Google+

Kuşadası

image_placeholder
AVRUPATürkiyeKuşadası
Kuşadası - : - / -
12℃
1 TRY=0.00
Type F250V16 A
 • Ocaweather-icon9℃
 • Şubweather-icon9℃
 • Marweather-icon11℃
 • Nisweather-icon14℃
 • Mayweather-icon18℃
 • Hazweather-icon22℃
 • Temweather-icon24℃
 • Ağuweather-icon24℃
 • Eylweather-icon21℃
 • Ekiweather-icon17℃
 • Kasweather-icon13℃
 • Araweather-icon11℃
Nüfus : 101,619 İklim : Akdeniz iklimi Ortalama Kaç Günde Gezilir : 5 Gün

"Türk Rivierası'nın gözbebeği"

Kuşadası Hakkında Bilinmesi Gerekenler
ekoltravel.com

Kuşadası, Aydın ili sınırları içerisinde kalan bir ilçedir. Aynı zamanda ülke turizmi içinde büyük paya sahiptir. Şehir merkezine uzaklığı 71 km olan Kuşadası'nın nüfusu 2014 yılı sayımlarına göre 101.619'dur. Yaz aylarında ise bu nüfus bir milyon civarında seyretmektedir. Son yıllarda nüfusu sürekli artış içinde olan Kuşadası'nda, yabancıların mülk alımı da bir hayli yüksektir. Özellikle İngiliz, İrlandalı ve Alman turistler buraya yerleşmişlerdir.

Kuşadası, Ege Bölgesi'nde yer alan Aydın ili sınırları içerisindedir. İzmir şehrine 96 kilometre uzaklıktadır.

Geolocation

Kuşadası lokasyonunu gezmenin en pratik yollarından biri de tur paketlerini tercih etmek. Eğer zorlanmadan, bir rehber eşliğinde Kuşadası lokasyonunu gezmek isterseniz; Kuşadası & Pamukkale Turu - 349.2 TL , Kuşadası & Pamukkale Turu - 349.2 TL , Kuşadası & Pamukkale Turu - 349.2 TL , Kuşadası & Pamukkale Turu - 349.2 TL , Kuşadası & Pamukkale Turu - 349.2 TL gibi seçenekleriniz bulunuyor. Ayrıca tüm Kuşadası turlarının listesini buraya tıklayarak görebilirsiniz.

Akdeniz iklimi etkisi altında bulunan Kuşadası'na, Mayıs-Eylül ayları arasında gidilmesi yaz turizmine dahil olmak isteyen turistler açısından uygundur. Sıcak iklimin de etkisiyle yaz turizminin canlandığı bu aylarda kent çok canlı ve hareketli olmaktadır. 

Kuşadası'na Türkiye'nin birçok yerinden uçakla, otobüsle veya özel araçlarınızla ulaşabilirsiniz.

Havayolu ile ulaşım:

Aydın ili içinde aktif bir havalimanı bulunmadığı için Kuşadası'na havayolu ile gitmek isteyen turistlerin İzmir Adnan Menderes Havalimanı'na iniş yaptıktan sonra havalimanındaki servislerle Kuşadası'na geçmeleri gerekmektedir. Havalimanı ile Kuşadası arasındaki mesafe 82 kilometredir.

Karayolu ile ulaşım:

Kuşadası'na karayolu ile ulaşım gelişmiş karayolu ağları sayesinde oldukça kolaydır. Özel aracınızla gidebildiğiniz gibi çoğu otobüs firmasının Kuşadası Otogarı'na direkt seferleri vardır.

Ulaşım mesafeleri ve süreleri:

-İzmir-Kuşadası: 102 km ve 1 saat 15 dakika
-İstanbul-Kuşadası: 649 km ve 9 saat 15 dakika
-Eskişehir-Kuşadası: 469 km ve 6 saat
-Ankara-Kuşadası: 647 km ve 7 saat 45 dakika
-Bursa-Kuşadası: 420 km ve 5 saat

Kuşadası'nda ve yakın çevresinde konaklamak için birçok turistik tesis vardır. Bunları oteller, tatil köyleri, butik oteller, apartlar ve pansiyonlar şeklinde sıralayabiliriz. Kuşadası otelleri konsept olarak genellikle lüks sınıfa dahildir. Deniz kıyısına yakın olan bu oteller ziyaretçilerine birçok imkan sunmaktadır. Tatil köylerinde konaklamak isteyen turistler için ise her keseye uygun fiyatlar bulabilmek mümkündür. Her şey dahil olarak sunulan paketlerle güzel bir tatil köyünde tatilinizi tamamlayabilirsiniz. Sayıları oldukça az olan pansiyonlarda konaklamak istiyorsanız erkenden yerinizi ayırtmanız gerekmektedir. Diğer tesislere göre daha ucuz olan pansiyonları daha çok kısa süreli tatil yapan turistler tercih etmektedir.

Kuşadası onlarca otel alternatifi sunmaktadır. Aşağıdaki seçeneklerden size uygun oteli Booking.com aracılığıyla bulabilirsiniz. Üstelik pek çok otelde ücretsiz iptal seçenekleriyle..

