Google+

Kaz Dağları Festivalleri

4306 Eki 2017Lokasyon Detay

Kaz Dağları FestivalleriKaz Dağları Festivalleri-1
 

Kaz Dağları doğasıyla ön plana çıkan bir bölge olduğundan bölgeye genelde doğa yürüyüşleri ve sporları için gelenler çoktur. Bunun yanı sıra oksijen deposu olduğu için yoga, meditasyon, zayıflama kampı gibi etkinlikler de oldukça sık düzenlenir.

Sonsuz Olanaklar Festivali: Her sene mayıs ayında düzenlenen bu festival, 2015 yılından biri katılımcılarını ağırlıyor. İki gün boyunca devam eden festivalde ruh, zihin ve beden üzerine konuşmalar, seminerler ve workshoplar düzenleniyor. Yogadan nefes egzersizlerine birçok aktiviteye katılabilirsiniz.

Ekofest: İlki 2014 yılında yapılan ve gelenekselleşen Ekofest, Kaz Dağları Millî Parkı’nın içinde konaklamayı da içeren bir festival. Katılımcılar ülkenin oksijen deposu olan bu bölgenin imara açılmasına ve termik santral gelmesine karşı durmak amacıyla burada toplanarak kendi aralarında çözüm önerileri arıyorlar. Festivalin programında seramikten müziğe bir çok atölye var.

Sarıkız Festivali: Bölgede yaşayan Türkmen halkı tarafından geleneksel olarak yüzyıllardır kutlanıyor. Efsaneye göre erdiği için dağda birden bire yok olan Sarıkız’a daha sonra bir türbe yapılmış. Şenlikler kapsamında bu türbeye her sene gidilip kurban kesiliyor ve adak adanıyor.

*Her festivalin tarihleri yolculuk öncesi kendi sitelerinden teyit edilmelidir.

Kazdağları ile ilgili diğer içeriklere aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.

-