Google+

Rize

Rize - : - / -
--℃
1 TRY=0.00
Type F250V16 A
 • Ocaweather-icon6℃
 • Şubweather-icon6℃
 • Marweather-icon7℃
 • Nisweather-icon11℃
 • Mayweather-icon15℃
 • Hazweather-icon19℃
 • Temweather-icon22℃
 • Ağuweather-icon22℃
 • Eylweather-icon19℃
 • Ekiweather-icon15℃
 • Kasweather-icon12℃
 • Araweather-icon8℃
Ülke: Türkiye  Nüfus: 329,779  İklim: Karadeniz İklimi

Rize Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Karadeniz’in en eski merkezlerinden biridir. Rize’nin 2014 verilerine göre 329.779’tur. Doğu Karadeniz bölümünde en büyük üçüncü şehir Rize’dir. Rize  tarihi kaleleri, köprüleri ve yaylalarıyla gezilmesi gereken doğal  zenginliğe sahip şehrimizdir.

Rize,  ülkemizin Doğu Karadeniz bölgesinde bulunmaktadır. Türkiye’nin çay ihtiyacını karşılayan tek şehir olma özelliğiyle ön plana çıkmaktadır. Buna bağlı olarak Rize’nin en önemli geçim kaynağı çay yetiştiriciliğidir. Çay, Rize’de emektir, sabırla beklemektir.

Yurtdışı Seyahat Sağlık Sigortası

Yurtdışına çıkarken yaptırmanız gereken özel bir sigorta poliçesidir Yurtdışı Seyahat Sağlık Sigortası. Bu sigortanın amacı seyahatiniz sırasında herhangi bir sağlık sorununa karşı güvence altında olmanızdır. Yurtdışı seyahat sağlık sigortasını vize başvurusuna gitmeden önce almanız gerekiyor. Nitekim ülkeler vize vermek için bu yurtdışı seyahat sağlık sigortasını talep ediyor. Birkaç yıl önceye kadar bu poliçeyi almak için mutlaka bir sigorta acentesine gitmeniz gerekiyordu. AXA Sigorta bu işi kolaylaştırdı. AXA Sigorta web sitesinden kolaylıkla alabileceğiniz bu poliçenin fiyatı ise 6 Euro’dan başlıyor.

Yurtdışı seyahat sağlık sigortasını hemen alıp poliçeyi kenara koymanızı öneririz, böylelikle vizeye gitmeden bir işi kolaylıkla çözmüş olursunuz. Zaten yurtdışındayken hastalanırsanız ya da beklenmedik bir şey başınıza gelirse, masraflarınızın hızlıca sigorta tarafından karşılanması ile yüksek ücretler ödemekten de kurtulursunuz. Detaylı bilgi için tıklayın.

Rize, Doğu Karadeniz Bölgesi'nde, Artvin ile Trabzon illeri arasında bulunmaktadır. Kuzeyinde Karadeniz, güneyinde Erzurum yer alır. Kaçkar dağlarıyla çevrilidir.

Geolocation

 Paket turlarda kaçırılmaması gereken en güncel ve ekonomik kampanyalar şöyle: Bansko Kayak Turu – 1 Gece Bedava, Bansko Kayak Turu – Ücretsiz Kayak Eğitimi, Lapland Turu - Son dakika 200 Euro indirim, %25 indirimli Prag Turu, Sicilya & Malta Turu – Son dakika %5 indirim, Belgrad Turu - %25 indirim , Prag Turu 14 Şubat Özel – Son Dakika %5 İndirim


turkey.com

Rize ülkemizin en fazla yağış alan ilimizdir. Karadeniz iklimi hakimdir. Yaz aylarında ve kış mevsiminde ılık bir hava hakimdir. Yıl boyunca çok fazla yağış alan Rize’de ortalama sıcaklık  14 derecedir.  En sıcak ay Temmuzdur. Rize’de en düşük sıcaklık –7 civarındadır. Rize’de  en soğuk ay ise Ocak ayıdır.  Rize en fazla yağışı sonbahar mevsiminde almaktadır.  Yıl içindeki yağış miktarı 2300 mm civarındadır.  Karadeniz’de dağların kıyıya paralel uzanmasına bağlı olarak  her mevsim hemen hemen yağışlı geçer. Rize’ye gitmek için en uygun zaman yaz ayları olacaktır. Rize bölgesinin genel bitki örtüsü geniş yapraklı gür ormanlardır. Orman bakımında Türkiye’nin en zengin bölgesidir.

Rize’ye gitmek için ulaşım alternatifleri oldukça rahattır. Karayolu ile gitmek isteyenler için de Türkiye’nin her yerinden karayolu bağlantısı mevcuttur. Arabanızla rahatlıkla gidebileceğiniz gibi, birçok otobüs firmasının otobüs seferleriyle de Rize’ye gidebilmeniz mümkün. Rize demiryolu ve havayolu seçeneğine sahip değildir. Ancak Trabzon’a havayolu ulaşımı ile geldikten sonra buradan Rize’ye geçmek için otobüse binebilirsiniz. Rize’ye yaz mevsiminde gidecekseniz İstanbul–Samsun–Trabzon uzantılı feribota binerek Rize’ye geçebilirsiniz.
 
