Google+

Marmaris

image_placeholder
Marmaris - : - / -
--℃
1 TRY=0.00
Type F250V16 A
 • Ocaweather-icon10℃
 • Şubweather-icon11℃
 • Marweather-icon13℃
 • Nisweather-icon16℃
 • Mayweather-icon20℃
 • Hazweather-icon24℃
 • Temweather-icon28℃
 • Ağuweather-icon27℃
 • Eylweather-icon24℃
 • Ekiweather-icon20℃
 • Kasweather-icon15℃
 • Araweather-icon12℃
Ülke : Türkiye  Nüfus : 88.621  Resmi Dili : Türkçe  Para Birimi : Türk Lirası  İklimi: Ilıman İklim  Ortalama Kaç Günde Gezilir : 4 Gün

“Egenin Liman Kenti, mavi Marmaris”

 
Marmaris Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Marmaris Ege Bölgesi’nin doğal güzelliklerinin başında gelir. Turizm bakımından da oldukça gelişen  Marmaris, doğal güzellikleriyle, limanı ve koylarıyla  insana hayranlık uyandırır.
 

Marmaris Türkiye’nin Ege Bölgesi’nde yani güneybatısında  yer alır. Muğla iline bağlıdır ve Muğla’ya 60 km uzaklıkta bulunur. Dünya’nın en uzun doğal limanıdır. Batısında Datça, doğusunda Köyceğiz gölü bulunur. Tüm sene boyunca mavi ve yeşildir. 

Geolocation

Marmaris’e ulaşım hem karayolu hem hem de hava yolunu kullanarak gidebilirsiniz. Marmaris’e en yakın havaalanı Dalaman Havaalanı’dır. Ancak  Dalaman Havaalanı’ndan buradan Marmaris’e 1– 1,5 saatte ulaşabilirsiniz.
 
Özellikle yazın neredeyse her gün uçak seferi mevcuttur. Karayoluyla ulaşımı ise özel aracınızla ya da pek çok otobüs firmasıyla sağlayabilirsiniz. Denizyolu ulaşımını  ancak Bodrum ve Datça’dan kalkan feribotları kullanarak gerçekleştirebilirsini  ayrıca mavi yolculuk yapıyorsanız yat limanlarından birine iniş yapabilirsiniz.
 
Otobüsle ulaşım: İstanbul’dan, 13 saat, İzmir’den 5 Saat,Ankara’dan 10 saat sürmektedir.

Marmaris’in iklimi ılımandır. Kışın hava yumuşaktır. İlkbahar ve sonbahar ayları en harika tatil zamanıdır. Temmuz ve Ağustos ayları çok sıcak geçer. Yazın sıcaklık bazı zamanlar 42 dereceyi geçmektedir. Eylül ve Ekim arası yağış görülmez. Mayıs ve Eylül ayları Marmaris’in güzelliğini yaşayabilirsiniz. Genel olarak Marmaris bölgesinin hava durumu   güneşli ve ılıktır. Kışın özellikle geceleri çok serindir. Marmaris’te en yağışlı zaman Kasım’dır. En soğuk ay ise Ocak’tır.

Marmaris tatil bölgesi olduğu için çok sayıda konaklanacak yer bulunur. Marmaris’te en çok tercih edilen ve tavsiye edilen konaklama bölgesi İçmeler koyu’dur. Doğa ile iç içe olmak ve  plajın tadını çıkarmak isteyenler için doğru adrestir. Daha sakin ve küçük bir bölge olan  Turunç Koyu’nda da çok sayıda pansiyon ve otel bulunur. Genel olarak Marmaris’in hemen her yerinde bütçenize uygun otel bulabilirsiniz. Marmaris’te çocuklu ailelere uygun su parkı bulunan oteller de bulunmaktadır.  

Marmaris onlarca otel alternatifi sunmaktadır. Aşağıdaki seçeneklerden size uygun oteli Booking.com aracılığıyla bulabilirsiniz. Üstelik pek çok otelde ücretsiz iptal seçenekleriyle..

Marmaris Otel Önerileri booking-logo

Sehir Merkezine En Yakın Marmaris Otelleri

En Uygun Fiyatlı Marmaris Otelleri

Sizin İçin Seçtiğimiz Marmaris Otelleri

Ücretsiz WiFi hizmeti sunan Marmaris Otelleri

Marmaris'te Ulaşım
haberler.com

Türkiye’nin en güzel tatil beldelerinden biri olan Marmaris’te ulaşım rahat sağlanır. Dolmuş,  otobüs ve kiralık araba kullanarak bölge içinde ulaşımı sağlayabilirsiniz. Ayrıca deniz üzerinden taksi bot kullanarak Marmaris’e bağlı bölgeleri gezebilirsiniz. Dolmuşlar Marmaris’te sıklıkla kullanılan toplu taşıma araçlarıdır.  Özellikle İçmeler gezmek için tercih edildiği için dolmuşlar geç saatlere kadar çalışmaktadır. 

