Google+

Manisa Mutfağı

59609 Ağu 2016Lokasyon Detay

Manisa Mutfağı

Konumu itibariyle hem İç Anadolu hem de Ege Bölgesi’nden etkilenen Manisa mutfağında daha çok et ve süt ürünleri kullanılsa da, taze sebzelerin de hatırı sayılır bir yeri vardır. Manisa kebabı, odun köftesi, simit ekmeği, ekmek dolması, nohutlu mantı, börülce tarator ve yağlı tuzlu pide, Manisa’ya gidildiğinde denenmesi gereken lezzetlerden başlıcalarıdır.

Popüler restoranlar

Manisa Spor Kebapçısı: Şehir merkezinde Sinema Park Caddesi’nde bulunan Manisa Spor Kebapçısı, adından da anlaşılacağı üzere lezzetli kebap yiyebileceğiniz adrestir.

Hatçe Ana Mantı Salonu: Yarhasanlar Mahallesi, İbrahim Gökçen Bulvarı’nda yer alan mekân, sadece mantısı değil, içli köfte ve sarmasıyla da öne çıkıyor.

Can Köfte: Akhisar ilçesinde Yeni Çarşı Sokak’ta bulunan Can Köfte’nin köfteleri dışında tahinli cevizli Kemalpaşa tatlısı da tavsiye ediliyor.

Litany: Manisa Organize Sanayi Bölgesi’nde hizmet veren mekân, Ege ve Akdeniz mutfaklarıyla öne çıkıyor. Yöresel lezzetlerin yanı sıra pizza, şinitzel ya da makarna gibi yemekler de mevcut.

Bahşiş

Türkiye’de bahşiş verme oranı kişinin memnuniyetine göre değişse de ortalama miktar, toplam hesabın %7-10’u arasındadır. Bazı mekanlarda bahşiş miktarı hesabın içine yedirildiğinden, ödeme yaparken buna dikkat ederek bahşiş bırakmak gerekir.

Manisa ile ilgili diğer içeriklere aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.

-