Google+

Kırıkkale Mutfağı

32210 Ağu 2016Lokasyon Detay

Kırıkkale Mutfağı

Anadolu mutfağı geleneğinin sürdüğü Kırıkkale yemeklerinde hem sebze hem de et ürünleri sıkça kullanılır. Külleme, kızartma, haşlama ve kavurma yöredeki yaygın et yemeklerindendir. Diğer yemek türlerinde un tarhanası, yoğurtlu tarhana, sızgıt (kışlık kavurma), ekmek aşı (guymak) madımak, etli bulgur pilavı ve mantı tercih edilir. Kırsal alanlarda ekmek yerine yufka kullanıldığı görülür. Bunun yanı sıra bazlama, gözleme, alazlama, kömbe ve katmer gibi ekmek türleri de yaygındır. Her ne kadar zengin bir yöresel yemek çeşidi olsa da, bu yemekleri restoranlarda bulmak pek mümkün değildir. Daha çok kebapçılar mevcuttur. Yöresel yemek tatmak için köy evlerini deneyebilirsiniz.

Popüler restoranlar

Hocapaşa Restaurant: Ovacık Mahallesi’ndeki Zafer Caddesi’nde hizmet veren restoran, kebap çeşitleriyle öne çıkıyor.

Lale Restaurant: Ovacık Mahallesi Samsun Yolu Bulvarı üzerindeki Makro AVM’de hizmet veren restoranda yaprak kebabı, lale bonfile sarma ve lale krep tavsiye ediliyor.

Bahşiş

Türkiye’de bahşiş verme oranı kişinin memnuniyetine göre değişse de ortalama miktar, toplam hesabın %7-10’u arasındadır. Bazı mekanlarda bahşiş miktarı hesabın içine yedirildiğinden, ödeme yaparken buna dikkat ederek bahşiş bırakmak gerekir.

Kırıkkale ile ilgili diğer içeriklere aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.

-