Google+

Kırıkkale Hakkında Bilinmesi Gerekenler

28010 Ağu 2016Lokasyon Detay

Kırıkkale Hakkında Bilinmesi Gerekenler

İç Anadolu Bölgesi'nde Orta Kızılırmak Bölümü'nde yer alan Kırıkkale doğuda Çorum ve Yozgat, güneyde Kırşehir, batıda Ankara, kuzeyde ise Çankırı illeriyle komşu bir şehirdir. 9 ilçe, 11 belde ve 185 köyüyle birlikte 4.356 kilometrekarelik alanda 271.092 kişilik bir nüfusa sahiptir.

Şehrin güneyinden ve batısından toplamda 94 kilometre boyunca geçen Kızılırmak, onlarca yayla ve parkıyla eşsiz bir doğa sunar. Aynı zamanda, yine sınırları içerisinde yer alan Tüpraş, MKEK (Makine ve Kimya Endüstrisi Kurumu) işletmeleri ve Kırdemir Kırıkkale Demir Çelik Fabrikası ile önemli bir sanayi merkezidir.

Şehrin adıyla ilgili pek çok senaryo olsa da, Kırıkkale Valiliği’ndeki bilgiye göre adının, şehrin 3 kilometre kuzeyindeki Kırıkköyü ile kentin merkezindeki Kaletepe'nin kısaltılarak birleştirilmesinden ortaya çıktığı söyleniyor. Bu ismin halk tarafından yakıştırıldığı kanaatı yaygın olmakla beraber bölgenin ismi Osmanlı arşiv belgelerinde, şimdiki haliyle Kırıkkale biçiminde geçmektedir. Bugün Kırıkkale il sınırları içinde kalan bazı tarihi kalıntılar, ören yerleri ve höyüklerin varlığı ile bazı araştırma ve incelemelerde M.Ö. yıllara ait arkeolojik buluntulara rastlanması, Kırıkkale'nin coğrafi alanının ne kadar eski bir yerleşim sahası olduğunu gösteriyor.

Kırıkkale ile ilgili diğer içeriklere aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.

-