Google+

Mardin

Mardin - : - / -
--℃
1 TRY=0.00
Type F250V16 A
 • Ocaweather-icon2℃
 • Şubweather-icon4℃
 • Marweather-icon7℃
 • Nisweather-icon12℃
 • Mayweather-icon19℃
 • Hazweather-icon24℃
 • Temweather-icon29℃
 • Ağuweather-icon29℃
 • Eylweather-icon25℃
 • Ekiweather-icon18℃
 • Kasweather-icon10℃
 • Araweather-icon5℃
Nüfus : 779.738 İklim : Geçiş İklimi Ortalama Kaç Günde Gezilir : 3-4 Gün

"Doğu'nun medeniyet beşiği"

Mardin Hakkında Bilinmesi Gerekenler
tinypic.com

Türkiye'nin güneydoğusunda bulunan bir büyükşehir olan Mardin, 779.738 kişilik bir nüfusa sahiptir. Dicle Nehri yakınında bulunan kent kayalık bir tepe üzerine inşa edilmiştir. Mardin halkının büyük bölümü tarım ve hayvancılıkla uğraşır. Kentin ekonomisine diğer bir katkı da turizm sektöründen gelir. Mardin'deki halkın sosyolojik yapısı zengin çeşitliliğe sahiptir. Kentte Kürtler, Süryaniler, Hıristiyanlar, Yahudiler, Ezidiler, Araplar, Ermeniler ve Türkler yaşamaktadır. 
 

Yurtdışı Seyahat Sağlık Sigortası

Yurtdışına çıkarken yaptırmanız gereken özel bir sigorta poliçesidir Yurtdışı Seyahat Sağlık Sigortası. Bu sigortanın amacı seyahatiniz sırasında herhangi bir sağlık sorununa karşı güvence altında olmanızdır. Yurtdışı seyahat sağlık sigortasını vize başvurusuna gitmeden önce almanız gerekiyor. Nitekim ülkeler vize vermek için bu yurtdışı seyahat sağlık sigortasını talep ediyor. Birkaç yıl önceye kadar bu poliçeyi almak için mutlaka bir sigorta acentesine gitmeniz gerekiyordu. AXA Sigorta bu işi kolaylaştırdı. AXA Sigorta web sitesinden kolaylıkla alabileceğiniz bu poliçenin fiyatı ise 6 Euro’dan başlıyor.

Yurtdışı seyahat sağlık sigortasını hemen alıp poliçeyi kenara koymanızı öneririz, böylelikle vizeye gitmeden bir işi kolaylıkla çözmüş olursunuz. Zaten yurtdışındayken hastalanırsanız ya da beklenmedik bir şey başınıza gelirse, masraflarınızın hızlıca sigorta tarafından karşılanması ile yüksek ücretler ödemekten de kurtulursunuz. Detaylı bilgi için tıklayın.

Mardin, Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nin güneyinde bulunur. Suriye sınırında bulunan kentin komşuları Şırnak, Batman, Diyarbakır ve Şanlıurfa'dır. 

Geolocation

 Paket turlarda kaçırılmaması gereken en güncel ve ekonomik kampanyalar şöyle: Bansko Kayak Turu – 1 Gece Bedava, Bansko Kayak Turu – Ücretsiz Kayak Eğitimi, Lapland Turu - Son dakika 200 Euro indirim, %25 indirimli Prag Turu, Sicilya & Malta Turu – Son dakika %5 indirim, Belgrad Turu - %25 indirim , Prag Turu 14 Şubat Özel – Son Dakika %5 İndirim


aljazeera.com.tr

Mardin'e gitmek için en uygun dönem ilkbahar aylarıdır. Kış aylarında çok soğuk olan Mardin, yaz aylarında da bunaltıcı sıcaklara sahiptir.

Mardin'e gitmek isteyenler  havayolu ve karayolunu kullanarak şehre ulaşabilirler. Mardin çoğu büyükşehre uzak bir konumda olduğu için havayolu ile ulaşım karayolundan daha kullanışlıdır.

Havayolu ile ulaşım:

Mardin merkezine 20 km uzaklıkta olan Mardin Havalimanı'na birçok şehirden direkt veya aktarmalı uçuş vardır. Havalimanına iniş yaptıktan sonra servislerle, minibüslerle veya taksilerle şehir merkezine ulaşabilirsiniz. Havalimanında bulunan Mardin-Kızıltepe minibüslerine 3 TL'lik bir ücret ödeyerek şehir merkezine kolaylıkla gidebilirsiniz. Mardin'e İstanbul'dan 1.5 saatte, İzmir'den 1 saat 40 dakikada, Ankara'dan 1 saatte uçakla ulaşabilirsiniz.

