Google+

Sakarya

Sakarya - : - / -
--℃
1 TRY=0.00
Type F250V16 A
 • Ocaweather-icon5℃
 • Şubweather-icon6℃
 • Marweather-icon8℃
 • Nisweather-icon13℃
 • Mayweather-icon17℃
 • Hazweather-icon21℃
 • Temweather-icon22℃
 • Ağuweather-icon22℃
 • Eylweather-icon19℃
 • Ekiweather-icon15℃
 • Kasweather-icon11℃
 • Araweather-icon8℃
Ülke: Türkiye Nüfus: 932.706 İklim: Karadeniz İklimi ve Marmara Tipi Akdeniz iklimi

Doğal ve kültürel zenginlikleri ile dikkat çeken Sakarya, Türkiye'nin en kalabalık yirmi ikinci şehridir. Şehirde birçok göl, nehir, yayla ve kaplıca bulunmaktadır.

Sakarya Hakkında Bilinmesi Gerekenler
kurumsal.sakarya.bel.tr

Sakarya Gezi Rehberi ile her mevsim envai çeşit renklerde görsel şölen sunan Sakarya'nın doğal güzelliklerini ve kültürel zenginliklerini anlatmaya başlıyoruz... Adını Karadeniz'e dökülen Sakarya Nehri'nden alan ilin toplamda 16 ilçesi vardır. 1954 yılında il olan Sakarya, 2000 yılında "büyükşehir" ünvanı almıştır.

 

Yurtdışı Seyahat Sağlık Sigortası

Yurtdışı seyahatinizde yaşayabileceğiniz aksaklıklara karşı yurtdışı seyahat sigortası yapmanız tavsiye edilir. Pek çok ülkenin vize işlemleri sırasında talep ettiği seyahat sigortasını online olarak dakikalar içerisinde, 6 Euro’dan başlayan fiyatlarla Axa Sigorta’dan alabilirsiniz. Detaylı bilgi için tıklayın.

Türkiye'nin Marmara Bölgesi'nin Çatalca-Kocaeli bölümünde bulunan Sakarya ili, ada ve pazar sözcüklerinin birleşmesinden adını alan Adapazarı Ovası üzerinde yer almaktadır.

Geolocation

 Paket turlarda kaçırılmaması gereken en güncel ve ekonomik kampanyalar şöyle: Bansko Kayak Turu – 1 Gece Bedava, Bansko Kayak Turu – Ücretsiz Kayak Eğitimi, Lapland Turu - Son dakika 200 Euro indirim, %25 indirimli Prag Turu, Sicilya & Malta Turu – Son dakika %5 indirim, Belgrad Turu - %25 indirim , Prag Turu 14 Şubat Özel – Son Dakika %5 İndirim

Sakarya'ya hava ve kara yolları ile gerçekleştirilen birçok ulaşım alternatifi bulunmaktadır. Sakarya'nın Sapanca ilçesinde bulunan Kırkpınar Havalimanı'na Türkiye'de birçok şehirden gün aşırı uçuş seferleri düzenlenmektedir.
İstanbul'dan Sakarya'ya ulaşmak isteyenler için bir diğer ulaşım alternatifi ise 2015'in ocak ayından beri İstanbul - Adapazarı arası sefer yapan Yüksek Hızlı Tren (YHT)'dir. Yüksek Hızlı Tren ücretleri tam 16 TL, indirimli 13 TL, çocuk ve 65 yaş üzeri yolcular için  8 TL'dir. 

Sakarya'ya bir diğer ulaşım alternatifi ise, şehirler arası otobüs firmalarıdır. Türkiye'deki birçok şehirden Sakarya'ya gün aşırı otobüs seferleri düzenlenmektedir.

Kendi araçları ile Sakarya'ya yolculuk yapmak isteyenler için; Ankara - Sakarya arası 305 km, İstanbul - Sakarya arası 148 km, İzmir - Sakarya arası 481 kilometredir.


kurumsal.sakarya.bel.tr

Sakarya'nın Karadeniz kıyısında Karadeniz iklim tipi, güney bölümünde ise Marmara tipi Akdeniz iklimi hüküm sürmektedir. Şehrin Karadeniz bölümü oldukça yağışlıdır. Sakarya'ya deniz turizmi için gidecekseniz şehri yaz aylarında ziyaret etmeniz önerilir. Doğa turizmi için şehri ziyaret etmeyi düşünüyorsanız, yolcuğunuzu ilkbahar, yaz aylarında ya da sonbahar aylarının başlarında gerçekleştirebilirsiniz.