Kuşadası Otel Önerileri booking-logo

Sehir Merkezine En Yakın Kuşadası Otelleri

En Uygun Fiyatlı Kuşadası Otelleri

Sizin İçin Seçtiğimiz Kuşadası Otelleri

Ücretsiz WiFi hizmeti sunan Kuşadası Otelleri


s48.photobucket.com

Kuşadası'nı ziyaret eden turistler yerel ulaşım sağlamak için belediye otobüsleri, minibüsler ve taksileri kullanabilirler. Şehir içi halk otobüsleri sık sık geçmektedir. Kuşadası alan olarak küçük bir belde olduğu için buraya gelen ziyaretçiler ulaşım anlamında fazla zorlanmayacaktır. Kuşadası'ndan Aydın merkezine gitmek isteyen ziyaretçilerin 6 TL bilet ücreti ödemeleri gerekmektedir ve bu ücret öğrenciler için 4 TL'dir.

Kuşadası merkezinden komşu belde ve ilçelere ulaşım hizmeti veren birçok minibüs hattı mevcuttur. Kuşadası-Davutlar, Kuşadası-Güzelçamlı, Kuşadası-Soğucak, Kuşadası-Efes-Selçuk bunlardan birkaçıdır.

Kuşadası gezilecek yerler listemiz, Kuşadası'nın doğal güzelliklerinden ve tarihi yerlerinden oluşuyor.Tatil denince ilk akla gelen yerlerden biri olan Kuşadası, köklü tarihi ve eşsiz manzaraları sayesinde önemli bir turistik merkezdir.

Kuşadası Gezilecek Yerler
Çeşitli uygarlıkların kültürel mirası ile zenginleşmiş Kuşadası'nda başlıca gezilecek yerleri sizin için listeledik.

Ege Mutfağı
kusadasi.travel

Ege ve Akdeniz mutfağından esintiler barındıran Kuşadası mutfağı, turizmin etkisiyle yıllar içinde uluslararası özellikler kazansa da esasen yerel yemek kültürünü yaşatmaktadır. Kuşadası mutfağının en meşhur yemeklerini sıralarken incirden yapılan teleme tatlısını, ıspanaklı gözlemesini, zeytinyağlı börülcesini, paşa böreğini, kulak çorbasını, etli nohut yahnisini ve en önemlisi sahil kenti olması dolayısıyla balığını söylememek olmaz. Bunlara ek olarak Kuşadası yerel mutfağında sofralara renk katan envai çeşit meze bulunmaktadır.Kuşadası'nda yerel tatların yanında dünya mutfağından birçok yemeği tatma imkanına da sahipsiniz. 
 

Kuşadası Gece Hayatı
ephesustoursguide.com

Kuşadası yerliler ile turistlerin iç içe geçtiği ve yaz döneminde bir milyona dayanan nüfusuyla gece hayatının da canlı ve cıvıl cıvıl geçtiği bir turizm cennetidir. Burayı ziyaret eden turistlerin renkli bir gece hayatı geçirecekleri aşikar. Kuşadası gece hayatının diğer tatil beldelerinden ayrılan bir diğer özelliği ise yaz-kış sürekli devam etmesidir.

Genellikle akşamın ilerleyen saatlerinde başlayan gece hayatı sabahın ilk ışıklarına kadar sürmektedir. Kuşadası'nda gece hayatının kalbi dünyaca üne kavuşmuş olan Kuşadası Barlar Sokağı'dır. Yan yana dizilmiş ve farklı eğlence anlayışlarına sahip barlar, ziyaretçiler açısından da bir çeşitlilik oluşturuyor. Kuşadası gece hayatının dezavantajları ise kalabalık ve buna bağlı olarak fiyatların yüksek olmasıdır. Ayrıca Kuşadası'nda masmavi deniziyle ve muhteşem manzaralarıyla adından söz ettiren birçok beach club bulunmaktadır.

Kuşadası, turistleri sadece manzara, tatil ve gece hayatıyla doyurmakla kalmıyor aynı zamanda alışveriş yapmaları için de birçok alternatif sunuyor. Adayı ziyaret ettiğinizde birçok büyük alışveriş merkezinin yanında butik alışveriş merkezlerini de göreceksiniz. Özellikle Kuşadası Çarşısı ve Kervansaray'da toplanmış olan bu küçük işletmelerden, sevdiklerinize daha önce hiç görmediğiniz hediyeler alabilirsiniz. Kervansaray bölgesinin halıcıları meşhurdur ve Kuşadası halılarına da bir göz atma fırsatınız olabilir. Turizm merkezi olduğundan dolayı fiyatlar biraz cep yaksa da Kuşadası alışveriş keyfinin doruğa ulaşabileceği bir yer.

Kuşadası'nda festival ve etkinlik organizasyonları diğer tatil beldeleri kadar gelişmemiştir. Her ne kadar geniş çaplı kültür ve sanat etkinliklerinden yoksun olsa da yaz dönemlerinde birçok ünlü sanatçının konser, sergi ve tiyatro oyunlarına sahne olmaktadır. Her yılın mayıs ayı sonlarında Geleneksel Kuşadası Motosiklet Festivali düzenlenmektedir.


aktifhaber.com

 

 • Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı (23 Nisan),
 • Zafer Bayramı (30 Ağustos),
 • Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı (19 Mayıs),
 • Cumhuriyet Bayramı (29 Ekim),
 • Başlıca Tatil Sezonu (Haziran - Eylül)
 • İtfaiye: 110
 • Arama Kurtarma ve  Sağlık: 110
 • Ambulans: 112
 • Polis İmdat: 155
 • Jandarma İmdat: 156 - 712 95 86
 • Sahil Güvenlik: 158
 • Orman Yangınları: 177
 • Hastane: 0 256 618 24 16
 • Sağlık Ocağı: 0 256 612 25 47
 • Polis: 0 256 614 13 82
 • Taksi (Durak): 0 256 612 36 65