Marmaris gezilecek yerler bakımından en zengin beldelerimizden biridir. 

Marmaris Gezilecek Yerler

Marmaris'in zengin güzelliklerini görmek ayrıcalıktır. Gezilecek görülecek yerlerinin hepsi denize çıkar, yeşile çıkar... Ege’nin tatil bölgesi, turistlerin uğrak yeridir Marmaris. Öyle saklanmış yerleri vardır ki her koyunu keşfetmek ayrı keyiftir. Marmaris körfezleriyle, koylarıyla ve farklı doğasıyla sizi bekler.  Ege mutfağını yaşayacağınız çok sayıda restoran, renkli dükkanlar bulunur. Doğa sporlarının merkezidir. Antik kentleri ve bu antik kentlerin  bulunduğu bölgedeki plajlarını gezmeniz gerekir. Altın kumlu plajlarında uzanmalısınız. Marmaris kalesine çıkıp kuş bakışı şehri seyredebilirsiniz. Bu bölgenin havası da tadı da başkadır!

Detaylar yazımızın devamında.

Ege Mutfağı
nasilkolay.com

Marmaris Ege mutfağı kültürünü yaşayan başlıca bölgelerden biridir. Turistik olan bölgenin restoranlarında Ege mutfağının yanı sıra Türk mutfağının tüm çeşitliliğini görebilirsiniz. Balkanlar’dan  Anadolu’ya ve Osmanlı’ya kadar çok sayıda kültürün lezzetlerini tadabilirsiniz.

Marmaris mutfağını ve sofralarını deniz ürünleri ve zeytinyağı süsler. Ege  Bölgesi’nde çok sayıda zeytin ağacı bulunduğundan, yemekler yalnızca zeytinyağı ile yapılır ve oldukçe lezzetlidir. Sebze yemekleri ve mezeler Ege’de en çok tercih edilen ve beğenilen yemeklerdir. Marmaris’te en çok Marina restoranları tercih edilir. Sahil şeridi boyunca fast food yiyeceklerinin satıldığı büfeler mevcuttur.  

Marmaris Gece Hayatı
virtualtourist.com

Marmaris gece hayatı renkli, canlı  ve eğlencelidir. Marnia çevresinde, Marmaris merkezde çok sayıda bar, disco ve kulüp bulunur. Marmaris’te dans etmek, müzik dinlemek ve geceyi yaşamak eşsizdir. Barlar sokağında yüksek enerji barları, discolor bulunur. Barlar sokağı Marmaris Limanı’nın paraleline konumlanmıştır. 

Marmaris'te Alışveriş
marmaristrips.net

Marmaris’te alışveriş yapacağınız çok sayıda mağaza ve dükkan bulunur. Marmaris sokaklarında minik renkli takı dükkanlarına uğramalısınız. Gümüş, deri ürünlerine, yöresel yiyecek ve içeceklere ayrıca deniz ürünlerinden yapılmış süs eşyaları satın alabilirsiniz. Aynı zamanda ahşap meraklısıysanızMarmaris doğru adres olacaktır. Marmaris’in ünlü kavanoz ballarını hem tadabilir hem de satın alabilirsiniz


yatvitrini.com

 • Marmaris Deniz ve İlkbahar Festivali:  Marmaris Belediyesi tarafından mayıs ayında organize edilir. Yat yarışları, konserler, sokak performansları ve paneller düzenlenir. 
 • Uluslararası Marmaris Yat Festivali  Mayıs ayının ortalarında düzenlenmektedir. Marmaris Mardina’da gerçekleşmektedir. Türkiye’de  tek festivaldir. 20 yıldır dünyanın da şahit olduğu uluslararası festival haline gelmiştir. Farklı görünümdeki botları bu festivalde görebilirsiniz. 
 • Marmaris Sinema Festivali: Haziran sonu ve Temmuz’un ilk haftası gerçekleşir.Kültürel bir festivaldir.

 

 • Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı (23 Nisan),
 • Zafer Bayramı (30 Ağustos),
 • Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı (19 Mayıs),
 • Cumhuriyet Bayramı (29 Ekim),
 • Başlıca Tatil Sezonu (Haziran - Eylül)
 • Acil Servis: 112
 • Yangın: 110 
 • Polis: 155