Google+

Arama formu

Kütahya

Kütahya Faydalı Bilgiler
Kütahya çini ve porselenleri ile ünlü bir şehirdir. Ziyaretiniz sırasında...
Devamı oku
Kütahya Resmi Tatiller
Yılbaşı (1 Ocak) Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı (23 Nisan) Emek ve...
Devamı oku
Kütahya Festivaller
alacatiucurtmafestivali.files.wordpress.com Fetih Kutlamaları ve Bahar...
Devamı oku
Kütahya'da Alışveriş
avmindirim.com Kütahya'da alışveriş yapmak isteyenler için önerimiz,...
Devamı oku
Kütahya Gece Hayatı
porttakal.com Kütahya gece hayatı pek gelişmemiştir. Şehirde şu an mevcut...
Devamı oku
Ege Mutfağı
eksitarif.com Kütahya mutfağı kendine has yöresel lezzetleri ile ünlü...
Devamı oku
Kütahya Gezilecek Yerler
commondatastorage.googleapis.com Çini ve porselenleri, termal kaplıcaları...
Devamı oku
Kütahya Şehir İçi Ulaşım
wordpress.com Kütahya'da şehir içi ulaşım, toplamda 22 hatta çalışan özel...
Devamı oku
Kütahya'da Nerede Kalınır?
Kütahya'da nerede kalmalı sorusuna cevap arayanlar için Kütahya konaklama...
Devamı oku
Kütahya'ya Nasıl Gidilir?
Kütahya'ya karayolu, demiryolu ve havayolu ile seyahat etmek mümkündür....
Devamı oku
Kütahya'ya Ne Zaman Gidilir?
kutahyakulturturizm.gov.tr Kütahya'da İç Anadolu'nun karasal iklimi ve Ege...
Devamı oku
Kütahya Nerededir?
Kütahya, Türkiye'nin Ege Bölgesi'nin İç Batı Anadolu Bölümü'nde yer...
Devamı oku
Kütahya Hakkında Bilinmesi Gerekenler
Antik çağlara kadar uzanan zengin tarihi ve kültürel birikimi ile...
Devamı oku

 • Yerel Saat
  - : - / -
 • Kur Farkı
  1 TRY=0.00
 • Priz Tipi
  Type F250V - 16 A
 • Hava Durumu
  --℃
 • Yıllık Ortalama Sıcaklık
  Oca -1℃
  Şub 0℃
  Mar 4℃
  Nis 9℃
  May 13℃
  Haz 17℃
  Tem 20℃
  Ağu 20℃
  Eyl 16℃
  Eki 11℃
  Kas 5℃
  Ara 1℃
 • Kısa Kısa
  Ülke: Türkiye / Nüfus: 248.054 / Dil: Türkçe / İklim: Karasal iklim, ılıman iklim / Para Birimi: Türk Lirası

Kütahya Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Antik çağlara kadar uzanan zengin tarihi ve kültürel birikimi ile mutlaka görülmesi gereken bir şehir olan Kütahya, Türkiye'nin Ege Bölgesi'nin İç Batı Anadolu bölümünde bulunan; doğal güzellikleri, termal turizmi, çini ve porselenleri ile ünlü bir kenttir. 

Kütahya Hakkında Bilinmesi Gerekenler
wikimedia.org

Kütahya Gezi Rehberi ile sizlere Kütahya kentini tanıtmaya ve şehirde gezilecek yerleri anlatmaya çalışacağız. Tarihi M.Ö. 3000'li yıllara kadar uzanan Kütahya, antik çağlarda  “Kotiaeion” adıyla bilinmekteydi. “Kotys’in Kenti” anlamına gelen bu ad, M.S. 38'de, Romalılar'ın Anadolu'ya gönderdiği bir komutanın adıdır. Kütahya adı ise, şehrin Türklerin eline geçmesinin ardından, “Kotiaeion” adından esinlenilerek şehre verilen yeni isim olmuştur. Kütahya; Altıntaş, Aslanapa, Çavdarhisar, Domaniç, Dumlupınar, Emet, Gediz, Pazarlar, Şaphane, Hisarcık, Simav ve Tavşanlı olmak üzere toplamda 12 ilçeye sahiptir.

Çini ve porselenleri, doğal güzellikleri ve termal turizmin gelişmesini sağlayan kaplıcaları ile ünlü olan Kütahya'da gezilecek yerlerin sayısı hayli fazladır. Kütahya şehrini turlamaya, Zafer Meydanı'nda bulunan çiniden yapılma Vazo heykelini görerek başlayabilirsiniz. Şehrin simgesi haline gelen Vazo, Kütahya halkının buluşma mekanı olarak da benimsenmiştir. 

