Google+

Arama formu

Kocaeli

Kocaeli Festivaller
Fener Alayı– 27 Haziran  Çocuk Oyuncular Tiyatro Festivali– 15–25 Mayıs ...
Devamı oku
Kocaeli Resmi Tatiller
23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı 19 Mayıs Gençlik ve Spor...
Devamı oku
Kocaeli Faydalı Bilgiler
Polis: 155 Yangın: 110  Acil Servis: 112
Devamı oku
Kocaeli'de Alışveriş
kocaeli.bel.tr Kocaeli’de alışveriş seçeneği oldukça fazladır. Şehir her...
Devamı oku
Kocaeli Gece Hayatı
kocaelimuftulugu.gov.tr Kocaeli gece hayatı iki tane  üniversiteye sahip...
Devamı oku
Kocaeli Mutfağı
kocaeli.sehriweb.com Kocaeli kültürel çeşitliliğin olduğu yöresel bir yer...
Devamı oku
Kocaeli'de Gezilecek Yerler
Kocaeli'de gezilecek yerler hem tatil yapmak, hem gezmek hem de kültürel...
Devamı oku
Kocaeli'de Şehir İçi Ulaşım
kocaeli.bel.tr Kocaeli’de şehiriçi ulaşım genellikle özel halk otobüsleri...
Devamı oku
Kocaeli'de Nerede Kalınır?
Kocaeli  geniş ulaşım ağına ve kültüre, ticarete ve sanayiye sahip önemli...
Devamı oku
Kocaeli'ye Nasıl Gidilir?
Kocaeli özellikle İstanbul’a oldukçü yakındır. Karayolu ile rahatlıkla ve...
Devamı oku
Kocaeli'ye Ne Zaman Gidilir?
Kocaeli’de Akdeniz ve Karadeniz ikliminin etkilerinin görüldüğü genel bir...
Devamı oku
Kocaeli Nerededir?
Marmara bölgesinin Asya  ve Avrupa’yı birbirine bağlayan önemli merkezinde...
Devamı oku
Kocaeli Hakkında Bilinmesi Gerekenler
​ Kocaeli Türkiye’nin Marmara Bölgesi’nde bulunmaktadır.  Hem ulaşım, hem...
Devamı oku

 • Yerel Saat
  - : - / -
 • Kur Farkı
  1 TRY=0.00
 • Priz Tipi
  Type F250V - 16 A
 • Hava Durumu
  --℃
 • Yıllık Ortalama Sıcaklık
  Oca 6℃
  Şub 7℃
  Mar 9℃
  Nis 13℃
  May 17℃
  Haz 22℃
  Tem 23℃
  Ağu 23℃
  Eyl 20℃
  Eki 16℃
  Kas 12℃
  Ara 8℃
 • Kısa Kısa
  Ülke: Türkiye  / Nüfus: 1.722.795 / Para Birimi: Türk Lirası  / İklimi: Geçiş iklimi  / Ortalama Kaç  Günde Gezilir: 3 Gün 

Kocaeli Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Kocaeli Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Kocaeli Türkiye’nin Marmara Bölgesi’nde bulunmaktadır.  Hem ulaşım, hem sanayi ve ticaret olarak merkez konumdadır ve oldukça önemli bir şehirdir. 1924 yılında şehir  olan Kocaeli’nin nüfusu 1.722.795’tir. Ülkemizin en küçük 6.  Kentidir. Kocaeli  üretim ve tüketim faaliyetlerinin  sürekli geliştiği şehir konumuna kısa sürede yükselmiştir.İstanbul’dan sonra sanayinin en çok kalkındığı  ikinci şehir Kocaeli’dir.  Önemli ulaşım kavşaklarına sahip olan Kocaeli demiryolu Asya ve Avrupa’yı birbirine bağlar.

Kocaeli Nerededir?

Marmara bölgesinin Asya  ve Avrupa’yı birbirine bağlayan önemli merkezinde bulunmaktadır.  Batısında   İstanbul’a çok yakındır. Güneyinde Bursa,doğusunda ise Sakarya yer almaktadır. Marmara denizi ve Karadeniz’e kıyısı olan önemli kenttir. Toplamda 12 ilçeye sahiptir.
 

Geolocation

Kocaeli'ye Nasıl Gidilir?

Kocaeli özellikle İstanbul’a oldukçü yakındır. Karayolu ile rahatlıkla ve kısa sürede gidilir. Ayrıca Kocaeli’ne Türkiye’nin birçok yerinden otobüs seferleri düzenlenmektedir Kocaeli’ye ulaşmanın yollarından biri ise demiryolu ulaşımıdır. İstanbul–Trakya ve Anadolu’yu birbirine bağlayan  demiryolu ağı ile Kocaeli’ye ulaşım sağlanabilir. Kocaeli şehrine en yakın havaalanları ise İstanbul’daki Sabiha Gökçen ve Atatürk havaalanıdır. Kente denizyolu ulaşımı  Hereke–Karamürsel, Yalova–Topçular  arası vapur seferleriyle gerçekleşmektedir.

Kocaeli'ye Ne Zaman Gidilir?

Kocaeli’de Akdeniz ve Karadeniz ikliminin etkilerinin görüldüğü genel bir geçiş iklimi hakimdir. Yaz aylarının sıcak ve az yağışlı geçer, kışlar ise yağışlı ve soğuk rüzgarın etkisindedir.Yağış miktarı kuzeyden güneye azalma göstermektedir. Ayrıca ilkbahar aylarında ve kış aylarında en çok  yağışı almaktadır. Ortalama sıcaklık 13 derecedir.. Kocaeli’ye gidilecek en uygun zaman yaz mevsimidir. 

Kocaeli'de Nerede Kalınır?