Karayolu ile ulaşım:

Mardin'e karayolu ile ulaşmak isteyenler otobüslerle veya özel araçlarıyla şehre ulaşabilirler. Büyükşehirlere olan uzaklığı nedeniyle karayolu ile ulaşım çok tercih edilmese de Mardin'e keyifli bir yolculuk sonucu varabilirsiniz. Ortadoğu ve Avrupa arasındaki lojistik ulaşımın sağlandığı E-90 karayoluna sahip kente özel aracınızla kolayca gidebilirsiniz. Ayrıca Türkiye'nin birçok şehrinden direkt veya aktarmalı otobüs seferleriyle de Mardin'e ulaşabilirsiniz.

Mardin'de konaklamak için birçok alternatife sahipsiniz. Merkezde bulunan lüks otellerin yanı sıra Eski Mardin'de bulunan butik otellerde de kalabilirsiniz. Mardin'de konaklamanın en iyi yolu Eski Mardin bölgesinde bulunan butik otellerdir. Mardin'in tarihi evleri konseptinde düzenlenmiş bu otellerde şark köşesine sahip olabilir, sınırsız kahve ve çay ikramlarının tadına varabilirsiniz. Ayrıca kentin tarihi bölgesinin içinde kalan butik otellerde yöresel lezzetleri de sık sık deneme fırsatına sahipsiniz. Bölgedeki otellerin birbiriyle rekabet içinde olması fiyatların da oldukça ucuz olmasını sağlıyor.

Lüks otellerde konaklamak isteyen ziyaretçilerin ise şehir merkezinde  yer alan Yenişehir mahallesindeki otelleri tercih etmeleri gerekiyor. Buradaki oteller butik otellere nazaran biraz daha pahalı olsa da kervansaray biçiminde inşa edilen, taş evlere benzeyen yapılarıyla oldukça ilgi çekici ve konforlu. Batıdaki turizm bölgelerine göre daha ucuz bir tatil geçireceğiniz Mardin'de, konaklama ihtiyacınızı da ucuza kapatabilirsiniz.


mardiniletisimgazetesi.com.tr

Mardin'de şehir içi ulaşım halk otobüsleri ve minibüslerle sağlanmakta. İlçelere ulaşımın genellikle minibüslerle yapıldığı kentin merkez bölgesinde halk otobüsleri tercih edilir. Mardin'de minibüs fiyatları mesafeye göre değişkenlik gösterirken halk otobüsü ücretleri 1.50 TL'dir. Mardin'de turizm amaçlı ulaşım için araç kiralamanız veya taksileri kullanmanız daha idealdir. Turistik alanların birleştiği Eski Mardin bölgesi dar sokaklara sahip olduğu için bu bölgelerde yaya ulaşımını tercih edebilirsiniz.

Mardin gezilecek yerleri ile size gelip geçen onlarca uygarlığın tarihini, inancını ve kültürünü mistik bir arkaplanda anlatır. Çeşitli inanç ve kültürün hoşgörü içinde yaşadığı Mardin'de gezilecek yerler listesi oldukça geniştir. Buraya yerleşen topluluklar çeşitli camiler, kiliseler, manastırlar ve kaleler inşa ederek kentin eşsiz tarihi dokusuna katkıda bulunmuşlardır.

Mardin Gezilecek Yerler
mardinkulturturizm.gov.tr

Turistleri mest eden tarihi evleriyle ünlü kentte geçmişe doğru bir yolculuk yapacaksınız. Bu masalsı şehrin en ünlü gezi noktalarını Mardin gezilecek yerler listesinde sizin için derledik.
 

Mardin Mutfağı
gastronomi.com.tr

Kozmopolit bir şehir olan Mardin'de bunun sonucu olarak mutfak kültürü oldukça gelişmiştir. Zengin çeşitliliğe sahip Mardin mutfağında etli yemekler büyük yer kaplar. Yöresel yemek kültürüne sahip çıkan kentte uluslararası mutfaktan yemekler sunan restoranlar da mevcuttur.

