Google+

Sakarya Gezilecek Yerler

2586409 Ara 2015Lokasyon Detay

Sakarya'nın gezilecek yerleri adını aldığı nehrin, tarihini başlatan Hititler'in ve üzerinde kurulan nice uygarlıkların ve eşsiz doğasının bir yansımasıdır. Tarihi M.Ö 378'li yıllara dayanan Sakarya, İpekyolu üzerinde bulunan eski bir yerleşim merkezidir. Geçmişi ile doğası birleştiğinde ortaya karpostal manzaraları çıkan Sakarya'nın gezilecek yerleri oldukça büyüleyici. 

Sakarya Gezilecek Yerler
kurumsal.sakarya.bel.tr

Şehirde Osmanlı döneminden kalma birçok tarihi yapı ve yayla, kaplıca, nehir ve göller gibi çeşitli doğal zenginlikler bulunmaktadır. Sakarya'da gezilecek başlıca yerlerAcarlar Longozu, Deprem ve Kültür MüzesiSakarya Müzesi, Karagöl YaylasıMaden DeresiSapanca İstanbul DereSakarya Nehri, Sapanca Nehri ve Saklı Göl'dür. 

Sakarya lokasyonunda bir çok otel seçeneği var. Bunlardan ilginç bulabilecekleriniz Villa Guzel Evler, Elmas Garden Inn Welness & Spa Hotel, Palmiye Konukevi. Siz de şehir merkezine yakın kalıp da ekonomi yapmayı tercih edenlerdenseniz Sapanca Villa, Şehir Palas Hotel gibi otelleri tercih edebilir ya da daha ekonomik oteller isterseniz Kampus City 54, Oba Hotel, Garden Altinova Hotel otelini deneyebilirsiniz. Bir de booking.com'un Sakarya aramalarında ara sıra güzel indirimli fırsat otelleri oluyor. Onları da bu linkten takip edebilirsiniz.

Sakarya Gezilecek Yerler

Acarlar Longozu 

Sakarya Gezilecek Yerler-1
kurumsal.sakarya.bel.tr

Sakarya Gezilecek Yerler listesinin ilk durağı Sakarya'nın en önemli doğal güzelliklerinden biri olan Acarlar Longozu. Sakarya'nın Karasu ilçesine 26 kilometre, Sakarya şehir merkezine 50 kilometre uzaklıkta bulunan Acarlar Longozu, Türkiye'nin en büyük, dünyanın ise ikinci büyük longozudur.

120-1250 metre genişliğinde ve 7.5 kilometre uzunluğunda olan longoz, Karasu ve Kaynarca ilçeleri arasında uzanmaktadır. "Su içine batmış orman" anlamına gelen longozun içerisinde birçok çeşitte balık türleri yaşamaktadır.
Müthiş bir doğa zenginlik olan longoz alanı içinde yemek yiyebileceğiniz restorantlar ve semaverlerde çay içebileceğiniz çay bahçeleri bulunmaktadır. Longoza giriş ücretsizdir.

 • Adres: Karasu Kaynarca Yolu 14.km Karamuezzinler Koyu, Karasu, Türkiye
 • Telefon Numarası: (90)535 649 22 78
 • Websitesi için tıklayınız.

Deprem ve Kültür Müzesi 

Sakarya Gezilecek Yerler-2
kurumsal.sakarya.bel.tr

Sakarya Gezilecek Yerler listesine 17 Ağustos 1999 yılında yaşanan ve "asrın felaketi" olarak nitelendirilen Marmara Depremi'nin bıraktığı izler ile devam ediyoruz. Deprem Kültür Müzesi, 2004 yılında, depremde hayatını kaybeden vatandaşların anısına inşa edilmiştir ve dünyadaki dördüncü büyük deprem kültür müzesidir. Müzeyi 2007 yılından bu yana 313 binden fazla ziyaretçi ziyaret etmiştir.

Marmara Depremi'nin yarattığı yıkımı temsilen göçük şeklinde tasarlanan yapıda yıkık duvarlar ve eğik kolonlar bulunmaktadır. Sergi salonlarında, 1967 ve 1999 yıllarında yaşanan depremlerden fotoğraflar sergilenmektedirir.
Müzede, sanal deprem platformu oluşturulmuştur ve bu platformda 7.4 şiddetinde deprem hissedilmektedir.
Deprem Kültür Müzesi'ne giriş ücretsizdir.

