Google+

Niğde’de Gezilecek Yerler

146115 Ağu 2016Lokasyon Detay

Niğde’de Gezilecek Yerler

10.000 yıllık geçmişe sahip olan Niğde’de tarihi ve kültürel yapılar, kale ve kuleler, termal ve SPA merkezleri, milli parklar ve korunan alanlar, müzeler, ören yerleri turizm açısından çeşitli olanaklar yaratır.

Gezilmesi Gereken Diğer Yerler: Sungurbey Cami, Afife Hanım Cami, Sır Ali Cami, Rahmaniye Cami, Cullaz Mescidi, Kıble Mescidi, Şah Mescidi, Darü’z-zikr Mescidi, Kıble Mescidi, Hüdavent Hatun Türbesi, Gündoğdu Türbesi, Şeref Ali Türbesi, Şah Süleyman Türbesi, Gülbaba Türbesi, Aladağlar Milli Parkı.

Niğde lokasyonunda bir çok otel seçeneği var. Bunlardan ilginç bulabilecekleriniz Grand Hotel Nigde, Hotel Şahiner. Bir de booking.com'un Niğde aramalarında ara sıra güzel indirimli fırsat otelleri oluyor. Onları da bu linkten takip edebilirsiniz.

Niğde şehrini rahat ve hızlı gezmenin yolu yerel turlara ve turistik noktalarda önceden yerinizi ayırtmak. Bu şehir için önerdiğimiz deneyimler şöyle; Kapadokya Sıcak Hava Balon Ride (75.2 €), Kırmızı Tur: Göreme Açık Hava Müzesi'yle Kuzey Kapadokya Turu (29 €), Cappadocia: Royal Balloon tarafından Royal King Uçuş (210 €), Kapadokya'nın En İyisi Özel Gün Turu (40 €). Bu şehirdeki tüm turları görmek için tıklayın.

Alaaddin Cami

5515 Ağu 2016Gezilecek Yerler

Alaaddin Cami

1223 yılında Niğde sancak beyi Ziynettin Beşare tarafından yaptırılmıştır. 09.30-11.00 saatleri arasında güneş ışıklarının bıraktığı gölge, ‘Taçlı Kadın Başı’nı ortaya çıkarmaktadır. Efsaneye göre usta aşık olduğu ve evlenemeyeceğini bildiği sancak beyinin kızına duyduğu aşkı yaşatmak için kadını kapı süslemesindeki taşa resmetmiştir.

-

Kesikbaş (Şems-i Tebrizi) Türbesi

3615 Ağu 2016Gezilecek Yerler

Kesikbaş (Şems-i Tebrizi) Türbesi

Niğde’nin Eskisaray Mahallesi’nde bulunan türbe, oldukça sade inşa edildiğinden süslemeler görülmemektedir. Türbe hakkında birçok söylenti vardır. En kuvvetlisi burada yatan kişinin Şems-i Tebrizi olduğudur. ‘Mevlana’ adlı eserde Mehmet Önder “Niğde’deki Kesik baş Türbesi de Şems’e mal edilir” diyerek inanışı kuvvetlendirmiştir.

-

Eskiciler Mescidi

1215 Ağu 2016Gezilecek Yerler

Eskiciler Mescidi

Burhan mahallesinde yer alan bu mescidi yaptıran Hacı Mahmut’tur. Ahşap tavanlı ve direkli camiler grubundadır. Mescidin dışının oldukça sade olmasına karşın içinde zengin bezemeler göz alır.

-

Tarihi Niğde Evleri

5315 Ağu 2016Gezilecek Yerler

Tarihi Niğde Evleri

Cullaz ve Kadıoğlu sokakta yer alan geleneksel Niğde evleri kentteki geleneksel Türk evi özelliklerini çok iyi bir biçimde yansıtmaktadır. 19. yüzyıl geç Osmanlı yapı topluluklarındandır.

-

Aktaş Kilise Cami (Rum Kilisesi)

7415 Ağu 2016Gezilecek Yerler

Aktaş Kilise Cami (Rum Kilisesi)

Yöre halkından alınan bilgiye göre 1842 tarihinde inşa edilmiştir. Kilisenin kuzeybatısına minare inşa edilmiştir. İçinde bulunan üzeri haç boyalı cam aydınlatma büyük önem taşımaktadır.

-

Gümüşler Manastırı

1315 Ağu 2016Gezilecek Yerler

Gümüşler Manastırı

İsmini aldığı Gümüşler kasabasının Orta Çağ’daki tarihi hakkında büyük önem taşımaktadır. Bu manastır Kapadokya bölgesindeki günümüze kadar iyi korunmayı başarmış en büyük manastırlardan birisidir.

-

Niğde Müzesi

1215 Ağu 2016Gezilecek Yerler

Niğde Müzesi

Niğde’nin paleolitik çağdan günümüze kadar kesintisiz bir yerleşim yeri olması sonucu binlerce yıllık kültür birikimi ve farklı uygarlıkların katkısıyla oluşan Niğde Müzesi Anadolu arkeolojisini ve çok zengin eşsiz eserlerle temsil etmektedir.

-

Çiftehan Kaplıcaları

1915 Ağu 2016Gezilecek Yerler

Çiftehan Kaplıcaları

Ulukışla ilçesine bağlı Niğde’ye 80 km uzaklıktaki Çiftehan Kasabasında’dır. Kaplıca sularının deri hastalıkları, kadın hastalıkları, romatizma, beslenme bozuklukları gibi hastalıklara olumlu etkisi bulunmaktadır. Tesisler modern ve büyük kapasitelidir. Adana-Ankara yolunda olması ulaşımı oldukça kolay kılmaktadır.

-

Niğde ile ilgili diğer içeriklere aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.

-