Google+

Kırıkkale’de Gezilecek Yerler

148510 Ağu 2016Lokasyon Detay

Kırıkkale lokasyonunda bir çok otel seçeneği var. Bunlardan ilginç bulabilecekleriniz Enar Hotel, Ipekci Gold Hotel & Spa, Grand Dogan Hotel. Siz de şehir merkezine yakın kalıp da ekonomi yapmayı tercih edenlerdenseniz Hotel 71 gibi otelleri tercih edebilir ya da daha ekonomik oteller isterseniz Booking.com aracılığıyla rezervasyon yapmak için tıklayın! otelini deneyebilirsiniz. Bir de booking.com'un Kırıkkale aramalarında ara sıra güzel indirimli fırsat otelleri oluyor. Onları da bu linkten takip edebilirsiniz.

Yüzyıllar boyunca pek çok kültüre ev sahipliği yapmış olan Kırıkkale’de tarihi eser olarak daha çok camiler ve türbeler yer almaktadır. Mağara ve tarihi köprüler açısından da turistik gezi imkânı vardır.

Görülmesi gereken diğer yerler: Kozlu Antik Kenti, Ballı Camii ve Türbesi, Koçubaba Camii ve Türbesi.

Mke Silah-San Müzesi

4210 Ağu 2016Gezilecek Yerler

Mke Silah-San Müzesi

MKE Kırıkkale Silah Fabrikası bünyesinde 1990 yılında açılan Mke Silah-San Müzesi’nde 14.-20. yüzyıllar arasında Osmanlı ve Avrupa ülkelere ait silahlar sergilenmektedir. Envanterin fazla oluşu, müzenin 199 yılında daha geniş bir mekana geçmesine sebep olmuştur. Tophane'den, Anadolu'nun çeşitli yerlerinden ve askeri fabrikalardan toplanarak teknik ve tarihi özellikleri tespit edildikten sonra müze haline getirilen, Silah Fabrikası'nın büyük salonunda ziyarete açılmıştır. Müze ücretsiz olarak 18-24 Mayıs tarihleri arasında halka açıkken, diğer zamanlarda ise talep üzerine ziyarete açılmaktadır.

-

Kozlu Yöresi Antik Kenti

2510 Ağu 2016Gezilecek Yerler

Kozlu Yöresi Antik Kenti

Sulakyurt ilçesine 7 kilometre uzaklıkta bulunan kent kalıntısının yapılan araştırmalarda Roma dönemine ait olduğu görülmüştür.

-

Ceritkale Kaya Mezarları

3410 Ağu 2016Gezilecek Yerler

Ceritkale Kaya Mezarları

Keskin ilçesine yaklaşık 10 kilometre uzaklıkta bulunan Ceritkale Kaya Mezarları, bölgenin en eski yerleşim merkezlerinden biri olarak sayılıyor. Tarihi Demir Çağı’na kadar uzanan bu yerleşim alanı, geniş bir vadinin içinde yer alıyor.

-

Hasandede Camii ve Türbesi

1210 Ağu 2016Gezilecek Yerler

Hasandede Camii ve Türbesi

Kırıkkale merkezine 12 kilometre uzaklıktaki Hasandede kasabasında bulunan camii ve türbe, yan yana görülmektedir. Caminin minaresinin olduğu taraftaki ilk türbe Hasandede'ye (Doğanbeğ) ikinci türbe ise oğulları Şeyh Halil İbrahim, Şeyh Mustafa ile kızı Ümmühan Ana'ya aittir. 1605 yılında yapılan bu camii kare planlı, kesme taştan ve kalın duvarlıdır. Doğu ve batı yönleriyle giriş kapısının iki yanında ikişer pencere yer alır. Kuzey cephesinin ortasında taş söveli ve basık kemerli bir giriş kapısı da bulunmaktadır. Gövdesi tuğladan olan minare, pabuç kısmına kadar kesme taştan yapılmıştır.

-

Şeyh Şamil Camii ve Türbesi

7310 Ağu 2016Gezilecek Yerler

Şeyh Şamil Camii ve Türbesi

Sulakyurt ilçesindeki cami, 15. yüzyılda ilçenin kurucusu Şeyh Şami tarafından yaptırıldı. Her ne kadar onarımları yapılmış olsa da, zaman zaman tahrip edildiğinden bazı mimari özelliklerini kısmen kaybetmiştir. Evliya Çelebi’nin çok saygın bir kişi olarak anlattığı, asıl adı Hamza olan Şeyh Şami’ye ait türbe de caminin hemen yanında yer almaktadır. Yerli ve yabancı turistler tarafından sıkça ziyaret edilmektedir.

-

Haydar Sultan Camii ve Türbesi

4210 Ağu 2016Gezilecek Yerler

Haydar Sultan Camii ve Türbesi

Geç Roma ve Erken Bizans dönemlerinde var olan muhtemel bir manastır üzerine inşa edilen Haydar Sultan Külliyesi, cami, türbe, hazire, çeşme ve kuyudan oluşmaktadır. Keskin ilçesine 22 kilometre uzaklıktaki Haydar Sultan köyündeki Böyrek Dağları’nın eteklerinde yer alır. Yapılan onarımlarla orijinalliğini kaybeden külliyeden günümüze Deliler Kuyusu adı verilen kuyu ile iki adet kitabe kalmıştır. Deliler Kuyusu, caminin yanında etrafı duvarla çevrili avludadır. 50 cm çapında bir kuyu bileziği, onun altı ise 60x60 cm'lik kare kuyu bulunmaktadır. Kuyu ağzı beton kaplamalarla yükseltilmiş olup zeminden derinliği 1.5 metre kadardır. Kuyu suyu kükürtlü olduğundan, su soğuk olmasına rağmen sanki kaynıyor ve buhar çıkartıyormuş gibi görünür.

-

Sulu Mağara

1610 Ağu 2016Gezilecek Yerler

Sulu Mağara

Keskin ilçesinin Arzu Bayırı mevkiinde yer alan Sulu Mağara, yatay olarak gelişmiş, yarı doğal-yarı yapay, düden konumlu fosil bir mağaradır. Büyük bölümü maden ocağı olarak açılan mağaranın doğal bölümü birbirine bağlı üç kattan meydana gelen Pliyosen rölyef sistemine aittir. Toplam uzunluğu 285 metre olan ve üç kattan oluşan yapay galerilerde kurşun işletmesi yapılmıştır. Gerek doğal gerekse yapay bölümleri birbirine bağlayan dar geçitler erken Hristiyanlık döneminde yapılmış taş duvarlarla örtülüdür. Hidrolojik olarak vadoz zonda yer alan Sulu Mağara yağışlı dönemlerde tavandan damlayan sular dışında bütünüyle kurudur. Bu suları toplamak için eski dönemlerde derinliği 2 metreyi bulan havuzlar yapılmıştır.

-

Kırıkkale ile ilgili diğer içeriklere aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.

-