Google+

Rize Gezilecek Yerler

903529 Şub 2016Lokasyon Detay

Rize Gezilecek Yerler
Rize Gezilecek Yerler-1

Rize gezilecek yerler listemizde Karadeniz’in yemyeşil ormanlarını, yaylalarını listeledik. Rize’de  son senelerde turistik faaliyetler artış göstermiştir. Rize gezilecek yerler, temiz doğası, şelaleri, köprüleri, ve oksijen deposu ormanları insanda hayranlık uyandırır. Gezdikçe gezeseniz gelir Rize’yi çünkü doğanın kalbi olan Rize yaylaları sizi kendine çeker. Yayla kültürünü yaşamak, bu kültürü tanımak isterseniz Rize doğru adres. Rize gezilecek yerleri sizin için sıraladık. 


Rize Gezilecek Yerler:

Rize Kaleleri

Rize lokasyonunda bir çok otel seçeneği var. Bunlardan ilginç bulabilecekleriniz Babillon Hotel Spa & Restaurant, Keles Hotel, Gözde Apart. Siz de şehir merkezine yakın kalıp da ekonomi yapmayı tercih edenlerdenseniz Hanzade Otel Rize, Hotel Yeni Milano gibi otelleri tercih edebilir ya da daha ekonomik oteller isterseniz Otel Yalta, Cmr Aydogan Hotel, Green Hotel otelini deneyebilirsiniz. Bir de booking.com'un Rize aramalarında ara sıra güzel indirimli fırsat otelleri oluyor. Onları da bu linkten takip edebilirsiniz.

Rize Gezilecek Yerler-2
rizedeyiz.com

Rize Kalesi, Rize gezilecek yerler içinde en önemli tarihi yapılarının başında gelmektedir.  Rize kent merkezinin güneybatısında bulunan kalenin yapılış tarihi bilinmemektedir. Kale ilk inşa edildiğinde İç Kale ve Aşağı kale olmak üzere iki bölümden oluşuyordu  ancak Aşağı Kale zamanla tahribe uğramışsa da bazı surlar hala varlığını sürdürmektedir. Bu surların Trabzon Kalesi ile benzerlik göstermesi nedeniyle Bizans İmparatorluğu tarafından yapıldığı da tahmin edilmektedir. Rize Kalesi Osmanlı döneminde de kullanılmıştır.
 
İç Kale, 150 metrelik doğal yükseltiye sahiptir.Bu bölüm sağlam duvarlar ve surlarla çevrelenmiştir. Rize’nin en eski tarihi dokusuna sahip kalesine çıkmalı ve buradan yeşilin manzarasını seyretmelisiniz. 

  • Giriş Ücreti: Kaleye giriş ücretsizdir.

 
Zil Kale

Rize Gezilecek Yerler-3
goldtravel.com.tw

Rize’nin Çamlıhemşin ilçesinde bulunan Zil Kale, son yıllarda  yerli yabancı birçok turistin ilgisini çekmektedir. Rize’nin hemen her yerinden görünen tarihi yapı tüm güzelliğiyle yeşillerin arasında tarihe ışık tutmaktadır. Rize’de gezilecek yerler listesinde mutlaka tavsiye edilir.
 
Denizden yüksekliği 750 metre olan kale’nin 14. yy’da yapıldığı bilinir. Zil kale tarihi  İpek Yolu üzerinde yer alması ve 600 yıllık geçmişe sahip oluşuyla oldukça önem taşımaktadır. Kale içinde canlı müzik etkinlikleri de gelenlere keyifli zamanlar yaşatmaktadır. Kale içinde farklı bölümler bulunuyor. Dış Sur, Orta Sur ve İç Kale olarak isimlendirilen bölümlerde, Muhafız binası ve Başkule gibi önemli yapılar yer alıyor. Zil Kale, Rize’nin başlı  başına turizm kaynaklarının başında yer almaya devam etmektedir.
 
İskender Cafer paşa Camii

Rize Gezilecek Yerler-4
rizeninsesi.net

İskender Cafer Paşa tarafından 1570 yılında yaptırılmış tarihi camie Rize’de dikkat çeken yapılar arasında bulunmaktadır.  Cami moloz taşlarla örülü bir yapıya sahiptir. Biçim olarak kare planlı olan caminin geniş bir avlusu vardır.Osmanlı dönemi klasik eserleri arasında yer almaktadır.Rize’de  tarihi anlamda en eski geçmişe sahip  camilerin başında gelir. Kırma çatılı  İskender Cafer Paşa Camisi eski dönem cami tarzını korumaktadır.
 