 • Adres: Hasırcılar Mah., Adapazarı/Sakarya (Adapazarı)
 • Telefon: (0264) 279 1400

Sakarya Müzesi 

Sakarya Gezilecek Yerler-3
kurumsal.sakarya.bel.tr

Sakarya Gezilecek Yerler listesinin en önemli gezi noktalarından biri olan Sakarya Müzesi, tarih tutkunları için eşsiz bir kaynak niteliğindedir. Müzenin sergi salonunda Roma ve Bizans dönemine ait eserler, Osmanlı ve Cumhuriyet döneminden kalma ateşli ve kesici silahlar, bakır kaplar, mühürler, el işlemeleri ve Atatürk’ün kullandığı eşyalar; bahçesinde ise sunaklar, yazıtlı taşlar, mezar taşları, sütun kaideleri ve Roma-Bizans dönemlerine ait çeşitli kalıntılar sergilenmektedir.
1290 metrekarelik bir alan üzerine kurulu olan müze, bir dönem Atatürk'ün yakın arkadaşı Milletvekili Hasan Cavit Bey'in evi olmuş, 1922 yılında Atatürk ve annesi Zübeyde Hanım'ı ağırlamıştır.

17 Ağustos 1999 depreminde ağır hasar gören müze, depremden sonra onarılarak yeniden ziyarete açılmıştır. Müzeye giriş ücretsizdir. 

 • Adres: Semerciler Mah. Sait Faik Sok. No:36 SAKARYA
 • Telefon: (0264) 277 3668
 • Websitesi için tıklayınız.

Karagöl Yaylası 

Sakarya Gezilecek Yerler-4
kurumsal.sakarya.bel.tr

Sakarya Gezilecek Yerler listesinde sırada yemyeşil bir örtü ile çevrelenmiş Karagöl Yaylası var. Doğa severlerin mutlaka görmesi gereken bir yer olan Karaköy Yaylası'na, iki saatlik bir tırmanış sonrası ulaşılabiliyor. Yaylanın toplam yüzölçümü 567 hektar.

Köknar, çam ve meşe ağaçları arasında doğa ile baş başa vakit geçirebileceğiniz yayla, bol oksijenli havası ve eşsiz doğal güzelliği ile kamp yapmak isteyenlerin gözde tercihleri arasında yer alıyor. Birçok ahşap evin de yer aldığı yaylada her cuma pazar kuruluyor ve akşama dek çeşitli şenlikler gerçekleştiriliyor.

Yaylada kamp yapmak ya da ahşap evlerde pansiyon usülü konaklamak mümkün. Günübirlik ziyaretler gerçekleştirmek isteyenler için ise yürüyüş ve piknik alanları bulunuyor.

 • Adres: Karagöl Yaylası, Taraklı, Sakarya.

Maden Deresi 

Sakarya Gezilecek Yerler-5
kurumsal.sakarya.bel.tr

Maden DeresiSakarya Gezilecek Yerler listemizin doğal güzelliklerinden biri. Dere, Sakarya'nın Kocaali ve Karasu ilçeleri arasında bulunur. 30 kilometre uzunluğundaki Maden Deresi, kaynağını Çam Dağı'ndan alarak kuzey doğuya doğru akıyor.
Sakarya'nın Karadeniz kıyısında bulunan derede; gürgen, meşe, kayın, kestane ve çınar gibi çok çeşitli ağaçlar bulunuyor. Derenin dinlendirici sesi ile doğanın huzur veren renkleri birleştiğinde, son derece sakin ve keyifli bir atmosfer oluşuyor.

Yerli turistlerin olduğu kadar yabancı turistlerin de ilgisini çeken Maden Deresi'nde fotoğraf çekmek için birçok güzel kare yakalamanız mümkün. Yürüyüş ya da piknik yapmak isteyenler için de ideal bir ortam bulunuyor.
Maden deresi bölgesine giriş için araba başına 15 TL civarı bir ücret ödenmesi gerekiyor.

 • Adres: Karasu, 54500 Sakarya

Sapanca İstanbuldere 

Sakarya Gezilecek Yerler-6
kurumsal.sakarya.bel.tr

Sakarya Gezilecek Yerler listemize Sapanca'nın incisi "İstanbuldere" ile devam ediyoruz. Marmara Bölgesi'nde yaşayanların hafta sonu tatilleri için tercih ettiği gözde mekanlardan biri olan İstanbuldere, Sakarya'nın Sapanca ilçesinde bulunuyor.