17. yüzyılın ünlü gezgini Evliya Çelebi'nin doğduğu yer olan Kütahya, gezip görülmesi gereken yerler bakımından oldukça zengindir. Şehirde birçok tarihi mekan, cami, müze ve kaplıca bulunmaktadır.

Kütahya Nerededir?

Kütahya, Türkiye'nin Ege Bölgesi'nin İç Batı Anadolu Bölümü'nde yer almaktadır. Bursa, Bilecik, Eskişehir, Afyon, Uşak, Manisa ve Balıkesir illeriyle komşudur. 

Geolocation

Kütahya'ya Ne Zaman Gidilir?


kutahyakulturturizm.gov.tr

Kütahya'da İç Anadolu'nun karasal iklimi ve Ege'nin ılıman iklimi birlikte görülür. Şehrin doğu bölümünde yazlar sıcak ve kurak, kışlar soğuk ve yağışlıdır; batı bölümünde ise daha ılıman bir deniz iklimi hüküm sürer. Şehirde hava sıcaklıkları nisan ayı ile beraber artış göstermektedir. Şehri doğa turizmi için ziyaret edecek olanların seyahatini bahar ya da yaz aylarına denk getirmeleri tavsiye edilir. 

Kütahya'ya Nasıl Gidilir?

Kütahya'ya karayolu, demiryolu ve havayolu ile seyahat etmek mümkündür. Şehre ulaşmanın birçok alternatifi mevcuttur. Türkiye genelinde birçok ilden Kütahya'ya günaşırı seferler düzenleyen şehirler arası otobüs firmaları bulunmaktadır.
Kütahya'nın bazı şehirlerle karayolu uzaklığı şu şekildedir:

 • İstanbul - Kütahya: 360 km
 • Ankara - Kütahya: 310 km
 • İzmir - Kütahya: 334 km
 • Eskişehir - Kütahya: 78 km
 • Afyon - Kütahya: 96 km
 • Bursa - Kütahya: 182 km

Kütahya'ya ulaşım için bir diğer alternatif ise demiryoludur. Eskişehir , Balıkesir, Afyon ve Ankara'dan uzanan demiryollarının durakları arasında Kütahya da yer almaktadır.

Kütahya'ya gitmek için bir diğer seçenek ise havayolu ulaşımıdır. Türkiye'nin 4. büyük havalimanı olan Zafer Havalimanı'na birçok şehirden tarifeli seferler bulunmaktadır. Zafer Havalimanı, Kütahya şehir merkezine 43 kilometre uzaklıktadır. 

Kütahya'da Nerede Kalınır?

Kütahya'da nerede kalmalı sorusuna cevap arayanlar için Kütahya konaklama alternatiflerini açıklamaya çalışacağız. Termal turizmin geliştiği bir şehir olan Kütahya'da, kaplıcalarından faydalanabileceğiniz birçok termal otel bulunmaktadır. Aralarında 4 ve 5 yıldızlı otellerin de bulunduğu termal oteller Kütahya'da yılın tamamı boyunca ziyaretçilerine hizmet vermektedir. Şehirde kaplıca hizmeti veren oteller genellikle Yoncalı ilçesi ve çevre ilçelerde bulunmaktadır.

Termal oteller dışında şehirde birçok butik, apart, 4 ve 5 yıldızlı oteller de yer almaktadır. 4 ve 5 yıldızlı otellerin birçoğu tatil turizmi dışında toplantı ve çeşitli organizasyonlar için de kullanılır.

Kütahya'daki oteller genel olarak şehir merkezinde ve merkeze yakın bölgelerde konumlanmıştır. Otellerin yoğun olduğu bölgeler, Adnan Menderes Bulvarı, Atatürk Bulvarı ve Fatih Sultan Mehmet Bulvarı'dır. 

Kütahya Şehir İçi Ulaşım

Kütahya Şehir İçi Ulaşım
wordpress.com

Kütahya'da şehir içi ulaşım, toplamda 22 hatta çalışan özel halk otobüsleri ve dolmuşlarla sağlanmaktadır. Halk otobüsleri ile şehrin her bölgesine kolayca ulaşmak mümkündür. 

Kütahya Gezilecek Yerler

Kütahya Gezilecek Yerler
commondatastorage.googleapis.com

Çini ve porselenleri, termal kaplıcaları, tarihi mekanları ve doğal güzellikleri ile ünlü bir şehir olan Kütahya gezilecek yerler bakımından oldukça zengindir. Kütahya'da görülmesi gereken yerlerden bazıları şunlardır; Domaniç Ebe Çamlığı Kent Ormanı, Aizanoi Antik Kenti, Frig Vadisi, Kütahya Kalesi, Dönenler Mevlevihanesi, Dumlupınar Kurtuluş Savaşı Müzesi, Dumlupınar Şehitliği, Kütahya Çinili Camii, Kütahya Çini Müzesi, Kütahya Arkeoloji Müzesi ve Kossuth Evi Müzesi (Macar Evi).

