Marmaris Mutfağı

fish-2100382_960_720.jpg

Marmaris’teki geziniz sırasında Ege ve Akdeniz mutfağının birbirinden lezzetli yemeklerini tatma imkânı bulabilirsiniz. Marmaris’te deniz ürünleri başta olmak üzere, Türk ve dünya mutfaklarının (Çin, İtalyan, İngiliz ve Hint restoranları) başarılı örneklerini sergileyen restoranlar yer almaktadır.

Marmaris merkezde balık ve deniz ürünleri için iskele ve yat limanı çevresindeki restoranları tercih edebilirsiniz. İçmeler, Turunç, Akyaka, Çiftlik, Orhaniye, Selimiye, Bozburun ve SöğütSarandaMahallesi’nde, Akdeniz ve Türk mutfağının en seçkin örneklerini tatmanız mümkün. Yine merkeze yakın bölgelerde Armutalan ve İçmeler’de, köy mutfağı, gözleme, mantı çeşitleri sıkça tercih edilmektedir. Çamlık, Bayır, Çiftlik, Turgut, Orhaniye çevresindeki yol üstü ve deniz kenarı lokantaları da yerel lezzetleri başarıyla sunan işletmelerdir.

Marmaris mutfağında deniz ürünleri ve zeytinyağılar yoğun olarak yer almaktadır. Ege Bölgesi zeytin yetiştiriciliği yaygın olduğu için yemekler neredeyse sadece zeytinyağı ile yapılmaktadır. Ayrıca Marmaris’te sebze yetiştiriciliği de gelişmiştir. Bu nedenle her öğünde yeşil salatalara yer verilmektedir.

Marmaris’in yerel mutfağına özgü tatmanız gereken bazı lezzetler de şunlardır: Marmariste düğün, sünnet, nişan gibi önemli olayların olduğu günlerde oğlak kol kemiğinden yapılan sürha; yedi baharlı adıyla bilinen laos, sinarit, trança, kefal, mercan gibi iri balıklardan yapılan buğuluma, gumbaradı verilen bağırsak dolması, mereng olarak da bildiğimiz içi boş bezeve elbette ki yörenin vazgeçilmez lezzeti olan kabak çiçeği dolması.

Marmaris’ten ayrılmadan bölgenin dünyaca ünlü olan çam balından almayı da unutmayın.