İstanbuldere, ağaçlar arasından şırıl şırıl akan deresi, derenin akışına eşlik eden kuş sesleri, yemyeşil kestane ve kayın ağaçları ile birlikte bütün stresinizi atmanıza yardımcı oluyor. Dinlenmek, huzur bulmak isteyenler için harika bir tercih olan İstanbuldere, Sakarya'da görülmesi gereken en önemli yerlerden biri.

Sapanca'dan 10 kilometre uzaklıkta bulunan derede birçok restoran ve dağ evi vb. gibi konaklama yerleri mevcut bulunuyor.

 • Adres: 54600 İstanbuldere/Sapanca/Sakarya

Sakarya Nehri 

Sakarya Gezilecek Yerler-7
kurumsal.sakarya.bel.tr

Sakarya Gezilecek Yerler listesinde şehrin ismini aldığı Sakarya Nehri var. Fırat Nehri ve Kızılırmak Nehri'nden sonra Türkiye'nin en büyük üçüncü nehri olan Sakarya Nehri, Kuzeybatı Anadolu'nun en büyük nehridir.

Sakarya Nehri, Afyon'daki Bayat Yaylası'ndan ve Eskişehir Çifteler'den doğup, Porsuk ve Ankara çaylarını da içine katarak Karadeniz'e dökülmektedir. İçerisinde bulunan balık çeşitleri bakımından da oldukça zengindir.

Sakarya Nehri adını, Yunan Mitolojisi'ndeki nehir tanrısı Sangarius'dan almaktadır. Nehir çevresinde birçok tatil merkezi konumlanmakta olup, bölgedeki huzurlu atmosfer ve doğa manzaraları ile ziyaretçilere keyifli bir tatil imkanı sunulmaktadır.

 • Adres: Sakarya Nehri, Sakarya, Türkiye.

Sapanca Gölü 

Sakarya Gezilecek Yerler-8
sakarya.bel.tr

Sapanca Gölü, Sakarya Gezilecek Yerler sıralamasındaki en önemli duraklardan biridir. Adını Sapanca ilçesinden alan göl, Sakarya şehir merkezinin 12 kilometre batısında yer almaktadır.

Tektonik kökenli bir tatlı su gölü olan Sapanca Gölü'nde sazan, alabalık, turna ve yayın balıkları gibi birçok balık çeşitleri ve 69 kuş türü bir arada yaşamaktadır. Şehir hayatından uzaklaşarak huzur bulmak isteyenlerin sık tercih ettiği mekanlardan biri olan göl, eşsiz manzarası ve doğal güzellikleri ile ziyaretçilerine harika bir tatil imkanı sunmaktadır. Gölün çevresinde pek çok konaklama tesisi mevcuttur. Yaz veya kış aylarında, yılın her mevsimi bölgeye ziyaret yoğundur.

Sapanca Gölü'nün yüksekliklerinde bulunan Arifiye Ormanı'nda kamp alanları bulunmaktadır. Ve özellikle hafta sonları doğa ile baş başa kalmayan isteyen ziyaretçiler için piknik alanları yer almaktadır.

 • Adres: Sapanca Gölü, Sapanca, Sakarya, Türkiye.

Saklı Göl

Sakarya Gezilecek Yerler-9
kurumsal.sakarya.bel.tr

Sakarya Gezilecek Yerler listemizin sıradaki durağında, kentlerin kalabalığından uzaklaşıp kendini saklı bir cennete atmak isteyenler için mükemmel bir mekan var. Bir çeşit suni göl olan Saklı Göl, Korucuk Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne giden yol üzerinde bulunuyor.

540 dönümlük bir alan üzerine kurulu olan Saklı Göl'de, bir restoran ve bir cafe ile birlikte piknikçiler için ayrılmış özel alanlar yer alıyor.

Şehir merkezinden yalnızca 15 dakikalık uzaklıkta bulunan Saklı Göl, huzur arayanlar için ideal bir mekân. Göle özel araçlarıyla gelenler için alan içinde bir de otopark bulunuyor. 

 • Adres: Korucuk Mevkii - Sakarya / Adapazarı.
 • Websitesi için tıklayınız.

Sakarya gezilecek yerler listemizi tamamladık. Detaylı bilgi için Sakarya gezi rehberine buradan göz atabilirsiniz. 

Sakarya şehrini rahat ve hızlı gezmenin yolu yerel turlara ve turistik noktalarda önceden yerinizi ayırtmak. Bu şehir için önerdiğimiz deneyimler şöyle; İstanbul Sabiha Gökçen Havaalanı: Tek Yön Özel Transfer (80 €). Bu şehirdeki tüm turları görmek için tıklayın.

Sakarya ile ilgili diğer içeriklere aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.

-