Google+

Osmaniye’de Gezilecek Yerler

254222 Ağu 2016Lokasyon Detay

Osmaniye lokasyonunda bir çok otel seçeneği var. Bunlardan ilginç bulabilecekleriniz Buyuk Osmaniye Hotel, Butik Otel. Bir de booking.com'un Osmaniye aramalarında ara sıra güzel indirimli fırsat otelleri oluyor. Onları da bu linkten takip edebilirsiniz.

Osmaniye’de Gezilecek Yerler

M.Ö.’ye uzanan tarihi boyunca birçok medeniyete ev sahipliği yapmış, Çukurova Bölgesi’nin en önemli yerleşim merkezlerinden Osmaniye; özellikle tarihi kaleleri ile öne çıkmaktadır. Ancak milli parkları, kaplıcaları, açık hava müzesi ve yaylalarıyla da tarihi ve turistik pek çok seçenek sunar.

Karatepe-Aslantaş Milli Parkı

3322 Ağu 2016Gezilecek Yerler

Karatepe-Aslantaş Milli Parkı

Osmaniye’nin Kadirli ilçesinde, Ceyhan nehri kıyısında yer almaktadır. 7891.5 hektarlık büyük bir alanı kapsar ve zengin bir bitki örtüsüne sahiptir. 1958 yılında koruma altına alınan Milli Park bölgesinde trekking, kamp ve piknik yapılabilir. Gerek şehir halkı, gerekse çevre il ve ilçelerden gelenlerle, yaz ayları çok hareketli geçer. Karatepe Aslantaş Milli Parkı bölgesinde kamp yapmak isteyenler, Aslantaş Baraj Gölü'nün karşısını tercih etmeliler.

-

Kadirli Alacami

2322 Ağu 2016Gezilecek Yerler

Kadirli Alacami

Roma, Bizans ve Türk medeniyetlerinin özelliklerini taşıyan cami, Kadirli ilçesinin merkezindedir. 2. yüzyılın başında Romalılar tarafından manastır olarak yapılmıştır. 5. yüzyılda yapıya bir kilise ilave edilmiştir. Dulkadiroğlu Alaüddevle Bozkurt Bey’in Kasım Bey, kiliseyi babası adına camiye çevirmiş ve “Alaüddevle Mescidi” adını vermiştir. Caminin üzerini de kurşunla kaplanmıştır. Yapı, 1865’ten 1921’e kadar aralıksız cami ve medrese olarak hizmet vermiştir. Yine o dönemde yapının içindeki odalarda köyden gelen öğrenciler yatılı olarak kalmışlardır.

-

Haruniye Kalesi

3922 Ağu 2016Gezilecek Yerler

Haruniye Kalesi

Abbasi Halifesi Harun Reşit, Türklerden Hassa orduları kurarak, Anadolu seferlerini Abbasi ordularıyla beraber Türk askerlerine yaptırmıştır. Bölgede eski adıyla Haruniye, şimdiki adıyla Düziçi olan ilçede hala Harun Reşit Kalesi olarak anılan bir kale bulunmaktadır. 8. Yüzyıla tarihlenen kale yıkıntı durumundadır.

-

Kastabala-Hierapolis Antik Kenti

3322 Ağu 2016Gezilecek Yerler

Kastabala-Hierapolis Antik Kenti

Osmaniye’nin 12 kilometre kuzeybatısında, Cevdetiye-Karatepe yolu üzerinde, Kesmeburun, Bahçe ve Kazmaca köylerinin ortasında yer alan antik kent, Ceyhan (Pyramos) Nehri’nin yakınlarındaki küçük bir ovaya hâkim konumdadır. Kastabala kentinin de yer aldığı Kilikia bölgesinden elde edilen yüzey buluntuları, M.Ö. 2000 ile Roma İmparatorluk-geç Roma dönemleri arasında tarihlenmiştir. Sur ile çevrili kent merkezindeki yapılar, şehir planlamacılığı açısından sütunlu cadde yerleşmenin ana aksını belirlemektedir. Duvarlar ve tonozlarla, eğimli arazide düz teraslar elde edilmiştir. Yamaca oturtulan ızgara planlı kentte, merkezi yapılaşma ile kamu yapıları arazinin ortasında yer almaktadır. Tiyatro, hamam, dükkânlar, kuzey ve güney kiliseler bu plana uygun parsellerde inşa edilmiştir. Ortaçağ kalesi ise savunmaya uygun, kayalık bir tepe üzerindedir.