Mardin'e geldiğinizde yörenin en meşhur yemekleri olan soğan kebabı, zingil, harire, dobo ve ve kahriyat tatlısını mutlaka denemelisiniz. Zingil şerbetli bir hamur tatlısı, harire pekmez ve tarçınla yapılan bir tatlı, dobo kuzu etinden yapılan bir yemektir. Mardin'de yapılan diğer etli yemekler arasında malzum, Mardin çiğköftesi ve havuç türlüsü gösterilebilir.

Mardin Gece Hayatı
expats.cz

Mardin'de gece hayatı oldukça sönüktür. Kentte gece hayatı, ülkenin diğer tatil merkezlerinin aksine sakin ve sohbet eksenli yaşanmaktadır. Ziyaretçilerine gelişmiş imkanlar vaat etmeyen Mardin gece hayatı yine de bazı barlar sayesinde kendini ayakta tutabiliyor. Bölge kültürünün etkisi altında kalan eğlence hayatı daha çok türkü barlar şeklinde gelişmiştir. Mardin'e geldiğinizde büyük beklentiler içinde değilseniz birçok mekânda yerel eğlence anlayışına tanık olabilir, yeni deneyimler kazanabilirsiniz. Eğer kent merkezindeki lüks otellerde konaklıyorsanız bu tesislerin eğlence imkânlarından da faydalanabilirsiniz.

Mardin'de Alışveriş
mardintravel.com

Farklı kültürlerin harmanlandığı kent olan Mardin, bu kültürü korumasını iyi bilmiş bir şehirdir. Geleneksel mirasına sahip çıkan kent bu yönünü alışveriş yaşamına da yansıtmıştır. Kendine özgü alışveriş ürünlerine sahip olan Mardin, esnafıyla birlikte keyifli alışverişin önemli adreslerinden biri.

Kentte modern alışveriş merkezleri olmasına rağmen turistler daha çok çarşıları ve semt pazarlarını tercih etmektedir. Mardin'de alışverişin en güzel yanı ise onlarca çeşit çarşıya sahip olmasıdır. Genellikle tarihi bedestenlerin çarşı olarak kullanıldığı Mardin'deki önemli çarşılar: Kayseriye Çarşısı, Tellallar Çarşısı, Ayakkabıcılar Çarşısı, Kapalı Çarşı, Gümüşçüler Çarşısı, Bakırcılar Çarşısı ve Un Çarşısı. 


amazonaws.com

Kültür ve turizm kenti olan Mardin'de festival programı fazla zengin olmasa da tatmin edici düzeydedir. Tarihe kök salmış nadide şehirlerden biri olan kentte festivaller eğlence hayatından çok kültürel nitelik taşır. Festivallerin çoğu şehir merkezinde düzenlenirken yılın her döneminde bir festivale rastlamak mümkündür.

Kentin en önemli festivali SineMardin Uluslararası Film Festivali'dir. Her yılın haziran ayında düzenlenen festivalde kısa film gösterileri, belgesel tanıtımları ve çeşitli sanatsal etkinlikler yer alır. Mardin'in diğer bir önemli festivali ise Mardin Kiraz Festivali'dir. Mardin'in Yeşilli ilçesinde düzenlenen festivalde yöre halkıyla birlikte vakit geçirebilir, kentin en güzel kirazını yiyebilirsiniz.,

Önemli Festivaller:

 • SineMardin Uluslararası Film Festivali (Haziran ayı)
 • Mardin Kiraz Festivali (Haziran ayı)
 • Uluslararası Mardin Resim Sempozyumu (7-13 Nisan)
 • Harire Günleri (1-5 Ekim)                                                  
 • Uluslararası Atölyeler Zinciri (19-31 Ekim)
 • Mardin Uluslararası Gençlik ve Çocuk Tiyatroları Festivali (1-8 Kasım)
 • Mardin Bienali (15 Mayıs-15 Haziran arası)
 • Uluslararası Mezopotamya Sirk ve Sokak Sanatları Festivali(Temmuz-Ağustos ayları boyunca)
 • Yılbaşı Tatili (1 Ocak)
 • Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı (23 Nisan)
 • Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı (19 Mayıs)
 • Zafer Bayramı (30 Ağustos)                              
 • Cumhuriyet Bayramı (29 Ekim)
 • İtfaiye: 110
 • Arama Kurtarma ve Sağlık: 110
 • Ambulans: 112         
 • Polis İmdat: 155
 • Jandarma İmdat: 156
 • Sahil Güvenlik: 158       
 • Orman Yangınları: 177