Şenyuva Köprüsü

Rize Gezilecek Yerler-5
rizekulturturizm.gov.tr

Şenyuva köprüsü  Rize’nin en eski köprüsüdür.  Köprünün bilinen eski adı Cinciva Köprüsü’dir. Tablo gibi görüntüsüyle, eski tarihiyle ve  manzarasıyla insanı büyüler. 1690 yılında inya edilen köprü Fırtına deresinin üstünde konumlanmıştır. Dereden yüksekliği ise 15 metre civarında olan Şenyuva Köprüsü, tek gözlü köprüdür. Bu köprünün kuzeybatı kısmında ise büyük bir mezarlık dikkat çeker. Buradaki mezar taşlarının ise sanatsal olarak değeri  önemlidir.
 
Mikron Köprüsü
 
Rize Gezilecek Yerler-6
kultur.gov.tr

Karadeniz’in serin sularının üzerine yaptırılmış köprülerden biri de Mikron Köprüsü’dür. Diğer köprüler gibi bu köprünün de geçmişi de  oldukça eskidir. 19. yy’ın ilk yarısında yaptırıldığı tahmin edilmektedir. Köprünün uzunluğu ise yaklaşık 30 metredir. Köprünün kemeri kesme taştan meydana gelmektedir. Rize’de bu tarz köprülere sıklıkla rastlarsınız. Gezmesi de oldukça keyif veren  köprülerin resimlerini çekebilir, bu köprülerden geçerek  manzaranın tadını çıkarabilirsiniz. 

  • Ulaşım: Çamlıhemşin/ Ayder Yaylası üzerinde bulunur.

Kaçkar Dağları Milli Parkı
 
Rize Gezilecek Yerler-7
karadenizgezi.net

Kaçkar dağları 1994 yılında milli Park olarak faaliyet göstermeye başlamıştır. Bu parkın büyük kısmı Rize Çamlıhemşin sınırları içinde yer almaktadır. Şehir merkezine uzaklığı  yaklaşık 68 km’dir.
 
Milli park alanı içinde çok sayıda etkinlik imkanı mevcuttur. Rize’ye giden geziginler burada eğlenceli zaman geçirir. Park içinde kamp alanı  da bulunmaktadır. Ayrıca dağcılık, kaya tırmanıçı, trekking gibi faaliyetler gerçekleşir. Park alanı çeşitli çeşitli  ağaçların bir arada olduğu ormanlar yer alıyor. Ayrıca buradaki yayla kültürünü yakından tanımak için de kültürel bir öneme sahip parktır. En önemli ve en çok turist çeken yayla ise Ayder Yaylası’dır.
 
Kaçkar Dağları Milli Parkı hem doğla yapısıyla hem kültürel etkinlikleriyle son zamanlarda ilgi çekmektedir.
 

  • Giriş Ücreti: : Arabalar için 9 TL, Minibüsler için 25,Otobüsler içinse 95 TL.
  • Ulaşım: Kaçkar dağlarında yaklaşık 11 köy ve 44 yayla yer alır. Bu bölgeye ulaşım, Rize’nin Pazar ilçesinden dolmuşlarla sağlanmaktadır

Ayder Yaylası

Rize Gezilecek Yerler-8
karabulutturizm.com.tr

Rize gezilecek yerler içinde ilk akla gelen yer Ayder Yaylası. Çamlıhemşin ilçesinde bulunan Ayder Yaylası  son zamanlarda oldukça popüler  ve herkes tarafından ziyaret edilen yerler arasındadır.Ayder Yaylaları özellikle kaplıcalarıyla ünlüdür. Bu kaplıcalar ağrılara, sedef ve egzama gibi rahatsızlıkları iyileştirmede aktif rol oynar.

Geniş ormanlarıyla, temiz doğasıyla ve şifalı kaplıcalırıyla Ayder yaylası sizi misafir etmeye  hazırdır. Burada çok sayıda konaklama tesisi bulunmaktadır ayrıca kamp yaparak da doğayla iç içe olabilirsiniz.Her sene gelenek haline gelen şenlikler Ayder’de oldukça keyifli geçer. Sadece yazın değil kışın da bir başkadır Ayder Yaylası. Kardan Adam şenlikleri kar eğlencesi herkes tarafından sevilir ve rağbet görür.Tertemiz yayla havasını  solumadan dönmeyin.
 

  • Ulaşım: Buraya ulaşım güzergahı olarak Rize–Ardaşen–Çamlıhemşin–Ayder Yaylası istikametini kullanabilirsiniz.

Rize gezilecek yerler listemizin sonuna geldik. Rize yöresine özgü lezzetler hakkında bilgi edinmek için Rize Mutfağı yazımıza göz atabilirsiniz.

Rize ile ilgili diğer içeriklere aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.

-