-

Kırmıtlı Kuş Cenneti

1822 Ağu 2016Gezilecek Yerler

Kırmıtlı Kuş Cenneti

Osmaniye’nin Cevdetiye beldesinden geçen Ceyhan Nehri üzerindeki DSİ Regülatörü ile Osmaniye Kadirli yolu üzerindeki Gökçedam Köprüleri arasında kalan bölge, “Kırmıtlı Kuş Cenneti” olarak bilinmektedir. Osmaniye Kadirli yolu üzerindeki Kırmıtlı belde merkezinden sağa sapıp, yaklaşık 500 metrelik bir stabilize yolu kat ederek kuş cennetine ulaşmak mümkündür. Kuşların göç yolları üzerinde bulunan bölge, göletleri, ağaçları, sazlıkları ve yarlarıyla; kuşların barınması, beslenmesi ve üremesi için çok uygundur. Kuş cennetinde, gece balıkçılı, alaca yalıçapkını ve İzmir yalıçapkını, nesli tehlike altında olan küçük ak balıkçıl, sığır balıkçılı, küçük balaban ve mahmuzlu kız kuşu, kızıl sırtlı örümcek kuşu, karabaşlı kiraz kuşu, saz delicesi, karabaşlı martı, Arap bülbülü, gece balıkçılı, kızıl şahin gibi, aralarında nesli tükenme riski bulunun 200'e yakın kuş türü bulunmaktadır.

-

Şarlak Şelalesi

8722 Ağu 2016Gezilecek Yerler

Şarlak Şelalesi

Kadirli–Sumbas ilçesi Alibeyli beldesi sınırları içinde yer almaktadır. Kadirli ve Sumbas ilçelerinden, Alibeyli beldesi Yeşilyayla köyü yolundan sağa sapılarak ulaşmak mümkündür. Kadirli’ye 20 kilometre mesafedeki şelale, Manavgat şelalesinin minyatürü gibidir. Uzunluğu 25 metre, yüksekliği ise 5 metre civarındadır.

-

Osmaniye Kaplıcaları

17522 Ağu 2016Gezilecek Yerler

Osmaniye Kaplıcaları

Osmaniye’nin, Düziçi ilçesinin 15 kilometre kuzeyinde, Kuşçu köyü sınırları içindeki Düdül Dağı eteklerinde yer alan kaplıca, suyunun özelliklerinin yanında temiz havası, eşsiz manzarası ve doğal güzelliği ile de ünlüdür. Osmaniye’ye 57 kilometre, Adana’ya ise 143 kilometre uzaklıkta bulunan kaplıca alanı, denizden 620 metre yüksekliktedir.

Dört mevsim hizmet veren Haruniye Kaplıcası’nın, suyunun sıcaklığı 32 derecedir. Kalsiyum, magnezyum, sülfür, sülfat ve bikarbonatlı termal sular, aynı zamanda litre başına 4 miligram florür, 332 miligram karbondioksit içermektedir ve radyoaktif özelliğe sahiptir. Suyun PH değeri: 6.0 -7.0 aralığındadır. Haruniye Kaplıcası’nın romatizmal hastalıkların tedavisinde etkili olduğuna inanılmaktadır. Ayrıca deri rahatsızlıklarında, sinir ve kadın hastalıklarında, beslenme bozukluğunda, karaciğer, safra kesesi, mide ve bağırsak hastalıklarında olumlu etkisi görülmektedir.

-

Osmaniye ile ilgili diğer içeriklere aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.

-