Doğa ve yaz turizmi için sık tercih edilen bir şehir olan Sakarya'da pek çok konaklama alternatifi mevcuttur. Sakarya'da Nerede Kalmalı diye düşünenler kararlarını yapmak istedikleri tatil tarzına göre vermelidir.

Eğer yaz turizmi için Sakarya'ya gitmeyi düşünüyorsanız Karasu civarındaki otel ve pansiyonlarda konaklayabilirsiniz. Karasu sahili boyunca fiyat bakımından oldukça ekonomik birçok otel ve pansiyon bulunmaktadır.

Sakarya'da doğa ile baş başa kalmak isteyenler için ise Doğançay, Dikmen Yaylası, Sülüklügöl, Kılıçkaya, Karagöl Yaylası ve Soğucak Yaylası'nda kamp alanları bulunmaktadır. Şehri termal turizm için ziyaret etmeyi düşünüyorsanız, Sakarya Taraklı Termal Turizm Merkezi ve Akyazı Kuzuluk Kaplıcaları'nı tercih edebilirsiniz.

Eğer dinlenmek üzere bir tatil yapmak istiyorsanız Sapanca Gölü ve İstanbuldere'de bulunan konaklama merkezlerine göz atabilirsiniz.


kurumsal.sakarya.bel.tr

Sakarya şehir içi ulaşım seçenekleri bakımından oldukça gelişmiş bir ildir. Şehirde özel halk otobüsleri, belediye otobüsleri, dolmuşlar ve Adaray'lar görev yapmaktadır.

Şehir içi ulaşımlarda Kart 54 kullanılmaktadır. Kart 54'ler; tam, öğrenci, indirimli ve serbest akıllı kart olmak üzere dört türdedir.

Adaray, Sakarya Büyükşehir Belediyesi'nin banliyo tren sistemidir. Hızlı, ucuz ve kolay bir ulaşım türüdür. Adaray'lara yalnızca Kart 54 ve tek kullanımlık manyetik biletler ile binilebilmektedir. Ulaşım ücreti 1.25'tir.

Belediye otobüslerinde de aynı şekilde Kart 54 kullanılmaktadır. Belediye otobüs ücretleri kısa hatlar için; tam 1 TL, öğrenci 0.75 TL, indirimli 0.50 TL'dir; uzun hatlar için ise tam 1.50 TL, öğrenci 1 TL, indirimli 0,75 TL'dir.
Sakarya Akıllı Ulaşım Sistemleri (SAKUS)  sayesinde belediye otobüslerinin canlı takipleri yapılabilebilmektedir.
Otobüs haritası için tıklayınız.

Sakarya'da pek çok taksi durağı bulunmaktadır. Taksi ücretleri ise normal seviyededir. 

Sakarya'nın gezilecek yerleri adını aldığı nehrin, tarihini başlatan Hititler'in ve üzerinde kurulan nice uygarlıkların ve eşsiz doğasının bir yansımasıdır. Tarihi M.Ö 378'li yıllara dayanan Sakarya,  tarihi İpekyolu üzerinde bulunan eski bir yerleşim merkezidir. Geçmişi ile doğası birleştiğinde ortaya karpostal manzaraları çıkan Sakarya'nın gezilecek yerleri oldukça büyüleyici. 

Sakarya Gezilecek Yerler
kurumsal.sakarya.bel.tr

Şehirde Osmanlı döneminden kalma birçok tarihi yapı ve yayla, kaplıca, nehir ve göller gibi çeşitli doğal zenginlikler bulunmaktadır. Sakarya'da gezilecek başlıca yerlerAcarlar Longozu, Deprem ve Kültür MüzesiSakarya Müzesi, Karagöl YaylasıMaden DeresiSapanca İstanbul DereSakarya Nehri, Sapanca Nehri ve Saklı Göl'dür. 