Kocaeli  geniş ulaşım ağına ve kültüre, ticarete ve sanayiye sahip önemli kentlerimizden biridir. Kocaeli’de nerede kalınır sorusuna cevap vermek zordur. Çünkü kentin hemen her yerinde otel, pansiyon bulunur. Özellikle tatil için ve yazın gitmek isterseniz Kefgen  ve Kepe gibi bölgelerde  otel ve pansiyon seçeneği çoktur. Kocaeli kent merkezinde de  konaklamak için kiralık ev, otel gibi seçeneklere bakabilirsiniz. Kocaeli kartepe’ye kayak yapmak için gidersenez Kartepe ve çevresinde konaklama tesisleri bulunmaktadır. Kocaeli’de amacınızı uygun otel, pansiyon bulmak oldukça kolay olacaktır.

Kocaeli'de Şehir İçi Ulaşım

Kocaeli'de Şehir İçi Ulaşım
kocaeli.bel.tr

Kocaeli’de şehiriçi ulaşım genellikle özel halk otobüsleri ve belediye otobüsleriyle gerçekleşmektedir. Ayrıca şehrin her noktasında sefer yapan minibus ve dolmuşlar da çalışmaktadır. Kocaeli halkı  kent kart kullanarak ulaşımını sağlar. Otobüslerin güzergahlarına göre ulaşım ücretleri değişmektedir. Gezinizden once Kent kart çıkartmanız daha hesaplı olacaktır.

Kocaeli'de Gezilecek Yerler

Kocaeli'de gezilecek yerler hem tatil yapmak, hem gezmek hem de kültürel etkinliklerde bulunmak isteyenler için idealdir. Ülkemizin sanayi merkezi ve kalabalık nüfuslu bir kenti olan Sakarya'da gezilecek yerler de çok fazladır.

Kocaeli'de Gezilecek Yerler

​Bu kente gitmek için mutlaka bir neden bulur insan. Kartepe’ye kayak yapmaya, Maşukiye’ye huzur bulmaya veya müzeleri ziyaret etmeye gidebilirsiniz. Kent merkezi de oldukça hareketli ve canlıdır. Şehirde Osmanlı dönemine ait tarihi yapılar mevcuttur. Aynı zamanda Kocaeli turistik bir kenttir; yaz mevsiminde Kerpe, Kefgen gibi tatil bölgeleri ile yerli-yabancı turistleri çeker. Kısaca Kocaeli her mevsim güzeldir. Kocaeli gezilecek yerleri ile ülkemizin hem doğa hem tarih hem de kültür zenginliğidir.

Kocaeli Mutfağı

Kocaeli Mutfağı
kocaeli.sehriweb.com

Kocaeli kültürel çeşitliliğin olduğu yöresel bir yer olduğu için mutfak kültürü de geniştir. Genel olarak Marmara  bölgesi çok fazla göç alan karma bir bölge olduğu için, sofralar da bu durumdan etkilenmiştir. Özellikle sebze ve meyve Kocaeli mutfağında bolca yer almaktadır.Kısacası  Doğu’ya ait et yemekleri, Karadeniz’in  hamsili yemekleri, Akdeniz’in sebzeleri, Ege’nin zeytinyağı Marmara bölgesi mutfağında yer almaktadır.

Kocaeli Gece Hayatı

Kocaeli Gece Hayatı
kocaelimuftulugu.gov.tr

Kocaeli gece hayatı iki tane  üniversiteye sahip olması nedeniyle çok  hareketli ve renklidir. Çok sayıda kaliteli bar ve disko bulunmaktadır. Canlı müzik dinleyeceğiniz, dans partilerine katılacağınız  mekan çoktur. Kocaeli’de üniversite topluluklarının gerçekleştirdiği partiler de ilgi çekmektedir. Müzik tarzınıza uygun eğlenecek  bar bulabileceğinizden emin olabilirsiniz. Kocaeli sokakları canlıdır,  akşamları çok da kalabalıktır.

Kocaeli'de Alışveriş


kocaeli.bel.tr

Kocaeli’de alışveriş seçeneği oldukça fazladır. Şehir her türlü alışveriş imkanını sunmaktadır. Kocaeli kent içindeki avmlerde alışveriş yapabilirsiniz. Bu alışveriş merkezlerinde aradığınız herşeyi bulabilirsiniz, Kocaeli  Hereke bölgesi halı ve kilim dokumalarıyla ünlüdür. Buradaki dükkanlardan hediyelik ya da kendiniz için farklı dokularda halılar satın alabilirsiniz. Hereke halıları geleneksel Türk motiflerimizin bir simgesidir. Hereke Halı Fabrikası çok meşhurdur ve dünyaca tanınmıştır. Hediyelik eşya olarak Karamürsel Sepetleri de meşhurdur. Ayrıca Kocaeli’de ün yapan saray helvası ve pişmaniyelerden mutlaka almalısınız. 

Kocaeli Festivaller

 • Fener Alayı– 27 Haziran 
 • Çocuk Oyuncular Tiyatro Festivali– 15–25 Mayıs 
 • Kocaeli Kültür Sanat Festivali– 6 Haziran–20 Eylül 
 • Yöresel Kültür Fuarı– 26 Haziran–3 Temmuz 
 • Kiraz Festivali: 8–10 Festivali 
 • Kurtuluş Şenlikleri–27,28,29 Haziran

 

Kocaeli Resmi Tatiller

 • 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı
 • 19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramı 
 • 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı 
 • 30 Ağustos Zafer Bayramı 
 • Dini Bayramlar 
 • 1 Mayıs İşçi ve Emek Bayramı

Kocaeli Faydalı Bilgiler

 • Polis: 155
 • Yangın: 110 
 • Acil Servis: 112