Ege Mutfağı

Ege Mutfağı
eksitarif.com

Kütahya mutfağı kendine has yöresel lezzetleri ile ünlü geniş bir mutfaktır. Yöreye özgü, yaz aylarında hazırlanan "ak tarhana" çorbası Kütahya'nın özel lezzetleri arasındadır. Bir diğer tarhana çeşidi ise bölgede ekşi tarhana olarak da da bilinen kızılcık tarhanasıdır. Soğuk algınlığına iyi geldiği bilinen kızılcık tarhanası Kütahya'da sıkça tüketilmektedir. Yörenin diğer ünlü çorba çeşitleri ise; çevirme (yoğurtlu) çorba, miyane çorbası, bulgur çorbası, çene çarpan çorbası, sütlü çorba karın (işkembe) çorbasıdır.

Kütahya'nın yöreye özgü börek ve mantı çeşitleri; cimcik, şibitli tavuk tiridi, tosunum ve lokumdur. Bölgenin dolma ve sarma çeşitleri ise; ilebada dolması ve etli yaprak sarmadır.

Kütahya Gece Hayatı


porttakal.com

Kütahya gece hayatı pek gelişmemiştir. Şehirde şu an mevcut olan tek bar Medusa Bar adında, çeşitli canlı müzik programlarının düzenlediği bir mekandır. Medusa Bar dışında gençlerin ilgi gösterdiği bazı cafeler bulunmaktadır. Bu cafeler ve bar dışında Kütahya'da gece hayatının yoğun olduğu söylenemez.

Kütahya'da Alışveriş


avmindirim.com

Kütahya'da alışveriş yapmak isteyenler için önerimiz, şehrin simgesi haline gelen çini ve porselen eşyalarından mutlaka edinmeleridir. El sanatlarının hayli geliştiği bir şehir olan Kütahya'da, tabakçılık, nalbantlık, hasırcılık ve yemenicilik gibi çeşitli el sanatları üretimleri bulunur. Hediyelik eşya alışverişi yapmak isteyenlerin bu eşyalara bakmaları tavsiye edilir.
Çini eşya alışverişi yapmak için ise Kütahya Çiniciler Çarşısı'nı ziyaret etmeniz önerilir. Kütahya'da üretilen en değerli çini parçalarını bulabileceğiniz bu çarşıda fiyatlar da oldukça makuldur.

Kütahya'da alışverişin nabzının attığı en önemli yer ise şehir merkezinde bulunan Sera Kütahya Alışveriş Merkezi'dir. Bölgedeki en büyük alışveriş merkezi olan Sera Kütahya'da, birçok giyim, ayakkabı, teknoloji, aksesuar ve hediyelik eşya dükkanları yer almaktadır.  

Kütahya Festivaller


alacatiucurtmafestivali.files.wordpress.com

 • Fetih Kutlamaları ve Bahar Bayramı (06 Mayıs)
 • 18. Ulusal Simav Eynal Kaplıcaları Şairler Şöleni (17 - 19 Mayıs)
 • Domaniç Geleneksel Yağlı Pehlivan Güreşleri (02 - 03 Haziran)
 • Şaban Dede Leblebi ve Bahar Festivali (Haziran 1. haftası)
 • Linyit Kültür Sanat Festivali (29-30 Haziran)
 • Geleneksel Gediz Tarhana Festivali (01-10 Ağustos)
 • Kültür Festivali (24-25 Ağustos)
 • Simav Geleneksel Panayırı (26 Ağustos - 04 Eylül)
 • Tavşanlı Leblebi ve Kömür Festivali (30 Ağustos - 03 Eylül)
 • Emet Bor, Kültür ve Termal Turizm Festivali (30 Ağustos - 05 Eylül)
 • Hayme Ana'yı Anma ve Göç Şenlikleri (02 Eylül)
 • Geleneksel Hisarcık Kültür ve Sanat Festivali (10 Eylül - 20 Eylül)

Kütahya Resmi Tatiller

 • Yılbaşı (1 Ocak)
 • Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı (23 Nisan)
 • Emek ve Dayanışma Günü (1 Mayıs)
 • Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı (19 Mayıs)
 • Ramazan Bayramı
 • Kurban Bayramı
 • Zafer Bayramı (30 Ağustos)
 • Cumhuriyet Bayramı (29 Ekim)

Kütahya Faydalı Bilgiler

Kütahya çini ve porselenleri ile ünlü bir şehirdir. Ziyaretiniz sırasında, şehirde bulunan çini eserlerini mutlaka görmeniz tavsiye edilir. El sanatlarının hayli geliştiği bir şehir olan Kütahya'da birçok el yapımı eşya bulabilirsiniz. Kendiniz için ya da hediye etmek için bu eşyalardan edinebilirsiniz.