelirseniz, şifalı otlardan da almanız mümkün.

Hediyelik olarak magnetler, taş ve ahşap eşyalar alabileceğiniz şehirde dönerken yanınızda götürebilecekleriniz arasında en üst sırada bal ve kaşar gelmektedir. Ayrıca halı ve kilim konusunda gelişmiş olan şehirden geleneksel motiflerle bezenmiş halılar alınabilir. Gümüş kemerler ve takılar, kaz tüyü yastıklar da Kars’tan alınabilecekler arasında yer almaktadır. 


 

Kars geleneklerinden kopmamış ve geçmişine ait değerlere sahip çıkılan aynı zamanda da modern zamanlara uyum sağlanmaya çalışılan bir şehrimizdir. Buna bağlı olarak yıl içerisinde yapılan festivaller; Uluslararası Kars Kültür Günleri, Kars Kafkas Kültürleri Festivali, Geleneksel Sarıkamış Kar Festivali, 19 Mayıs Güreş Müsabakaları, Koçköyü Festivali, Kaşar Festivali, Uluslararası Altın Kaz Film Festivali, Avrupa Filmleri Festivali gibi önemli etkinliklerdir.  Şehirde Sarıkamış Kutlamaları gibi tarihe damga vurmuş özel günlerde de etkinlikler düzenlenirken her yıl Mesleki ve Teknik Eğitim Fuarı da gerçekleştirilir.
 

 • TURİZM DANIŞMA BÜROSU:

Adres: Atatürk Caddesi Süleyman Demirel  Parkı Yanı Çıraklık Eğitim Merkezi Binası Kat 2 KARS 
Telefon: 0 (474) 2126817

 • Turizm Polisi: 212 47 00 ( 63 50 )
 • İl Sağlık Müdürlüğü: 0 474 212 04 39-212 34 21
 • Kars Valiliği: 0 474    223 10 01 – 223 27 18
 • İl Emniyet Müdürlüğü: 212 68 35 – 212 68 37