Sakarya Mutfağı
kulturportali.gov.tr

Sakarya mutfağı oldukça geniş ve çeşitli bir yelpazeye sahiptir. Orta Asya, Balkanlar ve Kafkas kültürlerinden etkilenerek ortaya çıkan mutfak kültüründe, sebze yemeklerinden hamur işlerine, zeytinyağlılardan etli, sulu yemeklere birçok yemek çeşidi bulunmaktadır. Sakarya mutfağında sağlıklı beslenme ön plandadır. Yoğurt, pekmez, bulgur gibi sağlıklı yiyecekler sıkça kullanılır. 

Sakarya Gece Hayatı
foursquare.com

Sakarya'da gece hayatı çok aktif değildir. Bar ve club sayıları azdır. Gece hayatında genel olarak canlı müzik mekanları ve türkü barlar tercih edilir. Çark Caddesi'ndeki cafeler, gece dışarı çıkmak isteyenlerin tercihleri arasındadır. Sakarya'da bulunan nadir sayıdaki bar ve clubler; Yenicami, Semerciler ve Mithatpaşa mahallelerindeki Adnan Menderes caddelerinde konumlanmıştır. 


kurumsal.sakarya.bel.tr

Sakarya alışveriş yönünden hayli gelişmiş bir ildir. Şehirde oldukça ekonomik fiyatlarda ürünler bulunmaktadır. Özellikle Çark Caddesi'nde uygun fiyatlarda kıyafet, hediyelik eşya, süs eşyaları ve takı alışverişi yapabileceğiniz birçok dükkan mevcuttur.

Sakarya'dan kendinize bir hatıra edinmek ya da hediyelik eşya almak isterseniz, Taraklı'da satılan şimşir ağacından yapılma kaşık ve taraklardan ya da Taraklı'daki evlerin sembolü alan ahşap küçük evlerden satın alabilirsiniz.
Sakarya'da pazar alışverişi yapmak isterseniz bu tip alışverişler için en ideal yer Katlı Pazar Yeri'dir. Balıktan sebze, meyveye; ev eşyalarından yiyecek-içeceğe dek her şeyi bulabileceğiniz Katlı Pazar Yeri her gün açıktır ve fiyatları gayet uygundur.

Sakarya'da bulunan başlıca alışveriş merkezleri ise; Seçkin Alışveriş Merkezi, Çetinler Alışveriş Merkezi, Miraç Alışveriş Merkezi, Yön Alışveriş Merkezi, Alser Alışveriş Merkezi, Karaca Alışveriş Merkezi ve Essen Alışveriş Merkezi'dir.


sakaryamedya.com

 • Dartılı Keşkek Tavukçuluk Kültür Sanat Şöleni (Mayısın 1. haftası)
 • Uluslararası Halk Oyunları Festivali (14-20 Mayıs)
 • Dokuma, Doğa, Kültür ve El Sanatları Festivali, Hıdırlık Pilavı Etkinlikleri (06 - 08 Haziran)
 • Uluslar Arası Şiir Akşamları (Haziranın 4. haftası)
 • Dikmen Köyü Yayla Şenliği (Haziranın 4. haftası)
 • Bahar Etkinlikleri (06 - 08 Temmuz)
 • Şeyhler Köyü Hacet Bayramı (Ağustos ayı içinde )
 • Karasu Kültür Turizm ve Fındık Festivali (13-15 Temmuz)
 • Çamlıca Beldesi Keremali Göl Yayla Etkinlikleri (Temmuz 4. haftası)
 • Uluslarası Kültür ve Sanat Festivali (Temmuz ayı içinde)
 • Söğütlü 24. Tarım Hayvancılık ve Süt Festivali (18 - 20 Temmuz)
 • Kocaali Turizm, Kültür ve Fındık Festivali (Ağustosun 1. haftası)
 • Hayvan ve Emtia Panayırı (27-29 Eylül)
 • Yılbaşı (1 Ocak)
 • Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı (23 Nisan)
 • Emek ve Dayanışma Günü (1 Mayıs)
 • Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı (19 Mayıs)
 • Ramazan Bayramı
 • Kurban Bayramı
 • Zafer Bayramı (30 Ağustos)
 • Cumhuriyet Bayramı (29 Ekim)

Sakarya doğa turizmi bakımından oldukça gelişmiş bir ildir; yaz turizmi için de Karasu bölgesi tercih edilir ancak ilde gece hayatı gelişmemiştir. Sakarya'yı ziyaret edecek olanların gece hayatı beklentisinin olmaması gerekir.