Rize’ye ulaşım karayolu  ulaşımı bazı mesafeler  şöyle

 • İstanbul/Rize: 1158 km
 • Ankara/Rize: 840 Km.
 • Trabzon/Rize: 70 Km.
 • Antalya/Rize:1312 Km.

Rize’de konaklama seçenekleri genellikle şehir merkezinde, turistik bölgelerin çevresinde ve yaylalarda bulunmaktadır Özellikle yayla turizmi son zamanlarda gelişim gösterdiğinden otel seçeneklerinin sayısı artmıştır. Rize’nin tertemiz havası yeşil doğası burada dinlenmek ve kalmak için en önemli sebepler arasında bulunmaktadır.
 
Bazı Rize otelleri eski evlerin restore edimesiyle hizmete açılmıştır. Rize’de çok sayıda otel, pansiyon ve ev seçeneği mevcuttur.Bu nedenle bütçenize uygun konaklama tesisi rahatlıkla bulabilirsiniz.


Rize Otel Önerileri

En Uygun Fiyatlı Rize Otelleri

Rize Şehir İçi Ulaşım
haberler.com

Rize’de şehiriçi ulaşım genellikle dolmuş ve otobüslerle sağlanmaktadır. Ayrıca  24 saat hizmet veren şehir taksilerini kullanarak istediğiniz yere ulaşabalirsiniz. Rize’de gezmenin en rahat yanı ve önerilen ulaşım yolu araç kiralamaktır. Havayolu ile gelenler Trabzon havaalanından araba kiralalayabilir.  Rize şehir merkezinde ve otogar çevresinde araba kiralama firmaları yer almaktadır. 

Rize Gezilecek YerlerRize Gezilecek Yerler-1

Rize, Karadeniz’in en özel, en temiz havasına sahip şehirlerin başında gelir. Yemyeşil ormanlarını, yaylalarını, nefis yemeklerini tatmadan gezmemeli insan. Rize’de  son senelerde turistik faaliyetler artış göstermiştir. Rize’nin temiz doğası, şelaleri, köprüleri, ve oksijen deposu ormanları insanda hayranlık uyandırır. Gezdikçe gezeseniz gelir Rize’yi. Doğanın kalbi buradadır adeta. Rize’de yaylalar çoktur. Yayla kültürünü yaşamak, bu kültürü tanımak isterseniz Rize doğru adrestir. 

Karadeniz Mutfağı
istanbul.com

Türkiye’nin en özel  lezzetlerine  sahip mutfaklarından biridir. Karadeniz’in her bölümü farklı, çeşitli yemeklerle bilinir. Karadeniz denince akla hamsi gelir, balık gelir. Karadeniz mutfağını süsleyen Hamsili Pliav yemeden olmaz. Ayrıca temel besin kaynaklarından biri olan kara lahana Karadeniz'i temsil etmektedir. Rize’de en çok tüketilen yemekler arasındadır. Karadeniz yeşilin kenti olması açısından bu durum mutfağa da yansımıştır. Karadeniz’de şüphesiz çay ve fındığın yeri büyüktür. Bölgenin Temel geçim kaynakları da demek mümkündür.

Rize Gece Hayatı
resimle.net

Rize’de gece hayatı pek fazla hareketli olmasa da kendine has bir eğlence kültüründen söz etmek mümkündür. Özellikle öğrencilerin ilgi odağı olan bar ve  cafeler yer almaktadır. Rize akşamlarında şehir merkezi renklidir. Karadeniz müzikleriyle canlı müzik yapılan çok mekan bulabilirsiniz.


milliyet.com.tr

Rize’de alışveriş denince akla şüphesiz çay gelmektedir. Çünkü Türkiye’nin çay ihtiyacının hemen hepsini karşılayan Rize’dir. Bu nedenle  Rize’nin çay bahçelerini gezmenin yanı sıra taptaze  çaylarından satın almalısınız. Ayrıca dünyaca bilinen ve şifalı  olan anzer balını mutlaka denemeli ve almalısınız.
 
Rize’den hediyelik eşya satın almak isterseniz Rize bezinden yapılan eşarplar, masa örtüleri aternatif olabilir. Ayrıca maketler, kemençe, el işlemesi ürünleri tercih edebilirsiniz.


haberciniz.biz

 • Rize Çay ve Turizm Festivali:Temmuz
 • Çamlıhemşn Ayder Şenlikleri: Haziran
 • Rize Dağcılık ve Turizm Şenliği:Temmuz
 • Anzer Bal ve Yayla Şenlikleri: Ağustos
 • İkizdere Dağ Horozu Şenlikleri:Haziran
 • Dünya Rizeliler Günü:Ağustos
 • Kaçkar Altıparmak Yayla Şenlikleri:Ağustos
 • Çamlık Küyük  ve Büyük Yayla Şenliği:Ağustos
 • 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı 
 • 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı 
 • 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı
 • 30 Ağustos Zafer Bayramı